Autor Wątek: U-MIX  (Przeczytany 19376 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #75 dnia: 22 Lipiec 2022, 09:02:15 »
Jest to podręcznik do chemii, metody refraktometryczne w chemii. Raczej podstawy nauki.
SCA i nauka -- to jest dobre ;). Raczej spontan i wolna amerykanka w dziedzinie analizy sensorycznej.
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 09:07:32 wysłana przez Antonio »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #76 dnia: 22 Lipiec 2022, 09:26:08 »
dobra, nie wiem czemu tłumacz z podanym obrazkiem głupiał a z aparatem skierowanym na monitor zadziałał jak bym oczekiwał ale już wiem:
"Refraktrometryczne metody chemii, podsumowanie zastosowań refraktometrii w światowej literaturze oraz najważniejsze metody pomiaru współczynników załamania ze szczegółowymi instrukcjami technicznymi i eksperymentami" Leningrad 1983 - tak mniej więcej :]
Czyli opis stanu wiedzy z przełomu lat 70/80, nie ma szans, żebym mógł podważać wiedzę z takiego podręcznika, tylko to raczej nadaje się jako ciekawostka dla osób zajmujących się dziś tematem naukowo, nie czaję co to ma dać w kontekście praktycznego użycia tych urządzeń w kawiarstwie? Przecież francuz piekący bagietkę prądem z elektrowni atomowej nie musi rozumieć diagramów Feynmana, żeby wiedzieć czy jej nie przypalił ;)
My operujemy domowymi i przenośnymi urządzeniami opartymi o diody led i opto-czujniki o których panowie z tego ponad 40 letniego opracowania to zapewne słyszeli, bo i diody i choćby fotorezystory były w użyciu od kilkunastu już lat, ale co najwyżej od kolegów z uniwerku.

No ale trzeba przyznać, że refraktometr nie da ostatecznej odpowiedzi, wskaże ekstrakcję ale zawsze możne wymyślać, że zmienia się nie ilość a rodzaj rozpuszczanych związków, więc żeby uzyskać odpowiedź ostatecznie dobrą dla telefonów internautów przeglądanych w wc, musielibyśmy dorwać się do chromatografu. Ja coprawda w zawodowym życiu miałem do czynienia z takimi co składy gazu rozpisywały ale sam tylko obliczałem na ich wynikach, samych urządzeń nie macałem :( chodź myślę, że większym problemem było by i tak wytłumaczyć chłopakom, czemu chcę odkręcić takiego od gazociągu i zalać go kawą :D

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #77 dnia: 22 Lipiec 2022, 10:46:21 »
Ja coprawda w zawodowym życiu miałem do czynienia z takimi co składy gazu rozpisywały ale sam tylko obliczałem na ich wynikach, samych urządzeń nie macałem :( chodź myślę, że większym problemem było by i tak wytłumaczyć chłopakom, czemu chcę odkręcić takiego od gazociągu i zalać go kawą :D


:D Ale za to jaki ciekawy eksperyment by z tego wyszedł. ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #78 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:06:58 »
@trez znowu chodź... Na kawę. Choć to niechodź. Przepraszam :).

Poczekajmy spokojnie na Valeriego, nie ma sensu naśmiewać się z tytułu radzieckiego podręcznika tylko dlatego, że jest radziecki. Poprawniej byłoby: sowieckiego. Mnie to nie przeszkadza, jeśli treść ma sens.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #79 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:17:24 »
Nie no bez przesady, nikt się tu nie naśmiewa z tego podręcznika, przypuszczalnie(nie miałem z nim styczności), podstawa jest w nim solidna. Jakie to ma jednak odniesienie do tego, o czym tutaj mówimy i na ile odpowiada obecnej rzeczywistości to już kwestia dyskusyjna. Nie ma jednak, co wyrokować, bo uczciwie - treści tego podręcznika nie znam.

W każdym razie, wracając do sedna - nie widzę żadnego problemu w tym, że ktoś obecnie sprawdzi refraktometrem i porówna wyniki. Mnie nawet kusi aby kupić UMIX i samemu potestować choćby na swoich kubkach smakowych oraz moich pracowników w biurze, aby się przekonać.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #80 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:37:47 »
@MSL nie musisz kupować, aby przetestować, testy-za darmo.  :)

Co do literatury. Nie znam angielskiego ani niemieckiego, więc muszę czytać po rosyjsku. Jestem pewien, że w zachodnich podręcznikach jest napisane to samo, co w rosyjskich.

Nie mam nic przeciwko testom za pomocą refraktometru. Jeśli @rollo45 wdroży takie testy, będę zadowolony. Pytanie tylko, czy można zaufać tym testom? (Chodzi o samą technikę testowania.)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #81 dnia: 22 Lipiec 2022, 12:44:54 »
dlatego zgodnie z sugestia gdzieś powyżej (zasadniczo słuszną) powinna tez  takie same testy powtórzyć inna osoba :),chyba że wyjdą bardzo pozytywnie dla  U-MIX :), natomiast obsługa refraktometru i przeprowadzenie testu nie jest niczym skomplikowanym.
Mam nadzieje ze refraktometr będzie u mnie w drugiej połowie sierpnia ,ale jako ze wracam z urlopu dopiero końcem sierpnia testy będą możliwe we wrześniu:)
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2022, 12:51:35 wysłana przez rollo45 »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #82 dnia: 22 Lipiec 2022, 13:08:54 »
@Valerii - chętnie skorzystam, ciekawi mnie efekt. Napisz mi proszę w wolnej chwili na PW, gdzie mam przelać pieniądze za wysyłkę/kaucję aby dograć temat.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #83 dnia: 23 Lipiec 2022, 20:33:46 »
Mam informacje, że pomiar za pomocą refraktometru TDS kawy nie jest możliwy.  Teraz studiuję ten temat. Za kilka dni powiem swoją opinię.  :)

Przestudiowałem ten temat i wyciągnąłem dla siebie wnioski. Może moje wnioski są błędne, może czegoś nie wiem. Pomiar stężenia roztworu kawy za pomocą samego refraktometru nie jest możliwy.
Dlaczego?
Refraktometr optyczny, w tym VST, mierzy wielkość załamania światła cieczy. Ponadto refraktometr kawowy zgodnie z algorytmem zawartym w programie przelicza pomiar na wskaźniki TDS. Aby przeliczyć uzyskane wartości załamania światła na wskaźniki gęstości, potrzebne są tabele lub musi istnieć wzór przeliczeniowy. Takie dane są dostępne tylko dla jednoskładnikowych roztworów lub podwójnych mieszanin, ale składają się z wody i substancji. W przypadku roztworów dwuskładnikowych lub mieszanin trójskładnikowych jeden współczynnik załamania światła jest nie wystarczający, potrzebny jest drugi wskaźnik, na przykład gęstość, a następnie można dokonać przeliczenia.
Dlatego pomiar stężenia roztworu kawy za pomocą samego refraktometru kawowego jest niemożliwy, ponieważ kawa jest złożonym systemem.

Jeśli ktoś zna temat i wskaże moje błędy, będę bardzo wdzięczny.
« Ostatnia zmiana: 23 Lipiec 2022, 21:54:08 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #84 dnia: 23 Lipiec 2022, 21:56:12 »


1) Wystarczy udać się do laboratorium gdzie badane są produkty spożywcze lub popytać ludzi którzy tam pracują.
2) wytłumacz mi zatem dlaczego mając dwa różne refraktometry otrzymasz dokładnie ten sam wynik? Skoro to niemożliwe to na jakieś zasadzie działają? Przypadku?
3) Dlaczego nie da się oszukać refraktometru, tylko zawsze np ristretto będzie miało wyższy tds niż espresso?
4) dlaczego są różne refraktometry? Inny do kawy, inny do miodu, inny do soków, a inny do wody? Żaden z nich nie działa?

Tak, to na pewno zmowa producentów refraktometrów w połączenie z lobby kawowym.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #85 dnia: 23 Lipiec 2022, 22:25:46 »
Valerii nie wiem czemu, ale wyważasz otwarte drzwi, dziś refraktometry chyba głównie firmy vst są oczywistym i podstawowym narzędziem mierzenia poziomu ekstrakcji, jest to coś oczywistego w SCA, podstawa wielu ich kursów czy egzaminów, używają go palarnie, czy nawet niektóre kawiarnie do szybkich weryfikacji pracy.

Ja bym zaczął od ulubionego astrofizyka kawoszy https://coffeeadastra.com/2019/09/21/measuring-coffee-concentration-with-a-0-01-precision/ I podążył jego linkami, niestety nie wiem jaka nieanglojęzyczną literaturę ci podesłać.
Może ktoś z forum zna się lepiej z polskim SCA? Chyba u nich można szukać referencji do bardziej laboratoryjnej wiedzy

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #86 dnia: 24 Lipiec 2022, 09:36:28 »
Valerii nie wiem czemu, ale wyważasz otwarte drzwi, dziś refraktometry chyba głównie firmy vst są oczywistym i podstawowym narzędziem mierzenia poziomu ekstrakcji,...
Ale oczywiste to jest chyba tylko dla Ciebie, bo nawet jak się ktoś zastosuje do Twojej rady i podąży za tymi linkami, to tam można przeczytać, że sami autorzy równań na obliczanie poziomu ekstrakcji (którą oczywiście się wylicza, a nie mierzy, bo nikt jeszcze nie wynalazł takiego przyrządu) jawnie przyznają, że coś im się tylko "wydaje", że prawdopodobnie się mylą, że w coś tam sobie tylko "wierzą", itd, itd...I nie sa to czywiście żadni naukowcy, tylko pasjonaci i palacze kawy. Równania na wyliczania ekstrakcji się ciągle zmieniaja i nie ma chyba ogólnie przyjętego standardu, ale Ty uważasz, że "drzwi są już otwarte" i nie ma już sensu tym zajmować, bo przecież "mądrzejsi od nas" już się tym zajęli i wszystko rozpracowali, a my możemy spokojnie obejrzeć meczyk w TV i napić sie piwka :piwko:, lub może kawy :kawa: ::).

Cytuj (zaznaczone)
I propose that we consider changing the way we calculate extraction: perhaps we should count the solids in the interstitial liquid but not the solids still trapped within the grounds.  The current equation to calculate immersion extraction counts the solids-packed liquid still trapped within the grounds, but it probably shouldn't.  Conversely, the percolation calculation doesn't count the extracted solids in the interstitial liquid, but it probably should.
Cytuj (zaznaczone)
Currently, a "20%" percolation and a "20%" immersion brew don't taste as similar as most of us would like.  If the new equations were to make the relationship of extraction numbers and coffee flavor more similar for the two types of brews, that would be a huge win.
Cytuj (zaznaczone)
Given the revelation that the TDS of the interstitial liquid is rather high, if you believe the solids dissolved in the interstitial to be "extracted", as I do, then its arguable that we've been understating the extraction levels of percolation brews.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #87 dnia: 24 Lipiec 2022, 09:51:20 »
nie wiem gdzie zmierzają te rozważania ale na gruncie naukowym nie da się podważyć poprawności działania refraktometru ,chyba Valerii boi się wyników stad całe zamieszanie :):) warto przypomnieć ze duże cyfrowe refraktometry laboratoryjne używane są na szeroką skale więc poddawanie pod wątpliwość  istoty ich działania wydaje się trochę śmieszne.Niestety żyjemy w takich czasach i kraju gdzie można wszystko zanegować:).

Offline Boi420

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Cafelat Robot, Hario Switch, Kalita Wave 155
  • Młynek: Comandante C40, G-IOTA + SSP MP
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #88 dnia: 24 Lipiec 2022, 09:52:56 »
XD
Satan sitting there he's smiling :)

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: U-MIX
« Odpowiedź #89 dnia: 24 Lipiec 2022, 10:06:36 »
Refraktometr działa, ale nie mierzy ekstrakcji kawy. Ekstrakcję wylicza na podstawie tego co zmierzył i jeśli dobrze zrozumiałem Valeriiego, to on kwestionuje wzór wg którego on to liczy.

A jak dla mnie to zupełnie inną rzeczą jest jakiś specjalny efekt U-mixa, w który ja też jakoś nie wierzę :).
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi