Autor Wątek: RO - odwrócona osmoza  (Przeczytany 7806 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
RO - odwrócona osmoza
« dnia: 12 Kwiecień 2022, 11:41:07 »
Do takich stacji uzdatniania wody zwykle trzeba filtry wstępne i robi się instalacja niemała. Ale jakbym miał na to oddzielne pomieszczenie to bym zrobił.



Wydzielono.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2022, 08:37:51 wysłana przez Fux »

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Kwiecień 2022, 11:47:40 »
Przyłącze się do wątku i przedstawie mój system czyli  RO6 SUPREME PREMIUM LINE - 6-Stopniowy system Odwróconej Osmozy.

https://aquafiltry-sklep.pl/pl/p/RO6-SUPREME-PREMIUM-LINE-6-Stopniowy-system-Odwroconej-Osmozy/606
Aktualna cena to 690,00 zł, można zamówić z usługa montażu (200zł).

Zestaw składa się z 6 stopni filtracji
1) ciała stałe do 20 mikronów
2) filtr węglowy
3) ciała stałe do 5 mikronów
4) odwrócona osmoza usuwa z wody prawie 100% zanieczyszczeń
5) wkład z aktywnym węglem z łupin kokosów
6) wkład mineralizujący

Według wskazań producenta wymiana filtrów 1-3 przypada co 3-6 miesięcy, 4 raz na dwa lata, a 5-6 co 6-12 miesięcy. W praktyce wymieniam 1-5 dwa razy do roku bo są dośc tanie (koszt 50zł z wysyłką).
Używam tego zestawu już drugi rok i z według mnie woda jest znakomita, żadna źródlana woda butelkowa dostępna w sklepach nie ma podejśćia. Najlepiej wydane 700zł w moim życiu :)
Jedyną wadą jest zwiększone zużycie wody. Do wyprodukowania 1l system zużywa ok 5 l.
Nie wiem jak wygląda sprawa podłączenia do ekspresu, ciśnienie w istalacji to ok 2bary więc chyba za mało jak na ekspres.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 11:59:28 wysłana przez Pabloo »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Kwiecień 2022, 12:26:26 »
Osmozy do ekspresu wprost nie podłączysz, bo ma za małą wydajność.
Sama osmoza ma troszeczkę „za grube” filtry - lepiej jest, jak odpowiednio wynoszą 5 i 1um. Żeby podnieść wydajność osmozy, należy przed membraną zastosować pompę - oprócz zwiększenia wydajności zwiększa skuteczność działania (niższy TDS na wyjściu).
A zamiast mineralizacji, lepiej mieszać wodę filtrowaną i osmotyczną - można sobie wtedy ustawić dowolnie wybrany TDS.

skansen

  • Gość
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwiecień 2022, 14:48:38 »
Do wyprodukowania 1l system zużywa ok 5 l.
Dla mnie wspomniany odrzut wody (serio aż 5l do wyprodukowania 1l  :wow2: ) oraz brak możliwości bezpośredniego podłączenia do wody do dwie poważne wady RO.

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2022, 15:48:00 »
Dodatkowa pompa w zestawie RO rozwiązuje problem dużego odrzutu, choć wystarczy, że masz duże ciśnienie w istniejącej instalacji wodnej i można spokojnie dojść do współczynnika 1:1 - odrzut / czysta woda, a nawet nieco lepszego. Filtry możesz sobie konfigurować dowolnie i to dla mnie jest super sprawa. Długo się bawiłem nim znalazłem kombinację mi odpowiadającą do kawy.

Od 4 lat używam i zero problemów, dwa obiegi - "woda bez niczego" do mycia podłóg, prasowania itd... a druga do picia/gotowania/kawy. Żadna butelkowa (czy dzbankowa) podlotu nie ma.
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 16:22:00 wysłana przez MSL »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwiecień 2022, 22:03:56 »
dwa obiegi
Ja mam trzy - woda do żelazka (tylko osmotyczna), do kawy/herbaty (TDS 120) i do picia (tylko filtracja).

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwiecień 2022, 23:03:03 »
Tak naprawdę to możesz sobie wydzielić sobie tyle obiegów ile chcesz. :) Jedna z wielu zalet RO - pełna konfigurowalność.

skansen

  • Gość
Odp: Odp: Filtry kolumnowe BWT Bestmax Premium i inne
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwiecień 2022, 23:15:11 »
@Fux / @ranGo czy byłbyś uprzejmy wydzielić posty od #6 i następne do wątku o tytule np. RO - odwrócona osmoza ?
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2022, 23:35:22 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Kwiecień 2022, 22:39:39 »
dwa obiegi
Ja mam trzy - woda do żelazka (tylko osmotyczna), do kawy/herbaty (TDS 120) i do picia (tylko filtracja).
Czyli za wstępnymi a przed membraną masz podłączony trójnik na membranę i wylewkę, tak?

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Kwiecień 2022, 23:30:59 »
dwa obiegi
Ja mam trzy - woda do żelazka (tylko osmotyczna), do kawy/herbaty (TDS 120) i do picia (tylko filtracja).

Co to jest TDS120?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Kwiecień 2022, 10:08:33 »
Co to jest TDS120?
TDS wody (Total Dissolved Solids, mierzony konduktometrem - ja mam taki) do herbaty i kawy ustawiony na około 120.

Czyli za wstępnymi a przed membraną masz podłączony trójnik na membranę i wylewkę, tak?
W efekcie końcowym tak. W rzeczywistości układ jest ciut bardziej skomplikowany (kilka elektrozaworów, zaworów zwrotnych plus regulowany dławik na wyjściu sprzed membrany).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Kwiecień 2022, 21:42:43 »
W rzeczywistości układ jest ciut bardziej skomplikowany (kilka elektrozaworów, zaworów zwrotnych plus regulowany dławik na wyjściu sprzed membrany).
To co Ty tam nakombinowałeś? Masz to wszystko elektronicznie sterowane? Zastanawiam się co tam i do czego, bo jak ja robiłem ciut bardziej rozbudowany system filtracji to zawór jest jeden, do regulacji przepływu... A wyjścia są w sumie trzy - osmoza i zmineralizowana na trójnik(ekspres i wylewka). Teoretycznie mógłbym to ciut bardziej rozbudować, ale szczerze mówiąc nie widzę sensu... Z elektroniki wystarczy dwukanałowy konduktometr, przed mineralizacją i po :D

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Kwiecień 2022, 21:55:47 »
To co Ty tam nakombinowałeś?
No ciut nakombinowałwm. Wylewka jest jedna, za to obok niej dwa przyciski - woda do kawy (TDS120 - mieszana woda filtrowana i osmotyczna) i do picia (woda tylko filtrowana). Woda osmotyczna idzie do zbiornika z osobnym kranikiem, skąd ją można przelać do kanisterka - bo tak jest używana. Miernik TDS jest trzykanałowy - na każdym wyjściu osobno.
Sterowanie płucze filtry i membranę co 12 godzin.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Kwiecień 2022, 14:03:41 »
A do tego stopnia to nie kombinowałem... Wystarczające były dwa "rodzaje" wody, zmineralizowana i osmotyczna. No i nie chciałem tam pchać żadnej elektroniki...

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: RO - odwrócona osmoza
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwiecień 2022, 17:00:10 »
Od 17 lat mam w domu system RO. Do 2019 roku był to tradycyjny system 6 stopniowy z 5 litrowym baniakiem. Aktualnie od mniej więcej 2 lat użytkuję system RO bez zbiornika z pompą i membraną 400 GPD. Mały odrzut wody co potwierdza rozliczenie roczne. Produkcja przefiltrowanej wody 1 l mniej niż w minutę. Do gotowania woda przefiltrowana, do picia i kawy wzbogacona o mineralizator i jonizator. (Dodatkowo doinstalowany)
Nie mam podłączonego ekspresu bezpośrednio niestety, musiał bym robić sporą przebudowę i rewolucję w kuchni/salonie. Do nalewania wody do zbiornika w ekspresie już się przyzwyczaiłem  [emoji38] Polecam ten system RO.
Mankamentem systemu ze zbiornikiem było  okresowe co ok 2 lata odgrzybianie zbiornika.
W tym systemie ten problem nie istnieje, dodatkowo system zajmuje mniej miejsca.

https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-cristalle-400-m-p-1423.html
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2022, 17:04:13 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi