Autor Wątek: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...  (Przeczytany 11462 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Marzec 2022, 02:26:52 »
Ostatnio napisałeś komuś że " witać to może sobie klechę (...)"

Ale, że klechę witać? Oj, to faktycznie nieładnie!
Bo ja na przykład liczę do pięciu a potem psa spuszczam :hihihi:

 ;)
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 02:29:40 wysłana przez Pawcio »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Marzec 2022, 07:33:04 »
To może teraz trzeba by się zastanowić nad użyciem słowa "żegnam"? ;)
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Marzec 2022, 08:16:53 »
Cytowany przez Dawid1144 komentarz jest w istocie poniżej krytyki. Zresztą nie razi jego treść tak bardzo, jak to, że Fux jest najwyraźniej przekonany, że to dowcipne.
Niemniej zwalczanie "witam" jest uzasadnione.
Zdumiewa zresztą, jak często ta interwencja jest potrzebna.


Język ewoluuje, przeżywa swoje mody, eksperymentuje. Jedyne czego nie da się o nim powiedzieć to to, że się nie zmienia. Ciągle szuka się nowych form wyrazu, lepszego oddania tego co się widzi i czuje. Stare słowa wzbogacają się o nowe znaczenia, zmieniają je albo zostają zapomniane. Bogactwo języka to nie dostosowanie się do autorytarnie narzuconej formy, ale przełamywanie jej.


Nie można uznawać za ewolucję tego, że ktoś (wielu, niestety) ma wyraźny kłopot z komunikacją. Niezależnie od elastyczności lub - w tym wypadku - jej braku u językoznawców.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Marzec 2022, 08:35:49 »
Szczęść Boże.
Faktycznie zagłębiając się w zwrot "Witam", nie zawsze jest ono na miejscu, wychodzi że w zasadzie tylko w ograniczonych przypadkach, jak np. gdy kogoś Witamy w progu, jako gospodarz.
Patrząc na to co dzieje się w szeroko-pojętym internecie, to i tak zgoła lepsze od zwrotów : yo, siem, elo, eloszka, cze i innych neologizmów.
Czy jak ktoś wskakuje z buciorami i ani dzień dobry, ani pocałuj mnie w d***.

Ktoś by napisał "Dzień Dobry", zaraz się znajdzie mądrala co odpowie, że jakie "Dzień Dobry" bo jest wieczór, a inny znowu, że czytał to rano i dzień dobry jemu akurat pasuje.
Nie dajmy się zwariować, przecież Witam to nic obraźliwego, może trochę wyniosłe i nie zawsze pasujące do sytuacji, ale lepsze niż to co wyżej.
Owszem można komuś zwrócić uwagę, w trochę mniej ekspresyjny sposób i tyle.
Co do Fuxa, niejednokrotnie napsuł pewnie komuś krwi, ale z drugiej strony to z tego co widzę tylko On pilnuje jako takiego porządku i chwała i mu za to.

AMEN



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Marzec 2022, 08:45:00 »

[/quote]
Ktoś by napisał "Dzień Dobry", zaraz się znajdzie mądrala co odpowie, że jakie "Dzień Dobry" bo jest wieczór, a inny znowu, że czytał to rano i dzień dobry jemu akurat pasuje.
Gdy piszę maila wieczorem i nie wiem, czy odbiorca go zaraz odczyta, to zaczynam w ten sposób:

Dobry wieczór/Dzień dobry
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Marzec 2022, 08:54:03 »
Nie dajmy się zwariować, przecież Witam to nic obraźliwego, może trochę wyniosłe i nie zawsze pasujące do sytuacji, ale lepsze niż to co wyżej.

Nie chodzi nawet o to, że "wyniosłe".

"Witam,

Mam ekspres do kawy i potrzebuję młynka. Jaki polecicie?
"

Jak wiadomość do sklepu, w którym się kupiło ten ekspres. Obsługa ma grzecznie zareagować, bo Jaśnie Pan/Pani ma "poczebę".


Gdy piszę maila wieczorem i nie wiem, czy odbiorca go zaraz odczyta, to zaczynam w ten sposób:

Dobry wieczór/Dzień dobry


Co Wy z tym "dzień dobry"? :-)
Nie wchodzicie do urzędu, ani sklepu, tylko piszecie wiadomość. To jak list. Nie piszecie chyba w liście "Dzień dobry, wieczór, czy co tam teraz, adresacie, masz", tylko "szanowny/i, drogi", itd..
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 09:00:25 wysłana przez rapoh »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Marzec 2022, 09:03:56 »
no i racja, bo to łażą te klechy jak u siebie :diabelek:

a poważniej to fux bywasz trochę za brutalny z tym, ja wiedząc o co chodzi to się często śmiecham z dopisków, ale też są takie, że nowa osoba nawet nie wie co, gdzie, z kim i o kij chodzi. Dalej doceniam za pracę wkładaną na forum i w sumie bycie modem nielubianym przez niektórych z takiego tylko powodu to prawie jak zaszczyt ;)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Marzec 2022, 09:19:11 »
no i racja, bo to łażą te klechy jak u siebie :diabelek:

a poważniej to fux bywasz trochę za brutalny z tym, ja wiedząc o co chodzi to się często śmiecham z dopisków, ale też są takie, że nowa osoba nawet nie wie co, gdzie, z kim i o kij chodzi. Dalej doceniam za pracę wkładaną na forum i w sumie bycie modem nielubianym przez niektórych z takiego tylko powodu to prawie jak zaszczyt ;)

Wprowadzasz polarycję, jaka jest na kilku wątkach. A o to chyba nie chodziło twórcy tego wątku.
"Witam" jest prostackie i nie powinno być zwalczane prostactwem, bo to mija się z celem. Chyba że "antyklerykalnie" ma być tutejszą konwencją i niech admini jasno napiszą, że Forum ma określony profil światopoglądowy, dlatego osoby o innej wrażliwości muszą się z tym liczyć, albo nie wchodzić.  Mnie takie zachowania raczej śmieszą, niż oburzają  i przypominają propozycję P. Wiplera skierowaną  do M. Olejnik. 

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Marzec 2022, 09:32:37 »
Nie dajmy się zwariować, przecież Witam to nic obraźliwego, może trochę wyniosłe i nie zawsze pasujące do sytuacji, ale lepsze niż to co wyżej.

Nie chodzi nawet o to, że "wyniosłe".

"Witam,

Mam ekspres do kawy i potrzebuję młynka. Jaki polecicie?
"

Jak wiadomość do sklepu, w którym się kupiło ten ekspres. Obsługa ma grzecznie zareagować, bo Jaśnie Pan/Pani ma "poczebę".


Gdy piszę maila wieczorem i nie wiem, czy odbiorca go zaraz odczyta, to zaczynam w ten sposób:

Dobry wieczór/Dzień dobry


Co Wy z tym "dzień dobry"? :-)
Nie wchodzicie do urzędu, ani sklepu, tylko piszecie wiadomość. To jak list. Nie piszecie chyba w liście "Dzień dobry, wieczór, czy co tam teraz, adresacie, masz", tylko "szanowny/i, drogi", itd..


Jak piszę maila, to pisze Dzień Dobry, staram się nie pisać wieczorem, bo to niegrzeczne :)
Nie mówimy tutaj przecież o urzędowym języku, ani o oficjalnym piśmie, no kurcza to jest forum, jakieś zwroty grzecznościowe owszem.



Lepiej by brzmiało : Szanowny Panie Sprzedawco ( wydźwięk pejoratywny i nie mówię tutaj o półświatku przestępczym)  .
Kochany Panie Kierowniku ( ale ja go wcale nie kocham, ani nawet nie znam ), a co w przypadku gdyby to kobieta czytała ? i kółko absurdu się zamyka?
Drogi Sklepie, bo przecież pisze do sklepu, ale jaki on mi drogi, ani drogi ani ekskluzywny przecież to taniocha jest i outlet :)

To może, zaraz będziemy się do siebie zwracać, Panie Inżynierze, Magistrze, albo Panie Profesorze?
Szanowny Panie użytkowniku/czytelniku?

Z wyrazami szacunku
Heniutek

« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 09:38:17 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Marzec 2022, 09:40:19 »
ZAWSZE rozpoczynam korespondencję @ od tych słów
Fakt, sporadycznie pisuje @ wieczorem.
Użycie Dzień dobry czy Dobry wieczór raczej wynika z tego, czy jeszcze jest jasno na zewnątrz. ;)

Kiedyś miałem styczność ze środowiskiem lekarskim i uczelnianym.
Poziom "tytułologii" przybierał postać karykaturalną dla kogoś z boku, kto nie tkwił w tym na codzień.

A już dno zapukało od spodu, jak kierownik przychodni, lekarz, zwracał się do referentki per pani magister, dwie kawy prosimy.
 :wow2: :smiech:

« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 09:44:17 wysłana przez Fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Marzec 2022, 09:40:31 »
Lepiej by brzmiało : Szanowny Panie Sprzedawco ( wydźwięk pejoratywny i nie mówię tutaj o półświatku przestępczym)  .

Nie, po prostu "Szanowni Państwo".

Na forum: "Szanowni/Drodzy forumowicze,"

Nawet po prostu: "Szanowni,"

Z zagranicy piszą: "Dear Madam or Sir,"

Zachodzę w głowę, czemu to Ci nie przyszło do głowy, a koniecznie musiałeś poszukać alternatyw równie chybionych jak "witam".

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Marzec 2022, 09:44:02 »
To sobie tak pisz, nie wiem czy śmiać się czy płakać, trochę dystansu .

rapoh.jpg


Nie mogłem się powstrzymać.

Tak wiem, w innym wątku napisałeś "Szanowni", pozostawię to jednak bez komentarza.

Nie dajmy się zwariować, przecież Witam to nic obraźliwego, może trochę wyniosłe i nie zawsze pasujące do sytuacji, ale lepsze niż to co wyżej.

Nie chodzi nawet o to, że "wyniosłe".

"Witam,

Mam ekspres do kawy i potrzebuję młynka. Jaki polecicie?
"

Jak wiadomość do sklepu, w którym się kupiło ten ekspres. Obsługa ma grzecznie zareagować, bo Jaśnie Pan/Pani ma "poczebę".


Gdy piszę maila wieczorem i nie wiem, czy odbiorca go zaraz odczyta, to zaczynam w ten sposób:

Dobry wieczór/Dzień dobry


Co Wy z tym "dzień dobry"? :-)
Nie wchodzicie do urzędu, ani sklepu, tylko piszecie wiadomość. To jak list. Nie piszecie chyba w liście "Dzień dobry, wieczór, czy co tam teraz, adresacie, masz", tylko "szanowny/i, drogi", itd..






« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 09:52:58 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Marzec 2022, 09:59:16 »
A "witam serdecznie" na rozpoczęcie maila? Jak Panowie to widzice? Z jednej strony negatywne nacechowanie, a z drugiej jednak serdecznie.

Pytam zupełnie poważnie. Przez całe swoje życie nie słyszałem o negatywnym nacechowaniu słowa "witam" aż do roku 2021 kiedy ktoś na forum WoK o tym napisał. Podejewam, że jest więcej takich osób... skoro obecny system edukacji nie traktuje tego jako ważnej do przekazania informacji.  Obawiam się, że niekulturalne wytykanie błędów przyniesie zupełnie odwrotny skutek.

Pozdrawiam,
Paweł





Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Marzec 2022, 10:03:06 »
A "witam serdecznie" na rozpoczęcie maila? Jak Panowie to widzice? Z jednej strony negatywne nacechowanie, a z drugiej jednak serdecznie.

Pytam zupełnie poważnie. Przez całe swoje życie nie słyszałem o negatywnym nacechowaniu słowa "witam" aż do roku 2021 kiedy ktoś na forum WoK o tym napisał. Podejewam, że jest więcej takich osób... skoro obecny system edukacji nie traktuje tego jako ważnej do przekazania informacji.  Obawiam się, że niekulturalne wytykanie błędów przyniesie zupełnie odwrotny skutek.

Pozdrawiam,
Paweł






Zwrot "Witam" ma konkretne zastosowania, ale większość ludzi o tym nie wie. Ponadto zaznacza on nadrzędność jednej osoby, dlatego np mógłby go użyć gospodarz witający tego nieszczęsnego "klechę" jak to ujął Fux.

Ja nie używam już tego słowa w korespondencji mailowej. I nawet nie chodziło mi o potępianie tego że ktoś to poprawia, a jedynie o te czerwone  dopiski z komentarzami, które momentami były chamskie.


Natomiast uważam, że zakładając wątek na forum, mogę sobie witać w nim resztę użytkowników, bo jestem gospodarzem tego wątku. Czyż nie :)?

Wydaje mi się więc że wtedy użycie tego słowa byłoby zasadne .

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Marzec 2022, 10:23:41 »
Cześć!
Moim zdaniem hasło "witam" jest niepoprawne i koniec i kropka. "Witam serdecznie" też toleruję, bo cóż mogę zrobić? Chętnie zastosowałbym odrobinę sarkazmu, podobnie jak Fux ;).
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2022, 10:26:14 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi