Autor Wątek: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...  (Przeczytany 11282 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Z Administracją ustaliliśmy aby wyjaśnić zasadność używania słowa WITAM, na punkcie którego mam ponoć obsesję, jak to jeden użytkownik ujął.

Nie będę przytaczał nieskończonej ilości linków do wypowiedzi polonistów, którzy wylali morze słów na ten temat.

Poniżej kilka.

https://finanse.wp.pl/nigdy-nie-zaczynaj-maila-od-witaj-savoir-vivre-obowiazuje-takze-na-facebooku-6207807658473601a

https://instytutetykiety.pl/2019/02/20/witam-czy-witaj-jak-to-w-koncu-jest-z-tym-witaniem/

https://obcyjezykpolski.pl/manieryczne-witam/

https://bezprawnik.pl/witam-korespondencja-email/



Itd.

Podsumowując. Nadal będę piętnował rozpoczynanie zdań z małej litery, brak kropek, przecinków i używanie słowa WITAM, jeżeli będzie ono niewłaściwie stosowane.

Prawidłowe używanie tego słowa wyjaśniono w linkach powyżej.




Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Marzec 2022, 19:43:30 »
Z Administracją ustaliliśmy aby wyjaśnić zasadność używania słowa WITAM, na punkcie którego mam ponoć obsesję, jak to jeden użytkownik ujął.
Przecinek Ci umknął.
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Marzec 2022, 19:44:06 »
 Ale ja napisałem że nie mam nic do tego, że poprawiasz slowo " witam".
Jedyna rzecz która która mnie oburzyła to te czerwone dopiski z komentarzem.
Ostatnio napisałeś komuś że " witać to może sobie klechę (...)"
Było to do czegoś potrzebne, taki komentarz? Wniosło to coś do dyskusji? Moim zdaniem wykraczało to poza upomnienie, że niewłaściwie użył tego słowa.
Może w ramach dobrej woli mógłbyś się powstrzymać od tego typu "poprawiania" naszych postów o Twój komentarz?  Podejrzewam że forumowicze będą wdzięczni.

I mam prośbę, zachowaj się jak dorosły człowiek i zamiast kasować każdy mój post, po prostu merytorycznie się do tego odnieś.

Z góry dziękuję, i pozdrawiam, bo nic do Ciebie nie mam, a jedynie do Twojego zachowania.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Marzec 2022, 19:45:52 »
Razi mnie używanie sformułowań typu młynek pod espresso, albo ekspres pod kawy mleczne, pod ? ? ?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec 2022, 19:48:19 »
Z Administracją ustaliliśmy },{ aby wyjaśnić zasadność używania słowa WITAM, na punkcie którego mam ponoć obsesję, jak to jeden użytkownik ujął.
Wytłuściłem, po "ustaliliśmy".

A tak abstrahując, to za te wczorajsze przytoczenie tych czterech mądrych inaczej  z rządu zasłużyłem na kaganiec?
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2022, 19:53:28 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Marzec 2022, 19:52:25 »
Trochę inne podejście do Witam! Bo język się zmienia.

Język ewoluuje, przeżywa swoje mody, eksperymentuje. Jedyne czego nie da się o nim powiedzieć to to, że się nie zmienia. Ciągle szuka się nowych form wyrazu, lepszego oddania tego co się widzi i czuje. Stare słowa wzbogacają się o nowe znaczenia, zmieniają je albo zostają zapomniane. Bogactwo języka to nie dostosowanie się do autorytarnie narzuconej formy, ale przełamywanie jej.

Czy więc można używać witam w mejlach?

Pytanie jest otwarte. Ja obserwuję język, patrzę, jak stosują go jego użytkownicy i ewentualnie mogę swoje spostrzeżenia opisać. Poradnia PWN[8] natomiast stwierdziła lata temu, że nie wolno i tego zdania zdaje się trzymać, nie bacząc na to czym owo witam jest i skąd się wzięło. Użyty jest tam ponadto argument, że owo witam ma znaczenie witania kogoś u siebie oraz jest wyrazem wyższości osoby stosującej ten zwrot wobec adresata. Można to tak interpretować, można jednak zauważyć, że po prostu brakowało w języku polskim zwrotu pomiędzy Szanowny Panie a Cześć. Komunikacja internetowa uchodzi za mniej formalną od tradycyjnej korespondencji, a ponadto można zauważyć ogólne zmniejszenie formalności w używaniu języka (prawdopodobnie pod wpływem angielszczyzny oraz zmian kulturowych spowodowanych otwarciem się na Zachód). Użycie witam nie wzięło się więc z poczucia wyższości czy poczucia bycia gospodarzem, ale jako „pozdrowienie kogoś przy spotkaniu” (Słownik języka polskiego PWN[9]). Spotkaniu wirtualnym, jeszcze nie koleżeńskim, ale nie sztywnym i formalnym. Zbytni formalizm uchodzi bowiem wręcz za nieżyczliwość, chłód i dlatego bardziej przyjaznym zwrotem nadawca może próbować „przełamać lody”.

Osobiście, bardziej smuci mnie postawa, którą mogę opisać słowami „Mejli rozpoczynających się od Witam, nie czytam, ale od razu usuwam”. Dla mnie to wyraz bufonady i właśnie takie podejście jest okazaniem poczucia wyższości, a nie zwrot Witam.

Całość tekstu: https://ioannesoculus.com/2020/02/19/witam-bo-jezyk-sie-zmienia/

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marzec 2022, 19:57:59 »
Mejli rozpoczynających się od Witam, nie czytam, ale od razu usuwam”.
Zgadzam się, że to nie powinno deprecjonować całości wypowiedzi, aczkolwiek witam tez nie lubię i uważam za pretensjonalne.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Marzec 2022, 19:58:43 »
Osobiście, bardziej smuci mnie postawa, którą mogę opisać słowami „Mejli rozpoczynających się od Witam, nie czytam, ale od razu usuwam”.
👍
Z drugiej strony sporo ludzi nie wie, dlaczego jest to naganne.
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec 2022, 20:01:26 »
ranGo, nie zgodzę się z Tobą.

Słowo Witamy, Witajcie będzie zasadne, gdy my, jako użytkownicy/założyciele/matki i ojcowie chrzestni, użyjemy wobec nowych userów.

Urzędnik może powiedzieć Witam do petenta czy pracownik sklepu, salonu, serwisu, etc do klienta.

Nie pamiętam, kiedy użyłem słowa witam.


Jedno zastosowanie jest moim zdaniem sensowne.

Witamy na pokładzie w stosunku do nowego pracownika.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Dawid1144

  • Gość
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec 2022, 20:03:33 »
👍
Z drugiej strony sporo ludzi nie wie, dlaczego jest to naganne.

Własnie jednym zdaniem ująłeś dużą część tego o co mi chodzi.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec 2022, 20:03:49 »
A do czego mam się odnieść?


Do mojej grzecznej i uprzejmej prośby, aby powstrzymać się od dopisywania na czerwono "komentarzy", choćby takich jak ten z klechą.

Było, czy jeszcze jest, inne forum kawowe i uwierz, że tam moderacja była bardziej rygorystyczna w kwestii poprawności językowej.😉


👍
Z drugiej strony sporo ludzi nie wie, dlaczego jest to naganne.

Własnie jednym zdaniem ująłeś dużą część tego o co mi chodzi.




Co nie oznacza, że nieznajomość prawa nie zwalnia od stosowania się do zawartych tam zasad.😂
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec 2022, 20:11:02 »
Z Administracją ustaliliśmy },{ aby wyjaśnić zasadność używania słowa WITAM, na punkcie którego mam ponoć obsesję, jak to jeden użytkownik ujął.
Wytłuściłem, po "ustaliliśmy".

A tak abstrahując, to za te wczorajsze przytoczenie tych czterech mądrych inaczej  z rządu zasłużyłem na kaganiec?
A co z tym moim kagańcem, Fux?
》tertium non datur《

Offline marekmarek

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Caravel1.1> RocketGiotto> AP+Robot> greentea
  • Młynek: XeoLeo45> MacapM2D> C40red> ?
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec 2022, 20:31:35 »
Przyłączam się do prośby o powstrzymanie się od komentarzy, które mogą kogoś urazić. Proszę aby moderator dawał dobry przykład. Moim zdaniem samo wykreślenie jest zabawne.

Zmiana witam na dzień dobry nie jest trafna, bo trudno żeby dzień był dobry dla kogoś komu moderator edytuje post.

Ja bym wolał dostać wiadomość prywatną z instrukcją co poprawić samemu, ewentualnie który punkt regulaminu sobie przypomnieć.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec 2022, 20:44:49 »
Przyłączam się do prośby o powstrzymanie się od komentarzy, które mogą kogoś urazić. Proszę aby moderator dawał dobry przykład. Moim zdaniem samo wykreślenie jest zabawne.

Zmiana witam na dzień dobry nie jest trafna, bo trudno żeby dzień był dobry dla kogoś komu moderator edytuje post.

Ja bym wolał dostać wiadomość prywatną z instrukcją co poprawić samemu, ewentualnie który punkt regulaminu sobie przypomnieć.

Już się napędzam....😂

Wszystkie rzeczy robimy w swoim wolnym czasie, w wolnych chwilach, społecznie.
Nie oczekujcie, że będziemy na kolanach prosić o stosowne wpisy, rozsyłając kurendę w tych kwestiach.

Sorry.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Poprawna, w miarę, polszczyzna czyli wycie do księżyca...
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Marzec 2022, 20:55:54 »
Z Administracją ustaliliśmy },{ aby wyjaśnić zasadność używania słowa WITAM, na punkcie którego mam ponoć obsesję, jak to jeden użytkownik ujął.
Wytłuściłem, po "ustaliliśmy".

A tak abstrahując, to za te wczorajsze przytoczenie tych czterech mądrych inaczej  z rządu zasłużyłem na kaganiec?
A co z tym moim kagańcem, Fux?


Po jednym dniu?
Bez żartów.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi