Autor Wątek: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth  (Przeczytany 2638 razy)

Offline swiezy

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Szukam Lelit Elizabeth
  • Młynek: 1Zpresso JX PRO
Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« dnia: 15 Listopad 2021, 13:42:24 »
Cześć, mam prośbę o pomoc w decyzji nt. zakupu ekspresu.

Rozważam Lelit Elizabeth vs. Kate, mam młynek ręczny 1zespresso JX-PRO

Czego szukam:
- możliwość robienia pysznego espresso z różnych rodzajów kaw, jasno i ciemno palonych, które pijam też z dripa albo aeropresu.
- możliwość robienia kaw mlecznych i zabawy w latte art
- 1-2 kawy dziennie max, ekspres używany sporadycznie, na pewno nie będzie włączony cały dzień
- nie potrzebuje spieniać mleka w tym samym czasie kiedy robię espresso, mogę zaczekać. Ważne, żeby dało sie je dobrze spenić i namalować jakiś kwiatek na kawie od czasu do czasu.
- nie muszę mieć młynka elektrycznego, mogę mielić kawę ręcznie

Moje pytania:
- Preinfuzja w Elizabeth vs. preinfuzja w Kate - czy potrzebuje programować różne czasy i temperatury/ciśnienia preinfuzji jak w Elizabeth, czy do zrobienia pysznego espresso z różnego rodzaju kaw wystarczą mi stałe prarametry preinfuzji w Kate? Czy może za jakiś czas będę żałował, że nie mogę się bawić tymi parametrami?
- Młynek w Kate - czy jest porównywalny jakością przemiału z JX-PRO? Lepszy, gorszy?


Będę wdzięczny za odpowiedź, chętnie usłyszę zdanie Skansena i Michała z Konesso, bo rozważam ten outletowy Lelit Kate :)

Dzięki!



skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Listopad 2021, 16:38:25 »
Cześć,

Porównanie część ekspresowej Kate vs Elizabeth będzie takie samo jak Victoria vs Elizabeth. W Elizabeth preinfuzja działa na innej zasadzie (działa m.in. w oparciu o ciśnienie bojlera parowego) i można ją lepiej sparametryzować. Ja często zmieniam czas preinfuzji, to wg mnie jej najbardziej istotny parametr.
Dodatkowo w Elizabeth jest inaczej zamontowana sonda PID w bojlerze parowym, co powinno przekładać się na lepszą stabilność temperaturową.
Kolejna różnica to programowanie dozy (jest w Elizabeth, nie ma w Kate/Viktorii).
Na plus Elizabeth zapisać jeszcze można wylewkę wrzątku...

Młynek w Kate opiera się na podzespołach młynka Lelit Fred. Jako wariant minimum do espresso wystarczy. Single Dosing w jego przypadku choć możliwy to przeszkodą może być spory popcoring i irytujący dźwięk towarzyszący pracy na pusto.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopad 2021, 18:32:22 »
Dodam jeszcze, z własnego doświadczenia, trochę na temat preinfuzji w Kate (w Grace jest taka sama).

Nie jest to prawdziwa preinfuzja, tylko udawana, realizowana poprzez chwilowe włączenie pompy, wyłączenie i jej ponowne uruchomienie. Nie ma więc szans na realizację celu preinfuzji, czyli na równomierne zwilżenie ciastka kawowego. Co gorsze, z powodu nieprawidłowej implementacji, przy wyłączeniu pompy, zawór trójdrożny się otwiera i upuszcza wodę znad ciastka. Ta "funkcja", zamiast pomóc w walce z kanałowaniem, tylko sprawę pogarsza. Dokładnie to samo osiągniesz na dowolnym ekspresie włączając parzenie, wyłączając i włączając je ponownie.

Weź Elizabeth i zostań z aktualnym młynkiem - efekty będą dużo lepsze, zwłaszcza przy jaśniejszych paleniach.


Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Listopad 2021, 19:20:05 »
Koledzy ładnie opisali jak działa preinfuzja w wymienionych modelach. Ja miałem grace i zawsze miałem ustawioną "preinfuzję" na 5 sekund, dopiero po nabyciu Elizabeth zobaczyłem znaczącą różnicę tej funkcji w tych ekspresach. W Grace musiałem perfekcyjnie robić ciastko żeby ekstrakcja przebiegała prawidłowo a w Elizabeth prawie za każdym razem mam spokojną ekstrakcję. Bierz Elizabeth i nie pożałujesz, w stronę ekspresów z wbudowanym młynkiem nawet nie patrz, minusy takiego rozwiązania były opisywane nie jednokrotnie na WOK

Offline swiezy

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Szukam Lelit Elizabeth
  • Młynek: 1Zpresso JX PRO
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad 2021, 11:10:11 »
Dzięki za porady, szczególnie te od praktyków preinfuzji :) Też tak myślałem że ta preinfuzja w Kate jest trochę oszukana. Biorę Elizabeth!

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad 2021, 12:06:45 »
Biorę Elizabeth!
Napisz do Michała z Konesso może uda się załatwić jakiś dobry rabacik:)

Offline naprawiak Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Kate PL82T
  • Młynek: Lelit Fred (Lelit Kate) + Severin KM3873
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Sierpień 2022, 12:40:29 »
Witam! Cześć,
odkopuję temat aby nie tworzyć nowego. Generalnie szukam ekspresu, ale od początku;
Przeglądałem wszystkie wątki o ekspresach Lelit, w tym te;
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9086.msg199213;topicseen#msg199213 (Lelit Victoria vs Lelit Grace)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9019.msg196998;topicseen#msg196998 (który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?)

i wychodzi mi, że najlepszym będzie dla mnie Lelit Kate (na początku Lelit Anita, ale Kate lepszy :] )

Założenia;
- kawę piję tylko z jasno palonych ziaren lub średnio palonych z mlekiem
- mam mało miejsca w kuchni, szczególnie na głębokość ekspres powinien mieć do 300mm
- budżet to do ok. 5k zł
- ekspres włączany z doskoku (rano i popołudniu/wieczorem), powinien się w miarę szybko nagrzewać
- młynek mam już do wymiany, więc też musi być w tym budżecie
- doświadczenia na ten moment tylko z Aeropresem, Dripem/Chemexem

Zakochałem się w Bezzerach, ale jak czytam, nie do końca dla mnie no i za duże przede wszystkim na moją kuchnię, padło na Lelita.

Będę wdzięczny za opinie i ewentualnie alternatywy.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień 2022, 13:13:48 wysłana przez ranGo »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Sierpień 2022, 14:37:26 »
mam mało miejsca w kuchni, szczególnie na głębokość ekspres powinien mieć do 300mm

I tyle Ci podadzą w instrukcji opisie a czasami nawet i mniej Lelit Victoria PL91T - Głębokość: 270 mm i to się zgadza tyle jest, tylko nikt nie wspomina o umiejscowieniu gniazdka do kabla i samym kablu a to tylko 6 cm. :) a wtedy robi nam się głębokość nie 270mm tylko 330mm.

20220610_142837.jpg

20220610_143806.jpg


Tak ze jak coś zwracaj uwagę gdzie umiejscowione jest wejście do kabla i jaki jest sam kabel skoro masz tak wąsko.
Bo u mnie by kabel był bezpieczny nie zgięty za mocno jest tak jak na tych fotkach.
Nie wiem może są jakieś takie zakrzywione wtyczki co mniej miejsca zajmują ja nie umiałem znaleźć.

Odległość od ściany


Tyle cm. jest razem od ściany i końca ekspresu.

20220801_142032.jpg


Jka
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień 2022, 14:40:52 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Sierpień 2022, 14:47:56 »
Nie wiem może są jakieś takie zakrzywione wtyczki co mniej miejsca zajmują ja nie umiałem znaleźć.
Wybór jest całkiem spory, ja do Bianki kupiłem InLine 16752N. Przy czym gniazdo w Biance w stosunku do tego w modelu Victoria jest ułożone "do góry nogami":
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6083.msg251252#msg251252

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sierpień 2022, 15:00:22 »
InLine 16752N.

Dziękuję teraz wiem czego szukać.
Ze 2cm powinno się zyskać a i bezpieczniejsze to będzie bo kabel nie będzie zgięty.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline naprawiak Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Kate PL82T
  • Młynek: Lelit Fred (Lelit Kate) + Severin KM3873
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sierpień 2022, 15:49:07 »
Dziękuję za tak szybki odzew.
Tak też brałem pod uwagę, że z kątową wtyczką wymiar wyjdzie mi właśnie około 30-31cm finalnie i będzie to OKej.
Swoją droga ciekawe (przynajmniej z mojego researchu wynika), że mało jest ekspresów z grupą 58mm o tak płytkiej konstrukcji, o combo nie wspominając.

Na model Kate są promocje i chcę zdecydować się dziś / jutro. Rozumiem konsekwencje połączonego ekspresu z młynkiem, ale przy moim użytkowaniu cechy gabarytowe i sam wygląd takiego combo zdecydowanie na plus :)

Offline Tuchaj

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Lelit Kate
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Wrzesień 2022, 20:26:12 »
Czytam i czytam i coraz bardziej czuje sie jak zupełny przegryw.

Czekam na kuriera który wiezie mi Kate a dowiaduje sie ze:
-młynek w Kate do niczego sie nie nadaje, lepiej młotkiem ziarna tłuc.
-Preinfuzje lepiej wyłączyć.
-wiecej jak jedna kawe mleczna praktycznie nie ma sensu robic bo ma jeden bojler

Czuje sie zupełnie zdemotywowany :(

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Wrzesień 2022, 09:25:04 »
Bez przesady, to jest dobry sprzęt, który zrobi smaczną kawę. :) To forum specjalistyczne, więc ludzie tutaj mają specyficzne podejście. Jednak skoro możesz jeszcze zwrócić,  to bogatszy w wiedzę przemyśl jeszcze raz czy skorzystasz z zalet takiego kombi (trochę niższa cena, kompaktowość), a nie będą Ci przeszkadzały wady (trudniejszy upgrade, bardziej problematyczna naprawa, nagrzewanie się ziaren przy długim uruchomieniu).

Offline Tuchaj

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Lelit Kate
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Wrzesień 2022, 10:00:12 »
Właśnie średnio ze zwrotem bo idzie na fv z Włoch nie chce kombinować

skansen

  • Gość
Odp: Preinfuzja Lelit Kate vs. Elizabeth
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Wrzesień 2022, 18:07:53 »
Ile Cię wyszedł zakup z wysyłką z Włoch?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi