Autor Wątek: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę  (Przeczytany 3334 razy)

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 148
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« dnia: 27 Październik 2021, 16:47:36 »
Czasem piję espresso przy pracy i w połowie jest już zimne, mimo ciepłych filiżanek.
Znacie jakieś super filiżanki cuda techniki, które by długo trzymały temperaturę?

Zwykle można znaleźć z podwójną ścianką, czyli puste w środku.
Szklane jakoś mi wyglądem nie leżą, ale tak czy owak macie z nimi jakieś doświadczenia?
Są też takie ceramiczne, metalowe.
Ktoś testował?
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Październik 2021, 17:22:45 »
Mam te próżniowe szklane i metalową też próżniową, kiedyś robiłem porównanie temperatury zwykłej porcelany do próżniowego szkła krzemowego, o ile pamiętam to było kilka stopni różnicy w temperaturze początkowej w filiżance i wolniej kawa stygła. Później porównam metalowe z krzemowymi, tylko daj mi chwilę czasu, sam jestem ciekawy jaki to da wynik.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Październik 2021, 18:21:55 »
Znacie jakieś super filiżanki cuda techniki, które by długo trzymały temperaturę?

Espresso nie powinno  być przetrzymywane w filiżance zbyt długo, bo najzwyczajniej wystygnie.  Może to nie cud techniki, ale podgrzanie filiżanki  gorącą wodą (np. z ekspresu)  jest skuteczne. Według  normy włoskiego Istituto Nazionale Espresso  temperatura filiżanki do espresso przed zaparzeniem powinna wynosić ok.  55 st. C, a temperatura espresso,  tuż po  zaparzeniu  ok. 67 st. C.  Niektórzy bariści podają do kawy zimne łyżeczki. Czemu? Już dawno zauważono, że obniżenie temperatury espresso pozytywnie wpływa na jego smak. W lecie spróbuj espresso z kostką lodu.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Październik 2021, 18:45:03 »
Tak więc na szybko powstał wielki test filiżanek. Test nie odnosi się do espresso i jego właściwej temperatury tylko do właściwości termicznych filiżanek. Woda o temperaturze 99 stopni w ilości 40g.
Szkło krzemowe i próżnia, porcelana, metal i próżnia.
Po wlaniu wody mamy:
S-84 stopnie, P-68 stopni, M-86 stopni
Po minucie:
S-73 stopnie, P-61 stopni, M-73 stopnie
Po dwóch minutach:
S-70 stopni, P- 59 stopni, M-73 stopnie
Po 3 minutach:
S-67 stopni, P-57 stopni, M-70 stopni
Po 5 minutach:
S-61 stopni, P-53 stopnie, M-64 stopnie

Zgadzam sie z tym, że zbyt ciepłe espresso nie ma pełnych walorów smakowych, rozwadniać lodem nie lubię.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2021, 18:59:41 »
Zgadzam sie z tym, że zbyt ciepłe espresso nie ma pełnych walorów smakowych, rozwadniać lodem nie lubię.
No chyba nie czekasz, aż się rozpuści? :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik 2021, 20:35:46 »
Dla mnie idealne to jest nieco cieplejsze niż temperatura ciała. Zupełnie nie pasuje mi espresso podane w termicznej filiżance. Parę razy się poparzyłem w kawiarni, nawet jak się człowiek nie poparzy, to czeka i czeka, zupełnie bez sensu jak dla mnie.  Kiedy wlewa się do grubej porcelany, espresso jest zaraz do picia.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Październik 2021, 01:01:39 »
Pełna zgoda. Poza tym ciepła filiżanka z dachu ekspresu jest przyjemna, jak przykładasz do ust. Jest już ciepło, a kawa niewiele cieplejsza może być pita.
Z termicznymi filiżankami miałem właśnie ten problem, przykładam usta do zimnej krawędzi, żeby zaliczyć nadal za gorące espresso.
A sporo wydałem na ten komplecik.
Może jest inaczej, jak ktoś te termiczne ogrzewa, ale ja się nie odważyłem (nie były zresztą kupione "pod" Carolę, bo ona ma zagwarantowany stały związek z porcelaną).

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Październik 2021, 08:19:13 »
Filiżanka termiczna odpowiada na określoną potrzebę kupującego, tak jak np. automatyczna skrzynia biegów w samochodzie, czy jest lepsza czy gorsza to już kwestia indywidualna. Ja na co dzień używam porcelany, ładnie wygląda, jest wygodna, ma dobre ucho, można wybierać w kolorach i wzorach do woli itd. Lubię co jakiś czas do NPFu użyć szklanej próżniowej bo ładnie widać jak układają się kolejne warstwy kawy podczas ekstrakcji, jest efektowna inaczej mówiąc. A ta metalowa była kupiona na wyjazdy kempingowe ale okazała się nad wyraz poręczna i miła w użyciu więc trafiła do codziennego użycia zarówno jako uzupełnienie do caravelki jak i HX. Świetnie wygląda i jest maleńka co czyni ją wyjątkową. Co do samych właściwości termicznych to brzegi nie są przecież zmrożone tylko mają zawsze ok 21-25 stopni czyli temperaturę otoczenia, kawa musi chwilę odczekać ale ma to zalety jeżeli nie pijemy jej na stojąco od razu przy ekspresie w kuchni tylko szykujemy jeszcze kawałek ciasta, kilka kaw mlecznych lub do swojego miejsca pracy mamy kilka kroków. Faktycznie w pierwszej kolejności rano zawsze chwytam za porcelanę, a termiczne dopiero w dalszej kolejności więc finalnie też mogę powiedzieć, że wolę zwykłą dobrą porcelanę, ale nie powiedział bym że któryś rodzaj jest lepszy czy gorszy, amen ;-)

A no i muszę jeszcze wyznać że ja od jakiegoś czasu nie podgrzewam filiżanek, uważam że daje to częściej ciekawszy efekt smakowy. Ba nawet zdarza mi sie używać zimnej kolby do niektórych paczek kawy.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2021, 08:27:21 wysłana przez mlopus »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Październik 2021, 10:00:28 »
Jak przepłukuję grupę to zawsze woda leci do filiżanki,  do której z minute zrobię espresso i dzięki temu filiżanka jest ciepła. Czasem używam próżniowej 40 ml, ale wg mnie lepiej trzyma ciepło ta pierwsza, którą ogrzałem wodą.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Październik 2021, 23:04:09 »
Ja na co dzień używam porcelany

Ale grubej, czy cienkiej? W zasadzie powinna być gruba, cienka  jest do herbaty.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Październik 2021, 08:41:22 »
Grubej- Loveramics

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 148
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Październik 2021, 00:31:00 »
U mnie potrzeba wynika po prostu ze zbyt długiej przerwy między "siorpami". Zgadzam się ze espresso lepiej smakuje jak chwilę ostygnie, ale zimne też jest słabe. Więc na pewno kupię próżniowe, ale nie wiem czy metalowe. Jeszcze sobie o tym pomyślę.....   kawka
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Październik 2021, 00:42:23 »
czyli robiąc kilka shotów z rzędu gościom, najpierw robimy do próżniowych a potem do porcelany, żeby wszyscy otrzymali "na raz" w miarę tę samą temperaturę? :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Filiżanki do espresso trzymające temperaturę
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Listopad 2021, 09:59:25 »
czyli robiąc kilka shotów z rzędu gościom, najpierw robimy do próżniowych a potem do porcelany, żeby wszyscy otrzymali "na raz" w miarę tę samą temperaturę?
Jeśli goście się nie obrażą, że dostali w innych filiżankach to byłoby to pewnie fajne (czyt. być może skuteczne) rozwiązanie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi