Autor Wątek: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB  (Przeczytany 8526 razy)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« dnia: 02 Październik 2021, 21:03:02 »
Jak wiecie mam kolbę, ale kawa z kolby za mocna dla żony i cała technogia robienia kawy w kolbie za skomplikowana jest. Dlatego żona pije  kawę z automatu.
Poza tym w przypadku wizyty gości zrobienie 4 i więcej kaw z kolby to spore wyzwanie, dlatego postanowiłem wysłużony już prawie 10 letni ekspres Saeco Intelia zastąpić czymś nowszym.
Od samego początku stawiałem na Delonghi. Dlaczego? W porównaniu do Saeco, Siemens nie ma potrzeby smarowania bloku,  poza tym wygląd też miał znaczenie.
Wybór padł na Perfecta Evo Esam 420.80TB.
Automat mam już 2gi tydzień i jestem z niego zadowolony.
Espresso, kawy czarne wychodzą bardzo smaczne.
Systemu mlecznego jeszcze nie testowalem,  ale espresso jak na automat wychodzi b. dobre.
Przez pierwsze dni testowałem na paru kawach ustawienia młynka jak i czas ekstrakcji.
Na podwójnym espresso w czasie 25 sekund mam 45 g kawy. Młynek ustawiony na 2. Kawa na 5 ustawieniu mocy jest mocna,  co mnie pozytywnie zaskoczyło. 
Nie wiem ile gram kawy mielonej wchodzi na porcję kawy, ale zmiana mocy wpływa na grubość i wagę ciastka,  które ma od 18 do 27 gram.

Plusem jest dostęp do bloku zaparzającego od czoła.
Jak ktoś codziennie używa systemu mlecznego minusem będzie konieczność odłączenia karafki na mleko w celu wyjęcia pojemnika na wodę.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Październik 2021, 18:56:33 »
Dziś przetestowany system mleczny,  4 kawy zrobione: cappuccino,  flat white oraz doppio + z mlekiem i jest świetnie.
Pianką, której grubość można regulować jest ok, a co najważniejsze kawa po zrobieniu gorąca.
Z pewnością jak będą w domu goście to zrobienie 4 czy 6 kaw typu cappuccino zajmie zdecydowanie mniej czasu niż zabawa z kolbą.
A co najważniejsze smak b. dobry.
Ponieważ przez najbliższy tydzień nie zamierzam z tego korzystać przeczyściłem system, rozebrałem karafkę,  wszystko przepłukałem co zajęło mi 3 minuty.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Październik 2021, 20:22:01 »
Miałem Delonghi 5 lat - najtańszy model na rynku. Złego słowa nie moge powiedzieć.


PS. Jaką kawę zasypałeś?

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Październik 2021, 20:52:28 »
Kawa z Blueorca coffee: La Storia Sellezione Speciale to blend 3 arabik oraz La Storia Gusto Delicato: 80% Arabika +20% Robusta.
Te kawy w kolbie też są super.

U nas w biurze od 8 lat jest delonghi magnifica, o który nikt nie dba i automat nie do zajechania.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2021, 20:54:40 wysłana przez Makgajwer »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Październik 2021, 09:26:29 »
Wrzucam fotkę automatu, ponieważ teraz widzę,  że nie wgrała się do pierwszego postu.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Grudzień 2021, 11:39:30 »
Minął kolejny miesiąc, podczas którego głównie żona robi kawę,  ale ja też korzystam. Głównie kiedy jestem za leniwy, aby kolbą się bawić lub mało czasu do wyjścia z domu.
Robię głównie espresso lub doppio + z zaprogramowanych profili.
Na tej samej kawie co mam w kolbie kawa jest b. dobra w smaku.
Raz w miesiącu zanurzam zaparzacz w wodzie,  który nie tak jak w instrukcji  (raz w tygkdniu), ale pod koniec dnia zawsze opłukuję po wodą. Na sitku nawet po jednej kawie zostaje trochę fusów,  więc wolę nie pić tego z kolejną kawą.
Cały czas jeszcze na filtrze fabrycznym do wody jadę, ale jak automat poprosi o zmianę,  to nie zamierzam wymieniać tylko będę lał wodę przefiltrowaną w dzbanka Dafi.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Grudzień 2021, 15:22:39 »
Kawa, którą zasypuje z palarni ma już ponad miesiąc i dzisiaj musiałem o 2 stopnie grubiej mielić, ponieważ kawa nie leciała jednostajnie podczas ekstrakcji.
Wspominam o tym, ponieważ z doświadczenia wiem, że mało kto zmienia ustawienia,  zazwyczaj ludzie sypią kawę i tyle.
Ja raz na 2 tyg. robię podwójne espresso i kiedy w ciągu 25-30 sekund mam ok. 40-55 g kawy to ok, jak jest mniej jak dziś tylko 30 lub 60 i więcej to korekta.

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Listopad 2022, 20:01:13 »
Będziesz miał czas i chęci to wstaw foto lub nagranie z przygotowanej kawy espresso i cappuccino  :)  :evil: :evil:

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2022, 09:15:33 »
Podwójne espresso:


Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2022, 09:33:30 »
👍
Jakbyś jeszcze wagę podstawił i stoper włączył, to by był pełny obraz, ale jest dobrze, ekstrakcja nie jest krótka jak na automat.
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2022, 10:03:27 »
Tu  uzysk był ok. 55-60 g, bo tak zazwyczaj robię podwójne  automatu.
Na codzień piję że swojej kolby Sage.
W weekend wrzucę resztę, ponieważ jak przychodzę późno z pracy to kawy już nie piję.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Listopad 2022, 10:56:00 »
@GostRado
Czasem robie doppio+, które jest jeszcze lepsze, tak jak przy podwojnym espresso jest preinfuzja ok. 5 s. Kawa kapie na początku, później leci dość wolno i ok. 40 gram otrzymywałem w ciągu 30 s.
Minusem jest to, że muszę po tym wnętrze czyścić bo ciastko kawowe jest rozwalone i kawałki wylatują jakimś cudem bokiem. Może to kwestia ziaren, bo kiedyś tego nie było, ale nie miałem czasu na zabawę, ponieważ sporadycznie korzystam z automatu.  To sprzęt głównie mojej żony, która piję dużą czarną.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopad 2022, 14:01:24 »
@Makgajwer
Jaki automat do 5000, najłatwiejszy w czyszczeniu. Znajomej podoba się ten:

https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/krups-intuition-experience-ea877d.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIhYuz-p21-wIV0QWiAx0anQQMEAQYAiABEgJ5nvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Ale chyba nie ma wyjmowanego modułu zaparzającego. Jak go poustawiałem w sklepie, to nawet niezła kawa wyszła. Zasypana było Costa typ 10, mocno paloną. Aaaa znajoma chce kupić tylko stacjonarnie, także w rachubę wchodzą sieci: RTVAGD, Mediaekspert i Neonet.
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Listopad 2022, 15:30:17 »
Ładnie wygląda. Dla mnie niewyjmowany blok to minus jak w Jura, bo wiem ile miału kawowego tam się zbiera po paru miesiącach, a co dopiero po roku. Ja swój blok przemywam żonie zawsze jak zrobi kawę, ponieważ na sitku trochę kawy z ciastka zostaje.

Wróciłem wcześniej z pracy więc poświęciłem się z jeszcze jedną kawą i tym razem filmik z wagą:

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Delonghi Perfecta EVO Esam 420.80TB
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Listopad 2022, 16:33:23 »
Wróciłem wcześniej z pracy więc poświęciłem się z jeszcze jedną kawą i tym razem filmik z wagą:
Nie no, naprawdę dobrze to wygląda!

To co De'Longhi? Który model do wspomnianej kwoty, może być tańszy :D
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi