Autor Wątek: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?  (Przeczytany 91978 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Maj 2013, 13:53:20 »
Ekspres daję rade :) To człowiek ogranicza dzbanek :P

Może za mocnym strumieniem wlewasz. Ja przechylam mocna na początek aby przebić cremę, a potem już wąskim strumieniem na spokojnie, z lekko tylko przechylonym dzbankiem.
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Maj 2013, 14:00:21 »
Dobra, dobra, muszę zacząć sobie racjonalizować że nowy ekspres trzeba mieć:P

No i ćwiczyć i kombinować. Tak samo, jakbym usiadł do nowego ekspresu, pierwszy szot na pewno nie byłby pijalny ; )

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Maj 2013, 18:26:54 »
Według mnie dzbanek z Ikei jest w porządku i mleko spienia się w nim wystarczająco dobrze. Do rysowania na mleku się nie nadaje, ale jeżeli ktoś nie jest fanem latte art, to mu w zupełności wystarczy. Zwłaszcza, że cenę ma bardzo atrakcyjną.
Podobnie jak Spinka2 nie miałem żadnych problemów z przesiadką z Ikei na Europę. Ale to chyba sprawa ekspresu, HXy do spieniania mleka są jakby stworzone.
Dzbanek daje radę, to ekspres ogranicza człowieka.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Maj 2013, 23:07:08 »
Właśnie się przesiadłem z kubka na szwedzki dzbanek ;) różnica ogromna :mrgreen:

Offline kmleon

  • Wiadomości: 23
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Maj 2013, 12:01:02 »
Ja mam Europę 0.75 - do spieniania super - konsystencja jogurtu bardzo łatwa do uzyskania, natomiast do rysowania trochę ciężki sprzęt. Poprzednio miałem classic'a 0.66, był całkiem OK do rysowania, ale nie mieściło mi się mleko do kakałka dla mojej trójki maluchów. Teraz chyba zainwestuję w Europę 0.5, podejrzewam że może trochę łatwiej się tym malować. Mam też classic'a 0.33 ale ten znów jest trochę za mały i za lekki do rysowania na latte 280ml. Cóż, pożyjemy zobaczymy ;-)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Maj 2013, 15:29:42 »
Zauważyłem coś dziwnego... Po spienieniu i ostukaniu dzbanka, leję mleko do kawy. Jest ok. Potem odstawiam dzbanek, biorę drugą kawę, wlewam... i ewidentnie najpierw mi się wlewa samo mleko spod piany, potem ewentualnie jogurt. pomimo ponownego ostukania i zamieszania...

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Maj 2013, 16:52:11 »
Może nie stukaj ponownie? Ja robię dwa espresso często, spieniam mleko od razu na oba, po spienieniu stukam (max 3 razy) i wlewam do pierwszej potem do drugiej filiżanki - jest OK.




Offline kmleon

  • Wiadomości: 23
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Maj 2013, 19:29:58 »
Zauważyłem coś dziwnego... Po spienieniu i ostukaniu dzbanka, leję mleko do kawy. Jest ok. Potem odstawiam dzbanek, biorę drugą kawę, wlewam... i ewidentnie najpierw mi się wlewa samo mleko spod piany, potem ewentualnie jogurt. pomimo ponownego ostukania i zamieszania...

Przed wlaniem mleka do kawy, bezpośrednio po spienieniu musisz szybko je rozdzielić na 2 części (ja do tego używam drugiego - mniejszego dzbanka) potem z większego dzbanka rysujesz pierwszą kawę przelewasz spowrotem mleko z małego do dużego stukasz aż pozbędziesz się bombli, mieszasz i rysujsz drugie cappu. Tak powinno Ci się udać - powodzenia!

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Maj 2013, 20:15:47 »
I ja sprawdzę przy najbliższej okazji  :ok: .




Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Czerwiec 2013, 23:51:22 »
Powoli dogaduję się z Mottą : ) Musialem nieco zmodyfikować technikę spieniania i wlewania mleka w stosunku do dzbanka ikeowskiego, kwestia wyczucia. Choć efekty nie są powalające, to i tak lepsze niż kiedykolwiek na szwedzkim (chińskim?) dzbanku.


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Czerwiec 2013, 09:42:54 »
Ja mam ciągle za mało cappu do robienia i moje serduszka przypominają raczej jabłka :)

Porównując Mottę do Ikeowego dzbanka, jest zasadnicza różnica na korzyść Motty. Strumień może być naprawdę łatwo i w pełni kontrolowany. Sprawdzam to ostatnio w dripach :)
LMWDP #469

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Czerwiec 2013, 10:00:13 »
Doktorku - wychodzi Ci takie jabłko, jak Pani Jagody?  :lol2:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Czerwiec 2013, 10:07:06 »
 :'( teraz sie powinienem obrazić  >:(
albo zabrać do roboty i przygotować jakieś latte

Pani Jagoda jest niedoścignionym wzorem :), nie mam takiej dyszy, takiej techniki spieniania. Może te delikatne ruchy i wyczucie mleka przyjdą wraz z demencją starczą  :lol2:
LMWDP #469

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #43 dnia: 19 Czerwiec 2013, 08:58:09 »
Od jakiegoś czasu poważnie zastanawiam się nad zakupem dzbanka do spieniania Motta Europa. Chcę kupić dzbanek, w którym spienię idealną ilość mleka na 2 cappu (tak aby nie zostawała nadwyżka spienionego mleka w dzbanku). Który rozmiar będzie najlepszy dla mnie? 0,5 czy 0,75l?

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Dzbanki do spieniania mleka - czym się kierować?
« Odpowiedź #44 dnia: 19 Czerwiec 2013, 09:08:48 »
a jakie masz saganki?
jeśli ok. 180 ml i do tego ile masz 25? 50 ml? espresso?
mając garnek 0,5L i zalewając je w połowie oraz powiększając objętość mleka o 1/3 (min) wystarczy Ci z zapasem na 2 x 150 ml

ps. 750 ml możesz mieć problem z rozbujaniem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi