forum.wszystkookawie.pl

Poradniki - czyli jak mam to zrobić? => Palenie kawy - przepisy => Wątek zaczęty przez: Antonio w 10 Październik 2014, 12:46:22

Tytuł: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Październik 2014, 12:46:22
(http://img.tapatalk.com/d/14/10/10/emaqytu3.jpg)

Zgadnijcie co to? ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 10 Październik 2014, 12:56:43
Najnowszy model puszki na Wielką Orkiestre, od razu zlicza ile wpadlo. Dodatkowo, nie trzeba wrzucać do środka a przelewy wykonywać bo puszka podlączona do sieci.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Październik 2014, 13:02:44
Wielkiej Orkiestry wolę nie wspominać... ;) Ale coś w tym jest, choć niewiele, na rzecz organizacji Coffee Kids.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Jaro w 10 Październik 2014, 13:03:29
"sprzęt" dla terrorystów; trzeba się ewakuować przed pojawieniem się 0000 na wyświetlaczu  :lol2:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 10 Październik 2014, 13:05:22
Napisz trochę więcej, podziel się doświadczeniem jak to działa, czy się sprawdza w całości, czy sprzedajesz czy tylko polecasz...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Październik 2014, 13:24:54
Zaraz tam: sprzedajesz. Dopiero co kupiłem i się pochwaliłem. Polecam: http://my-tonino.com/. (http://my-tonino.com/.)
I w ogóle jestem jak najlepszego zdania o Marko, który jest autorem zarówno Tonino i Artisana, oprogramowania do profilowania.

Na razie się sprawdza, czyli dość dokładnie powtarza swoje pomiary :). Ma tę zaletę, że nie kosztuje ani 1500 Euro, ani 5000 dolarów, a jedynie ok. 1tys. zł.

Podobnie rzecz ma się z Artisanem. Jest to prawdziwie wolne oprogramowanie. Każdy może wnieść swoją cegiełkę, choć kompiluje je, zarządza nim i rozwija Marko. Dla porównania, komercyjne systemy pracujące "w chmurze" (Cropster i RoastLog) kosztują w ciągu roku ok. 5-6 tys. zł, albo i więcej. Wprawdzie mógłbym sobie na taki wydatek pozwolić, ale po prostu nie cierpię z zasady (alergicznie) takiego podejścia do oprogramowania. A może jednak nie mam takiej kasy? ;)

Wkrótce zatem będziemy podawać wyniki pomiarów produktów w sklepie :).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: mmorka w 10 Październik 2014, 20:25:35
Antonio - może jestem dziwadłem, ale cieszę się razem z tobą każdą nową "zabawką", zdobytą w imię lepszego roastingu ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Październik 2014, 18:11:05
Cieszę się, że tak napisałeś :). Na Tonino trafiłem w Rimini w czerwcu. Odkąd się interesujemy paleniem kawy, wiemy ile kosztuje amerykański Agtron: chore, ciężkie pieniądze. W Rimini najpierw natknąłem się na stoisko dość już znanej chyba, azjatyckiej formy, produkującej kolorymetry w kształcie suszarki. Wystarczy otoczyć próbkę z kawą ujściem suszarki, nacisnąć jakiś przycisk i gotowe. Cena wynosi ok. 1,5 tys. euro. Możecie sobie wyobrazić minę Azjatów, gdy im potem powiedziałem ile kosztuje zabawne urządzenie do pomiaru koloru... :)

Równie dziwnie wyglądają ceny przyrządów do pomiaru wilgotności albo tzw. water activity. Idea jest chyba banalna. Ziarna umieszcza się między "okładkami kondensatora", najczęściej okrągłego, czyli między dwoma metalowymi walcami. Generuje się przebiegi o różnej częstotliwości jako pobudzenie zapewne prostego obwodu złożonego m.in. ze wspomnianego kawowego kondensatora. Na podstawie pomiarów wartości elektrycznych, kalkuluje się pojemność, a potem wilgotność ziarna. Pojemność kondensatora zależy od zawartości wody między okładkami... I coś takiego to też wydatek horrendalny, bo równy wartości dwóch refraktometrów VST ;).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: mmorka w 11 Październik 2014, 21:12:09
Wychodzi na to, że vst jest w zasadzie "tanie".
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 11 Październik 2014, 21:38:47
;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 13 Październik 2014, 13:10:51
Refraktometr VST jest drogi, podobnie jak reszta oferty tej marki... W Japonii można dostać równie dobry przyrząd, a sporo tańszy...
(http://www.e-refraktometry.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/a/pal-coffee-bx_tds_l.jpg)
http://www.e-refraktometry.pl/refraktometr-cyfrowy-do-kawy-pal-coffee-bx-tds.html (http://www.e-refraktometry.pl/refraktometr-cyfrowy-do-kawy-pal-coffee-bx-tds.html)

Ponoć pomiar TDS może się przydać również w ocenie jakości palenia. Czy ktoś mi to wytłumaczy? Wg Scotta jest to baaardzo pomocne narzędzie w palarni kawy... Ale chyba tego nie rozumiem.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: DrUsagi w 13 Październik 2014, 13:30:27
Na mój mały rozumek to wypalasz te samo ziarno 3 różnymi profilami. Potem zaparzasz to co wypaliłeś pilnując aby czas/woda i temperatura były stałe. I okaże się że TDS dla każdej filiżanki będzie inny.

Pytanie jak bardzo inny i do czego się dąży - czy TDS ma byś w zakresie od - do. Czy też może po prostu im więcej się rozpuszcza tym lepiej? Generalnie profil, plus uśrednione TDS dla każdego profilu, plus profil smakowy może pomagać w kształtowaniu profilu.

Ale ja się na paleniu kawy nie znam  :mrgreen:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 13 Październik 2014, 13:35:04
Pewnie chodzi o to, że TDS jest słaby dla kaw niedopalonych, niedostatecznie rozwiniętych. Taką diagnozę jakiś czas temu postawiono nawet Timowi Wendelboe, zmuszając go do zmiany procesu palenia ;).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: DrUsagi w 13 Październik 2014, 13:37:32
Swoją drogą ciekawe jest co najbardziej wpływa na TDS - czy czas jaki ziarno spędza w danym zakresie temperatury, czy całkowity czas palenia. Czy jakieś inne cuda wianki :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 17 Październik 2014, 13:23:02
Hej :). Dzisiaj zrobiłem pierwsze palenia z rejestracją obu ważnych temperatur (ET/BT) za pomocą Artisana. Piękne to jest.

(https://lh4.googleusercontent.com/-dDB1x8BoyzE/VED7WjeWo_I/AAAAAAAABCU/6Nsk5nxZu0M/w849-h445-no/E2_17-10-2014.png)

Wkrótce ten proces będzie w naszym sklepie, jako Espresso-21. Ciekaw jestem: mówi wam to coś? ;) Ten profil oczywiście, a nie nazwa...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: DrUsagi w 17 Październik 2014, 13:30:49
Ten profil do opracowania powinni na maturę z matmy dawać :P
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 17 Październik 2014, 16:15:14
Taka ciekawostka... W czerwcu jeszcze proces ten w moim ujęciu miałby prawie 15 minut, temperatury powietrza byłyby o kilka stopni większe, szybkości narastania jednak byłyby mniejsze. Jak widać tutaj mamy raptem 13 minut od wrzutu do wyrzutu :). A to za sprawą drobnej zmiany jednego z parametrów pieca. Można dociekać czy warto jeszcze krócej taki proces poprowadzić? W jakich temperaturach zakończyć? itp. itd.

Tak, na matematyce można obliczyć pochodną przebiegu temperatury w punkcie jako funkcję czasu. To tzw. RoR czyli Rate of Rise albo szybkość narastania, wyrażona w stopniach przez określony przedział czasu, np. minutę, pół minuty. Można zająć się problemem aproksymacji takich przebiegów albo interpolacji... Ale chyba więcej tu do powiedzenia mieliby jednak inżynierowie :).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: D4rK89 w 17 Październik 2014, 17:46:54
Ciekawe takie coś :) fajną masz pracę i pasję Antonio. Zazdraszczam :) Informatyka nie jest taka fajna :P
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 03 Listopad 2014, 09:32:43
Czasami mi się wydaje, że to całe profilowanie i powtarzalność "o kant d***" rozbić można ;). Nie ma jak, nie ma metody na zredukowanie zmienności wszystkiego. Czasem można "kropka w kropkę" powtórzyć dany proces, by uzyskać inny produkt...

Przypomniał mi się jeden z moich studentów sprzed lat. Na kolokwium był całkiem spokojny i zdawało się, że pracuje nad swoją kartką ze swoimi myślami. Potem okazało się, że powtórzone na jego kartce są nawet kropki i przecinki sąsiada. Słowem: idealna powtarzalność. Ale efekt niestety: żaden ;).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Listopad 2014, 17:18:40
Tłumaczę właśnie teksty Artisana na polskie:

Cytuj (zaznaczone)
Importing a profile in to Designer will decimate all data except the main [points].
Continue?

Import proflu do Designera zdziesiątkuje dane z wyjątkiem głównych [punktów].
Kontynuować?

 :smiech:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: M w 07 Listopad 2014, 17:59:18
Ukłony dla Ciebie, za czytanie tego, co translator wypluje, nie zdajesz sobie sprawy jak rzadka to praktyka...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 07 Listopad 2014, 18:16:30
A dodatkowo za czytanie ze zrozumieniem i nie przyjmowanie wszystkiego "na wiarę" ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: M w 07 Listopad 2014, 18:55:32
btw, kontynuuj, pośmiejemy się chętnie :blue:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 07 Listopad 2014, 20:31:48
Trochę trudno z tym tłumaczeniem, bo nie zdążyłem się jeszcze otrzaskać z Artisanem. Tkwi w nim dużo ciekawych rzeczy i pomysłów. Designer (podprogram, moduł Artisana) to coś w rodzaju projektowania profili palenia. Jeszcze go nie rozpoznałem bliżej, ale mamy tu do czynienia z aproksymacją wielomianową. Profil palenia określamy za pomocą punktów i przechodzących przez nie krzywych. Całość opisuje się funkcją wielomianową. Myszką można zmieniać położenie węzłów lub przesuwać krzywe segmenty wielomianu. Można pewnie rzeczywisty profil zamienić za pomocą aproksymacji na wielomian i korygować wg uznania, a potem zastosować jako tło kolejnego procesu rzeczywistego. Powyższy tekst i tłumaczenie odnoszą się do tego właśnie...

Samą nazwę "Designer" chciałem po polsku nazwać "Projektant", ale chyba to słabe... Został Designer. A może powinien być Dizajner? ;) Bardzo fajna dyskusja na ten językowy temat tutaj:

  http://sjp.pl/dizajner (http://sjp.pl/dizajner)

Z dawnych czasów pamiętam książki niejakiego Jana Bieleckiego (https://repo.pw.edu.pl/researcherReport.seam%3bjsessionid=6373F08D04D3D4E1A6F130D5469197E9?aid=WEITI-514c1f81-923f-4d57-ad0b-339161ac66d0&cid=4466) na tematy związane z informatyką. Czytało się w nich o takich czynnościach jak np. "dwumlask myszy" ;). Czytało się i irytowało. Zastanawiałem się jak przetłumaczyć na polski tytuł najważniejszego modułu Artisana, czyli głównego okna do rejestracji i prezentacji profili. Marko nazwał to "Roast Scope", jak sądzę na cześć oscyloskopu, teleskopu itp. Zastanawiałem się nad "profilomierzem" od amperomierza, "profilometrem" od woltometru; w końcu stanęło na "Profiloskopie", bo nie może być ani "palenioskop", "paleniometr" ani "paleniomierz" ;). Podobnie jest z szeregiem fajnych, zwięzłych angielskich określeń: dość trudno je po polsku zgrabnie wysłowić.

A serio, jak byście to "dziesiątkowanie" po polsku nazwali? W sumie nie sprawdziłem jeszcze co dokładnie się dzieje podczas tego importu profili. Wyobrażam sobie, że bez zmian zostają stałe węzły (ważne dla algorytmu aproksymacji), a reszta przyjmuje wartości wynikające z aproksymacji...

Ilość fraz do przetłumaczenia w Artisanie sięga podobno tysięcy ;). Większość mam za sobą :). Wkrótce pojawi się stabilna nowa wersja, więc będzie można tę moją robotę sprawdzić. Szczerze polecam ten program, bo nadaje się nie tylko do palenia kawy. Tutaj blog autora, dla mnie pasjonujący i świetnie napisany:

  http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/03/alarms.html (http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/03/alarms.html)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 08 Listopad 2014, 15:20:08
Cytuj (zaznaczone)
Keyboard moves turned ON
Ruchy klawiaturowe włączone

Jak to się nazywa po polsku, gdy klawiatura odgrywa rolę myszy? ;)
Gesty klawiatury włączone

Cytuj (zaznaczone)
Alarms are not available for device None
Alarmy nie są dostępne dla urządzenia None albo Alarmy niedostępne dla urządzenia None

Cytuj (zaznaczone)
Switch Language
Przełącz język  :evil:

Cytuj (zaznaczone)
Language successfully changed. Restart the application.
Pomyślnie zmieniono język. Ponownie uruchom aplikację.
 :smiech:

Cytuj (zaznaczone)
Return the arc cosine (measured in radians) of x.
Zwraca arcus cosinus x (w radianach) -- często po polsku brzmi fajniej ;).

Cytuj (zaznaczone)
Return the base 10 logarithm of x.
Zwraca logarytm dziesiętny z x.

Cytuj (zaznaczone)
<b>Action</b> Perform an action on slider release
???
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 09 Listopad 2014, 15:42:51
To ostatnie zdanie dotyczy bardzo fajnej cechy Artisana. Można z jego detalami typu przyciski, suwaki skojarzyć polecenia  sterujące urządzeniami  kontrolnymi pieca... Poszukujemy wciąż klucza do naszego pieca. Jest coraz bliżej. Prawdopodobnie jego automatyka jest dostępna za pośrednictwem protokołu MODBUS TCP/IP. Ten protokół zaś jest wbudowany w Artisana...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Listopad 2014, 15:22:40
Może was już zanudzam, ale... ;) Raz jeszcze polecam Artisana, nie tylko do palenia kawy. Tutaj przykład zastosowania Artisana do pomiarów temperatur znanej wam maszyny dźwigniowej:

(http://3.bp.blogspot.com/-B42z9X4W_Z8/UataYZRrgKI/AAAAAAAABuY/ojQl18L0ulQ/s1600/03-L1-amprobe-laptop-artisanMG_8383londinium-amprobe-artisan.jpg)

http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/06/artisan-monitoring-londinium.html (http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/06/artisan-monitoring-londinium.html)

Jak już niedawno pisałem, Artisan będzie miał polską wersję językową. Wkrótce pojawi się jego kolejna, mam nadzieję nie ostatnia, wersja do zainstalowania w systemie Win, Mac i oby też Linux. Jeśli będziecie kiedyś korzystać, to miło byłoby mi uzyskać jakiś feedback dotyczący warstwy językowej. Świadom jestem niemocy w tej kwestii, bo choć starałem się jak mogłem, trudno było mi znaleźć dłuższy i spokojniejszy czas na tę pracę.

Jeszcze tu jest mały polski akcencik :). Zanim nie kupiłem sobie urządzeń Phidget, od lat używaliśmy termometrów-rejestratorów z polskiej firmy APAR. Są to fajne urządzenia, można przyłączyć do nich zarówno sondy PT100 i termopary, a nawet czujniki 4-20mA. Marko nieco zmodyfikował procedury łączności Artisana, by 2-kanałowy APAR dał sobie radę z 2 kanałami ;). Tutaj o urządzeniach (również o APAR) i protokole MODBUS RTU:

(http://www.apar.pl/images/oldprodukt/ar200.jpg)

http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/05/more-modbus.html (http://artisan-roasterscope.blogspot.de/2013/05/more-modbus.html)

Z tym małym APAR-em działa bardzo dobrze także inny, może nawet lepszy, darmowy system wspomagający palenie kawy -- Typica:

http://appliedcoffeetechnology.tumblr.com/ (http://appliedcoffeetechnology.tumblr.com/)

http://youtu.be/sct2FWVkmDw (http://youtu.be/sct2FWVkmDw)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 10 Listopad 2014, 21:24:08
Ciekaw jestem jak Artisan będzie wyglądał z polską wersją językową. Ja i tak najbardziej lubie po angielsku ale paru polskich użytkowników którym instałowałem urządzenia pomiarowe, pewnie się ucieszy bo bedzie im duzo łatwiejsze poruszanie się po programie.

Czy mądrze postawić tak filiżankę na laptopa?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Edwin Jagger w 10 Listopad 2014, 21:39:20
Off-Topic:
Z tą filiżanką miałem to samo skojarzenie
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 10 Listopad 2014, 22:20:09
Filiżanka na laptopie? Toż to nie ma nic do rzeczy. Może klawiatura jest odporna na zalanie kawą... Niby po angielsku też najbardziej lubię, ale jednak zarówno systemy operacyjne i oprogramowanie często bywa tłumaczone na języki narodowe. Bardzo lubię to, że moje Windows i Linux są po polsku, że moje oprogramowanie jest po polsku, i że mogę pisać po polsku.

Goran, co zainstalowałeś tym polskim klientom? ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 14 Listopad 2014, 10:41:35
Różne są podejścia do procesu palenia w komercyjnym świecie. Wciąż chyba dominuje brak rzetelnych pomiarów i wizualizacji danych. Pamiętam nasz pierwszy piec, Probat L5 i jego analogowy termometr, nic w zasadzie nie mówiący o zmianach temperatury ET w trakcie palenia. Podobnie wyglądają typowe, analogowe piece innych producentów: proste analogowe termometry albo elektroniczne ale bez możliwości przekazania danych na zewnątrz. Najnowsze "sklepowe" piece Probata mają już pewnie pomiary elektroniczne temperatur BT/ET, ale software do wizualizacji, sterowania itp. wyceniany jest strasznie drogo. Producenci takich pieców z dziwnym uporem strzegą tajemnic swojego oprogramowania i automatyki sterującej, nie są zainteresowani upublicznieniem protokołów transmisji danych, adresów rejestrów sterujących itp. Ciekawe jak długo taka ich polityka jeszcze potrwa?

Wśród znajomych palaczy można znaleźć różnorodne typy. Są tacy, którym w ogóle precyzyjne pomiary nie są potrzebne. Od takich kupiliśmy kiedyś wspomnianego Probata. Z dzisiejszej perspektywy ich poczynania w trakcie palenia wydają się co najmniej komedią pt. "Nikt nic nie wie". Inni z premedytacją rezygnują z możliwości rejestracji danych i ich wizualizacji na rzecz odręcznego szkicowania na papierze pokrytym siatką T(t). Jest to sensowna metoda, gdy nie mamy możliwości elektronicznego zapisu. Sam z takiej siatki korzystałem przez lata, ale nie rezygnowałem z rejestracji temperatur. Przez lata ręcznie "zdejmował" swoje temperatury i przenosił na papier albo do Excela sam Tim W. :).

Ale jak tu notować wskazania prymitywnego, "sprężynowego" termometru? Czas reakcji takiego wskaźnika jest niewspółmierny do zmienności stanu pieca. Dlatego dość szybko do L5 wbiliśmy kilkucentymetrowy czujnik PT100 i podłączyliśmy go do elektronicznego termometru-rejestratora. Był to już precyzyjny pomiar BT i jako taka rejestracja danych...

Prawdziwą rewolucję na szeroką skalę w pomiarach i wizualizacji profili palenia przyniosły takie przedsięwzięcia jak Cropster i RoastLog oraz rozwijane niekomercyjnie programy Typica, RoastLogger, Artisan itp. Wszystkie te pakiety oprogramowania dają ogromne możliwości i ułatwienia operatorowi pieca...

Ciekaw jestem jak to wygląda u domowych palaczy kawy? Da się Gene jakoś opomiarować? Da się wyciągnąć z niego jakieś sygnały z zapisem temperatury powietrza chociaż?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 14 Listopad 2014, 10:52:08
Kilka razy rozbierałem GC w celu wyczyszczenia a raz wymieniałem element grzejny. Jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi gdzie jest umiejscowiony czujnik temperatury i jak mierzy. Teoretycznie można by mierzyć temp powietrza na wlocie i wylocie, dodatkowo stosując jakiś termometr laserowy temp. powierzchni bębna. Dla mnie jednak największą wadą jest niska wydajność elementu grzejnego przez co bardzo leniwie reaguje na zmianę ustawień temperatury.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Listopad 2014, 14:26:19
Nowa wersja 0.9 Artisana jest dostępna. Ilość urządzeń jakie obsługuje ten program jest niemała. Goran, Twoje Voltcrafty też; i po angielsku też :kwiat:.

Możliwości Artisana są duże, różnych ułatwień przydatnych w pracy z piecem nie zdążyłem poznać do końca. Warto poczytać blog Marko, by się w tym zorientować. Istnieje nawet możliwość automatyzacji palenia, gdy piec jest elektronicznie sterowany. Wkrótce zamierzam moje przyrządy Phidgets połączyć w sieci bezprzewodowej, dołożyć czujnik i zapis podciśnienia... Tylko polski przedstawiciel Phidgets okazuje się niepoważny. Zapłaciłem miesiąc temu za garść przyrządów i nic :(.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 20 Listopad 2014, 22:22:09
Artisan 0.9.0 tu do pobrania (https://drive.google.com/folderview?id=0B4HTX5wS3NB2anhLVmxpRHRxc1U&usp=sharing&tid=0B4HTX5wS3NB2ZFdWd0NFdG1qUFk) , polecam już od dawna bo program świetny a do tego darmowy. Teraz i po polsku dzieki Andrzejowi  :kwiat:, więcej osób pewnie się skusi korzystac z niego. Nie wiem tylko czy została przetłumaczona instrukcja obslugi programu, bo roasterom nie chce się czytać a co dopiero tlumaczyć. Voltcrafty nie sa tylko moje, pare osób ich używa razem z Artisanem, od ponad trzech lat. Sprawdzę ostatnią wersję, ustawiłem sobie język polski, chociaż główne funkcję i tak zachowaly originalne nazwy jak ( charge; first crack; drop... ). 
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Listopad 2014, 22:39:14
Tak, uznałem, że tego nie należy już tłumaczyć, bo jednak literatura dotycząca palenia jest w języku angielskim. Trochę bardziej te ważne zdarzenia w procesie palenia są zwięźle nazwane po angielsku. To tylko parę wyrazów... Ale może warto i to przełożyć na polski?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 25 Listopad 2014, 08:42:28
Pewnie nie widzieliście, a jest co podziwiać:
[vimeo]http://vimeo.com/112575328[/vimeo]
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 25 Listopad 2014, 08:46:43
Fakt!
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 25 Listopad 2014, 09:01:50
Trochę męczą efekty specjalne, wykorzystane tylko dla reklamy goPro ale generalnie bardzo fajnie.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: DrUsagi w 25 Listopad 2014, 09:53:13
Fajne

A jak działa ta puszka do mierzenia "Roast Degree" - kolor sprawdza?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 25 Listopad 2014, 09:55:59
Tak. Pisałem już o tym na początku wątku. Niedrogie a fajne.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 04 Grudzień 2014, 07:12:41
Ponieważ w Polsce nie doczekałem się na kilka zamówionych modułów Phidget, poszukałem gdzie indziej. Bardzo sympatycznie i sprawnie działa włoski dystrybutor: http://www.emmeshop.eu (http://www.emmeshop.eu). Wybór elektronicznych zabawek jest duży, moja paczka w drodze. Jak to możliwe, że tam koszt wysyłki jest drastycznie mniejszy niż w drugą stronę? Zapłaciłem za wysyłkę 7Euro! Tyle ile płaci się w Polsce za lokalne przesyłki kurierskie...

Przy okazji warto spojrzeć na pozostałe urządzenia. Czy mieliście kiedyś do czynienia z Raspberry? Emme proponuje taki mały komputerek wielkości karty kredytowej do obsługi Phidgetów. Raspberry działa z systemem Linux, można wpiąć do niego kartę sieciową i cokolwiek innego...
(http://www.emmeshop.eu/shop/media/catalog/product/cache/1/image/cc1a38dfa1bb646fddb2048e55a9d957/e/s/es001947a.png)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: M w 04 Grudzień 2014, 20:59:40
Mam ostatnio sporo do czynienia z raspberry, uwielbiam je, cuda można na nich robić :mrgreen:
Uważaj tylko na wersję, teraz pojawiła się B+ (tą właśnie masz na zdjęciu), która ma 2 dodatkowe usb i trochę inny układ laminatu. Jak rozpoznawałem temat jakiś miesiąc temu to większość modułów na gpio była jeszcze niekompatybilna z odświeżoną wersją

Tak prostą rzecz jak odczyt z czujników to można na tp-linku za stówkę postawić :jezyk: i wifi od razu jest w komplecie :taniec:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 03 Styczeń 2015, 14:30:07
Hej :). Dzisiaj zrobiłem pierwsze palenia z rejestracją obu ważnych temperatur (ET/BT) za pomocą Artisana. Piękne to jest.

(https://lh4.googleusercontent.com/-dDB1x8BoyzE/VED7WjeWo_I/AAAAAAAABCU/6Nsk5nxZu0M/w849-h445-no/E2_17-10-2014.png)

Wkrótce ten proces będzie w naszym sklepie, jako Espresso-21. Ciekaw jestem: mówi wam to coś? ;) Ten profil oczywiście, a nie nazwa...

Ja bym się chętnie dowiedział czegoś więcej ;) Rozumiem, że BT to temperatura wewnątrz bębna a ET to temperatura zewnętrzna? Planuję trochę poeksperymentować z domowym paleniem. Póki co powstaje koncepcja palenia w złożu fluidalnym. Planuję mierzyć temperaturę powietrza wchodzącego do złoża i temperaturę nad złożem, co powinno dać pogląd na proces ogrzewania się ziaren. Temperatura będzie regulowana PID-em. Moc nadmuchu także zmienna, co powinno pozwolić na regulację mocy nagrzewania - przy tej samej temperaturze regulując moc nadmuchu regulujemy strumień ciepła dostarczanego do ziaren i modyfikujemy współczynnik wnikania ciepła powietrze-ziarno. ;) Coś jeszcze powinienem uwzględnić? Zacznę chyba od modyfikacji maszynki do popcornu, jak dmuchawa okaże się za słaba to będę zmuszony zbudować coś samemu.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 03 Styczeń 2015, 19:08:06
BT to temperatura ziaren (bean temp) a ET to temperatura powietrza otaczającego ziarna (environment temp) ale zwykle mierzy się temperaturę powietrza w miejscu jego ujścia z bębna.

Sporo informacji o domowych piecach fluid bed znajdziesz na forum homeroasters.org.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 03 Styczeń 2015, 20:46:28
Zabieram się za czytanie :) W jaki sposób realizuje  się pomiar temperatury ziaren? Teoretycznie jeżeli liczba Biota wynosi poniżej 0,2 (albo 0,1 juz nie pamiętam, musiałbym poszukać w notatkach)  można założyć, że temperatura ziarna jest jednorodna. Potrzebne byłyby tylko wartości współczynnika wnikania ciepła i współczynnika przewodzenia ciepła dla kawy żeby ją policzyć ;) Wtedy pomiar pirometrem powinien dać wyniki zgodne z rzeczywistością.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 03 Styczeń 2015, 21:58:03
Wtedy pomiar pirometrem powinien dać wyniki zgodne z rzeczywistością

Tak naukowo zabierasz się do przerobienia maszynki za 50 zł? Jaki czas ciaglej pracy ma taka maszynka do popcornu?

Myślałem że zbudujesz takie coś :

(http://homeroasters.org/images/Thread%20Pics/First%20Roast%20002.jpg)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 04 Styczeń 2015, 03:27:12
Już prędzej coś takiego jak na obrazku, takie duże jak pokazałeś mi się w kuchni nie zmieści ;) Ale nie chcę zaczynać budować czegoś poważniejszego bez wypalenia choćby kilograma kawy. Zabawka za 50 pln pozwoli przetestować kilka koncepcji sterowania i zweryfikuje moje pomysły na konstrukcję wlotu powietrza i separatora łusek. ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 04 Styczeń 2015, 08:33:36
Nie wiem jaki czas palenia chcesz osiągnąć bo te plastikowe maszinki do popcornu sie mocno rozgrzewaja i nie wytrzymują dłuższej ciaglej pracy. Pokaż  jakiś szkic tego co planujesz zrobić.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 04 Styczeń 2015, 13:08:32
Z tego co widziałem, te maszynki palą kawę w kilka minut, ale to co oglądałem to były zwykłe maszynki bez żadnych modyfikacji. Nie wiem jaką temperaturę osiąga taka nieprzerobiona maszynka, ale zastosowanie regulacji powinno wpłynąć na wydłużenie czasu palenia. Jeszcze nie mam tej maszynki więc ciężko mi gdybać, pomierzę wszystko gdy kupię. Co planuję? Chcę przetestować klasyczne rozwiązanie dopływu powietrza z dołu, czyli coś na kształt lejka z wlotem na środku i wlot z boku, coś jak na filmie:
ht tps://www.youtube.com/watch?v=YjA3I021E78 (nie mogę wkleić linka)
Do separacji łusek chciałem użyć separatora cyklonowego zamontowanego bezpośrednio w wylocie coś jak tu (choć to akurat nie cyklon):
(http://coffeegeek.com/images/54667/DSC_0261-2.jpg)
Jeśli okaże się za mały, to można dać większy w tylnej części urządzenia, albo zastąpić go szufladką z sitem.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 15 Styczeń 2015, 19:24:49
Nie wiem jaką temperaturę osiąga taka nieprzerobiona maszynka
Już wiem ;) 225 stopni pokazał termometr pod koniec palenia...

Nie mogłem się powstrzymać i wrzuciłem 30 gramów zielonej kawy z marketu, wetknąłem końcówkę termometru, odpaliłem stoper i wio ;) Po około 3 minutach zaczęło strzelać, potem chwila przerwy i 2 crack. Bałem się, że nie usłyszę, bo silnik dość głośno pracuje, ale obawy okazały się przesadne i udało się w porę wyłączyć (4 minuty). Wyszło mi coś takiego:


Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 15 Styczeń 2015, 20:05:36
Na pierwszy raz, super ;).
4 minuty to jednak nie moja bajka, ale będzie ok do wielu zastosowań...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Federerer w 15 Styczeń 2015, 23:16:54
Jak już będę miał czujniki i będę mógł regulować temperaturę, to dopiero się zacznie zabawa, teraz temperatura rośnie błyskawicznie. Muszę też zaopatrzyć się w jakieś zielone ziarenka do testów, bo te moje pochodzą z takiej paczuszki i nawet nie wiadomo co to jest:
(http://ekosklep-krakow.pl/wp-content/uploads/2014/07/indeks275.jpg)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 19 Styczeń 2015, 15:57:29
Co możecie powiedzieć na temat ziaren ze zdjęcia ? Czego się po nich można spodziewać ?

(http://naforum.zapodaj.net/thumbs/f4d0cee24153.jpg) (http://naforum.zapodaj.net/f4d0cee24153.jpg.html)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 19 Styczeń 2015, 18:17:15
Z mojego tapatalku... wynika, że to chyba ziarna peaberry. Nic złego nie widzę.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 19 Styczeń 2015, 19:53:19
W mojej ocenie to zdecydowanie najbrzydsze ziarenka jakie widziałem. Gdy otworzyłem opakowanie mocno się zdziwiłem. Następny szok przeżyłem gdy zrobiłem dripa.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Spinacz w 19 Styczeń 2015, 19:55:10
Pozytywnie czy negatywnie?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 19 Styczeń 2015, 20:03:16
W mojej ocenie to zdecydowanie najbrzydsze ziarenka jakie widziałem.

Najpierw pomyślałem że sam ich wypalałeś.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 19 Styczeń 2015, 20:05:48
Czy to z mojej przesyłki?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: lubusz w 19 Styczeń 2015, 20:39:46
Kopi Luwak ?
Te ziarenka musiały przejść przez przewód pokarmowy  :evil:
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: pafcio0 w 19 Styczeń 2015, 21:02:15
Czy to z mojej przesyłki?

Jeszcze nie smakowałem, ale te z Playgroundu pięknością nie grzeszą, cokolwiek by to o nich świadczyło :)
Fotka nie chce się wstawić, ale wyglądają b.podobnie.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 19 Styczeń 2015, 21:14:52
To ziarna z Kenii z regionu Gatura. Mój aparat kiepsko to oddał ale stopień palenia określił bym jako "fasola"  ;) Nie pierwszy raz mam tę kawę ale co raz to jest brzydsza i im brzydsza tym lepiej smakuje  :)

Macieju - paczkę od Ciebie dziś odebrała Żona i schowała mi ją  :( Powiedziała, że "jutro dostanę bo dziś bym pół paczki wypił i bym w nocy nie spał"  ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Maciej1 w 19 Styczeń 2015, 21:37:43
Czy to z mojej przesyłki?

Jeszcze nie smakowałem, ale te z Playgroundu pięknością nie grzeszą, cokolwiek by to o nich świadczyło :)
Fotka nie chce się wstawić, ale wyglądają b.podobnie.
Oj, tu sie z Tobą nie zgodzę, dziś otworzyłem Skywalkera i wygląda dobrze;-), natomiast Salwador z Two Face powiedziałbym, ze nawet bardzo dobrze, no ale ja się nie znam;-)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Styczeń 2015, 09:10:35
...ale stopień palenia określił bym jako "fasola"
Co masz na myśli? Fasola to fasola, jakoś nie widzę związku fasoli z kawą. Znaliśmy takiego jednego, który każdą piękną kawę kojarzył z "fasolką po bretońsku" ;).

Ziarna PeaBerry są wyjątkowe. Te pokazane przez Ciebie są ładne, dobrze rozwinięte, dobrze wypalone. Czy znasz może profil palenia? ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: KiT w 20 Styczeń 2015, 10:38:42
To ziarna z Kenii z regionu Gatura. Mój aparat kiepsko to oddał ale stopień palenia określił bym jako "fasola"  ;) Nie pierwszy raz mam tę kawę ale co raz to jest brzydsza i im brzydsza tym lepiej smakuje  :)

PB to raczej muszą dobrze smakować. Ktoś kto zadał sobie trud ich selekcji nie wybierał z byle czego.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 20 Styczeń 2015, 11:15:52
Co masz na myśli?
Czyli zielone  ;) Prawie zawsze w "forumowych" opisach kaw jest nawiązanie do wyglądu ziaren. Zawsze otwierając paczkę oglądam i wącham, zapach kawy zawsze i każdej mi się podoba, ziarna też a w tym przypadku ziarna nie pachniały (prawie) i były zupełnie żadnej urody natomiast smakowały super. Byłem ciekaw co na ich widok powiedzą amatorzy i zawodowcy.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 20 Styczeń 2015, 14:48:57
Maro, nie zdradzisz gdzie jest palona ta Kenya i czy mógł byś zrobić zdjęcie tych ziarenek bez użycia lampy?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 20 Styczeń 2015, 15:34:20
Kenia jest z Karmy. Zdjęcia mogę zrobić już niestety samego opakowania  :(
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Styczeń 2015, 15:49:16
Goran, te czerwone kreski to Twoja krytyka? ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: maro w 20 Styczeń 2015, 17:11:56
Są to jakieś przebarwienia, skazy na ziarnach ? Ja się aż tak dokładnie nie przyglądałem.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 20 Styczeń 2015, 21:01:45
Maro, najważniej że Ci coraz bardziej smakuję ta kawa. Andrzeju, żadna krytyka, tylko wskazówka profilu palenia.

Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Styczeń 2015, 21:22:26
Eee... wiesz, to Loring ;).
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 20 Luty 2015, 19:27:50
Czy bym mógł prosić o polecenie termorejstratora na 2 sondy aby także współpracował z oprogramowaniem do Profilowania :) Ciekawy temat i chętnie bym się w niego zglebił :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 20 Luty 2015, 19:36:51
Artisan (http://coffeetroupe.com/artisandocs/) wspiera następnę urządzenia :

    Fuji PXR/PXG 4 & 5 PID
    Omega HH309, HH506RA, HH802U, HH806AU
    CENTER 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 309
    VOLTCRAFT K201, K202, K204, 300K, 302KJ
    EXTECH 421509
    Arduino TC4
    TE VA18B

Jeżeli zdecydujesz się na Roast Logger (http://homepage.ntlworld.com/green_bean/coffee/roastlogger/dmmdetails.html), to możesz korzystać z :

    Victor 86 B multimeter
    Victor 86 C multimeter
    Tenma 72-7712 (OSX and Windows only - not Linux)
    Uni-T UT322 (OSX and Windows only - not Linux)




Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 20 Luty 2015, 20:33:29
Dziękuje za udostępnienie z tego co widzę zabawa nie będzie wcale taka tania ;)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 20 Luty 2015, 21:11:05
Uni-T UT322 kosztuję 250 zł, podlączasz go pod USB i do tego masz dolączone dwie termopary. Kiedy nie palisz, miernikiem możesz mierzyć temperaturę zaparzania kawy, dokupisz tylko inną termopare.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 20 Luty 2015, 21:30:15
Tanie to może nie jest, ale warto. Polecam Phidgets. Świetnie działa to z Artisanem.
Poza tym jakikolwiek miernik z protokołem MODBUS  RTU też się da podłączyć...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 21 Luty 2015, 08:48:40
Dziekuje bardzo za pomoc :) Ten  Phidgets to tak trochę dla bardziej zaawansowanych użytkowników nie wiem czy dał bym rade w konfiguracji :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 25 Luty 2015, 12:11:23
UNIT zamówiony :) Dodatkowe termopary także wiec jak tylko przyjdzie zabieram się za instalacje Artisana :) i zobaczymy co z tego będzie :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: ranGo w 25 Luty 2015, 12:15:31
Czy UNI-T wspópracuję z Artisanem?
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 25 Luty 2015, 12:21:11
Jeśli mają MODBUS-RTU, to tak. Ale takiej informacji nie znalazłem...
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: sccoty w 25 Luty 2015, 12:56:42
hmm faktycznie zle odczytałem przekaz ;/ czyli pozostaje Roast Logger

Szybka zmiana zamówienia :)

I będzie Voltcraft  k204 :) najlepsze ze cenowo bardzo podobnie :)

Sprzęt dotarł :) Kilka Prób na sucho i zabieram się za montaż czujników :) Pod Komputerem śmiga całkiem fajnie  :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 01 Listopad 2015, 19:08:59
Jest kolejna, świeża wersja Artisana. A w niej niejedna nowa funkcjonalność. Nie mogę się nadziwić jak pięknie się ten program rozwija, a naprawdę rozwija go Marko (doktor informatyki). Z jednej strony mamy Cropster i RoastLog na abonament (niemały) i w chmurze, z drugiej strony software sprzedawany za chore pieniądze przez producentów pieców (Probat, Giesen, Diedrich itp.) niekoniecznie sensowny, a z trzeciej mamy niesamowicie uniwersalny, sympatyczny, rzeczowy i darmowy program... Niewiarygodne. Kolejne wersje Artisana obsługują kolejne urządzenia i nawet piece, które wystarczy przyczepić kabelkiem USB, by cieszyć się profilowaniem.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: M w 01 Listopad 2015, 22:01:54
Potęga wolnego oprogramowania :)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 16 Maj 2017, 15:34:31
Marko zwrócił moją uwagę na jakieś kolejne przedsięwzięcie typu Cropster w temacie palenia kawy. Powstaje to w Australii. Nic oprócz ogólnikowych sloganów na razie nie wiadomo:

Benki benki? (https://mandrillapp.com/track/click/30230835/www.benkei.net?p=eyJzIjoiajBZaFpvYm9jRW5HbVFPelVNTnE2bTZuZmU4IiwidiI6MSwicCI6IntcInVcIjozMDIzMDgzNSxcInZcIjoxLFwidXJsXCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL3d3dy5iZW5rZWkubmV0P3JlZj1Db0xoSmtmelwiLFwiaWRcIjpcImNiNjg0YmU1OTQ4NTQyZjk5MmE0MGE0MWZlMjM4ZTRmXCIsXCJ1cmxfaWRzXCI6W1wiODhkNTZkMmExOWU4ZWNlN2NiMTczNGIxMzMwNWU4NjBjMzQxOGI5M1wiXX0ifQ)
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 17 Maj 2017, 13:05:59
Tutaj więcej informacji: Gleaning The Curve: Benkei Is The New Machine-Learning Roasting Software (http://sprudge.com/not-all-coffee-robots-have-arms-enter-benkei-118969.html).

Dość interesujące podejście, z zastosowaniem technologii sztucznej inteligencji.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: KAKR w 17 Maj 2017, 21:44:06
https://mandrillapp.com/track/click/30230835/www.benkei.net?p=eyJzIjoiZjhMd0JhdTk1c0JZQnNlTmVVemZQYk1CUldvIiwidiI6MSwicCI6IntcInVcIjozMDIzMDgzNSxcInZcIjoxLFwidXJsXCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL3d3dy5iZW5rZWkubmV0P3JlZj1FeW9Pemt0UVwiLFwiaWRcIjpcImZkZjMzOTkwNzJmZjQxNDZhNWNjYjJlNzRlYTlhNjZiXCIsXCJ1cmxfaWRzXCI6W1wiODhkNTZkMmExOWU4ZWNlN2NiMTczNGIxMzMwNWU4NjBjMzQxOGI5M1wiXX0ifQ (https://mandrillapp.com/track/click/30230835/www.benkei.net?p=eyJzIjoiZjhMd0JhdTk1c0JZQnNlTmVVemZQYk1CUldvIiwidiI6MSwicCI6IntcInVcIjozMDIzMDgzNSxcInZcIjoxLFwidXJsXCI6XCJodHRwczpcXFwvXFxcL3d3dy5iZW5rZWkubmV0P3JlZj1FeW9Pemt0UVwiLFwiaWRcIjpcImZkZjMzOTkwNzJmZjQxNDZhNWNjYjJlNzRlYTlhNjZiXCIsXCJ1cmxfaWRzXCI6W1wiODhkNTZkMmExOWU4ZWNlN2NiMTczNGIxMzMwNWU4NjBjMzQxOGI5M1wiXX0ifQ)    A tu link do softwaru.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: Antonio w 17 Maj 2017, 22:33:08
Link jest trochę wyżej ;). I nie do softwaru lecz do anonsu.
Tytuł: Odp: Roast profiling
Wiadomość wysłana przez: KAKR w 17 Maj 2017, 22:42:16
Jasne  :szampan: