Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 668064 razy)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2730 dnia: 26 Lipiec 2021, 16:06:26 »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2731 dnia: 18 Sierpień 2021, 10:35:36 »
Post pod postem ;) ale zupełnie nowy temat. Od kilku miesięcy testuje nowe urządzenie/dodatek do parzenia kawy. Nie chciałem kupować kolejnego drippera, kolejnej karafki. Te które mam mi wystarczają, ale chciałem spróbować innej metody zaparzania. Przeglądając kiedyś stronę Aliexpres natrafiłem na dodatek do V60 o nazwie Balance Cone. Coś jak Lili Drip, ale umożliwia zaparzenie w V60 przy użyciu filtrów Kalita. Dla niektórych kaw wyciąga fajnie kwasowość lub podkreśla owocowość w zależności od rodzaju kawy. Do innych standardowy V60 sprawdza się lepiej. Jak ktoś nie chce dodatkowych sprzętów polecam.


Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2732 dnia: 18 Sierpień 2021, 23:23:37 »
Fajna sprawa :ok: Na dodatek jakby go odwrócić stożkiem w górę to będzie robić dokładnie to samo co Lily.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2733 dnia: 19 Sierpień 2021, 10:43:04 »
Na dodatek jakby go odwrócić stożkiem w górę to będzie robić dokładnie to samo co Lily.
Jak odpowiednio usadowisz i się zaprze o ząbki to nawet. W Lily jest jednak lepsza stabilność stożka.

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2734 dnia: 19 Sierpień 2021, 17:03:25 »
Tak, poprzez drugi skos stabilizacja samego stożka Lily lepsza ale jak już nasadzimy filtr i nasypiemy kawę to i Balance Cone będzie mógł z powodzeniem pełnić rolę Lily.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2735 dnia: 22 Sierpień 2021, 21:49:00 »
Co byście wybrali z tych dwóch dripperów?

Clever czy Hario switch
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2736 dnia: 22 Sierpień 2021, 22:06:50 »
Jednego i drugiego można użyć tak samo, a Clever zapewne będzie tańszy ;)

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2737 dnia: 24 Sierpień 2021, 06:41:37 »
..i dostępny  :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2738 dnia: 24 Sierpień 2021, 10:24:30 »
Wilfa 😅
Clever po jakims czasie zdaje się dodawać jakiś nieprzyjemny posmak. Sprawdziłem na „czarnym” i zwykłym. Czyszczenie nie pomaga.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Słowian

  • Gość
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2739 dnia: 01 Wrzesień 2021, 10:10:02 »
Jeżeli ktoś się zastanawia nad dodaniem dripa do kolekcji swoich kawowych gadżetów to szczerze polecam ten zaparzacz. Swój zestaw kupiłem niecałe dwa tygodnie temu. Na pierwszy ogień poszły dwie syntezje od Antonia, próbka kawy po fermentacji z El Cafetero i limitowany wypust z Coffe & Sons. Wcześniej do parzenia "owocowych" kaw służył mi tylko aeropress. Porównując te dwa urządzenia, według mnie wygrywa drip*. Kawa przygotowana za jego pomocą wydaje mi się bardziej aromatyczna, owocowe smaki są intensywne i lepiej wyczuwalne. Co do wygody użytkowania to myślałem, że jest czasochłonny i upierdliwy w obsłudze (zwłaszcza "mambo-dżambo" z polewaniem na kilka razy ;)). Okazało się, że przygotowanie kawy w dripie nie jest bardziej kłopotliwe niż w innych metodach, cały proces mamy odkryty a obserwowanie tego co się dzieje w trakcie parzenia ma swój urok.

*dałem gwiazdkę między drip vs ap, ponieważ wydaje mi się, że dużo tu zależy od indywidualnych preferencji. Razem z żoną do metod filtrowych/przelewowych lubimy kawy wyraźnie owocowe, orzeźwiające i lekkie. Testowaliśmy też kawy, gdzie w profilach pojawiają się: czekolada, orzechy, czarna herbata, większe body, słodycz itp. Moim zdaniem te drugie lepiej sprawdzają się właśnie w ap. Podsumowując nasze gusta, lekko i orzeźwiająco szukamy w dripie a ciężko, i słodko szukamy w rocie, ap i kawiarce [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2021, 10:12:37 wysłana przez Słowian »

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2740 dnia: 09 Wrzesień 2021, 19:22:33 »
Ostatnio parzę kawę metodą hoffmana, tak robię otwór na wodę. Dziś zrobiła mi się, przy preinfuzji, taka dziura. Jak ją załatać? Łyżeczką wyrównać czy zalać trochę wodą i zawirować dripperem?

Ps. Wiem, zbyt drobne mielenie

1234.jpg
« Ostatnia zmiana: 09 Wrzesień 2021, 19:25:19 wysłana przez szarud »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2741 dnia: 09 Wrzesień 2021, 22:27:43 »
Zapomnij na chwilę o tej dużej, własnoręcznie zdobionej dziurze. Jeśli wpuścisz dość mocną strugę wody na środek, to woda zrobi podobną dziurę, dokładnie penetrując przy tym drobinki kawy, dosyć równomiernie rozleje się w całej objętości stożka.

Spróbuj szybciej i swobodniej operować wodą, jeśli kawa jest zbyt drobno zmielona.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2742 dnia: 09 Wrzesień 2021, 22:50:53 »
A co ci ta dziurka, pewnie po bąbelkach, szkodzi? skoro i też wedle rad Hoffmana, powinieneś po tej przerwie zacząć od polania dość agresywnie, żeby to i tak rozkopać i umożliwić ułożenie się ładnie równego łoża kawy. Dlatego możemy pozwolić sobie na solidne mieszanie przy bloomie czy dziurę po palcu czy zakola od pałeczki jakiejś, bo i tak następnym krokiem jest to wzburzyć :)

Offline grabek_music

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Gaggia Classic Pro, Bialetti 6, French Press, V60
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2743 dnia: 15 Wrzesień 2021, 19:30:41 »
cześć,

jestem kompletnym noobem w kwestii dripa (V60 mam od poniedziałku). natomiast przy drugiej próbie chyba mi wyszło :taniec: i co najważniejsze - jestem zauroczony tak samą kawą z tego ultraprostego sprzętu, jak i samym "rytuałem" à la Hoffmann ;) co do proporcji:
1. 30 g kawy na 300 g wody, zmieliłem w k-plus na 5 - wyszło bardzo dobrze, intensywnie;
2. 20 g kawy na 280 g wody, ustawienie młynka to samo - myślałem, że będzie lura, a wyszło cudownie, intensywnie.

no i wizualnie niczego sobie, choć to pewnie beginner's luck ;)

macie ulubione kawy do V60? lubię słodkie. będę wdzięczny za podpowiedzi

uściski

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2744 dnia: 15 Wrzesień 2021, 20:18:51 »
Ciekawe takie ratio 1:10 przy tak drobnym przemiale, ja sam do v60 na 30g kawy daje 450ml wody, a przemiał między 7 a 8 na k-plus. Może też spróbuję w taki sposób  :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi