Autor Wątek: Sitko Pesado He [%]  (Przeczytany 1124 razy)

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Sitko Pesado He [%]
« dnia: 03 Kwiecień 2024, 23:23:08 »
Kilku użytkowników już bawi się tym sitkiem.
Macie może już jakieś uwagi podpowiedzi sugestie.
Samo sitko (moje L) wygląda tak.

20240402_124352.jpg

20240402_124623.jpg

20240402_124636.jpg

20240402_124654.jpg

Jak się przekonałem nie do każdego z potrafitrów jakie mam weszło.


Na 5pięć weszło do jednego.

20240402_125338.jpg


Udało mi się że do jednego weszło bez problemu i tak już zostanie.

20240402_125647.jpg

Dla tych co używają Umikota ja musiałem zmienić "bazę" z rozmiaru 22 na 20

Jka






Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwiecień 2024, 06:36:51 »
Też mam to sitko w wersji L i po kilku pierwszych dniach stwierdzam, że to sitko faktycznie działa. Jest więcej smaku w kawie ;)

Na pewno trzeba mielić wyraźnie drobniej niż w porównaniu do standardowych sitek.

Do tej pory próbowałem na jednej tylko kawie i to takiej raczej bez szczególnego polotu, ale jestem dobrej myśli co do tego sitka  [emoji106]

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwiecień 2024, 08:51:07 »
Pracuje nad recenzją tego sitka. Powinna byc gotowa na YT w tym tygodniu.
Po pierwszych kilku espresso bylem nieco rozczarowany. Spodziewałam sie wiecej głebi smako i ostrzejszych nut. Po wielu testach zmienilem zdanie i uwazam ze to wlasnie jest jego zaletą. Mimo wysokiej ekstrakcj, na poziomie 23%, prawie kazde espresso jest smaczne i nie przytłacza zbyt mocnym smakiem. Jest to swietne sitko zwlaszcza na poczatek eksperymentowania z tego typu ekstrakcja - nie drogie i dajace bardzo zadowalające rezultaty. Teraz bawie sie sitkami od Kafmasino, ktore sa jeszcze tansze.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Kwiecień 2024, 21:20:52 »
Pracuje nad recenzją tego sitka.
A u mnie zabawy ciąg dalszy dzisiaj było tak.

Młynek elektryczny G-micron kawa pokazywana już wcześniej o taka.
20240321_181927.jpg

A tak to leciało i w testowej filiżance wyglądało.
To co dostałem było dobre gorzkie, oleiste, tego jest tak mało że jakichś innych smaków nie wyłapuję albo za mało się na tym skupiam.

20240404_120455.jpg

20240404_120600.jpg

20240404_121520.jpg

A wieczorem użyłem młynka ręcznego Malwani Livi tutaj to co wyszło było bardziej gorzkie, wodniste ot mniej kawowe.

P1030021.JPG

P1030024.JPG

P1030030.JPG

Co robię nie tak? że sitko mam upaćkane cały czas po jednej stronie.
Jedno wiem na pewno jest to za drobno zmielone ale wolałem zacząć tak i schodzić niż bać się że mi zakresu zabraknie.
Miałem już 6sześc prób i ani razu nie osiągnąłem jednolitego przepływu były 2/3 stróżki i kapania co widać po ufajdanych filiżankach, kanałowania na filmach nie zauważyłem.
Ciastku suche zbite bez pomocy z sitka nie wypadło.
Zaczynałem od 21g tych ziarenek dzisiaj robiłem już na 20g.

Więcej grzechów nie pamiętam a czy będzie mi się chciało je jeszcze popełniać - nie wiem :lol2: skoro na sitku oryginalnym od Decenta 22g uzyskuję powtarzalnie takie coś.

20240325_183928.jpg

Jka


« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2024, 21:22:57 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwiecień 2024, 08:40:51 »
Nie widzę jaki wypał ale zakładam że średni i z tego co udało mi się wyczytać z tych wykresów to masz sporo za drobny przemiał bo czas ekstrakcji widzę prawie 46 i 57 sekund zdecydowanie będzie dużo goryczy i posmaku spalenizny, spróbuj grubiej żeby zmieścić się w ok 30 i później delikatne korekty w dół czy górę w zależności od preferencji smakowych. Ja ostatnio idę  w drugą stronę i staram się mielić grubiej żeby otrzymać mniej gorzkiej czekolady i słodyczy za którymi wcześniej podążałem a już mnie znudziły i staram się wydobyć więcej owocowości, oczywiście przy odpowiedniej kawie do takich smaków. ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2024, 09:11:10 wysłana przez Artisz »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwiecień 2024, 09:35:42 »
to masz sporo za drobny przemiał
Ależ ja o tym wiem i nawet o tym napisałem i dlaczego tak zrobiłem.
Mnie zainteresowało coś innego
Co robię nie tak? że sitko mam upaćkane cały czas po jednej stronie.
A tutaj nic a nic nie napisałeś/pomogłeś nie pogniewaj się ale napisałeś by napisać.

Ja ostatnio idę
Tak sobie myślę ze to temat o danym sitku i np. mnie nie zainteresuje gdzie i po co Ty idziesz, wolałbym przeczytać co zrobić i jak z danym sitkiem.

Ale żeby nie wyjść na "gbura" itp. napiszę że wiem co masz na myśli (tz. na podniebieniu) i podpowiem kup sobie taką oto kawę z Krakowa do Bielska Białej masz nie daleko zmiel to na takim wielkim stożku i gwarantuję że w filiżance będziesz miał to o czym piszesz, a wiem co piszę bo już to robiłem kilka razy i opieram się na swojej opinii.

20240405_091609.jpg

A wracając do mojego pytania? ciekawe czemu jest to po jednej stronie ekspres stoi krzywo kurna nie mam w domu "waserwagi" w domu do garażu nie chce mi się teraz iść, a może prysznic krzywo założony albo brudny o to to mogę od razu sprawdzić.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Kwiecień 2024, 09:40:28 »
Sprawa jest chyba oczywista, słaba dystrybucja, brak WDT albo po prostu słaba kawa?
A masz sitka VST nie masz podobnych objawów?
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Kwiecień 2024, 09:59:43 »
A tutaj nic a nic nie napisałeś/pomogłeś nie pogniewaj się ale napisałeś by napisać.
Nie napisałem konkretnej przyczyny którą ciężko zdiagnozować po samym zdjęciu ale napisałem Ci co warto najpierw zrobić, bo jak wiadomo kawa grubiej zmielona daje mniejszy opór i może to wystarczy żeby problem zniknął albo chociaż się poprawił, tylko tyle albo może aż tyle. Trzeba sprawdzić żeby się przekonać i wtedy pisać czy coś to dało czy nie.
Dzięki za polecenie kawy, ale właśnie co zakupiłem  i zacząłem próbować z palarni jeszcze bliżej mnie, a jestem z Lublina nie z Krakowa. ;)
20240403_140459.jpg


« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2024, 10:21:53 wysłana przez Artisz »

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Kwiecień 2024, 10:16:52 »
a jestem z Lublina nie z Krakowa.

Sorki za pomyłkę w sumie to też nie daleko do B-B :redface:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Kwiecień 2024, 10:30:50 »
w sumie to też nie daleko do B-B
No jak dla marynarza który pływał po morzach i oceanach to rzut beretem! 😁

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Kwiecień 2024, 11:06:09 »
Tak jak obiecałem, moja osobista recenzja jest gotowa, gdyby ktos byl zdesperowany to zapraszam: https://youtu.be/Y0-o-E4EAuw?si=IB3QDAmmtSpIkrHI
Podsumowując, sitko dobre, adekwatne do swojej ceny ale przeważnie i tak wybrałbym cos jak Wafo Soe/Spirit czy Sworks. Jedna ciekawostka, bardzo smakuje mi americano z espresso z Pesado. Ktos probowal?

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2024, 11:39:30 »
Z tym sitkiem to wygląda jakby nie było równomiernego przepływu w czasie ekstracji, strużka formuje się z jednej strony. Trochę to wygląda jakby np. tamping był lekko przechylony i nie równolegly w płaszczyźnie do prysznica, albo sam prysznic lekko odchylony tak że woda ma skłonność spływania bardziej na jedną stronę. Zakładam że jednak twój sprzęt ma idealnie osadzony prysznic i robisz idealny tamping. Pozostaje zbadać ewentulany wpływ jeśli tamping zrobisz pod lekkim kątem właśnie w stronę, gdzie ta strużka z uporem maniaka się ciągle formuje.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Kwiecień 2024, 13:00:22 »
albo sam prysznic lekko odchylony tak że woda ma skłonność spływania bardziej na jedną stronę. Zakładam że jednak twój sprzęt ma idealnie osadzony prysznic

Tutaj wszystko wydaje się że jest dobrze.
Później jeszcze sprawdzę te 3trzy śrubki czy dobrze dokręcone.

20240405_095137.jpg

20240405_095753.jpg

Zakładam............  robisz idealny tamping. Pozostaje zbadać ewentulany wpływ jeśli tamping zrobisz pod lekkim kątem właśnie w stronę, gdzie ta strużka z uporem maniaka się ciągle formuje.


Chyba muszę szukać swojego błędu w tampingu czy samym przygotowaniu do tego, mogło być że zawsze popełniałem tam jakiś błąd a to sitko to uwypukliło - pokazało.

Dzięki za podpowiedz szukam w szafie minimalnie większego tampera i zaczynam zabawę od nowa.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1972
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwiecień 2024, 13:35:42 »
Jedna ciekawostka, bardzo smakuje mi americano z espresso z Pesado. Ktos probowal?

A1.jpg

Tyle co zdążyłem umyć naczynie z którego to piłem u mnie wyszło płaskie bez wyrazu, wyglądu, takie lurowate, wyczułem smak cynamonu jakiś kwasek (piszą trawa cytrynowa) ja nie wiem jak to smakuje może to i ta trawa wszystko przypominało mi piernika jakiego kilka dni temu w święta jadłem.

Wiem na pewno użyłem nie takiego jak potrzeba surowca a i materiały chyba też nie takie :lol2:

A oto to :redface:
A2.jpg

A3.jpg

Nawet takie ustrojstwo do tego użyłem (jedna to nie mój klimat upierdliwe w użytkowaniu)

A4.jpg

Jak wspomniałem bez wyrazu koloru.

A5.jpg

By było widać że nie ściemniam jak robiło się to Americano :lol2:

A6.jpg

Użyłem jednego ze swoich ulubionych profili a jeszcze wcześniej minimalnie młynek podregulowałem na grubszy przemiał.

A7.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline My Coffee Show

  • Wiadomości: 149
    • My Coffee Show
  • Ekspres: Decent DE1 Pro i La Pavoni Esperto
  • Młynek: DF64, DF83, Niche Zero, Kafatek MC5, Flat Max 2 i 8 recznych
Odp: Sitko Pesado He [%]
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Kwiecień 2024, 17:50:05 »
Jesli chodzi o to jak wyglada ekstrakcja, to na kazdy ok wygladajacy szot mam 3 brzydkie. Z HE sitkami juz tak jest i nie zawsze to oznacza ze został popełniony bład. Sprobujcie 6bar szot, zwykle lepiej wyglada, nie zawsze lepiej smakuje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi