Autor Wątek: Co po Rocket Cellini? DB?  (Przeczytany 3648 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Co po Rocket Cellini? DB?
« dnia: 28 Lipiec 2021, 15:51:30 »
Zdecydowaliśmy, że czas zmianę naszego ekspresu Rocket Cellini PID. Jest to nasz pierwszy ekspres kolbowy i jesteśmy z niego zadowoleni, ale doszliśmy do wniosku, że (jednak) zajmuje zdecydowanie za dużo miejsca na blacie, ma wymiar 43x29x36
Przede wszystkim szukamy czegoś co zajmuje mniej miejsca na blacie (w pionie mamy zapas miejsca). Nasz Rocket to jednak wielki kloc. I jako, że 90% naszych kaw to cappuccino skłaniamy się w kierunku DB. Budżet to 4-6k, lepiej bliżej 4 niż 6 :) W pierwszej kolejności pomyślałem o Lelit Elizabetch. Rozmiary ma idealne i akcesoria 58mm będą pasowały. Czytałem recenzję Skansena i zastanawiam się czy nagrzewające się przyciski i tandetne pokrętło do pary (które będzie używane nawet 10x dziennie) są mocno uciążliwe. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Czuwaj

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lipiec 2021, 17:34:31 »
Jeśli rozmiar jest absolutnym priorytetem, to Elizabeth jest dobrym pomysłem. Pokrętło fakt, szału nie robi, ale o ile Ci aspekt wizualny/czuciowy nie wadzi to spełni swoją rolę, 10x Cappu dziennie to nie jest wielka ilość więc raczej bez problemu. Zawsze możesz moda zrobić znaczy zastąpić gałkę jakąś ładniejszą, widziałem już różne kombinacje, ale to raczej ostateczność.

Najlepszą opcją na Twoje wymagania obecnie, wydaje mi się, że jest nowa MaraX. Jest mała (sz 22 cm, gł 41 cm, wys. 35 cm), ma regulację temperatury, klasyczny, fajny wygląd i to HX więc ze spienianiem mleka 0 problemu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lipiec 2021, 21:14:31 »
Pobieżnie przejrzałem dostępne ekspresy 2B i muszę Cię zmartwić. Jeśli ma to być ekspres o dobrych parametrach to dla zapewnienia stabilności temperaturowej musi mieć odpowiednio duży bojler kawowy (min. 0,5 l) i także odpowiednio duży parowy (np. 1 litr). W ekspresach 2B najwięcej miejsca zajmują właśnie bojlery. No i w związku z tym ciężko będzie znaleźć dobry ekspres 2B a do tego znacząco mniejszy niż posiadany przez Ciebie Rocket. Może więc lepiej zostać przy tym co się ma ?
Jedyny mały gabarytowo 2B jaki mi przychodzi na myśl to VBM Domobar Junior 2B. Napisz może jakie wymiary ekspresu by Cię interesowały. Może coś się dobierze.
Jeśli może być HX a nie 2B to oprócz MARY X możesz się zainteresować ekspresem BELLEZZA Chiara. Ma małe wymiary (WxHxD) 285 x 355 x 350 mm, duży, izolowany 2 litrowy bojler ze stali nierdzewnej, PID, shot timer, regulowaną preinfuzję oraz zawory tradycyjne z gałką lub uchylne w postaci dźwigienki (szybkie otwarcie i zamknięcie zaworu pary).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lipiec 2021, 23:20:51 »
Czytałem recenzję Skansena i zastanawiam się czy nagrzewające się przyciski i tandetne pokrętło do pary (które będzie używane nawet 10x dziennie) są mocno uciążliwe. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pokrętło może być irytujące, przyciski nie są aż tak problematyczne.

Jeśli ma to być ekspres o dobrych parametrach to dla zapewnienia stabilności temperaturowej musi mieć odpowiednio duży bojler kawowy (min. 0,5 l)
Nie jest niezbędny aż tak duży bojler.
Silvia Pro ma bojler kawowy 300ml i jest stabilna (+/-0.33°C w pomiarach metodą WBC).
La Marzocco Linea Mini, Eagle One Prima - mają bojlery rzędu 150ml i też są bardzo stabilne.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2021, 23:36:40 wysłana przez skansen »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lipiec 2021, 09:09:57 »
Jakbyś znalazł chwilę czasu to podeślij mi na priv te pomiary Silvii. Brak mi teraz czasu na szukanie ich na forum.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lipiec 2021, 09:23:38 »
Dzięki. Przydało się. Ale mowa była w tym wątku o układach 2B a nie SB. Silvia Pro ma jeden bojler.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lipiec 2021, 09:27:46 »
Silvia Pro ma dwa bojlery. Kawowy 0,3 L i parowy 1L.
Zwykła Silvia (bez Pro w nazwie) ma jeden bojler.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lipiec 2021, 09:43:24 »
 :ok:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Celdur Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: ACS Vesuvius
  • Młynek: 1Zpresso JE-Plus; Eureka Mythos Plus
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lipiec 2021, 19:51:40 »
Może ACS Minima? Bojler serwisowy 2,3 l, kawowy 0,8 l, oba ze stali nierdzewnej. Cała obudowa również ze stali nierdzewnej. Wymiary - 270 mm x 380 mm x 440 mm (SZxWxG). W Polsce był do kupienia za nieco ponad 6k.
W przyszłości można bez problemu dołożyć zawór z Bianci do profilowania ciśnienia.



Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1112
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lipiec 2021, 21:19:31 »
ACS Minima z nazwy jest „mimima”  :lol2: sprawdź wymiary. Ekspres świetny, gdybym nie kupił Bezerry Matrix była by Minima.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lipiec 2021, 22:49:46 »
La Marzocco Linea Mini, Eagle One Prima - mają bojlery rzędu 150ml i też są bardzo stabilne.

La Marzocco Linea Mini ma dwa bojlery, jeden faktycznie mały: 0,17 litra, ale drugi (parowy) jest duży, poj. 3 litry.
To dlatego LML Mini jest taka stabilna.

skansen

  • Gość
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipiec 2021, 23:53:38 »
Bojler parowy, nawet jeśli w jakiś sposób wspomaga bojler kawowy ma stosunkowo niewielki wpływ na stabilność bojlera kawowego.

Przykładam jest wspominana właśnie Silvia Pro która ma bojler kawowy zupełnie niezależny od parowego. W świetle pomiarów (wg tych samych norm, ale nie w tym samym miejscu i czasie) jest "o włos" bardziej stabilna niż LM LM. Odpowiednio Silvia +/-0,6F a LM LM +/-0,7F. Tak czy inaczej medal wędruje do Włochów :)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sierpień 2021, 00:44:45 »
W świetle pomiarów (wg tych samych norm, ale nie w tym samym miejscu i czasie) jest "o włos" bardziej stabilna niż LM LM. Odpowiednio Silvia +/-0,6F a LM LM +/-0,7F.

Z tymi pomiarami to jak w PL z sondażami dot. preferencji politycznych. Dobry wynik musi kosztować. Dlatego najlepszym "sondażem" są rzecz jasna wybory.   Ale prawdziwa maestria  "sondaży" nie jest związana z wynikiem  tylko metodologią badań; która musi być tak skonstruowana by dać oczekiwany (i opłacony)  rezultat. Właśnie w tym przejawia się cały geniusz sondażowi, który mi nawet imponuje.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Co po Rocket Cellini? DB?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Sierpień 2021, 08:26:05 »
Z całym szacunkiem, ale w tym momencie mamy do czynienia z prawdziwą maestrią manipulacji. Jak można porównywać sondaże do międzynarodowych norm i standardów?
Jasne sondaże nie mają norm i można nimi bezczelnie manipulować, ale to właśnie stoi w zupełnej opozycji od pomiarów na bazie jednej normy. :) Aż się za głowę złapałem...
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi