Autor Wątek: Ceado E5SD  (Przeczytany 6003 razy)

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Styczeń 2024, 15:49:20 »
Retencja spora, nawet po tym dmuchaniu często jak stuknę młynkiem to sporo wypada kawy.

Jak sobie patrzę na 5SD, to jakoś nie dostrzegam różnicy z moim, w zakresie eliminacji retencji.  Ta jest spora, o czym już pisałem onegdaj.  Mnie nie przeszkadza - jako pierwszy poranny pijca staroć "biorę na siebie" (jak w tym dowcipie). Trochę przeszkadza to przy zmianie kawy, ale ja już uwzględniam ten "zapas" przy regulacjach i w zasadzie uznałem, że ok.
Inna sprawa, że to jednodozowców nie pocieszy. W każdym razie, gdyby mnie pytano - młynek z hopperem bym polecił, SD - nie.  Mam powtarzalność przemiału, dozowanie zatem jest po nic dla mnie.


Różnica jest znacząca o tyle, ze w wersji SD dołożyli pierścień wypełniający komorę względem E6P. Retencja jest wiec wyraźnie mniejsza niż w tym ostatnim, ale tez bez szału, bo to tylko plaster jest, sam projekt jest ten sam i jak sobie dołożysz do E6P taki pierścień(ja tak zrobiłem) to możesz go tak samo używać jak wersji SD.

A same młynki Ceado są ogólnie dobre, ale kosmicznie przewartościowane i w poszczególnych widełkach cenowych spokojnie możesz obecnie dostać porównywalne/lepsze.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Styczeń 2024, 16:16:40 »
@MSL
Dzięki za info. Pomyślę o tym pierścieniu.
Co do cen: nie jestem na bieżąco. Ale też, nim  kupiłem, to sporo rzekomo lepszych/porównywalnych takimi się nie okazywało, jak sobie je oglądałem.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Styczeń 2024, 17:08:05 »
Prawie po roku czasu odkopałem ten temat z myślą że ktoś coś napisze o CEADO E37SD bo przewijał się ten młynek w tym temacie a zeszło na inne młynki.
Przyznam że ciągnie mnie to tego E37SD jak pszczoły do miodu - ot miałbym 2 młynki tej firmy bo mam już Ceado E37J wznawiając ten temat liczyłem też i na to że ktoś wyraźnie i dobitnie wybije mi z głowy ten E37SD

Jka

 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Styczeń 2024, 17:36:56 »
W tym budżecie masz już bardzo wiele porównywalnych/lepszych opcji. Ceado w SD niczym specjalnie nie bryluje, wiec nie są one jakoś szczególnie popularne.

E37J w zupełności Ci wystarczy, do wszystkiego.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #34 dnia: 02 Styczeń 2024, 18:24:33 »
E37J w zupełności Ci wystarczy, do wszystkiego.
Dziękuję za tą podpowiedz.
Wiele mi to uprościło.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Styczeń 2024, 19:30:51 »
Niezupełnie. W tytule jest E5SD czyli młynek z żarnami o średnicy 64mm.

E37J jest w zasadzie tym samym ale tylko do espresso.

E37S i E37SD zaś to już zupełnie inna bajka -- żarna 83mm.

E37SD nic wspólnego z tytułowym modelem raczej nie ma ;).
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 19:34:34 wysłana przez Antonio »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Styczeń 2024, 19:52:33 »
E37S i E37SD zaś to już zupełnie inna bajka -- żarna 83mm.

E37SD nic wspólnego z tytułowym modelem raczej nie ma

Andrzej ja nie bez przyczyny zacytowałem fragment Twojej wypowiedzi o ten:

W przypadku młynków SD zmieniły się ostatnio żarna: z tytanowych na "opalglide". Nie wiem czy sprawiła to wada fabryczna żaren tytanowych, ale nie dało się z nich korzystać w zakresie espresso, było to dość frustrujące. Żarna "opalglide" w zasadzie rozbijają bank -- można kawę zmielić na pył i jeszcze drobniej. Funkcjonalność E37SD z takimi żarnami jest moim zdaniem doskonała. Żarna opalglide trafiają teraz do wszystkich młynków Ceado SD.
Bo obszukałem sporo tematów i praktyczne nic nie znalazłem na temat E37SD
Stąd ponowiłem pytanie chociażby ze względy na to o czym piszesz - wielkość żarna, jakoś tych żaren.

Dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi.

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Styczeń 2024, 20:52:43 »
W życiu byś w ślepym teście nie rozróżnił. Dlatego napisałem wcześniej, że E37J Ci zupełnie wystarczy, do wszystkiego.

Wielkość żaren na dobrą sprawę warunkuje jedynie szybkość przemiału. Robiliśmy ślepe testy na dziesiątkach osób(w pracy) i nie było żadnej przewagi w kubku(espresso) pomiędzy E37S, a E37J czy E6P, do tej pory posiadam wszystkie trzy.

Trochę lepsza ergonomia, szybkość przemiału i to by było na tyle. W smaku "różnice" pomijalne/bez faworyta. Nie mam wersji SD, ale one się niewiele różnią tak naprawdę od "zwykłych" i generalnie pochlebnych opinii nie mają(możesz zerknąć na HB). W kwestii SD Ceado się nie wysiliło i tylko lekko zmodyfikowali zwykłe wersje tych młynków. Oddzielny projekt to zrobili dopiero przy E37Z Hero, ale oczywiście jak to Ceado - absolutnie odfrunęli z ceną.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Styczeń 2024, 20:59:29 »
Ok wszystko jasne.
Jeszcze raz Dziękuję za tak wyczerpujące wypowiedzi.
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Styczeń 2024, 21:05:55 »
J nie jest do wszystkiego ;). Podobnie nowe wersje E5/6P nie są do wszystkiego. Albo albo. Albo espresso albo drip albo coś innego. Nie da się wszystkiego na raz. J ma ograniczoną regulację -- do pewnego zakresu tylko. Żeby zmienić stopień z espresso na drip musisz zdjąć ten górny moduł i przestawić położenie dźwigienki regulacji -- musisz użyć śrubokręta ;).

Wersja S ma już nieco inny system z przekładnią ślimakową i można nią przejść w dowolny zakres -- trzeba tylko kręcić gałką do skutku. W wersji SD ślimak jest rozpinany, więc przejście z jednego do drugiego zakresu jest szybkie.

Wersje SD dają całe kontinuum -- że tak to wyrażę, bez łaski i fatygi ;).

Ceado może nie celuje w domowego baristę, a jako włoska firma, raczej w bary i kawiarnie. Najnowszy model on-demand z "zerową" retencją jest dosyć osobliwy i chyba fajny. E37SD może zastąpić "potwora" takiego jak EK43 -- moim zdaniem z pewnymi plusami.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 21:21:44 wysłana przez Antonio »

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Styczeń 2024, 21:17:25 »
Bez problemu na E6P zmielisz pod dripa i pod espresso(na skali to praktycznie tylko od 0 do 2, a drip gdzieś przy 6), dziś nawet to robiliśmy. Tak w wersji S jest wygodniej, dlatego napisałem ergonomia i szybciej. W kubku różnica bliska 0. Sens zmiany/dokupienia kolejnego imo niewielki, ale oczywiście każdemu wedle potrzeb.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ceado E5SD
« Odpowiedź #41 dnia: 02 Styczeń 2024, 21:22:58 »
Na starej wersji E6 można zmienić śrubę dowolnie. W nowych młynkach już nie. W J na pewno nie. Jeśli miałbym wybierać, to wybrałbym E6P z dwoma guzikami a nie E37J. W dzisiejszej sytuacji E6P z panelem dotykowym i ograniczeniem w regulacji siłą rzeczy ustępuje pola E37J. Natomiast E37S i SD to już coś innego. W mojej sytuacji wolę E37S bo jest szybki.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 21:29:38 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi