Autor Wątek: Rancilio Silvia v1  (Przeczytany 27673 razy)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Rancilio Silvia v1
« dnia: 06 Maj 2018, 21:20:35 »
Cześć
Kupiłem Rancilio Silvia v1, model z 09 2001. Tak na szybko to po włączeniu, nie leci woda z grupy. Po załączeniu dyszy, para leci "mocno", jest bardzo ciepła. Nie pamiętam jak, ale też para leci z grupy. I też woda nie jest pompowana ze zbiornika. Czytam na forum, że przede wszystkim odkamienic. To zrobię oczywiście, rozkręce cały ekspres. Macie jeszcze jakieś pomysły tak "po omacku"

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2018, 10:33:31 »
Walczę z ekspresem. Wydaję się jakby nigdy nie był czyszczony. Naprawdę ledwo odkręciłem śrubę, która trzymała grupę. Jedna osoba musiała trzymać ekspres, żeby się zaprzeć. A śruby od bojlera nie chcą się odkręcić za cholere. Czymś to popsikac? Macie jakiś pomysł? Dostałem informację od jednego z forumowiczów, że powodem nie lecącej wody z grupy, może być uszkodzony zawór trójdrożny. I wszystko na razie robię w tym kierunku, żeby się do niego dostać. Dlatego, odkręcać wszystko, co może do niego doprowadzić. Na 2 śrubki, jedną odkręciłem, bez rozbierania niczego a żeby się dostać do tej drugiej to muszę odkręcić aż bojler. Chodzi o to, że nie ma (chyba) pewności, że to ten zawór i będę musiał wszystko znów skręcać i sprawdzić. A później znów wszystko rozkręcić i poczyscic. Jak się tam dostać do tego zaworu?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2018, 11:07:14 »
Dobre imbusy musisz kupić (Wiha, Beta itp. najlepiej z rączką
)
na tych co miałem też nie mogłem bojlerka w Gaggi Classic odkręcić.
Ostatnio na szybko u 1 osoby doradziłem wlać octu do zbiornika (też woda nie leciała) i po pół godzinie już można było kawę robić. (tu woada akurat leciała z dyszy, także łatwo dało się zassać ocet).
Przed wyjęciem bojlera poopisuj kabelki i zrób zdjęcie.
Bardzo pomocny filmik, u Ciebie zakładam, że podobnie, chociaż model inny
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2018, 11:14:23 wysłana przez tom517 »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2018, 11:20:00 »
Robię zdjęcia, ostatnio rozkręciłem całą Gaggie Paros. To był pierwszy ekspres, który kupiłem i już jakieś niewielkie doświadczenie mam, ale ta Silvia jest tak zakamieniona, że aż cala pozlepiana. Najgorsze, jest to że nie wiadomo co jest zepsute.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2018, 11:24:07 »
Bojler możesz próbować ruszyć czymś takim jak wkrętak udarowy psikając wcześniej odrdzewiaczem z efektem zamrażania, potrafi pomóc. Albo próbuj dokręcać i odkręcać na zmianę, choć delikatnie - ale takie pomaganie przez internet to nie pomaganie niestety. No i grzechotka tylko, bo zwykłym kluczem z rączką będzie bardzo duży problem.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2018, 13:39:56 »
Dzięki. Kurczę narzędzi i sprzętu okazaju się, że trzeba jak w warsztacie. A ten typ bojlera mogę normalnie w odkamieniaczu zamoczyć? Szukałem cafizy w sklepie z ekspresami automatycznymi ale nie mieli. Kupiłem od nich "ichniejszy" odkamieniacz w płynie. Nie wiem czy to nie będzie to samo, co odkamieniacz z Rossmana, tylko że droższe. Byłem w fachowym zakładzie, cewka działa. Może szczęśliwie, to tylko ogromny kamień, nie pozwala przecisnąć wody przez grupę. Jeśli dysza pary działa, to znaczy że pompa działa? Z początku jak z gościem włączyliśmy ekspres, to przeleciało trochę kawy, może z 20ml i to był koniec. W ogóle wężyki nie zasysają wody. Piszę wszystko co zauważyłem, może to trochę pomoże.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj 2018, 14:23:21 »
Aaaaa no i jeszcze jedna rzecz - poza tym co wspomniał Jeżyk odnośnie wymiany uszczelek to przy takich problemach sprawdziłbym jeszcze stan gwintów w bojlerze i śrubek. Chwila roboty a może się okazać, że trzeba to poprawić...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2018, 14:29:12 »
Cafiza służy do usuwania osadów kawowych. To taki mocny detergent. Do odkamieniania użyj ocet lub odkamieniacz na bazie kwasu cytrynowego. Tylko uważaj z kwasami, żeby Ci nie zjadły czegoś innego. Na Twoim miejscu zalałbym bojler roztworem odkamieniacza i próbował po czasie czy nie puści. Do skutku. Rozebrać ekspres  do śrubki i tak moim zdaniem powinieneś. Wymiana uszczelek, uszkodzonych elementów,czyszczenie, odkamienianie, polerowanie, naprawy malarskie czy galwaniczne i masz ekspres jak nowy.

Widzę, że ostro kompletujesz sprzęt. Powodzenia.  :szampan:


PS Otwórz zawór pary, nalej odkamieniacza do zbiornika z wodą, załącz przycisk robienia kawy i chwilę niech woda poleci przez dyszę pary. Wyłącz ekstrakcję, nie zamykaj zaworu pary i wyłącz ekspres. Po upływie pół godziny zamknij zawór pary, załącz ekspres i ekstrakcję. Jeśli coś poleci z grupy, zostaw załączoną ekstrakcję i po 1-2 minutach (lub gdy zabraknie wody w zbiorniku) wyłącz ekspres i otwórz zawór pary. Potrzymaj go jeszcze trochę, wylej wodę z odkamieniaczem ze zbiornika wody, wlej wodę czystą i przepuść przez ekspres cały zbiornik. I tak 2  razy. Powinno się odkamienić na tyle, że rozkręcisz to wszystko bez problemu. Pompa wibracyjna powinna odpocząć minutę po 2 minutach pracy.
Ekspres w takim stanie jak opisujesz nadaje się do gruntownego remontu i na to musisz się przygotować.
Parę uwag:
1 - Nie wolno gotować odkamieniacza w bojlerze, bo zeżre grzałkę.
2 - Przy odkamienianiu ekspres ma być wyłączony a woda w bojlerze tylko ciepła.
3 - jak odkamieniacz jest wewnątrz bojlera to zostaw odkręcony zawór pary. To zapobiegnie uszkodzeniom. Przy odkamienianiu wydziela się gaz i może dojść do nadmiernego wzrostu ciśnienia w bojlerze.
4 - Cierpliwość to podstawa. Gorący kwas usuwa kamień szybko i spektakularnie, ale równie szybko zjada miedź  z grzałki. Ciepły kwas działa łagodnie ale dłużej.
5 - Nie bój się rozbierania ekspresu do ostatniej śrubki, tylko tak zdiagnozujesz nawet najmniejsze uszkodzenia i doprowadzisz ekspres do stanu bliskiego ideałowi.
6 - Jeśli jakakolwiek uszczelka jest wątpliwej kondycji, wymień ją na nową, najlepiej oryginalną lub o podobnych parametrach.
7 - unikaj zakładania uszczelek "marketowych" w miejscach, gdzie jest wysoka temperatura. Będą działać krótko i przysporzą Ci mnóstwo niepotrzebnej pracy. Uszczelki do hydrauliki jeśli nie są przewidziane do pracy przy wyższej temperaturze mogą nie tylko ulec uszkodzeniu, ale również wydzielić szkodliwe substancje. A tego byśmy nie chcieli, prawda? Czasem warto zaczekać na oryginał.
 
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2018, 15:19:31 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2018, 15:38:11 »
Dzięki Panowie. Ekspres już rozkręciłem do ostatniej śrubki. Wyjąłem już nawet przyciski. Czy mogę wszystkie stalowe części obudowy umyć w zmywarce? Rdzy trochę jest ale nic poważnego. Uszczelki/oringi wymienię wszystkie, tam gdzie będą to kupię silikonowe (ponoć wytrzymują 120C) Teraz to mnie martwi, dlaczego woda nie przelatuje przez grupę. Woda też się nie pompuje ze zbiornika. Jak  sprawdzić pompę? Czy części (niektóre) będą pasować od Gaggii Classic? @Jeżyk no tak wyszło, RS pojawiła się rano, w baaardzo okazyjnej cenie, to nie można było czekać.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2018, 15:53:03 »
W zmywarce bym nie mył, szczególnie że rdza jest. Choć z tym i tak pewnie będziesz musiał coś zrobić, żeby dalej nie żarło. A jeśli pompa nie działa no to przełóż z drugiego ekspresu to się najszybciej dowiesz ;) A jeśli się uruchamia i woda nie leci to musisz sprawdzić drożność całego układu, inaczej nie da się tego sprawdzić.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Maj 2018, 16:21:11 »
Żelastwa nie myj w zmywarce. Skład kostek czy proszku do zmywarki jest taki, że nie radzę myć żadnych elementów mogących zardzewieć i absolutnie też nie myj aluminium. Nakrętki i wkręty kup z nierdzewki. Wytrzymają zdecydowanie dłużej, a koszt niewielki.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Maj 2018, 16:33:30 »
Jeżyk, a może Ty się zajmiesz serwisowaniem ekspresów? :D Szybko byś się dorobił jakiegoś LaMa albo innego DE... :P Powiem Ci, że ja o śrubkach z nierdzewki nie pomyślałem...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Maj 2018, 18:38:56 »
E tam. Serwisowanie ekspresów to ciężki kawałek chleba i trzeba się na tym dobrze znać. Ja się już na to nie piszę.  8)
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maj 2018, 18:33:46 »
Tak wygląda bojler z grupą. Co myślicie, szukam zdjęć w internecie, to chyba jest baaardzo mocno zatkane i jest nadzieja, że to może tylko to. Pod wieczór sprawdzę pompę pod prostownikiem. Czy mogę to wszystko zamoczyć w odkamieniaczu, może śruby puszczą? Nic się nie stanie z bojlerem w dłuższym kontakcie z kwaskiem cytrynowym?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Maj 2018, 18:56:43 »
Pompę pod prostownikiem? A co tam jest, pompa prądu stałego?!
Bojler włóż do garnka z Coca Colą. Tylko nie zamocz góry, tam gdzie są wyprowadzenia grzałki. I odkręć termostaty.

TU możesz zobaczyć co można zrobić z poczciwej Silvii.
« Ostatnia zmiana: 08 Maj 2018, 19:11:17 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi