Autor Wątek: Ekspres za 5-7k  (Przeczytany 3676 razy)

Offline Matey

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID, Hario V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 MK3
Ekspres za 5-7k
« dnia: 05 Maj 2018, 21:45:17 »
Witam, zastanawiam się nad nowym ekspresem kolbowym w podanej cenie, wstępnie myślałem o Ascaso Steel Duo PID albo jakimś Rockecie (Mozzafiato Type V/Evoluzione R/Giotto Type V). 80% kaw to będzie espresso, 20% mleczne. Chciałbym, żeby całość się relatywnie szybko nagrzewała (10 min?) i dawała odrobinę szans na eksperymenty (temperatura) oraz po stosunkowo niedługim czasie nauki i prób zapewniała w miarę powtarzalną pyszną kawę ;) W myśl zasady "zacznij od młynka" mam nadzieję, że Baratza Sette 270W poradzi sobie z odpowiednim przemiałem. Czy znacie jakieś miejsce w Warszawie gdzie sprzęt można by przetestować w praktyce? (dystrybutor?) Który sprzęt polecacie? (a może ECM Classika II PID albo Profitec PRO 500 PID?).

Offline marsolcz

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4 e nano V2
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maj 2018, 22:19:57 »
Cześć. Rockety, ECM i nie tylko możesz zobaczyć w Nadarzynie w Coffeesite. Brałem od nich Appartamento i młynek. Na stanie mieli dużo modeli ekspresów ale o ile dobrze pamiętam tylko jeden był przeznaczony do parzenia espresso i zdaje się, że był to jakiś Profitec.

Offline Matey

  • Wiadomości: 51
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID, Hario V60-02
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 MK3
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maj 2018, 22:35:14 »
Super! Z tego co widzę, są otwarci od poniedziałku do piątku - pamiętasz może czy przyjechałeś w tygodniu czy też udało Ci się dogadać np. na sobotę? Jak się sprawuje Appartamento?

Offline marsolcz

    • brak
  • Wiadomości: 11
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4 e nano V2
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Maj 2018, 23:37:27 »
Na pewno byłem w zwykły dzień tygodnia. Przez jakiś czas w soboty także pracowali ale to chyba był okres przed Bożym Narodzeniem, musisz dopytać. Do mojego ekspresu nie mam zastrzeżeń ale początek nie był łatwy choć przed zakupem spędziłem miesiąc na czytaniu tego forum by opanować teorię. Trochę czasu minie nim wiedza z forum z powodzeniem zamieni się w prakrtykę. Jeśli chodzi o sam sklep to mogę jeszcze dodać, że pan który mnie obsługiwał wywarł na mnie dobre wrażenie. Miał pojęcie o tym co sprzedaje a na pytania które miałem wcześniej przygotowane odpowiadał bez problemu.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Maj 2018, 09:59:44 »
Tyle tylko, że żaden z ich ekspresów nie spełnia pewnych Twoich warunków. Podstawowym jest czas nagrzewania. W tym przypadku tylko DUO PID da Ci ten czas. No i ma tyle możliwości regulacji zmiennych (preinfuzja, ciśnienie, temperatura) że na eksperymenty na pewno Ci pozwoli.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Maj 2018, 10:55:07 »
Jeżeli szybkie nagrzewanie to tylko termoblok Ascaso. Ale i tak dokup sobie programator do gniazdka.
A jak masz naturę pioniera to zerknij na ten ekspres: https://decentespresso.com/de1 :)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Maj 2018, 11:10:42 »
Ten Decent ma b.fajne założenia, ale dramatyczną obsuwę w realizacji. Albo coś przekombinowali z konstrukcją albo mieli problemy z CE ze względu na sterowanie fazowe pompą.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Maj 2018, 11:42:53 »
Wersję 1.0 już zaczęli wysyłać. Są już nawet pierwsze opinie. Z tego co pamiętam 300 sztuk. Czekają na opinie, testy w realnych warunkach i wznawiają przyjmowanie zamówień.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Maj 2018, 12:01:45 »
Właśnie poczytałem pierwsze review na home-barista. Potwierdzają się moje obawy, coś zmienili w sterowaniu pompy wibracyjnej i profilowanie ciśnieniem pozostawia trochę do życzenia. Kolejna sprawa to wytwarzanie pary. Jest pulsacyjne.... :(

Ale to nie miejsce na tą dyskusję. Bez odbioru.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Maj 2018, 20:06:53 »
Jest pulsacyjne....
Nie dziw się. Pompa wibracyjna sterowana fazowo triakiem jest nieobliczalna, a sterowana PWM z użyciem IGBT wymaga albo kilkunastowatowegokilkudziesięciowatowego rezystora do tłumienia przepięć od cewki (a i tak 600V IGBT to za mało), albo diody, a wtedy prąd rozwleka się na cały sąsiedni półokres. Tak że sterowanie grupowe pompy nie jest może eleganckie, ale jest jedyne przewidywalne. Te wszystkie śliczne filmiki pokazujące „profilowanie” ciśnienia z użyciem IGBT, to jedna wielka ściema. Kręcić gałką sobie możesz i coś (czyli ciśnienie ekstrakcji) nawet będziesz zmieniał, ale o ile, to już diabli wiedzą. Musisz zbudować regulator ze sprzężeniem zwrotnym, żeby nad ciśnieniem zapanować.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2018, 20:32:13 wysłana przez Krakus »

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Maj 2018, 22:26:58 »
Cześć. Rockety, ECM i nie tylko możesz zobaczyć w Nadarzynie w Coffeesite. Brałem od nich Appartamento i młynek. Na stanie mieli dużo modeli ekspresów ale o ile dobrze pamiętam tylko jeden był przeznaczony do parzenia espresso i zdaje się, że był to jakiś Profitec.
Niemożliwe. A pozostałe do czego służyły ?

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Maj 2018, 22:48:29 »
Pompa wibracyjna sterowana fazowo triakiem jest nieobliczalna, a sterowana PWM z użyciem IGBT wymaga albo kilkunastowatowegokilkudziesięciowatowego rezystora do tłumienia przepięć od cewki (a i tak 600V IGBT to za mało), albo diody, a wtedy prąd rozwleka się na cały sąsiedni półokres. Tak że sterowanie grupowe pompy nie jest może eleganckie, ale jest jedyne przewidywalne. Te wszystkie śliczne filmiki pokazujące „profilowanie” ciśnienia z użyciem IGBT, to jedna wielka ściema.

Dobre ! Choć co nie co o sprzęcie i kawie wiem, to 2 razy musiałem czytać żeby wyłapać o co chodzi. :smiech:
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Maj 2018, 22:55:36 »
Jest pulsacyjne....
Nie dziw się. Pompa wibracyjna sterowana fazowo triakiem jest nieobliczalna, a sterowana PWM z użyciem IGBT wymaga albo kilkunastowatowegokilkudziesięciowatowego rezystora do tłumienia przepięć od cewki (a i tak 600V IGBT to za mało), albo diody, a wtedy prąd rozwleka się na cały sąsiedni półokres. Tak że sterowanie grupowe pompy nie jest może eleganckie, ale jest jedyne przewidywalne. Te wszystkie śliczne filmiki pokazujące „profilowanie” ciśnienia z użyciem IGBT, to jedna wielka ściema. Kręcić gałką sobie możesz i coś (czyli ciśnienie ekstrakcji) nawet będziesz zmieniał, ale o ile, to już diabli wiedzą. Musisz zbudować regulator ze sprzężeniem zwrotnym, żeby nad ciśnieniem zapanować.
A mniej technicznym możesz? :D

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Maj 2018, 23:07:57 »
A mniej technicznym możesz?
To proste...
Musisz zbudować regulator ze sprzężeniem zwrotnym, żeby nad ciśnieniem zapanować.
;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ekspres za 5-7k
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Maj 2018, 23:15:14 »
o sprzęcie i kawie wiem,
To akurat było bardziej ogólnie o różnych pomysłach sterowania pompą wibracyjną - niekoniecznie o kawie.

A mniej technicznym możesz? :D
Mogę. Otóż żeby mieć ekspres z pompą wibracyjną i profilowaniem ciśnienia, to się trzeba na tym bardzo dobrze znać i dużo napracować. I zdaje się, że póki co nikomu się to jeszcze dobrze nie udało :-(

Tak, że zadaje się - zostaje nam poczciwa dźwignia :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi