Autor Wątek: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP  (Przeczytany 1234 razy)

Offline pecxjo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Gaggia Paros
  • Młynek: Gaggia Paros
Witam wszystkich forumowiczów oraz całą ekipę. Jest to mój pierwszy post. Po około 10 latach eksploatowania Gaggia Paros nadszedł czas na wymianę na zestaw dający bardziej powtarzalne efekty. W domu pije się 50/50 espresso i cappuccino. Po przegrzebaniu forum, youtuba i blogów, wymierzeniu dostępnej przestrzeni na blacie i podliczeniu budżetu wybór padł na zestaw jak w temacie. Najmniej pewny jestem co do ekspresu - zależy mi na solidnej konstrukcji, która będzie długo kontynuowana, a co za tym dostępność do części nie będzie stanowić problemu. Gaggię wielokrotnie sam rozkręcałem, czyściłem i wymieniałem uszczelki. Chcę aby zestaw w odróżnieniu od Parosa raz ustawiony na daną kawę dawał możliwość poprawnego zaparzenia jej mniej wprawnym użytkownikom. W przypadku obecnego ekspresu i młynka jest to wieczna loteria. Wykonanie pojedynczej kawy nie może zajmować za dużo czasu, gdyż dość często wykonuje się tych kaw po 4-5 z rzędu (dla gości).
Największą uwagę skupiłem na młynku i tu Baratza zachwycił mnie swoją konstrukcją. Godzę się na konieczność regulowania dozą w przypadku braku możliwości uzyskania odpowiedniego stopnia zmielenia (brak regulacji mikro w młynku), a gdy znajdą się kiedyś fundusze być może dokupię moduł z 270tki. Gaggia przyzwyczaiła mnie do bacznej obserwacji stopnia zmielenia, dozy i czasu ekstrakcji aby to co się otrzyma nadawało się do picia. Kluczowym elementem jest elektroniczny timer, który w moich oczekiwaniach ma spełniać założenie o zwiększonej dostępności do używania zestawu dla pozostałych domowników.
Proszę znawców o podopowiedz, czy mogę oczekiwać, że taki zestaw spełni moje oczekiwania. Z wielką radością przyjmę również sugestie o możliwości obniżenia kosztów np wymieniając ekspres na tańszy. Koniec końców proszę uwzględnić również stylistykę, która w tym zestawieniu pasuje w moim przekonaniu zarówno do siebie jak i do otoczenia.
Bardzo dziękuję za czas poświęcony na pochylenie się nad moimi rozterkami.
Pozdrawiam,
Piotr

PS. Zapomniałem dodać, że do ekspresu używana jest wyłącznie woda z filtra osmotycznego - demineralizowana. Parosa nigdy nie odkamieniałem i nie ma w nim żadnych śladów osadu.
« Ostatnia zmiana: 01 Maj 2018, 14:21:04 wysłana przez pecxjo »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maj 2018, 18:02:32 »
To co wybrałeś to rzekłbym podstawowy zestaw w wersji budżetowej, nie spodziewałbym się po nim że będzie to,, Meksyk,, ale powinien dać radę.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maj 2018, 19:37:24 »
Identyczny zestaw jedzie w tej chwili do jednej z moich klientek. Mogę Was ze sobą skontaktować jeśli prześlesz mi swoje namiary na priv lub e-mail.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pecxjo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Gaggia Paros
  • Młynek: Gaggia Paros
Odp: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Maj 2018, 10:53:27 »
Dziękuję bardzo za parę słów otuchy. Mam pełną świadomość o budżetowości mojego wyboru i nie oczekuję cudów. Zamówienie złożone, gdy sprzęt dojedzie podzielę się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnic z użytkowaną Gaggią Paros.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Maj 2018, 11:05:40 »
A gdzie to zamówienie złożyłeś ? Ja nic nie otrzymałem. :(
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pecxjo

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Gaggia Paros
  • Młynek: Gaggia Paros
Odp: Zamiana Gaggia Paros na Ascaso Arc Black&Steel z Baratza Sette 30 AP
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maj 2018, 17:00:00 »
zamówienie złożyłem tam gdzie znalazłem najtaniej. Już po paru dniach udało mi się uzyskać zadawalające mnie rezultaty na tym zestawie. Młynek się spisuje bardzo dobrze. Regulacja dozą, tak jak przypuszczałem okazała się konieczna. W tej chwili uzyskuję z 14g około 30ml naparu w 30 sekund. Próbowałem stosować większą dozę, która dawała więcej naparu na grubszym mieleniu, ale do kawy z mlekiem mi to średnio pasowało. Wolę jak kawa jest mocniej skoncentrowana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi