Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38185 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Grudzień 2017, 18:10:45 »
doświadczenie, może na ekspresach dźwigniowych (lecz wątpię, brak powtarzalności tej metody),
Mam. Dla mnie profil ciśnienia w dźwigni ze sprężyną to najlepsze co mi się przytrafiło w espresso :) I nigdy nie robiłem bardziej powtarzalnych shotow niż na LR :).

Offline S

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Chemex, v60, aeropress, NS Oscar II
  • Młynek: Bodum Bistro, F4e nano
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Grudzień 2017, 08:32:47 »
Ufff, prawie to kupiłem. Dzięki DrUsagi za głos rozsądku :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Grudzień 2017, 11:30:56 »
 :poklon:
LMWDP #469

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Grudzień 2017, 16:32:09 »
- zawory proporcjonalne dla każdej grupy, w ekspresach komercyjnych + pompa rotacyjna

"Zawory proporcjonalne dla kazdej grupy" Co masz na myśli?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Grudzień 2017, 17:18:34 »
I nigdy nie robiłem bardziej powtarzalnych shotow niż na LR

Źle się trochę wyraziłem. Jak najbardziej w dźwigni mamy dwa poziomy ciśnienia i są one stałe i powtarzalne. Jednak czas pre-unfuzji jest zależny od operatora.

Chodziło mi bardziej o dowolne profilowanie w więcej niż dwóch etapach i ciśnieniach. Powinno jeszcze być przepływach, ale zaczynać to być problematyczne. Powiedzmy jak tu:
La Cimbali header.png

Co masz na myśli?
Dokładnie to co napisałem. W Cimbali M100HD jest jedna pompa rotacyjna i trzy niezależne układy zasilania grup z zaworami proporcjonalnymi.


Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Grudzień 2017, 18:20:10 »
Mi chodzi o to jak ten zawór proporcjonalny działa.  :mhh:
Zakładam sterowanie ma on elektroniczne :mhh:
Masz może link do strony z tym zaworem?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Grudzień 2017, 18:41:01 »
Nie wiem jak działa. Nie wgłębiałem się w ten temat.
 Cimbali M100HD_1.jpg

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Grudzień 2017, 19:11:05 »
Z tego co widzę to mogą być zawory odpowiedzialne za zmianę temperatury wody.  :mhh:




- zawór iglicowy w grupie i sterowanie ręczne


O tym rozwiązaniu pisałem na tym forum. Rozwiązanie jest stosunkowo proste, funkcjonalne, niezawodne, po zastosowaniu dodatkowego manometru masz "bolid F1". Cała regulacja to tylko 1 pokrętło, a odczyt to wskazówka manometru.
Mimo to telewizorek i w nim regulacja wygląda o niebo ciekawiej.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Grudzień 2017, 19:41:35 »
Na zdjęciu są widocznie zawory od regulacji ciśnienia, nie od temperatury. Oprócz tego zdjęcia widziałem schemat patentu, który obejmuje ten układ.

Zawór iglicowy to nie jest zwykły "zawór" tylko zawór o dużym skoku z kilkoma komorami i wejściami, gdzie niestety ręczne sterowanie jest więcej niż przypadkowe.

Jak narazie widzę tylko wspomnianą pompę. Prosta kompaktowa konstrukcja, małe gabaryty, mała ilość części podlegających uszkodzeniu, proste sterowanie, prosty układ hydrauliczny. Nawet nie trzeba manometru. Wszystko jest precyzyjnie skalowalne i powtarzalne.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Grudzień 2017, 20:11:37 »
Na zdjęciu są widocznie zawory od regulacji ciśnienia, nie od temperatury. Oprócz tego zdjęcia widziałem schemat patentu, który obejmuje ten układ.

Możesz podać linka do schematu lub go wstawić w ten temat?
Nie ukrywam, bardzo mnie to ciekawi. Podobne rozwiązania są stosowane z dozowaniem wody zimnej w układ. Mam taki  układ, tylko regulacja jest przy użyciu wkrętaka nie elektroniki.



Zawór iglicowy to nie jest zwykły "zawór" tylko zawór o dużym skoku z kilkoma komorami i wejściami, gdzie niestety ręczne sterowanie jest więcej niż przypadkowe.

Za przypadkowość odpowiada odczyt z manometru. Czyli jest pełna kontrola. Zadanie spełni to doskonale bez cienia wątpliwości. Można wspomóc się dodatkowym czasomierzem. Moim zdaniem.
Bym zapomniał. Zawór iglicowy z lokalizacją na grupie, o takim mówię.

Jak narazie widzę tylko wspomnianą pompę. Prosta kompaktowa konstrukcja, małe gabaryty, mała ilość części podlegających uszkodzeniu, proste sterowanie, prosty układ hydrauliczny. Nawet nie trzeba manometru. Wszystko jest precyzyjnie skalowalne i powtarzalne.

Gdy jest układ szczelny to powtarzalne będzie zawsze pod warunkiem, gdy pompa działa w sposób płynny. Pompy rota nie są święte w działaniu nawet gdy one ciśnienie zadane szybko osiągają.
Manometr, zgadzam się z Tobą, może być tylko ozdobą,  jak ktoś ma taką wzrokową potrzebę.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Grudzień 2017, 20:46:53 »
Już nie pamiętam gdzie widziałem ten schemat. Jak chcesz trochę się pobawić i doinformować poszukaj o zaworach proporcjonalnych w przemyśle chemicznym/farmaceutycznym. Zawór + sterownik około 800Eur. No tak wkrętak, równie dobrze można zastosować szpunt......

Zadanie spełni to doskonale bez cienia wątpliwości.
Niestety zwykły zawór iglicowy nie spełni. Poczytaj o La Marzocco GS3. Jak jest zbudowany jak się zachowuje podczas pracy. Również na YT jest sporo filmów.

Pompa o której ja mówię to pompa zębata do wody sprzęgnięta magnetycznie. Jest to zupełnie inne rozwiązania.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Grudzień 2017, 20:54:34 »
hi_aro zmień lepiej rozmówcę, bo i tak nie masz racji(odnoszę się do innego tematu, skoro on ma rację i wie to jest to najświętsza prawda).

A tak podchodząc bardziej do sprzętu z tematu - jaką widzisz opcję na sterowanie rota pompą? Ja się zastanawiałem jak to zrobić, bo jest to silnik i to chyba napędzany po prostu 230 V, ale zastanawiam się czy to faktycznie tak działa czy tylko mi się tak wydaje. Z tego co zauważyłem to nie ma żadnej regulacji, ale po włączeniu ekspresu na zasilaniu są dwie fazy. Patrząc na to bez wiedzy stricte elektronicznej myślałem o tym, że skoro tam faza jest przełączana na neutralny i silnik zaczyna pracować to można by było wysterować to po prostu przekaźnikiem. Da radę?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Grudzień 2017, 21:16:16 »
Raczej falownikiem niż przekaźnikiem, a tu już duże koszty...
Kiedyś myślałem o zapięciu serwa na śrubę regulacyjną bypassu ale nie wiem zupełnie czy to ma szansę działać.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Grudzień 2017, 21:35:32 »
Nie wiem kim jest mój rozmówca ;)

Apropos zaworów precyzyjnych, iglicowych. W jednym z modeli Slayera stosuje się dwustopniowy system. Jak poniżej:
289_slayer_diagram.jpg

@siewcu
99% pomp rotacyjnych małych mocy to silniki 2-fazowe. Do jednej fazy łączymy zasilanie przemienne do drugiej łączymy kondensator rozruchowy. Tworzy on "sztuczną fazę" przesuniętą o 90st. Sterowanie takim silnikiem jest trudne. Autotransformator to chyba jedyne rozwiązanie. Nieporęczne, nieliniowe.

Gdyby to by był silnik tak od 0,5kW to pewnie był by to 3-fazowy również z kondensatorem. Ale wywalamy kondensator podłączamy falownik i już można coś sterować płynnie.
Takie gotowe rozwiązanie wyszukaj na ebay: TMFR1

Ostatnią opcją jest zastosowanie czasowego 2-3s obejścia między wejściem a wyjściem pompy zaworkiem elektrycznym z dodatkową regulacją przepływu.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Grudzień 2017, 21:42:08 »
Ten silnik dużej mocy nie jest, chyba 250 W poboru z sieci miałem jak pompowało mi wodę w bojler...

hi_aro jak wysłałbym Ci fotkę sterownika w środku to byłbyś w stanie powiedzieć jak to jest sterowane? Do kostki samego silnika dochodzą 3 kable, ale nie pomyślałem ostatnio, żeby sprawdzić co tam dokładnie idzie - ale jutro na 99% będę otwierał sprzęt to spróbuję namierzyć te kable. A łatwe to to nie jest... No i strzelam, że nie będziesz specjalnie w tym celu otwierał ekspresu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi