Autor Wątek: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł  (Przeczytany 52827 razy)

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« dnia: 26 Wrzesień 2015, 18:14:26 »
Witam,

Wiem, że tematów w podobnym stylu było już tu na forum dziesiątki i większość z nich czytałem, ale ......  jakoś do końca nie znalazłem odpowiedzi i nie jestem przekonany. Ogólnie temat wydaje się prosty bo mam ok 7 tyś na sam ekspres, więc wydawało by się nic prostrzego, a jednak jak zaczynam wchodzić w szczegóły to zaczynam mieć coraz więcej pytań i wątpliwości  :-\

Obecnie od 9 lat mam ekspres automatyczny Jura Z5 i zrobiłem na nim ok. 4500 różnych kaw. Sam ekspres sprawuje się super, nie ma z nim problemów, wszyscy są zadowoleni z smaku, robi szybko wszelkie rodzaje kaw, więc w sumie po co mi nowy ekspres?
A to chyba dlatego, że prowadzę małą restaurację i w niej zacząłem używać ekspresu marki Astoria, a konkretnie model Astoria Gloria SAE1

No i jak zacząłem używać tego ekspresu to .... kawa również zaczęła mi inaczej smakować i od tego czasu ciągle zastanawiam się nad sprzedażą mojej Jury Z5 i zakupem podobnego ekspresu jak ta Astoria. Niestety cena Asorii jest astronomiczna bo ok. 17 tyś zł i gabarytami jest zbyt duża więc do domu odpada.

Aby, może trochę ułatwić odpowiedż, poniżej jakie warunki musi spełnić nowy ekspres:

1. Często mam tak, że przez kilka dni nie włączam ekspresu lub robię pojedynjczą kawę dla siebie, ale później jak jest jakaś impreza w domu to muszę jak najszybciej przygotować np. 15 kaw mlecznych (cappuccino i latte), dlatego ekspres musi mieć dwa bojlery i ten do pary dość duży, aby dał radę szybko spienić taką ilość mleka

2. Nie chcę aby był zbyt głośny, więc z tego co wyczytałem tu na forum to chyba tylko z pompą rotacyjną

3. Najlepiej aby miał również podłączenie do wody

4. Może się czepiam, ale zamiast pokręteł do wody i pary, bardziej ergonomiczne wydają mi się "dzwigienki" więc najlepiej ekspres, który je ma (w Astorii od pewnego czasu też zrezygnowali z pokręteł na dzwigienki i to jest super rozwiązanie)

5. Nie wiem czy dla mnie lepiej HX czy PID, ale może Wy mi podpowiecie

6. Najlepiej, aby sam ekspres nagrzał się dosyć szybko, bo z tego co wiem one nagrzewają się nawet 12-15 minut

7. Nie chcialbym, aby cała dysza do pary się nagrzewała, aby mi się dzieci nie sparzyły (nie ma tu na mysli końcówki dyszy, bo wiadomo, że ona zawsze jest gorąca)

8. Wymiary w miarę rozsądne, aby się zmieścił w kuchni  :)

9. Najlepiej w miarę bezawaryjny, bo mieszkam w Bielsku-Białej i raczej ciężko go będzie na miejscu naprawić


Wiem, że mam sporą listę życzeń, ale po prostu nie chciałbym się rozczarować i stwierdzić, że sprzedaż Jury to był duży błąd  :-\


Na koniec jeszcze jeden istotny szczegół.
Przed zakupem chętnie bym zobaczył taką maszynę na żywo i zobaczył jak robi kawę, a w mojej okolicy tj. Bielsko-Biała nie znalazłem nikogo, kto by sprzedawał takie ekspresy.

Czy ktoś wie gdzie w mojej okolicy ktoś ma takie ekspresy na stanie, aby zobaczyć jak pracują?


P.S.
Sam znalazłem poniższe, które mi się podobają, ale nie jestem pewien czy to dobry wybór i czy dadzą radę jesli będę chciał szybko przygotować 15
mlecznych kaw. Czy ktoś może mi pokrótce przedstawić różnice w tych ekspresach, bo ceny są podobne i ja widzę tylko róznice w pojemności bojlera  :-(


bezzera-mitica-top  - niestety ten ma tylko 1 bojler, ale raczej duży, reszta wydaje się ok.

Bazzera B2013 DE electronic 1GR - inna Bezzera w sklepie gastronomicznym

Carat Mini 1 GR - budżet większy, ale też ładny ekspres. A czym się różni taki gastronomiczny ekspres od takiej Bezzery lub Rocket'a oczywiście poza wielkością bojlera?

MCE Forma SAE 1 DSP - jeszcze jeden gastronomiczny

(chciałem wkleić linki, ale system mi nie pozwolił :-()


Z góry dziękuję za pomoc w tym temacie !!!



 









Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień 2015, 19:15:23 »
Sam ekspres sprawuje się super, nie ma z nim problemów

Chopie nie pchaj się w kolbę ja 6 mc życia straciłem aby dziada okiełznać ;-)


A tak na serio przy takiej kasie i piciu capucinów ja bym wiedział co brać. Z tym że teraz w życiu nie kupiłbym ekspresu. Moc jest w Kenii i&Etiopi oraz chemex & drip.

To może jakiś wątek uskutecznisz o wyższości jednej metody nad inną?
Wątek od tego postu mogę wydzielić...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrzesień 2015, 19:21:51 »
gość napisał, że odkąd popróbował kawy ze swojej Astorii, to mu posmakowało - zakładam, że nie musi w takim razie tracić nic ze swego cennego życia  ;)
@doll00 - oczekuje sugestii co do modelu spełniającego wybrane kryteria, nie uskuteczniajmy zatem wodolejstwa - plisssss...
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień 2015, 20:43:50 »
Rocket Celini lub Giotto - evo i masz co potrzebujesz.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2015, 21:13:54 »
Rocket jest bez klamek, ma klasyczne pokrętła.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrzesień 2015, 01:58:00 »
I nie nagrzewa sie w 12-15 min, co I tak jest wedlug autora dlugim czasem :-)
To ile się ta Astoria nagrzewa?
5 min?
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień 2015, 07:29:26 »
Najnowsza Astoria pewnie tak. Bojler grupy ma ok 1 litra, jest w izolacji, ma mocną grzałkę... ;) Mniej więcej 5 minut i można zrobić espresso. Maszyny HX niestety inaczej...

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień 2015, 13:00:44 »
Najnowsza Astoria pewnie tak. Bojler grupy ma ok 1 litra, jest w izolacji, ma mocną grzałkę... ;) Mniej więcej 5 minut i można zrobić espresso. Maszyny HX niestety inaczej...

witam,

moja Astoria w restauracji też grzeje sie 12-15 minut, ale tam to nikomu nie przeszkadza, bo włączasz ją rano, a wyłączasz wieczorem :-)
w domu to inna sprawa bo jak chcesz zrobić jedną lub dwie kawy, to 15 minut czekania trochę długo ....  ale nie jest to dla mnie warunek krytyczny.

chyba zbyt mocno się rozpisałem w pierwszym poście i chciałem się od razu wszystkiego dowiedzieć, a nikt nie ma czasu aby komentować moje eseje :-), dlatego pod spodem tylko te najważniejsze kwestie, mające kluczowy wpływ na decyzję o zakupie:

1. czy lepiej jeden bojler tak jak w Bezzera Mitca Top, który ma 2L pojemności czy lepiej 2 bojlery? Jakie pojemności jeśli robię dużo mlecznych kaw?

2. czy dla mnie lepiej HX czy PID ?

3. czym w technologi różni się taka Bezzera Mitica Top od np. ekspresu Carat Mini 1gr, który lepszy?

multigastro.pl/ekspres-do-kawy-carat-mini-1-gr.html


P.S.
Nie wiem czemu, ale nie mogę wklejac linków (pewno jakieś ograniczenia forum, chociaż w regulaminie to nie pisze) dlatego do powyższego linka trzeba dopisać http://


dziękuję



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10594
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Wrzesień 2015, 13:03:07 »
HX może mieć PID, więc pytanie jest źle postawione ;).

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień 2015, 14:38:57 »
Nie spodziewaj się ze ktoś poda gotowe rozwiazanie. Jak chcesz czekać krócej na kawę proponuję Orlen :) ale tak serio jak nie pojedziesz nie dotkniesz nie wybierzesz. W tym budżecie nie łatwo spełnić twoje wymagania. Każdy chce sprzęt który robi cuda ale nic za darmo:( . Za nim zdecydowałem się na swój model  miałem w domu kilka innych rozwiązań.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień 2015, 14:43:05 »
Jak chcesz czekać krócej na kawę proponuję Orlen

15 minut czekania na kawę to długo? Przecież można włączyć ekspres komórką i w tym czasie zrobić cokolwiek innego i spokojnie wypełnić ten czas.

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Wrzesień 2015, 14:45:09 »
Dokładnie mam takie gniazdko :) Edimax :taniec:

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Wrzesień 2015, 14:48:46 »
Nie wiem jakie mam a raczej jakiej firmy ale to jest najlepszy wynalazek dla miłośnika kawy. Ale nie pisze nic wiecej bo się zaś mnie czepią że jestem lejwoda

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Wrzesień 2015, 14:49:43 »
Przy moich rozważaniach brałem pod uwagę Nuova Simonelli Musica i jeśli chcesz pompę rotacyjną to przedstawiciel mówił o tym, że w fabryce montują tylko w zestawie z bezpośrednim podłączeniem. Masz w dodatku dźwignię zamiast pokrętła do pary, chociaż nie wiem jak będzie z jej wydajnością...

Offline doll00 Mężczyzna

  • Wiadomości: 90
  • Ekspres: Profitec Pro 700
  • Młynek: Fiorenzato F64 EVO
Odp: Ekspres kolbowy do espesso i cappuccino za ok. 7000zł
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Wrzesień 2015, 15:03:29 »
Nie spodziewaj się ze ktoś poda gotowe rozwiazanie. Jak chcesz czekać krócej na kawę proponuję Orlen :) ale tak serio jak nie pojedziesz nie dotkniesz nie wybierzesz. W tym budżecie nie łatwo spełnić twoje wymagania. Każdy chce sprzęt który robi cuda ale nic za darmo:( . Za nim zdecydowałem się na swój model  miałem w domu kilka innych rozwiązań.

15 minut czekania mnie do końca nie przeraża i to nie jest coś co przesądza o wyborze.

jednak od 2 dni siedzę w internecie i szukam i szukam i jakoś w ogóle się nie przybliżam do wyboru, dlatego założyłem ten temat.
czego się między innymi nie spodziewałem to tego, że tak mało ekspresów domowych ma dzwigienki do pary i wody, a prawie wszystkie mają pokrętła.
wiem, że każdy od razu powie, że to kwestia przyzwyczajenie, ale miałem okazję wypróbować obydwie wersje i dzwigienki zdecydowanie bardziej mi "leżą".
dodatkowo jak czytam i porównuję różne marki to w zasadzie dla mnie laika wydaje się, że wszystkie są bardzo podobne i główne różnice to pompa, wielkość bojlera, sposób ogrzewania grupy, dlatego nie wiem czy Rocket jest lepszy od np. ECM, bo wydaje się taki sam.

niestety z tym dotykaniem to u mnie kicha, bo w mojej okolicy nigdzie nie ma sklepu, gdzie można dotknąć, porównać itd.
są sklepy internetowe, ale wpierw musisz zamówić, bo na miejscu nikt nie ma  :-(

bardzo podoba mi się ten Carat mini 1 gr, ale jest olbrzymi i do kuchni mi się nie zmieści :-(







 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi