Autor Wątek: PID w Gaggia Baby Class D  (Przeczytany 481 razy)

Offline Pavlito

  • Wiadomości: 8
PID w Gaggia Baby Class D
« dnia: 08 Styczeń 2024, 00:05:05 »
Kilka miesięcy temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Gaggia Baby Class D (to ten z dotykowymi przyciskami sterowania, które są podobno podatne na awarie). Ekspres jednak sprawuje się świetnie - espresso od razu wychodziło niezłe, choć surfowanie po temperaturze wymagało trochę nauki i grzebania w sieci.

Szczęśliwie kolega lomax wystawił na sprzedaż PID REX C100 w bardzo sprytnej obudowie dostosowanej do Gaggia Classic [emoji106]  :poklon: (https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13568.msg278358#msg278358)
Bez głębszej zwłoki go przechwyciłem i zainstalowałem.

Jedyna wątpliwość wynikała z całkowitego braku schematów do tego ekspresu w necie. Jedyny zbliżony ekspres, do którego są schematy to Gaggia Baby Twin (ta sama dotykowa płyta sterująca), a tam sygnał z termostatu wchodzi do płytki sterującej - obawiałem się, że to się może kłócić ze sterownikiem PID. Na szczęście okazało się, że Baby Class D ma klasyczną konstrukcję. Termostat jest zwykłym przerywaczem zasilania pierwszej grzałki w bojlerze i nie ma połączenia z elektroniczną płytką sterującą. Montaż PID był więc banalny (przewody prądowe SSR wpięte w przewody od termostatu). Tu od razu wyjaśniam, że nie interesuje mnie sterowanie parą przez PID - nie pijam kaw mlecznych. Pozostawiłem więc nie zmieniony obwód termostatu II grzałki.

Zestaw wykonany przez lomaxa ma zgrabną obudowę i przewody schowane w giętkim ramieniu od lampki biurkowej, aby nie trzeba było sterownika przytwierdzać do ekspresu. Nieco wzmocniłem oba końce mocowania ramienia i zmieściłem SSR w obudowie, w której jest sporo miejsca. Montaż i efekt wygląda tak:

20231210_153523_wynik.jpg
20231210_181851_wynik.jpg
20231210_184733_wynik.jpg
20231210_184957_wynik.jpg
20231212_150649_wynik.jpg
20231212_150629_wynik.jpg

Ustawienia PID pozostawiłem takie, jak wypracował lomax, ponieważ bojler jest taki sam - ponownie wielkie dzięki  :ok: Pierwsze grzanie kończy się przestrzałem o ok 10 st C, a po wygrzaniu się stabilizuje. W czasie ekstrakcji grzałka ostro rusza i PID pokazuje wzrost o 8-9 st C, ale dzięki temu woda wpadająca do bojlera szybko nagrzewa się dając umiarkowanie stabilną ekstrakcję (zmiana nie większa niż 2 st C).

Parametry PID są takie:
P 1
I 60
D 15
Ar 24
r 1
oH 2
dF 1

Ekspres jest bardzo stabilny. Włączam go codzień o 9 i wyłączam ok 18. Statyczne zmiany na boku bojlera to ok 2 st C.
Może komuś się przyda  ;) Ja zachęcony tym rozwiązaniem założyłem ten sam sterownik do Ascaso Dream z 2009 r. z mosiężnym bojlerem. Ale o tym już napiszę w innym wątku  ;)
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2024, 00:38:43 wysłana przez Pavlito »

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: PID w Gaggia Baby Class D
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Styczeń 2024, 17:58:59 »
Gratulacje   :ok: :D Zestaw wygląda bardzo fajnie! Miło że PID dostał drugie życie ;)

Offline JohnnyB Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Delonghi Icona, Bezzera Aria MN PID
  • Młynek: DF64
Odp: PID w Gaggia Baby Class D
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Styczeń 2024, 07:14:35 »
Masz przester bo parametry są źle dobrane do układu. Każdy regulator PID po zainstalowaniu do "nowego" urządzenia wymaga uruchomienia instrukcji autotuningu (autostrojenia) w celu "nauczenia się" odpowiedzi układu którym steruje i wyliczenia jego bezwładności, w tym wypadku cieplnej. Inaczej trzeba wysterować grzałkę, jeżeli włożysz ją do boilera 300ml i inaczej, jeżeli boiler ma 2l pojemności.

Autotuning uruchamiasz na zimnym urządzeniu i czekasz aż do jego zakończenia.
Niestety dokumentacja od tego sterownika jest mocno uboga ale autotuning we wszystkich regulatorach wygląda podobnie.

Poniżej wycinek z instrukcji obsługi regulatora Omron E5CC dla zobrazowania zasady działania.

at.png
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2024, 07:32:59 wysłana przez JohnnyB »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi