Autor Wątek: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy  (Przeczytany 1365 razy)

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« dnia: 07 Marzec 2024, 15:40:16 »
Witam Dzień dobry,
Na imię mam Michał. Bardzo mi się spodobał świat przyrządzania kawy. Przygoda rozpoczęła się od dostania ekspresu jest to De'Longhi Dedica Style EC 685. Po przejrzeniu forum wiem że to nie jest sprzęt najwyższych lotów. Małymi kroczkami chciałbym zgłębiać tą wiedzę. Ogólnie za kawą nie przepadam jedynie z mlekiem za to największą przyjemność sprawia mi samo przygotowywanie kawy dla kogoś, eksperymentowanie oraz bawienie się tym. Po zgłębieniu tematu na forum kupiłem pierwszy młynek jak się dowiedziałem najważniejsza rzecz w całym procesie.
Wybór padł na Timemore c3 esp. Do tej pory piłem już zmieloną kawę Costa Coffee Signature Blend nie powiem z mlekiem w formie Cappuccino nawet mi smakowała sama również nie tak źle wchodziła.
 
Wraz z młynkiem zamówiłem kawę COFFEE PLANT SWEET BRAZIL SHOT Data palenia: 20.02.2024 i właśnie tu pojawiły się problemy :(
Do espresso zalecane mielenie w moim młynku to od 0.6-1.1 (rozumiem że liczy się to na zasadzie: Mam maksymalnie skręcony młynek i odkręcam na wartość od 6 (0.6)-7(0.7)-8(0.8.)-9(0.9) i przy pełnym obrocie wchodzi kolejne czyli 1.1?) Dowiedziałem się że w koszyku ciśnieniowym zacząć od wyższej wartości zmieliłem 7g na 8 (0.8.) tamper, wkładam no i ekspres nie dał rady zatrzymał się, Zdejmuję koszyk a w nim kawa napuchła jak ciastko. Kolejną próbę zrobiłem na 1.0 Poszło. Ciastko wodniste. Kawa mega kwaśna nic słodyczy. Kolejna próba 1.1 ciastko twarde. Ale kawa troszkę lepsza ale troszeczkę. 1.2 ciastko bardzo twarde aż suche Kwaśna przeokropnie. Stwierdziłem wrócę do 0.9 ekspres ledwo dał radę ciastko bardzo wodniste. Kawa kwaśna ale jak by trochę mniej słodyczy brak. Przy każdej opcji kawa była gorsza od tej costy przy czym costa nie wychodzi mi kwaśna tylko bardziej gorzka. Może mielić drobniej ale lżej ubijać? Dodam że używam wody Primavera.

Czy ja coś robię źle, czy może zainwestować w koszyk bezciśnieniowy i mielić drobniej? Poprawi się sytuacja? Czy może jednak z tą kawą coś jest nie tak (opinie ma dobre) Proszę o pomoc i również bardzo za nią dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2024, 19:38:08 wysłana przez Fux »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marzec 2024, 20:20:59 »
Czy ja coś robię źle, czy może zainwestować w koszyk bezciśnieniowy
Słuszna droga. Nie kupuj sitka na pojedynczą dozę tylko na podwójną. Jeśli nie masz zamiaru na razie zmieniać ekspresu kup też npf. Obserwacja ekstrakcji pomaga w korygowaniu parametrów przygotowania espresso.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2024, 20:33:32 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline dodo20

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Eureka Mignon Zero

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec 2024, 20:58:51 »
Wejdzie jeszcze większe sitko na potrójną dozę, jeśli takowe są.
》tertium non datur《

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2024, 21:01:33 »
To kupię na pewno. Zastanawiam się tylko miedzy NEOUZA Espresso Portafilter za 125zł czy jakiś z aliexpress za 50zł. Dzięki temu będę mógł drobniej mielić kawę. Aktualnie nie planuję wymienić

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec 2024, 21:03:15 »
Nie to, że zniechęcam, ale problemem moich trzech ,,marketowych,, ekspresach była kwaśna kawa. AEG, Zelmer, nawet Gaggia New Baby albo dawały 14 cytryn albo się przytykały, wymiany sitek nie poprawiła zbytnio sytuacji, jeden shot na 10 był może udany. Obserwacja ekstrakcji na takim sprzęcie to raczej ekstrawagancja i powód do frustracji. Kawa wodnista, bez body, sporo kawy tak zmarnowałem, powtarzalność słaba, cremy niewiele, jednym słowem mega kompromis i raczej ekspreso to było :-) Ja bym spróbował dobrej kawy na mieście i jeżeli poczujesz chemię to szukaj używki w lepszym sprzęcie.

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Marzec 2024, 21:16:31 »
Nie to, że zniechęcam, ale problemem moich trzech ,,marketowych,, ekspresach była kwaśna kawa. AEG, Zelmer, nawet Gaggia New Baby albo dawały 14 cytryn albo się przytykały, wymiany sitek nie poprawiła zbytnio sytuacji, jeden shot na 10 był może udany. Obserwacja ekstrakcji na takim sprzęcie to raczej ekstrawagancja i powód do frustracji. Kawa wodnista, bez body, sporo kawy tak zmarnowałem, powtarzalność słaba, cremy niewiele, jednym słowem mega kompromis i raczej ekspreso to było :-) Ja bym spróbował dobrej kawy na mieście i jeżeli poczujesz chemię to szukaj używki w lepszym sprzęcie.

Dzięki za rady. Aktualnie zostanę przy tym co mam i będę starał się wyciągnąć jak najwięcej się da. Wiem że prawdziwego espresso na tym nie zrobię. Z narzeczoną pijemy tylko praktycznie kawy mleczne również na mieście. Tak jak wspominałem za zwykłym espresso nie przepadam robiłem kilka podejść w różnych kawiarniach. Problemu ogólnie nie było do czasu jak kupowałem kawy zmielone tam nie miałem kwasu. Teraz wszystko się pomieszało jak sprawiłem sobie młynek. Jutro mam zamiar kupić kilka kaw i się tym bawić i testować. npf jeszcze dokupię bo to nie jest jakaś duża kwota :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec 2024, 22:22:38 »
Npf tylko jeżeli zmienisz również sitka, te ekspresy mają konstrukcję kolby która najpierw za sprawą sitka ciśnieniowego powoduje duże ciśnienie a następnie wkładki i kanaliki w dnie kolby muszą to zredukować. Wkładając sitko ciśnieniowe do NPF będziesz miał kawowy prysznic.

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Marzec 2024, 22:48:52 »
Jak dobrze rozumiem to po prostu taki zestaw jak w załączniku muszę zakupić.
A jakieś porady odnośnie tego mielenia dla mojego zestawu aktualnego się znajdą?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Marzec 2024, 22:54:32 »
Zastanawiam się tylko miedzy NEOUZA Espresso Portafilter za 125zł czy jakiś z aliexpress za 50zł.
Sprawdź tylko, aby pasował. Npf nie wpływa na jakość naparu (choć niektórzy twierdzą, że z wylewek espresso lepsze), jedynie aby był odpowiednio wygrzany z sitkiem.
》tertium non datur《

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Marzec 2024, 12:44:24 »
Dziś zrobiłem podejście. Mielenie 1.0. Dałem 13g kawy. Mocno ubiłem może za bardzo. Maszyna była na pograniczu zatrzymania. Ciasto wyszło jak na zdjęciach. Kawa łagodniejsza i mniej kwaśna ale nadal ta kwaśność wychodzi na pierwszy plan. Drobniej nie zrobię bo się zatrzyma chyba że lżej ubije?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marzec 2024, 13:33:16 »
Przy sitku z jedną dziurką od spodu nie ma sensu mielić bardzo drobno i tak espresso z tego nie będzie. Lepiej zmielić ciut grubiej, dozę ok 12 g,  nie ubijać zbyt mocno byle równolegle i przepuścić więcej wody. Minimalne ratio 1:3 ale razczej więcej żeby wyszło smacznie.

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marzec 2024, 13:56:23 »
Przy sitku z jedną dziurką od spodu nie ma sensu mielić bardzo drobno i tak espresso z tego nie będzie. Lepiej zmielić ciut grubiej, dozę ok 12 g,  nie ubijać zbyt mocno byle równolegle i przepuścić więcej wody. Minimalne ratio 1:3 ale razczej więcej żeby wyszło smacznie.
Przy tym co mam niżej na tym młynku jak 1.0 nie zejdę (poniżej tej wartości ekspres staje) Za każdym razem obojętnie od ustawień wychodzi łagodna ale kwaśna. Stwierdziłem że ta kawa nie jest chyba dla mnie. Dziś jadę kupię jakieś inne dla testowania.
Jeżeli kupię pojedyncze sitko (lub to przerobię) i będę mielił drobniej zmieni to coś w smaku czy raczej będzie to samo?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marzec 2024, 14:04:08 »
Ja pisałem żeby mielić grubiej nie drobniej. Wielkość sitka za dużo nie pomoże, możesz spróbować sitka bezciśnieniowego takie jak te do NPF, ale przy tej konstrukcji ekspresu nie ma co oczekiwać cudów. Jeśli chcesz żeby kawa nie była kwaśna, to musisz pójśc na kompromis który pozwoli temu ekspresowi poprawnie wyekstrahować kawę.  Doza 11- 12 g, ubijać lekko, mielić niezbyt drobno, wody przepuszczać tak aby zaparzyła się nie kwaśna. Podejrzewam że będą to okolice 50 gram. Mogę spróbować dziś u rodziny popołudniu na takim ekspresie i zobaczyć jak to wychodzi.

Aha i w ustawieniach zmień temperaturę zaparzania na wysoką.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2024, 14:06:15 wysłana przez krystians »

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Marzec 2024, 14:18:29 »
Ja pisałem żeby mielić grubiej nie drobniej. Wielkość sitka za dużo nie pomoże, możesz spróbować sitka bezciśnieniowego takie jak te do NPF, ale przy tej konstrukcji ekspresu nie ma co oczekiwać cudów. Jeśli chcesz żeby kawa nie była kwaśna, to musisz pójśc na kompromis który pozwoli temu ekspresowi poprawnie wyekstrahować kawę.  Doza 11- 12 g, ubijać lekko, mielić niezbyt drobno, wody przepuszczać tak aby zaparzyła się nie kwaśna. Podejrzewam że będą to okolice 50 gram. Mogę spróbować dziś u rodziny popołudniu na takim ekspresie i zobaczyć jak to wychodzi.

Aha i w ustawieniach zmień temperaturę zaparzania na wysoką.
Tak wiem że napisałeś grubiej tylko jak przeglądam fora mam w głowie to ,,jeżeli chcemy zmniejszyć kwasowość parzonej kawy, możemy zmielić ziarna drobniej" ale wiem że to nie przejdzie. Na prawdziwym espresso mi nie zależy ponieważ wiem że ten ekspres tak naprawdę mi tego nie da. Jak się wkręcę porządnie odłożę trochę kasy to kupię coś lepszego. Chcę aktualnie zrobić w miarę dobra kawę ale na razie ta kwasowość mnie zabija.
Mam ustawiony na temperaturę wysoką. Tak jak pisałem dziś kupię inne kawy może ona nie jest dla mnie (rodzina ma automatyczny philips zobaczę dziś jak u nich ona wyjdzie)
Jeżeli dałbyś radę sprawdzić i podzielić się wnioskami byłym bardzo wdzięczny :)



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi