Autor Wątek: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export  (Przeczytany 10786 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« dnia: 27 Marzec 2014, 12:58:57 »
Odkrywania świata dźwigni ciąg dalszy.

Dzięki bezgranicznej uprzejmości Gorana stałem się testerem pięknej czerwonej dźwigni - SAMA Export. Firma SAMA (Salvatori Marino Costruzioni Elettromeccaniche - Milano) produkowała te maszyny w latach '70 i '80 ubiegłego stulecia. Czasem można też trafić na egzemplarz firmowany przez DAMPA. Potem była chwila przerwy i w 1999 maszyna odrodziła się pod szyldem Ponte Vecchio - PV. Jest to o tyle interesujące i ciekawe, że to kolejna maszyna, której "nie trzeba się bać". Konstrukcyjnie jest ona prosto zbudowana, można by powiedzieć banalnie. Co ważniejsze obecnie produkowane maszyny są takie same jak te kiedyś - co daje nam bezproblemowy dostęp do części zamiennych.

Poniżej porównanie maszyny SAMA i obecnej produkcji PV:
http://www.francescoceccarelli.eu/Macchine/Marchi/ponte_vecchio_eng_file/image004.jpg
Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
http://www.francescoceccarelli.eu/Macchine/Ponte_Vecchio/export-rosso.jpg
Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export


Trochę danych fabrycznych - podstawa maszyny ma wymiary około 16x27cm, a jej wysokość to 37cm. Małe kompaktowe urządzenie. Grzałka 850W, waga 8kg, pojemność bojlera 900ml. Nowa maszyna od PV ma 800W i jest 2 cm wyższa - za sprawą zmienionej podstawy).

Mamy tutaj zamknięty bojler, na którego szczycie jest zawór bezpieczeństwa oraz zawór pary. Niestety Goranowy egzemplarz wymaga wymiany pokrętła pary. Jednak nie ukrywajmy - mały bojler napełniany przez lejek :) nie robi z tej maszyny sprzętu do cappuccino. Espresso, ristretto to jej żywioł. Grupa jest ogrzewana termosyfonem - model Export i Lusso mają taką samą grupę, różnica to sposób wykonania termosyfonu. Na spodzie maszyny pod zaślepką podstawy (4 śrubki) znajduje się presostat - miejsce montażu nieco nieszczęśliwe ale jak ktoś lubi kręcić to można w podstawie od dołu wywiercić dziurkę i regulacja będzie prostsza. Jednak nie będzie prosta bo urządzenie nie ma ani manometru ani termometry - więc tak naprawdę działa się na oko/ucho.

Obsługa jest "banalnie" prosta - mielimy kawę do sitka. Sitko ma 45mm średnicy, mieści ~13g kawy. Da się wrzucić więcej ale to jak dla mnie powoduje problemy z ekstrakcją. Lekki tamping. Sitko do kolby, kolba do ekspresu, dźwignia w dół, czekamy aż kawa zacznie kapać do filiżanki (preinfuzja) i puszczamy dźwignię. Sprężyna robi za nas resztę. W rezultacie dostaniemy ~22-25ml kawy. Teoretycznie można dźwignią pompować przedłużając preinfuzję i zwiększając ilość kawy - jednak ja się w to nie bawię - jestem zbyt brutalny i po pompowaniu mam kanały.



Maszyna wymaga delikatności - zbyt gwałtowne ruchy dźwignią mogą spowodować destrukcje ubitej kawy w ciastku. To co zauważyłem - może to kwestia zbyt dużego ciśnienia - puszczając dźwignię do oporu dostajemy mocny strumień wody o temp 102-104C, opuszczając prawie do końca mamy spokojny strumień o temperaturze ~94C. Maszyna wymaga więc dłuższego zapoznania się z charakterystyką jej pracy. I zapewne dopasowania stopnia opuszczenia kolby do kawy znajdującej się w sitku.

Nie wolno też odpinać kolby zaraz po zrobieniu kawy - ciśnienie musi się wyrównać, inaczej czeka was sprzątanie okolic maszyny :D Grupa ma od ~60C do ~72C w zależności od miejsca pomiaru. Woda w komorze pod tłokiem dość szybko oddaje temperaturę. Zapominamy tutaj o klasycznym 25/25. Cała ekstrakcja zazwyczaj trwa dłużej - może i z minutę, nie mierzyłem tego jeszcze. Coś bliskiego 25/25 było OK, ale to było zdecydowanie poniżej możliwości tej pięknej i prostej maszyny.

Tyle suchych danych technicznych. Dane smakowe będę umieszczał jak się lepiej poznamy i jak uzyskam powtarzalność. Jak na razie 2 strzały miałem nazwijmy to boskie  :pycha:, cała reszta nie odbiegała niczym od tego co mogę uzyskać z Ascaso Uno. Dla SAMA Export kluczem do sukcesu jest odpowiedni przemiał, doza i siła ubicia oraz inicjalny ruch dźwigni. Siła ubicia jest praktycznie stała i jak już z nią trafimy to zostaje zabawa z przemiałem i dozą. A trafić jest trudno po pracy z normalną kolbą. W Kolbie ubijamy młotem, w dźwigni ubijamy piórkiem :)

Na koniec raz jeszcze dziękuję Goranowi za umożliwienie mi obcowania z tą maszyną - jest to coś niezapomnianego i jedynego w swoim rodzaju.  :kwiat:
Off-Topic:
Coś jak włoska prasa do pieczonej kaczki którą widziałem wczoraj na kuchnia.tv

(*) Informacje historyczne pochodzą ze strony Francesco Ceccarelli
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Marzec 2014, 17:39:14 »
Coś jak włoska prasa do pieczonej kaczki którą widziałem wczoraj na kuchnia.tv

AB jest bezbłędny.
Poszukaj w necie odcinka o Chorwacji...

;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Marzec 2014, 19:54:15 »
Niedawno, o mały włos, stałbym się posiadaczem identycznego ekspresu. Sama Export można go było kupić na polskim e-bay’u, za bodajże 650 zł. Stan dobry, po renowacji i wymianie uszczelek. Nie chciałem kupować w ciemno, a nie za bardzo chciało mi się jechać do podpoznańskiego miasteczka. No i zanim się zebrałem, to ekspres ktoś kupił.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marzec 2014, 11:30:38 »
:) Tę maszynę można by naprawiać młotkiem i kombinerkami. Nie ma czego się bać bo uszczelki są dostępne - komplet za 15-20€ razem z wysyłką do naszego kraju. Reszta części jest bardzo standardowa.

A co do maszyny samej w sobie - ona tak jak i ja nie lubi kaw ciemno palonych. Przez tą chwilę co jest u mnie piłem w kolejności: Kelleranową Rwandę Musasa (niby do alternatywy), Etiopię z Hamburga (palarnia Maya, palona pod espresso) i Goranową Assaro Papua Nowa Gwinea. Te pierwsza i ostatnia wychodzą świetnie, a hamburska Etiopia pali się ze wstydu (posmak spalenizny/dymu w espresso jest bardzo wyraźny i to zarówno w dźwigni jak i z Ascaso).

Rwanda była świetna, Papua jest też bardzo w porządku. Obie wychodzą bardziej pełne w smaku, intensywniejsze niż z Ascaso. Kwaski są bardziej pierwszoplanowe. Tyle że SAMA to bliżej ristretto a Ascaso to espresso - może to jest główna różnica.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwiecień 2014, 13:44:42 »
Musze zweryfikować moją wcześniejszą informację - da się mieć 25/25 :) Łatwo nie jest ale się udaje i to bez pompowania. Kluczem okazuje się tu preinfuzja, która zachodzi pod ciśnieniem wody z bojlera. Przy delikatnym otwarciu dopływu wody, wypełnia ona powoli cylinder, potem tylko podnosimy tłok i "dolewamy do pełna". Taka metoda daje nam niemalże gwarancję że woda która było nie było ma sporą siłę nie zrobi kanałów w ciastku. Przy zbyt szybkim opuszczeniu dźwigni miałem zawsze kopiec kreta w tym samym miejscu na ciastku :)



W młynku Mujeres od Gorana - w dźwigni jest sporo słodsza, mniej tych cierpkich smaków. Smak super, i do tego ta cisza podczas ekstrakcji  :taniec:

LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Dźwignia - SAMA, Ponte Vecchio - Export
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Kwiecień 2014, 13:09:53 »
Potwierdzam, cisza wręcz cudowna :-D no i to body...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi