Autor Wątek: Jaki ekspres.  (Przeczytany 1979 razy)

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Jaki ekspres.
« dnia: 09 Październik 2023, 12:50:51 »
Hej, nie chce wyjść na lenia choć pewnie wyjdę ;), ale jest tu tyle doczytania, że przy moim braku czasu to nie przeczytam tego co potrzebuje pewnie do grudnia :).


Myślę, czy nie przesiąść się z mojego rocketa na jakąś dzwignie. I teraz pytanie jaką, i z czym to się je. Ogólną zasadę znam itp, tylko pytanie jaki ekspres wybrać, jaka tu doza kawy się najlepiej sprawdza bo wszędzie na filmikach widziałem 16-18g. Czy wersję z PID czy nie trzeba, no generalnie potrzebuje jakiegoś streszczenia :).

zakres cenowy powiedzmy nie wiem nawet jaki jest sensowny 8-10k +/-

pzdr. Łukasz

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2023, 13:28:16 »
A piłeś kawę z dźwigni? Zupełnie coś innego, może Ci nie pasować...

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2023, 13:30:46 »
Rozwiń proszę :) bo pić w sumie nie piłem, ale zakładam, że spadające ciśnienie wyciągnie pod koniec więcej kawy niż normalna grupa np 61.

pzdr. Łukasz

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2023, 14:00:50 »
Szczerze? Nie umiem. Kawa smakuje inaczej niż z kolby, zależy też czy chcesz dźwignię ze sprężyną czy bez, przypadkiem mi się trafiła Europiccola i nie jestem w stanie określić czy kawa smakuje lepiej czy gorzej - smakuje inaczej. Jak zwykle, jednym się spodoba, innym nie. Wiem już za to, że bez spróbowania co wychodzi bym nie kupił - mi akurat pasuje, ale jak z gustami jest wszyscy wiedzą...

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2023, 18:18:04 »
Espresso z dźwigni jest najlepsze :):):)jesli pijesz kawy mleczne zamiana nie ma sensu .

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Październik 2023, 19:09:08 »
zakres cenowy powiedzmy nie wiem nawet jaki jest sensowny 8-10k +/-
W tej cenie to Bezzera strega i trochę droższy Profitec 800 lub małe dźwignie. Tak jak pisze Siewcu, lepiej żebyś spróbował espresso z dźwigni, bo inaczej smakuje. Mnie na Elektrze smakują jaśniej palone ziarna, zaś ciemny wypał - nie.
》tertium non datur《

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Październik 2023, 09:03:19 »
Kurde to weź tu teraz gdzieś jedź i spróbuj, a najlepiej potestuj 2 typu zaparzania 1:1 :)
ehh a miało być tak prosto :)

pzdr. Łukasz

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Październik 2023, 09:41:58 »
Dawno cię tu nie było

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2023, 14:36:01 »
Ale kawę pije dalej ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Październik 2023, 17:28:55 »
Kurde to weź tu teraz gdzieś jedź i spróbuj, a najlepiej potestuj 2 typu zaparzania 1:1
ehh a miało być tak prosto
Twoje kubki smakowe są "wyrobione na pompie", więc gdy wypijesz kilka espresso z klasycznej Brazylii z dźwigni, to powinieneś wyczuć, co bardziej Ci smakuje. Kwestia znalezienia dźwigni. Jak nie za daleko mieszkasz, to porozmawiaj z właścicielem Coffeesite, jeśli ma w domu dalej stregę, to może się od razu dogadacie w kwestii zakupu tej, czy innej dźwigni.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2023, 18:15:49 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Jaki ekspres.
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Październik 2023, 09:29:04 »
ale zakładam, że spadające ciśnienie wyciągnie pod koniec więcej kawy niż normalna grupa np 61.

Jeżeli chodzi o Stregę, jest to ekspres HX i PID by się przydał do kontrolowania grzałek, ale nie tej w bojlerze tylko tych wbudowanych w grupie. W samej dźwigni są dwie sprężyny i należało by wyciągnąć tą mniejszą, aby pod koniec ciśnienie spadało z 9 na 6 barów. Można wtedy grubiej mielić, zwiększyć dozę i rozszerzyć spektrum doznań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi