Autor Wątek: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać  (Przeczytany 26577 razy)

skansen

  • Gość
Instrukcja odkamieniania ekspresów Mara i Bianca
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Czerwiec 2020, 19:29:24 »
Instrukcja odkamieniania ekspresów Mara i Bianca.
Jest to instrukcja producenta, zaleca odkamienianie raz w roku.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 19:41:15 wysłana przez skansen »

Offline Przemkos

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Listopad 2020, 22:57:45 »
Odgrzebuję stary wątek. Lelit ma wg specyfikacji mosiężny bojler. Poszperałem trochę w sieci i znalazłem opis odnośnie reakcji chemicznej przy odkamienianiu mosiądzu kwaskiem cytrynowym. Z tego co rozumiem, użycie kwasku cytrynowego powoduje powstanie na mosiądzu warstwy różowego nalotu. Podobno niegroźne, ale pewnie z tego powodu Lelit w instrukcjach zaleca używanie specjalnego środka.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Listopad 2020, 08:40:22 »
Lelit w instrukcjach zaleca używanie specjalnego środka.

Zdziwiłbym się, gdyby ten specjalny środek nie składał się w większości z kwasku cytrynowego + woda. Mnie akurat bardzo irytuje język, jakim Lelit zmusza do korzystania z tego środka. W ogóle, ta instrukcja zawiera kilka obraźliwych głupot, jak na maszynę, z której wolno korzystać tylko "prawdziwym baristom".

Plus tego środka jest taki, że nie musisz martwić się stężeniem kwasku.

Offline Przemkos

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Listopad 2020, 08:59:46 »
Wygląda na to że skład tego środka to kwas sulfaminowy: " <  20% SULFAMIC  ACID  (CAS  5329-14-6)  Xi  IRRITANT  R36/38  –  R52/53 Acute  oral  toxicity  in  rats  1600  mg/Kg ". Związek nieorganiczny, co dla mnie jest minusem - mimo swojej lepkości kwasek cytrynowy jest jednak chyba bezpieczniejszy dla człowieka.

Ciekawe jaką opinię na temat jednego czy drugiego środka mają serwisanci ekspresów, chyba powinni najlepiej znać wpływ, zwłaszcza jak chodzi o bardzo popularny kwasek cytrynowy. Dla mnie to zawsze był najlepszy odkamieniacz.

Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Maj 2021, 19:39:27 »
Trzy odkamieniania za mną (2x moja Elizabeth i 1x Anita Rodziców)  8)

Tytułem krótkiego uzupełnienia powyższych instrukcji:

W ekspresach jednobojlerowych dobrze zmniejszyć temperaturę na PID na tyle, by wylatująca woda nie "swierczała" / nie bryzgała, do +/-90C.

Podobnie w Elizabeth, ale nie mniej niż ok 90C ponieważ przy mniejszych nastawach woda słabo leci z wylewki wrzątku.
W Elizabeth dobrze zrobić dłuższe przerwy niż minutowe między opróżnianiem bojlerów. Zwłaszcza po opróżnianiu wylewką wrzątku. Wg mnie 4 minuty to optymalny czas żeby układ się porządnie ogrzał. W przeciwnym razie woda będzie słabo lecieć z wylewki i "parskać".
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2021, 20:38:17 wysłana przez skansen »

Offline renkloda

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Lelit Anna PL41E
  • Młynek: Macap M2M
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Maj 2021, 18:29:38 »
Jak odkamieniałeś i czym: kwaskiem, czy tym specjalistycznym środkiem...

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Maj 2021, 18:40:06 »
Korzystałem z tego ichniejszego środka - Puly Descaler.

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #37 dnia: 02 Sierpień 2021, 20:59:45 »
została tylko kwestia wymyślenia czyszczenia zbiornika na wodę z dziurką jak rura odkurzacza :)

Tu rozwiązania są dwa - droższe (...)

i tańsze:


Po długotrwałej walce, zirytowany trudnościami zrobiłem przeróbkę jak na zdjęciu... Nie miałem przy sobie kompletu narzędzi więc zdjęciem się nie podzielę... Za to muszę napisać, że jestem z przeróbki bardzo zadowolony...

Offline SLK Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Eureka Specialita
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #38 dnia: 30 Grudzień 2021, 09:17:48 »
W przypadku dedykowanego środka odkamieniającego Puly Descaler Liquid mam wątpliwości czy opisana przez producenta procedura jest w pełni skuteczna.

Na opakowaniu tego odkamieniacza jest napisane aby środek rozcieńczyć w 400ml wody. Biorąc pod uwagę, że opakowanie zawiera ok 15% kwasu, uzyskujemy finalnie roztwór o mocy 4%.

W przypadku instrukcji odkamieniania dla ekspresów lelit z małym bojlerem, producent (Lelit) zaleca rozcieńczyć ten środek odkamieniający aż w 1.5 litra wody. Daje nam to 1% roztwór odkamieniacza. W przypadku większych ekspresów producent zaleca zmieszać 2 opakowania odkamieniacza i 2 litry wody - roztwór 2% .

Wg informacji z internetu w przypadku kwasu amidosulfonowego stężenie 10% jest optymalne zapewniające skuteczność działania środka przy jednoczesnym braku uszkodzeń korozyjnych powierzchni metali czyszczonego systemu.

Odkamieniałem ekspres wg zaleceń producenta, z przerwami dłuższymi przy napełnianiu bojlera, i jakiś efekt jest, ale niestety mizerny.

Ponadto producent zaleca wlać roztwór do ekspresowego pojemnika na wodę. Wiadomo, że nie wykorzystamy w pełni całego roztworu, bo zawsze na dnie zostanie jeszcze sporo płynu - ekspres nie pozwoli na pobranie wszystkiego. Trzeba więc przenieść rurki do swojego, oddzielnego pojemnika z roztworem.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2021, 09:21:56 wysłana przez SLK »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1159
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #39 dnia: 30 Grudzień 2021, 15:16:23 »
została tylko kwestia wymyślenia czyszczenia zbiornika na wodę z dziurką jak rura odkurzacza :)

Tu rozwiązania są dwa - droższe (...)

i tańsze:


Po długotrwałej walce, zirytowany trudnościami zrobiłem przeróbkę jak na zdjęciu... Nie miałem przy sobie kompletu narzędzi więc zdjęciem się nie podzielę... Za to muszę napisać, że jestem z przeróbki bardzo zadowolony...


Można wiedzieć, czy w ruch poszedł nóż do tapet, może jakieś nożyce/nożyczki?
Sam się od dawna noszę z podobnym pomysłem, ale nie chcialbym za bardzo zniszczyć zbiornika i kupować nowego.
Myślałem żeby wykorzystać transfosformatorówke i użyć jej jako noża na gorąco z odpowiednio przerobionym grotem.
Martwi mnie jednak brak precyzji jako takiego "cięcia" I czy ten plastik i nie będzie się bardzo "ciągnął".
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2021, 15:23:07 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #40 dnia: 31 Grudzień 2021, 14:17:42 »
Można wiedzieć, czy w ruch poszedł nóż do tapet, może jakieś nożyce/nożyczki?
Ciąłem "na zimno" przy użyciu dłutka.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1159
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #41 dnia: 31 Grudzień 2021, 18:13:30 »
Ah, boję się jakiejś specjalisttycznej piłki z drobnym zębem, że mimo wszystko zostawi zadziory.
Jedyne co przychodzi do głowy to ostre narzędzie, w stylu nóż do tapet, nożyce do blachy?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Małgorzata07

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, kawiarka Bialetti Venus
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Styczeń 2022, 21:04:53 »
Witam!  :)
Dzień dobry

 Żałuję, że wcześniej nie doczytałam wątku o odkamienianiu. Mój niespełna półtoraroczny Lelit Grace odmówił posłuszeństwa. Serwis Konesso po upływie 1,5 tygodnia wysłał mi informację o odmowie naprawy, która wg nich wynika z nieprawidłowej konserwacji urządzenia. W boilerze był kamień. Moje czyszczenie ekspresu polegało na stosowaniu ślepego sitka z proszkiem. Trzymałam się po prostu instrukcji, a w niej  jest wyraźnie i to wielkimi literami napisane, że nie zaleca się używania środków chemicznych do odkamieniania.   >:( Stosowałam filtry do wody Lelit, a ponadto do ekspresu wlewałam wodę filtrowaną dzbankiem Brita. Wycena naprawy przeszło 1000 zł. Czuję się wprowadzona w błąd przez sklep. Który taką instrukcję nadal ma na swojej stronie. Generalnie mam bardzo złe doświadczenia ze sklepem Konesso. Nie chcę już wnikać w szczegóły, ale żałuję zakupów tam zrobionych.
W każdym razie dziękuję za taką informację. Jeśli uda się ekspres doprowadzić do porządku to bardzo chętnie skorzystam z tych zaleceń. Pozdrawiam  :)
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2022, 07:23:48 wysłana przez Fux »

Dawid1144

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Styczeń 2022, 17:13:50 »
Dostałem dzisiaj odpowiedź od Konesso w sprawie odkamieniania ekspresów Lelit. Wrzucę, bo może się przydać.

Dzień dobry,

Panie Dawidzie poniżej przesyłam informację o odkamienianiu ekspresu:

Aby ograniczyć stopień odkładania się kamienia zalecamy, aby stosować filtry wody Lelit (Mc747 lub MC747PLUS). Filtry zapobiegają osadzaniu się osadów wapiennych, które mogą uszkodzić ekspres lub skrócić jego żywotność, jak i wpływać na smak zaparzanej kawy. Należy regularnie wymieniać filtry wody w zależności od intensywności użytkowania, aby zagwarantować ich optymalne działanie. Instrukcja montażu filtra wody znajduje się na opakowaniu filtra.

Zaleca się, aby wykonać test twardości wody, na podstawie którego należy regularnie odkamieniać urządzenie.

W przypadku używania wody twardej oraz regularnym stosowaniu filtrów zaleca się odkamieniać urządzenie środkami firmy Puly co około 6 miesięcy.

W przypadku używania wody o optymalnej twardości oraz regularnym stosowaniu filtrów zaleca się odkamieniać urządzenie środkami firmy Puly co około rok.

W przypadku braku regularnej wymiany flitów zaleca się odkamieniać urządzenie środkami firmy Puly co około 2-3 miesiące.

Gwarancja może zostać odrzucona jeśli czynności konserwacyjne zostały rażąco naruszone, brak czyszczenia grupy kawowej, brak stosowania filtrów do wody, czy też brak odkamieniania połączony z brakiem wymiany filtrów.


Offline Teatrus

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Faber pro Deluxe, Lelit Grace
  • Młynek: GIOTA
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Marzec 2022, 17:06:44 »
Hej. Też się zastanawiałem czy odkamieniać i kiedy. Znalazłem filmik na You tube i tam krok po kroku wytłumaczona jest procedura odkamieniania z tym, że w Grace i Victorii trzeba większość ilość wody wlać do pojemnika. Tak jak ktoś już wcześniej tu wspomniał. Niestety nie mogę go wkleić
 
„Descaling lelit Grace”

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi