Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120220 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #660 dnia: 28 Lipiec 2023, 21:04:43 »
Trudniej wpaść w niebezpieczną pułapkę gmerania przy temperaturze zamiast skupienia się na ważniejszych aspektach jak doza, uzysk, czas, stopień zmielenia i dystrybucja.
A to nie wynika z tego zdania, że prawidłowa doza, uzysk, stopień zmielenia i dystrybucja są ważniejsze od ustawień temperatury?
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2023, 21:07:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #661 dnia: 29 Lipiec 2023, 11:42:04 »
Dziękuję bardzo za pomoc!
Sytuacja nieco się zmieniła, bo gdy powiedziałem żonie, że zmienię ekspres na taki bez możliwości spieniania, o mało nie doszło do rozwodu :). Wprawdzie korzysta z tego spieniacza raz na ruski rok, a zwykle spienia sobie w automacie Delonghi, ale niech tak będzie. :)

Stąd też, jednak opcja możliwości okazyjnego spienienia mleka, nie dość, że mile widziana to jeszcze staje się konieczna.
 Tak więc lista ekspresów, które rozważam to:

-Lelilt Mara X

-dorzucam BELLEZZA CHIARA, który spełnia wszystkie warunki
-ECM Classika (trochę droższy, ale muszę zadzwonić czy w ogóle jest dostępny)
widzę, że warunki spełni również
quick-mill Andrea Premium evo 

Osobiście skłaniam się ku markom LELIT lub ECM - kilku znajomych je ma i sobie chwali, stąd mają lekki plus u mnie.
Ale czy z rozważanych urządzeń któreś z nich odstaje jakimś aspektem na plus lub minus? Jakość wykonania, jakiś detal konstrukcyjny? PAtrząc na papierze, są to urządzenia bardzo podobne.



Poprawka, MaraX ma oczywiście PIDa z dwoma sensorami, z trzema predefiniowanymi ustawieniami temperatur, które w zupełności wystarczą. Trudniej wpaść w niebezpieczną pułapkę gmerania przy temperaturze zamiast skupienia się na ważniejszych aspektach jak doza, uzysk, czas, stopień zmielenia i dystrybucja. MaraX nie ma tylko wyświetlacza.

Niedawno dołożyłem do Mary termometr wkręcany w grupę i mogę potwierdzić, że ekspres podaje bardzo stabilną temperaturowo wodę, z wahaniami w trakcie ekstrakcji na poziomie 0.1-0.2*C.

Na stronie konesso, w cechach produktu, w zakładce PID, napisane jest, że brak. Błąd na stronie? Jeśli ta MARAX ma jednak PID to dla mnie duży plus.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #662 dnia: 29 Lipiec 2023, 12:50:04 »
nie jest to wprost napisane, ale jest przełącznik ktorym mozesz ustawic 3 rozne zdefiniowane  temperatury
Screenshot_20230729-124623.jpg

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #663 dnia: 29 Lipiec 2023, 13:20:14 »
MarąX steruje moduł Gicar, taki jak widoczny poniżej, jedna z jego głównych funkcji jest nawet wymieniona na etykiecie



Można również pobieżnie przeanalizować ten temat od pierwszych stron by dowiedzieć się czegoś więcej o sterowaniu temperaturą. W międzyczasie zaszła zmiana oprogramowania i obecne Mary oferują trzy predefiniowane nastawy temperatur: „0” na przełączniku: 90*C, „I” na przełączniku: 92*C i „II” na przełączniku: 94*C.
Wersje V1 Mary miały te temperatury odpowiednio o 2*C wyższe.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #664 dnia: 29 Lipiec 2023, 13:20:31 »
nie jest to wprost napisane, ale jest przełącznik ktorym mozesz ustawic 3 rozne zdefiniowane  temperatury
 [ Invalid Attachment ]
To świetna informacja dla mnie. Takie rozwiązanie nawet bardziej mi pasuje niż wyświetlacz z PID z innych modeli. To w zasadzie wysuwa jej propozycje na najbardziej prawdopodobny wybór. Jest o prawie 1000zl tańsza niż Ecm classika i quick mill. Czy jest jakoś sens dopłacać do tamtych modeli? No i gdzie kupić Lelita, są jacyś lepsi-gorsi sprzedawcy których lepiej unikać czy po prostu znaleźć najtańsza ofertę z neta i zamówić.

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #665 dnia: 29 Lipiec 2023, 13:21:54 »
MarąX steruje moduł Gicar, taki jak widoczny poniżej, jedna z jego głównych funkcji jest nawet wymieniona na etykiecie



Można również pobieżnie przeanalizować ten temat od pierwszych stron by dowiedzieć się czegoś więcej o sterowaniu temperaturą. W międzyczasie zaszła zmiana oprogramowania i obecne Mary oferują trzy predefiniowane nastawy temperatur: „0” na przełączniku: 90*C, „I” na przełączniku: 92*C i „II” na przełączniku: 94*C.
Wersje V1 Mary miały te temperatury odpowiednio o 2*C wyższe.

Tak widziałem to na forum, rowniez w recenzjach z neta. Opis na jednym ze sklepów internetowych wprowadził mnie w błąd.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #666 dnia: 29 Lipiec 2023, 13:30:13 »
No i gdzie kupić Lelita, są jacyś lepsi-gorsi sprzedawcy których lepiej unikać czy po prostu znaleźć najtańsza ofertę z neta i zamówić.

Zdecydowanie Konesso i kontakt na forum z @Michał
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #667 dnia: 29 Lipiec 2023, 23:10:10 »
Ja swoja MareX kupiłem w Konesso i powiem, ze jestem bardzo zadowolony z obsługi zarówno zamowienia jak i naprawy gwarancyjnej ktora Konesso przeprowadziło w miedzyczasie (wymiana uszkodzonej po około 6 m-cy uzytkowania pompy, naprawa przebiegla szybko, wysylka tez bardzo sprawnie, Michal oczywiscie pomagal)

W przypadku naprawy gwarancyjnej Konesso (bardzo slusznie) wymaga przeslania ekspresu na polpalecie, najlepiej jezeli ekspres bedzie zapakowany w pudlo fabryczne (ale to tylko sugestia, a nie obowiazek, chodzi o to zeby jak najlepiej zabezpieczyc ekspres do transportu)
Dla niektorych problematyczne moze byc trzymanie pudla (ja mieszkam w bloku i nie mam komórki lokatorskiej wiec z uwagi na brak miejsca trzymam tylko to wewnętrzne pudlo), trzeba tez gdzies przechowywac lub kupic polpalety jezeli potrzebna bedzie wysylka ekspresu do serwisu
Wszystko da sie oczywiscie ogarnac ale jest to poprostu upierdliwe

Z tego powodu, jezeli mialbym wiarygodny sklep z serwisem do ktorego moge samodzielnie zawieźć ekspres swoim samochodem to bym sie powaznie zastanowił czy nie kupic w takim sklepie blizej mnie (tylko i wylacznie ze wzgledu na mozliwosc wywalenia pudla i polpalety)

Ale podkreslam jeszcze raz - jak dla mnie Konesso w obsludze przed i po sprzedaznej dziala rewelacyjnie, wiec potwierdzam, ze u nich mozna kupować "w ciemno", ale wtedy lepiej jednak trzymać pudlo fabryczne i polpalete (tak na wszelki wypadek)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #668 dnia: 31 Lipiec 2023, 08:22:36 »
Z tą pół paletą zawsze się coś da wykombinować jeśli się do nas wcześniej odezwie  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #669 dnia: 03 Sierpień 2023, 02:23:15 »
Z tą pół paletą zawsze się coś da wykombinować jeśli się do nas wcześniej odezwie  8)
Napisz mi PW i podaj numer telefonu, chciałbym z Tobą porozmawiać. 

Offline Plastik1989

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Lelit Mara X v2
  • Młynek: Ceado e6p
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #670 dnia: 26 Sierpień 2023, 02:48:26 »
Od dwóch tygodni próbuje się z tym ekspresem polubić, ale jest to niewdzięczny zwierz :D

Ale, w ramach wstępu: dzięki radam z tego wątku i nakierowaniu na Konesso i u Nich kupiłem urządzenie. Prócz bardzo miłej, szybkiej, rzeczowej obsługi Pani pracującej w Konesso, ekspresowej wysyłki i pełnego profesjonalizmu obsługi, to bez szczególnego proszenia, się czy targowania, dostałem miły rabat na zakup rzeczy u nich. Polecam gorąco, zwłaszcza, że nim do Nich trafiłem, przez kilka dni próbowałem się bezskutecznie dogadać z innym sklepem (żeby nie było - nie chodziło o cenę, bo w obu przypadkach się nie targowałem, tylko nie byłem w stanie przez kilka dni dowiedzieć się jaka jest realna gwarancja, kiedy wysyłka, jaki dokument sprzedaży, jak wygląda sprawa zwrotów etc.).
Tak więc tym bardziej cieszę się, że finalnie trafiłem do Konesso i tam bardzo miło udało się sprzęt kupić. Gdyby ktoś szukał, to polecam zacząć od Nich.

Przechodząc do ekspresu, to pierwsze kilka dni było ciężkie, bo kawa jaką robiłem była nie pijalna. Równocześnie z ekspresem zmieniłem młynek na CEADO E6P (polecam, jestem z niego zachwycony) oraz wagę. Biorąc pod uwagę moje nikłe umiejętności w parzeniu kawy oraz zmienę całego osprzętu, trochę zajęło mi czasu by jako-taką kawę w nim zrobić.

Ale nadal mam problemy, główne wynikające z temperatury - mam wrażenie, że temperatura tego ekspresu żyje własnym życiem :D w ogóle nie mogę jej wyczuć -raz ekpress grzeje się godzinę i kawa jakimś cudem wyjdzie zimna innym razem po 20 minutach walnie taką parą, że aż z kolby pęcherzyki powietrza się przez parę pierwszych sekund wydobywają, a kawa się pieni i przelewa z Dziubka kolby...

Rozumiem, że przed zrobieniem kawy wypada zrobić flusha, żeby temp obniżyć. Ale w tej MARA X po pierwszej kawie, przez 30 sekund zaczyna dogrzewać go mocniej by zwiększyć temp/ciśnienie pary? Więc daje to efekt odwrotny do założonego?

Są tu jacyś użytkownicy tego ekspresu, którzy dadzą mi chociaż orientacyjne rady ile czasu grzać, jak długo spuszczać wodę itd.
Widzę, że bez termometru wkręconego w grupę raczej się nie obejdzie, ale strasznie odrzuca mnie ich wygląd...

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1986
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #671 dnia: 26 Sierpień 2023, 07:53:29 »
Widzę, że bez termometru wkręconego w grupę raczej się nie obejdzie, ale strasznie odrzuca mnie ich wygląd...

Nie jest tak źle też myślałem ze mi się to nie spodoba ale po wkręceniu zmieniłem zdanie.
Co prawda inny ekspres ale mniej więcej tak to wygląda, a kupiłem ten termometr bo w opiniach o nim ktoś z kraju napisał że go kupił do identycznego ekspresu i to się sprawdza.

20230731_135507.jpg

term.jpg


Jka
 

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #672 dnia: 26 Sierpień 2023, 08:55:57 »
Ja po prostu podchodzę i robię kawę bez jakiegokolwiek flusha. Wszystko działa tak, jak powinno. Miałem kiedyś na testy czujnik temperatury podłączany do pudełka GICAR, który to potwierdzał. Wyniki są na wcześniejszych stronach tego wątku.O ile dobrze pamiętam, to pełna stabilność jest po ok. 35min. Jeżeli wtedy jest za zimno, to zwiększyłbym temperaturę w ustawieniach.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #673 dnia: 26 Sierpień 2023, 12:49:39 »
Porada nr 1 – optymalny czas ekstrakcji w tym ekspresie to okolice 35 sekund od uruchomienia do wyłączenia pompy. Pierwsze krople z wylewek zaczynają się wtedy pojawiać w okolicach dziesiątej sekundy. Dzięki zaimplementowanej preinfuzji można sobie pozwolić na ciągnięcie ekstrakcji nawet do 50 sekund bez wielkiego, negatywnego wpływu na smak. Przydatne przy jaśniejszych paleniach.
Porada nr 2 – najlepiej od razu wyłączyć tryb oszczędzania energii, gdy po 30 minutach nieużywania ekspres przechodzi w tryb „stand-by” i się praktycznie wyłącza.

innym razem po 20 minutach walnie taką parą, że aż z kolby pęcherzyki powietrza się przez parę pierwszych sekund wydobywają, a kawa się pieni i przelewa z Dziubka kolby...
Mi to wygląda na zbyt grube mielenie i za szybką ekstrakcję a nie wpływ temperatury. Mam termometr w grupie i nawet gdy po 5 minutach od ostatniej ekstrakcji, gdzie woda ma już wysoką temperaturę w okolicach 96-98*C nic się nie pieni, nie przelewa ani znacząco nie przyspiesza.

Cytuj (zaznaczone)
Rozumiem, że przed zrobieniem kawy wypada zrobić flusha, żeby temp obniżyć.
Nie, nie ma potrzeby. MaraX nie przegrzewa wody w trakcie oczekiwania jak tradycyjna wersja E61. Oczywiście możesz zrobić flusha by przeczyścić prysznic.

Cytuj (zaznaczone)
Ale w tej MARA X po pierwszej kawie, przez 30 sekund zaczyna dogrzewać go mocniej by zwiększyć temp/ciśnienie pary? Więc daje to efekt odwrotny do założonego?
Również na podstawie obserwacji mogę Cię zapewnić, że flush i rozpoczęcie grzania, czy to w trybie kawy (grzanie działa tylko przy Wyłączonej pompie) czy pary (grzanie jest uruchomione równo ze startem pompy i trwa w trakcie ekstrakcji), nie ma zauważalnego wpływu na stabilność temperatury w trakcie ekstrakcji. Standardem jest jej wzrost pod koniec o jakieś 0.2-0.3*C.
Ba, zrobienie jednego espresso, sprawne opróżnienie kolby, namielenie kolejnej porcji kawy, ubicie i rozpoczęcie kolejnej ekstrakcji w czasie poniżej 120 sekund nadal da jej odpowiednią temperaturę. Nawet gdy wskaźnik ciśnienia pary pokazuje wartość w okolicach 1.5 BAR. Jednak gdy przerwy pomiędzy kolejnymi ekstrakcjami będą dłuższe niż 4 minuty woda będzie już za ciepła, więc można posiłkować się flushem. Lub można odczekać 10-15 minut do momentu spadku ciśnienia w okolice 0.5 BAR. Wszak HX to wymiennik ciepła. Woda w rurce, przeznaczona do produkcji kawy, nie nagrzewa się tak samo szybko jak ta w bojlerze.
Cytuj (zaznaczone)
Są tu jacyś użytkownicy tego ekspresu, którzy dadzą mi chociaż orientacyjne rady ile czasu grzać, jak długo spuszczać wodę itd.
24 minuty od startu można robić kawę. Jeśli przerwa między ekstrakcjami wynosi więcej niż 4 minuty, odczekać do spadku ciśnienia do 0.5 BAR. Lub jeśli Ci się spieszy flush do momentu gdy woda z prysznica przestanie charczeć. Inne flushe jeśli już to symboliczne.
Cytuj (zaznaczone)
Widzę, że bez termometru wkręconego w grupę raczej się nie obejdzie, ale strasznie odrzuca mnie ich wygląd...
Mam MaręX praktycznie od jej premiery. Chyba z miesiąc tempu założyłem termometr, który upewnił mnie, że zasadniczo nie ma się czym martwić.

W lipcu nagrałem taki filmik.
"X mode coffee" i temperatura na "0" czyli 90-91*C. W trakcie jeszcze zaczęła mrugać dioda zbyt niskiej temperatury w okolicach sondy a i tak nie wpłynęło na to co leciało przez grupę.

« Ostatnia zmiana: 26 Sierpień 2023, 13:17:55 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #674 dnia: 26 Sierpień 2023, 15:44:40 »
Według mnie powinieneś sobie ustawić temp na 0 (przełącznik ma 3 opcje I / 0 / II) i skupić się na obserwacji manometru a nie na temp.

Po włączeniu ekspresu trzeba odczekać 24-30min żeby temp się ustabilizowała. Jeżeli wybudzasz go z trybu standard-by to zajmie to ok 15min. W obu przypadkach ekspres jest gotowy jeżeli manometr (górna wskazówka) wskazuje 0.5bara

Gdy rozpoczynasz ekstrakcję, to po ok 10sek od podniesienia wajchy powinnien zacząć wypływać napar z kolby a na manometrze (dolna strzałka) powinno płynnie wzrosnąć cisnienie do 9-10bar. Cała ekstrakcja powinna trwać miedzy 30-40sek.
Jezeli ekstrakcja trwa krócej to prawdopodobnie cisnienie na manometrze będzie poniżej 9bar - to oznacza ze  namieliles zbyt grubo (ewentualnie doza zbyt mała) - musisz zmienić na drobniejsze mielenie i nowa ekstrakcja (nie wiem jak to jest w ceado, ale prawdopodobnie nowa grubość zostanie osiągnięta dopiero w 2 lub nawet 3 namieleniu - nie zmieniaj po każdej kawie grubosci namielania, musisz zaparzyć min 2/3 espresso zeby mieć pewność, ze ekstrakcja jest wykonana na zadanej przez ciebie grubosci)
Jezeli ekstrakcja trwa >50sek to pomimo ze widzisz 10bar na manometrze to znaczy ze zmieniłeś zbyt drobno (lub zbyt duża doza w kolbie). W tym przypadku zawór OPV uniemożliwia zwiększenie ciśnienia ale po czasie ekstrakcji rozpoznajesz ze zbyt drobno zmielona kawa
 Zmien grubość namielania na mniejsza i zaparzaj nowa kawę (pamietaj ze dopiero po 2/3 kawach wiesz czy zmiana grubosci była właściwa)
No i tak do skutku (metoda prób i błędów, niestety)

Jeźeli nie zmieniałeś ustawień fabrycznych to ekspres jest w trybie Xmode steam (przełącznik z boku w pozycji I). W takim przypadku po zakończonej ekstrakcji wzrasta temp żeby można było spienic mleko, jezeli górna wskazówka na manometrze pokazuje ok 1.5 bar to śmiało możesz spieniać dzbanek mleka np na cappuccino. Jezeli nie potrzebujesz spieniać mleka wogole to zmień sobie na ustawienie Xmode coffe (przełącznik w poz 0)

Miłej zabawy :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi