Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 117164 razy)

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #375 dnia: 09 Kwiecień 2021, 23:49:28 »
Zauważyłem dziś że przy ekstrakcji niezbyt udanej ciśnienie ponad 10 bar, do tacki wypływa woda ale nie z opv tylko jakby z dołu odbudowy na środku zaraz nad tacka. Czy to jest normalne, czy to jakaś wada ekspresu?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #376 dnia: 10 Kwiecień 2021, 00:03:44 »
No to jest ujście OPVki właśnie.

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #377 dnia: 10 Kwiecień 2021, 00:49:57 »
A nie to jest ujście z opv?

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #378 dnia: 10 Kwiecień 2021, 09:27:00 »
Wszystko jest OK, do tacki trafia woda z OPV. OPV znajduje się wewnatrz ekspresu.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #379 dnia: 10 Kwiecień 2021, 11:53:47 »
Dobra wiadomość dla przyszłych użytkowników (mam nadzieję, że i dla mnie): Dave Corbey, ktory testuje maszyny dla Lelita, niedawno napisał, że firma pracowała nad przekierowaniem wody z OPV z powrotem do zbiornika i zmiany powinny być już "na produkcji", więc własnoręczne mody nie będą potrzebne.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #380 dnia: 10 Kwiecień 2021, 12:10:00 »
Do zbiornika czy do układu hydraulicznego? Pierwsza wersja Mary (nie X) miała, tak jak inne Lelity dwa wężyki. Jeden z nich był powrotnym z OPV.
W modelu X skierowano OPV do tacki. Przekładało się to rzeczywiście na większe zużycie wody, ale była dzięki temu zawsze świeża. Tuning polegał na skierowaniu wody z powrotem do obwodu hydraulicznego-rurek, nie zbiornika... 
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2021, 12:34:33 wysłana przez skansen »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #381 dnia: 10 Kwiecień 2021, 12:26:21 »
"Rerouting the output back to the tank" - zrozumiałem, że chodzi o zbiornik. Niestety nie podał żadnych szczegółów tego rozwiązania, więc myślę, że warto poczekać, aż maszyny pojawią u użytkowników. Podzieliłem się wiadomością, bo osobiście, rozważając potencjalny zakup, traktowałem to jako istotną wadę i dobrze było dowiedzieć się, że producent pracuje nad zaadresowaniem problemu.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2021, 12:29:08 wysłana przez arob »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #382 dnia: 10 Kwiecień 2021, 12:33:25 »
Ciekawe, dziękuje za wiadomość, plus ode mnie.
Obecnego podłączenia OPV nie uważam za istotną wadę. Jak miałem Marę-X na testach to musiałem jedynie częściej dolewać wodę. Z notatek wyszło, że około dwa razy częściej niż do Elizabeth. To dużo, biorąc pod uwagę, że w Marze nie korzystałem z wylewki wrzątku prawie w ogóle. W Elizabeth korzystamy z wylewki cały czas...
Dolewanie wody do Mary-X jest za to dużo łatwiejsze niż do ekspresów z linii VIP - zbiornik jest otwarty od góry... 

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #383 dnia: 11 Kwiecień 2021, 21:59:53 »
No moja MaraX postanowiła dzisiaj zwariować i zobaczymy, czy to jednorazowa przygoda, czy początek czegoś złego. Od razu uprzedzam, że w opisie pozwolę sobie na uproszczenia pisząc o podgrzewaniu, czy schładzaniu do ciśnienia X ;)  Ja używam mojego egzemplarza w ustawieniu fabrycznym czyli Mode X (1) i temperatura (0). Normalnie proces nagrzewania wygląda następująco: nagrzewanie do 2,5 Bara, pompa, spadek temperatury do około 0,8 Bara, pompa. Wtedy wiem, że mogę atakować i całość zajmuje do 30 minut. Jeśli nic nie zrobię to przy 0,5 Bara ekspres przejdzie w stan czuwania. Dzisiaj dla odmiany bojler był często podgrzewany i temperatura zasadniczo nie spadała poniżej 1,5 Bara. Następnie przy tym ciśnieniu ekspres przeszedł w stan czuwania. Po wzbudzeniu dalej zachowywał się podobnie. Wyłączyłem ekspres i dalej nic. Zacząłem przestawiać przełączniki i spuściłem trochę pary dyszą oraz wody z bojlera. Wskaźnik temperatury cały czas migał a ciśnienie sobie opadało do wartości 0,5 Bara i następnie maszyna przeszła w stan czuwania a wskaźnik temperatury dalej migał  :o Po wzbudzeniu ze stanu uśpienia maszyna zaczęła pracować w znanych mi zakresach ciśnienia.
I co sądzicie o takim zachowaniu? Szykować się na usterkę w niedługim czasie? Może ktoś to już ćwiczył i dla niego zakończyło się to właśnie serwisem? 

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #384 dnia: 11 Kwiecień 2021, 22:55:01 »
Ale co złego stało się w opisanej sytuacji?
To nie jest tak, że ekspres przechodzi przy 0,5bar w stan czuwania. Jeśli jest aktywny tryb stand-by to przejście w stan czuwania następuje po określonym czasie bezczynności - nieużywania ekspresu. Nie zależy to od ciśnienia.
Jeśli ekspres robi kawę, woda nie jest za zimna/za gorąca to nic tylko cieszyć się espresso  :kawa:
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2021, 00:17:59 wysłana przez skansen »

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #385 dnia: 12 Kwiecień 2021, 22:30:30 »
@skansen ; no ja byłem przekonany, że wskazanie ciśnieniomierza przekłada się w tym wypadku na temperaturę. Zatem jeśli miałem powyżej 1,5 Bara to zakładałem zbyt wysoką temperaturę. Z drugiej strony ekspres po nagrzaniu pokazuję 2,5 Bara i lampa temperatury przestaje migać, co według instrukcji oznacza pełną gotowość do zrobienia kawy ;)
 Jak napisałem zachowanie ekspresu w temacie ciśnienia odbiegało od tego, które obserwuję na co dzień od września zeszłego roku i postanowiłem zasięgnąć rady/opinii innych użytkowników.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #386 dnia: 12 Kwiecień 2021, 22:49:33 »
@MarVald ciśnienie w bojlerze pary przekłada się na temperaturze w bojlerze parowym (a nie w wymienniku).
Jeśli masz włączony tryb X (priorytet kawy, zalecane ustawienie), to sterowanie odbywa się w oparciu o odczyty sensora w wymienniku (a nie w bojlerze parowym).
Wtedy też, żeby utrzymać stałą temperaturę w wymienniku, w zależności od potrzeb, ciśnienie w bojlerze parowym będzie się wahać. Jeśli ekspres będzie długo nieużywany to ciśnienie w bojlerze parowym będzie spadać aż spadnie do ok. 0,5bar. Ten spadek nie jest jednak jednoznaczny z przejściem w tryb standby (czuwania) w którym ekspres jest de facto całkowicie wyłączony.

Jeśli ekspres stoi długo to nawet przy ciśnieniu 0,5bara można od razu robić kawę, nie trzeba czekać aż ono wzrośnie.
 
Kwestie te są opisane (wraz z omówieniem przez producenta):
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8272.msg200150#msg200150

Do Mary X ustawionej w trybie X nie stosuje się zasad które dotyczą zwykłych HXów, co może być trochę mylące.


Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #387 dnia: 13 Kwiecień 2021, 22:24:51 »
@skansen  - dziękuję

Offline krc

    • -
  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit Mara X, Ascaso Dream, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Timemore - C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #388 dnia: 19 Kwiecień 2021, 12:48:29 »
Mam pytanie do dyszy z gorącą wodą, czy używacie jej do napojów? Woda z mojego urządzenia z tej dyszy ma niezbyt przyjemny zapach i smak i nie ukrywam że ciężko wypić Americano czy herbatę z takiej wody. Pamiętam że spotkałem się na forum z opinią, że dużo osób tego nie używa, właśnie z powodu zalegania m.in wody w bojlerze (kilkukrotnie opróżniałem bojler i napełniałem świeżą wodą i problem pozostawał), czy jeśli tak jest to po co w ogóle ta dysza 🤷🏻‍♂️?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #389 dnia: 19 Kwiecień 2021, 12:54:52 »
Woda ta jest pobierana z bojlera parowego. Jest to woda wielokrotnie podgrzewana, niekiedy określana jako "antydestylowana"...
Dla sporej grupy osób jest ona nieakceptowalna ale spotkałem się też z opiniami osób, którym to nie przeszkadza...
Dlatego też w niektórych ekspresach HX nie ma w ogóle wylewki wrzątku...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi