Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120220 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #210 dnia: 09 Wrzesień 2020, 18:22:29 »
natomiast po spienieniu dzbanka mleka spada poniżej 0.5 bara. Dziwi mnie trochę, że w międzyczasie pompa nie uzupełnia wody, a grzałka jej nie podgrzewa.
Jedno spienianie to raczej wiele wody nie zabiera żeby trzeba było bojler uzupełniać.

Offline H8T3R Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Quamar Q50e
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #211 dnia: 10 Wrzesień 2020, 19:50:41 »
@skansen

OK, dzięki za odpowiedź. Trochę nie rozumiem w czym miało by to zaszkodzić, cóż pochwale się jak coś zepsuje.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #212 dnia: 11 Wrzesień 2020, 07:18:17 »
Nie napisałem nigdzie, że miało by to w czymś zaszkodzić :-X Po prostu bym tak nie robił. Ale przecież to Twój ekspres i zrobisz jak uważasz za stosowne :)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #213 dnia: 29 Wrzesień 2020, 11:32:49 »
Opis opróżniania bojlera przy użyciu kranika:

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #214 dnia: 03 Październik 2020, 02:04:45 »
Witam wszystkich,
od dwóch dni jest ze mną Mara X. Zakochałem się w niej od pierwszego wejrzenia ;) Wygląda bosko. Wczoraj przyszedł czas na pierwsze strzały i pewnie muszę trochę zmodyfikować ustawienia młynka. Niemniej zaskoczony jestem ciśnieniem podawanym przez manometr podczas robienia espresso. U mnie wskazuje 8 bar a spodziewałbym się 9. Jak to wygląda u Was? Czy to jest standard? Czy powinienem zacząć grzebać przy OPV?

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #215 dnia: 03 Październik 2020, 07:48:15 »
Niemniej zaskoczony jestem ciśnieniem podawanym przez manometr podczas robienia espresso. U mnie wskazuje 8 bar a spodziewałbym się 9.
Musisz drobniej mielić ewentualnie zwiększyć dozę. OPV jest fabrycznie ustawione na 10,5 bara przy ślepym sitku.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #216 dnia: 03 Październik 2020, 08:57:45 »
Ok czyli tu mam wskazanie obecnego ciśnienia. Czyli generalnie mozna używać wskazania do znalezienia przemiału.
A niech ktoś mi powie w takim razie co daje upgrade w Mara X z dorzucenie manometru bezpośrednio na grupę? Bo widziałem, że takie cuda robią.
Wiosło z kolei pozwala na regulacje intensywności i wydłużenia preinfuzji jak mniemam. Chociaż tutaj i tak start do osiągnięcia ciśnienia jest w miarę dlugi wiec mozna go ewentualnie chyba tylko wydłużyć no i puścić mniej wody, bo chyba skrócenia się nie uzyska. Dobrze myślę?
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2020, 09:29:14 wysłana przez MarVald »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #217 dnia: 03 Październik 2020, 10:07:16 »
@MarVald
Gratulacje. Ciesz się sprzętem, ciesz się  dobrą kawą ! ;)
Ja miałem Lelita Mare 62PL ale w Mara X jest podobny ,albo  taki sam manometr. Pokazuję on ciśnienie na  ciastku kawy/ nie wskazuje ciśnienia pompy. Wiec tak jak kolega wyżej sugeruje drobniejsze mielenie, trochę większa doza lub mocniejszy ucisk tamperem zwiększy opór stawiany przez ciastko kawy.
Swoja drogą nie musisz trzymać się kurczowo ciśnienia 9 bar. Kawa ma smakować  ;)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #218 dnia: 03 Październik 2020, 10:19:28 »
Ja miałem Lelita Mare 62PL ale w Mara X jest podobny ,albo  taki sam manometr. Pokazuję on ciśnienie na  ciastku kawy/ nie wskazuje ciśnienia pompy.
To widać się producent pomylił podpisując go PUMP. Eh ten włoski bałagan [emoji38]
A tak na poważnie, manometr jest dobrze podpisany, można dołożyć dodatkowy manometr na grupę, którego wskazania pokazują ciśnienie bliższe temu "na ciastku" :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #219 dnia: 03 Październik 2020, 12:51:17 »
To widać się producent pomylił podpisując go PUMP. Eh ten włoski bałagan

Szanowny panie manometr wskazujący " ciśnienie pompy " powinien prawidłowo pokazywać 2 wartości. I tylko dwie wartości.
Zero przy wyłączonej pompie i konkretną wartość ( ciśnienie ustawienia pompy, które reguluje się na pompie  używając wpiętego w grupę  portafiltra ze "ślepym " sitkiem) gdy pompa pracuje.
Niezależnie czy w grupę wpięta jest kolba z kawą czy też nie taki manometr pokazuje ustawione  wcześniej ciśnienie.

W ekspresie Mara ( PL62) to ciśnienie wahało się od 1 bar-a przy pustej grupie E61 przez 6 barów przy grubo zmielonej kawie/ małej dozie itd do ponad 9 przy bardzo drobno zmielonej kawie w sitku.
Więc z całą pewnością nie jest to ciśnienie ustawienia pompy.

Co do bałaganu włoskiego... Lelit póki co słabo sobie radzi, bo  jego ekspresy  nie  należą do niezawodnych ( widać choćby po użytkownikach z tego forum).
Ale "włoskiego bałaganu " nie należy  uogólniać bo  np  LaMa, Dalla Corte czy VA, Faema, San Marco potrafią robić świetne, niezawodne ekspresy.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2020, 14:07:21 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #220 dnia: 03 Październik 2020, 13:10:12 »
Szanowny panie 
Na forum sobie nie panujemy :)

Lelit póki co słabo sobie radzi , bo ekspresy są niestety zawodne ( widać choćby po użytkownikach z tego forum).
Nie wiem skąd to wnioskujesz, prowadzisz jakieś statystyki usterkowości? Czy po wynikach finansowych/sprzedaży? Nie rozumiem w ogóle po co tutaj te złośliwości. Masz kaca po używaniu Mary?

Czyli  manometr nie jest wskazuje ciśnienie pompy !
Wskazuje ciśnienie w układzie hydraulicznym już za pompą i za OPV, natomiast nazywany jest (i podpisywany) jako manometr pompy. Jest opisywany PUMP/POMPA nie tylko przez Lelita. Dlatego dodałem ten żartobliwy wpis o włoskim bałaganie. Myślałem, że żartobliwy charakter zdania o pomyłce jest oczywisty, ale jak widać nie był:) Manometr ten nie wskazuje natomiast ciśnienia na ciastku jak napisałeś wcześniej, po to są dodatkowe manometry wkręcane w grupę E61 by zmierzyć ciśnienie "bliżej ciastka".

PS
Piotrek uśmiechnij się :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #221 dnia: 03 Październik 2020, 13:22:44 »
@PiotrekBM ; przyznam szczerze, że jestem troszkę chyba skołowany. W pierwszym poście gratulujesz a drugim odbierasz radość pisząc, że Lelit nie należy do sprzętów niezawodnych ;) Jak pytałem, co kupić, to nikt nie odradzał mi tego modelu ze względu na kiepską sławę marki. Problemy, które opisali użytkownicy Mary X w tym wątku były problemami wieku dziecięcego, z tego co można było wywnioskować.
Mam nadzieję, że jednak ekspres bedzie mi służył długo i niezawodnie. Na tą chwilę mam wrażenie, że to samo ziarno dalo lepszy efekt niż w poprzedniku. Oczywiście to może być tylko efekt placebo ;)
Jeśli chodzi o ciśnienie to zakładam, że fabryka ustawia na ślepym sicie. I wtedy mamy maksymalną wartość ciśnienia. Bylby to jedyny punkt referencyjny według mnie, ale ja nie jestem specjalista na tym forum tylko szaraczkiem ;)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #222 dnia: 03 Październik 2020, 13:44:33 »
@skansen
Taraz się zgadzam z  Tobą (szanowny Panie  ;)).
Manometr w Lelicie  wskazuje ciśnienie  w ukł. hydraulicznym za pompą  ( czyli ciśnienie bardzo zbliżone do tego na ciastku kawy). Ale jeszcze raz nie jest to ciśnienie  ustawienia pompy ! :)

Co do samego  Lelita . Statystyk nie prowadzę. Znam trzy osoby /właścicieli Lelita , u których kilkumiesięcznie ekspresy nawaliły, drobne awarie, ale awarie.
Wiem, ze Lelity  sprzedają się dobrze a może i nawet bardzo dobrze. Być może te wpadki wynikają z  dużej liczby sprzedanych egzemplarzy ( więcej ekspresów sprzedanych , większe prawdopodowiebieństwo że komuś  coś nawali).
Czy mam kaca po używaniu Mary???
Nie !!!  Nie mam żadnego kaca. Wiele razy podkreślałem na forum ,że Mara była moim pierwszym , prawdziwym , porządnym ekspresem( fundowała mi porządne espresso w domu). U mnie Mara pracowała niezawodnie 7 czy 8 miesięcy ! Ale forumowicz .któremu sprzedałem ekspres musiał go serwisować chyba po 4 miesiącach użytkowania( sprawa drobna ale jednak ). Wiec pewien niesmak pozostał .
Warte  zauważenia jest, że Lelit robi postępy (i to znaczne ). Z każdym następnym ekspresem stara się wyeliminować błędy. I to im się chwali.
To że do włoskich  'supermaszyn" jeszcze  im brakuje to normalne. Tamci mają dużo większe doświadczenie , historie itd.
Ale włoskie supermaszyny  niestety słono kosztują . Lelit celuje w  trochę inny target.

ps.  uśmiechnąłem  się  ;)
i wiesz co tego chyba mi było trzeba
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2020, 13:51:46 wysłana przez PiotrekBM »

3DSK

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #223 dnia: 03 Październik 2020, 14:02:55 »
Włoskie maszyny nie muszą dużo kosztować. Wystarczy zerknąć jak zbudowany jest taki Oscar II vs Lelit, jak wyglądają połączenia "miękkie" w Oscar II, a jak W Lelit. W Oscar II są to plastikowe rurki, jakieś specjalne, twardsze, pewnie ze względu na temperaturę, są też mocowane nakrętkami, a nie wciskane na trójnikach.

tutaj to dobrze widać, szczególnie pod koniec filmu jak podłącza nieoryginalne, przezroczyste silikony opv.

jak już tak sobie spamujemy :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #224 dnia: 03 Październik 2020, 14:04:10 »
@PiotrekBM ; przyznam szczerze, że jestem troszkę chyba skołowany. W pierwszym poście gratulujesz a drugim odbierasz radość pisząc, że Lelit nie należy do sprzętów niezawodnych ;) Jak pytałem, co kupić, to nikt nie odradzał mi tego modelu ze względu na kiepską sławę marki. Problemy, które opisali użytkownicy Mary X w tym wątku były problemami wieku dziecięcego, z tego co można było wywnioskować.
Mam nadzieję, że jednak ekspres bedzie mi służył długo i niezawodnie. Na tą chwilę mam wrażenie, że to samo ziarno dalo lepszy efekt niż w poprzedniku. Oczywiście to może być tylko efekt placebo ;)
Jeśli chodzi o ciśnienie to zakładam, że fabryka ustawia na ślepym sicie. I wtedy mamy maksymalną wartość ciśnienia. Bylby to jedyny punkt referencyjny według mnie, ale ja nie jestem specjalista na tym forum tylko szaraczkiem ;)

Cześć.
Przepraszam jeżeli jakąkolwiek radość odebrałem.
 
Ja z Mary PL62 byłem bardzo zadowolony. To mój pierwszy prawdziwy ekspres. Miałem go 2016 r. Zauważ że od tego czasu Lelit zyskał 4 lata doświadczenia a sama Mara problemy wieku dziecięcego powinna mieć dawno za sobą. Doczekała się nowej wersji X.
Co do kawy. Mara dostarczała mi przez 7-8 miesięcy naprawdę smacznego espresso.
Pózniej  "zachorowałem"  na pompę rota więc Mare sprzedałem.
Tobie życzę żeby Twoja Mara X  działała  niezawodnie .
Już jesteś  chyba zadowolony z efektów w filiżance  :) I tak naprawdę to się w tej "kawowej przygodzie "liczy.

« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2020, 14:17:05 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi