Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 118389 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #345 dnia: 04 Grudzień 2020, 12:13:26 »
@WS5 - no to w trybie 0  (priortyet pary) to byłoby o 15 minut za krótko w względem instrukcji, bo w tym trybie potrzebowałby 45 minut :) Coś chyba Panowie użyli skrótów myślowych i podając czasy może mieli na myśli uzyskanie stabilności temperaturowej, co nie koniecznie musi oznaczać włączenie światła ciągłego na diodzie temperatury :) Z drugiej strony filmik co do minuty pokazuje 24minuty. Może zmienili coś w oprogramownaiu i stąd różnice działaniu ekspresów :)

 

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #346 dnia: 04 Grudzień 2020, 12:37:29 »
Ja instrukcji zazwyczaj nie czytam ;) , w mojej  sprawdziłem co to jest  mode 0 i 1...
Ale tak na szybko wg wygooglanej instrukcji https://cdn.shopify.com/s/files/1/1754/2755/files/Lelit_MaraX_PL62X_User_Manual.pdf te 24 minuty w trybie X to maksymalny czas, więc może być krócej...
Jak ktoś z laboratoryjną precyzją do tego podchodzi to czas zależy np. od temp początkowej wody, jeśli ktoś zaleje pusty ekspres woda ~5 stopni to będzie się grzał dłużej niż startując z temp. pokojowej, dwadzieścia kilka stopni...




Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #347 dnia: 04 Grudzień 2020, 14:01:44 »
@WS5  - zgadza się, że warunek jest spełniony ;)

Napisałem też do Lelita w tej sprawie wcześniej i właśnie dostałem odpowiedź:
"the machine works fine.
MaraX needs maximum 24 minutes to reach the right temperature: this is the maximum time calculated on a voltage of 120V, the 230V version (standard version) reaches the temperature in less than 24minutes."


Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #348 dnia: 17 Styczeń 2021, 12:23:46 »
Ostatnio zauważyłem, że króciec w grupie wyglądał jakby skorodował. Jednak po bliższych oględzinach wyszło, że najwyraźniej kamień. Jak ten element wyczyścić z kamienia? Wykręcić i następnie zrobić mu kąpiel w kwasku cytrynowym? Prośba o poradę.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #349 dnia: 17 Styczeń 2021, 16:50:00 »
To kamień, bez rozkręcania możesz cos podłożyć pod mały pojemniczek z plastiku w którym będzie cos na kamień i niech odstoi. Nie trzeba się przejmować spłukiwaniem itp. bo to element przez który spływa nadmiar wody

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #350 dnia: 17 Styczeń 2021, 17:58:40 »
 @cpu - wielkie dzięki za info :) a mogę użyć kwasku cytrynowego czy to music być jakiś specyfik dedykowany ekspresom?

Offline furu

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Perfetto
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #351 dnia: 17 Styczeń 2021, 18:01:59 »
Może być Kwasek,  w starym ekspresie tak miałem.
Chyba sprawdzić musisz jaka wodę używasz do kawy

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #352 dnia: 17 Styczeń 2021, 18:23:28 »
Wodę normalną z kranu. Od początku był używany filtr Lelita w zbiorniku. Wychodzi na to, że ten filtr szału nie robi. Teraz (tydzień temu) postanowiłem przejść na dzbanek, jak padało tutaj kilka razy. Mam wrażenie, że poprawił się smak kawy po tym zabiegu. Nie jest to efekt, którego oczekiwałem, ale jak zauważyłem zmianę,  to zacząłem analizować i to był jedyny czynnik, który uległ modyfikacji.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #353 dnia: 23 Styczeń 2021, 20:13:59 »
Hej jak to człowiek z nerwicą natręctw mam kolejny problem do zasięgnięcia języka u Was  ;)
Uzywam Mary X w trybie kawy I oraz w ustawieniu temperatury 0 czyli 92 stopnie. Nie wiem czy ostatnio coś niefobrdgo nie dzieje się z moją maszyną. Mam nieodparte przeświadczenie, że ekspres pracował inaczej. Teraz ciśnienie nawet mimo robienia kawy jakoś zbytnio nie wzrasta z tych 0,5 bara (oczywiscie mowa po nagrzaniu sprzętu gdzie przy tozgrzewaniu skacze do 2,5). Taki stan rzeczy powoduje, że na spieniania szału nie ma. Kiedyś mam wrażenie że przy robieniu kawy podskakiwało zawsze powyżej 1 bara. Teraz przy spienianiu słyszę jakby bulgotanie/gotowanie w bojlerze i mam wrażenie, że lekko wydostaje mi sie paraz grupy.
Mam teraz zagwozdkę i chciałbym się z Wami posiadaczami skonsultować. W teorii mógłbym przestawić "pid" na pozycję I czyli 94 stopnie ale może wpłynąć niekorzystnie na smak kawy. Natomiast wolałbym się upewnić odnosnie prawidlowosci pracy sprzętu.

Offline furu

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Perfetto
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #354 dnia: 23 Styczeń 2021, 22:52:13 »
Na poprawność działania się nie wypowiem bo nie wiem ale co do smaku to ciemne palenie = mniejsza tempwratura, jaśniejsze=wieksza temp. Taka ogólna zasada ale  ciemne palenie nigdy nie będzie dobre w zawysokiej a średnie może być ok w chłodniejszej, testuj sam każdy ma różne kubki smakowe.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #355 dnia: 24 Styczeń 2021, 12:54:25 »
Dzisiaj mam dalsze obserwacje i problem zaczyna się, gdy ekspres swoje odstoi i jest na pograniczu stand-by z ciśnieniem na pograniczu 0,5 bara - tuż poniżej. W takim wypadku ciężko mu zastartować ponownie z bojlerem. Gdy doszedł do tego momentu spuściłem wodę na grupie - tak że 100 ml i nie zaczął podnosić ciśnienia- czyli nie podgrzewał. Następnie znowu spuściłem i dalej nic. Gdy w kolejnym kroku odkręciłem dysze pary uzupełnił bojler i zaczął się grzać a lampka temperatury migała. Po tym zabiegu wzrosło ciśnienie do 1,2. Zatem albo coś złego się u mnie dzieje albo jest to jakiś warunek brzegowy dla pracy w trybie kawy i coś w oprogramowaniu niedomaga. Wyłączę funkcje stand-by i zobaczę co to da .

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #356 dnia: 24 Styczeń 2021, 12:59:11 »
Mara która testowałem tak samo zachowywała się gdy stała rozgrzana przez wiele godzin. Temperatura w bojlerze parowym nie wzrasta żeby nie przegrzewać wody. To zupełnie normalne przy pracy w trybie X.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #357 dnia: 24 Styczeń 2021, 15:29:17 »
@skansen - dzięki za odpowiedź. Tylko w takim przypadku niestety rzutuje to na pracę dyszy i spienianie. Można przełączyć w tryb HX aby nie mieć tego problemu ale wtedy trzeba robić flusha przy kawie albo mieć spokojna głowę odnosnie temp kawy w trybie X i brać na klatę wydajność pary, która może być zaburzona w pewnych warunkach. Czyli trochę albo rybki albo akwarium ;)

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #358 dnia: 10 Marzec 2021, 21:17:57 »
Zacząłem trochę czytać o preinfuzji w MaraX i okazało się ku memu zdziwieniu, że nie działa ona na zasadzie podniesienia dźwigni do połowy, tylko w samej grupie jest mechanizm, który początkowo puszcza trochę wody pod małym ciśnieniem. Czy jest możliwość regulacji preinfuzji? Czy to wiązałoby się z wymianą sprężyny?

Offline Misieeeek

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Lelit mara X, V60, Aeropress
  • Młynek: Niche zero , timemore C2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #359 dnia: 11 Marzec 2021, 17:56:01 »
Witam Dzień dobry
Czy ekspres mara X można podpiąć pod gniazdko Smart wifi i zostawić włączony włącznik On/Off by np rano po włączeniu gniazdka z harmonogramu wtyczki ekspres sam się włączył i zaczął nagrzewać? Czy dopiero jak jest ekspres pod napięciem guzik jest aktywny?
Bo zastanawiam się nad kupnem tego ekspresu.
Z góry dzięki za odpowiedź
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2021, 18:54:18 wysłana przez Fux »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi