Autor Wątek: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.  (Przeczytany 5495 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:03:26 »
A  czemu nie chcecie wspierać polskich sprzedawców Antonio daje gratisy ranGo upusty.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2014, 13:26:12 wysłana przez fux »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Palarnia polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:08:52 »
@manfred, nie będę tu wzniecać kolejnej dyskusji na ten temat, ale tylko tak w skrócie powiem, co powtarzam od dawna:

Wiele polskich palarni jest naprawdę zacnych. CP, Kofi Brand, Antonio czy Goran. Są to palarnie w których zaopatruję się na co dzień, najczęściej i bardzo chętnie.

Ale nawet te same ziarna, z różnych palarni, smakują inaczej. Poza tym, często na Zachodzie mają inne kawki, z innych źródeł. Czasami są to pyszne perełki, czasami coś przeciętnego. Ale po prostu warto, w ramach poszerzania horyzontów smakowych, od czasu do czasu wybyć gdzieś indziej.

I tyle.

Tu możesz poczytać, co dokladnie mam na myśli - http://www.popularcoffee.pl/2014/01/bo-polskie.html

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Palarnia polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2014, 13:18:04 »
jesli ma byc smaczniej i taniej ja sie pisze ;-)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrzesień 2014, 09:52:28 »
A czemu nie chcecie wspierać polskich sprzedawców Antonio daje gratisy ranGo upusty.
A co to Twoim zdaniem znaczy "nie wspieracie" ? Ja wspieram sąsiada bo ma czwórkę dzieci w wieku szkolnym a sam jest inwalidą. Już kilka razy na tym i innym forum spotkałem się z dorabianiem jakichś dziwacznych patriotyczno-protekcyjnych teorii do zakupu kawy u krajowych producentów  :o 

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Wrzesień 2014, 09:56:29 »
Już kilka razy na tym i innym forum spotkałem się z dorabianiem jakichś dziwacznych patriotyczno-protekcyjnych teorii do zakupu kawy u krajowych producentów 

No to może oprócz tego spotkałeś się tez z moim wpisem w który przyznałem si,ę że wpis swój napisałem szybko i bez zbytniego zastanowienia i przyznałem sie tym samym do błędu. Nie widzę potrzeby aby wzniecać tutaj dysputy ale jesli chcesz możesz to rostrząć mam to gdzieś.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:08:00 »
A co to Twoim zdaniem znaczy "nie wspieracie" ?
Moim zdaniem nie ma tu dorabiania ideologii. Decyzja z kim zawieram umowę kupna-sprzedaży zawsze wiąże się z odpowiedzą na pytanie: który biznes dostanie moje pieniądze? A tu osobiste sympatie czy lokalizacja kapitału nierzadko ma znaczenie większe niż efekt końcowy.
Imponderabilia. Głosowanie nogami się to też nazywa. Na tym wszystkie bio i fairtrady zbudowały swój biznes -- ale to już inna historia.
Na szczęście w przypadku polskiej kawy i efekt końcowy jest na światowym poziomie.

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:23:56 »
No i działa mnożnik inwestycyjny  :)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:52:19 »
który biznes dostanie moje pieniądze?
Na jednym ze szkoleń p. Marek Robacha z Primulatora powiedział, że kawa zanim trafi do filiżanki konsumenta jest fakturowana (o ile pamiętam) około 20-25 razy. Podobno najmniej zarabiają plantatorzy.
Z dyskusją na ten temat jest jak z dyskusją o aborcji - co jakiś czas powraca i zawsze jest burzliwa pomimo ciągle tych samych argumentów ;-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:57:57 »
Ale ja nie o kawie, a o zakupach w ogóle. Mnie cała reszta nie obchodzi, świata nie naprawię. Jeśli jednak ten sam produkt lub bardzo podobny, spełniający moje kryteria mogę kupić od kogoś kogo znam i polecam, i od kogoś zupełnie mi obcego, to wybieram pierwszą opcję. Nawet jeśli znam, sprowadza się do z Polski.

Niestety, aby się przekonać, że produkt jest podobny, muszę czasem zaryzykować i obcego wesprzeć. We wspieraniu jednak nie ma dorabianych ideologii, tylko fakty i faktury. Wybierasz więc wspierasz.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:05:33 »
Niestety, aby się przekonać, że produkt jest podobny, muszę czasem zaryzykować i obcego wesprzeć.
I to jest kwintesencja i podsumowanie tematu.

Przecież nikt z was by nie kupował w lokalnej palarni kawy, która "jakością" nie zbliża się nawet do Lawazy :D
LMWDP #469

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Wrzesień 2014, 16:15:45 »
Cytat: maro
... kawa zanim trafi do filiżanki konsumenta jest fakturowana (o ile pamiętam) około 20-25 razy...
no to chyba Marek trochę przesadził ;)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Wrzesień 2014, 09:15:00 »
Nie mam pojęcia czy przesadził. Wczoraj rozmawiałem ze znajomym sadownikiem i modne ostatnio jabłko zanim trafi do nas w formie przetworzonej (dżem, sok, cydr) jest fakturowane 5 do 8 razy. Podobnie jak z kawą i w tym przypadku najmniej zarabia plantator.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palarnie polskie czy zagraniczne-dyskusja.
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Wrzesień 2014, 10:31:14 »
W ostatnich latach, z rozwojem małych plantacji, rozwija się i trend Direct Trade czyły bezpośredni zakup od plantatora. Przeważnie są to kawy wysokiej jakości a brak pośredników ma duże znaczenie w jakości ale na ostateczną cenę produktu sie nie przekłada ze wzgłędu na wiele czynników. Tak samo, zakup kawy od firm pośredniczych ma swoje zalety i wady. Nie musimy kupować dużą ilość surowca a ceny są konkuretne bo firmy importujące skupują duże ilośći kawy i mają wiele przywylejów przy zakupie i imporcie. I teraz tych 25 faktur. Rolnik, tak jak u nas, produkuje I sprzedaję firmie skupującej surowiec. Tam się zajmują obróbką i selekcją a od nich kupują duże koncerny. Te same koncerny importują kawę i poprzez swoje filie sprzedają surowiec na lokalnych rynkach gdzie się zaopatrują lokalne palarnie. Palarnia bezpośrednio sprzedaje swój towar lub przez hurtownika. Jeżeli doliczymy do tego faktury transportowe, odprawy celnej, magazynowania, to rosną koszty ale nie nazwał bym tego takim lancuszkiem w którym pośrednicy tylko dorzucają swój zarobek. Czy planator najmniej zarabia w tym łańcuchu, nie do końca tak jest. Zależy jak podchodzi do tematu. Jeżeli przejmie na siebie obowiązek wyprodukowania dobrego surowca to i zarobek będzie większy. Oddając surowiec do miejsc skupu, ma mniejszy ale pewniejszy zarobek.
Co do wspierania lokalnych produktów, chyba to z myśłą że lepiej kupić lokalny produkt, jeżeli jest tej samej jakości i w tej samej cenie. Natomiast konkurencja musi być bo to nie pozwała na stagnację i napędza nowe projekty. Sam lubie próbować nowe kawy i jak bym nie miał taki wybór u siebie, to też bym próbował kawy z innych zakątków świata a nie tylko z lokalnych palarni. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi