Autor Wątek: progres młynków  (Przeczytany 10527 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #45 dnia: 20 Sierpień 2020, 22:41:06 »
każdy niech sobie sam wyciągnie wnioski.
Aż z ciekawości zainwestuję w taki test zmierzę co mam przed osmozą, a potem pomieszam wodę sprzed i zza osmozy do ustalonego TDS i opublikuję wyniki.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Wrzesień 2020, 09:46:22 »
Aż z ciekawości zainwestuję w taki test zmierzę co mam przed osmozą, a potem pomieszam wodę sprzed i zza osmozy do ustalonego TDS i opublikuję wyniki.

I jak te wyniki? Czekam z dużym zaciekawieniem.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Wrzesień 2020, 22:22:27 »
I jak te wyniki? Czekam z dużym zaciekawieniem.
Wyniki zgodne z przewidywaniami.

Woda z kranu (po filtrach sedymentacyjnych i filtrze węglowym):
  • Przewodność: 634uS
  • Twardość całkowita: 400mg/l
  • Wapń: 140mg/l
  • Magnez: 12,5mg/l

Woda z RO:
  • Przewodność: 11uS
  • Twardość całkowita poniżej: 5,4mg/l (0,25dH)
  • Wapń poniżej: 1,25mg/l
  • Magnez: ---

Stopień filtracji przez RO: 98,3%

Woda mieszana
  • Przewodność: 276uS
  • Twardość całkowita: 148mg/l
  • Wapń: 52,5mg/l
  • Magnez: 4,2mg/l

Nie wgryzałem się w błędy pomiaru (twardość pewnie około 10mg/l, zawartość wapnia około 2,5mg/l).

PS. W przypadku wody osmotycznej jedyne co mogłem zmierzyć, to przewodność. Reszta pomiarów (twardość, wapń) - po pierwszej kropli (a czasem i przed) wskazywała zmianę koloru kończącą pomiar. Próbowałem oszacować dolną granicę, ale to chyba i tak nie miało sensu.
PS2. Przewodność mierzona konduktometrem, twardość i zawartość Ca testem kropelkowym, zawartość Mg obliczana na podstawie twardości i zawartości Ca.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2020, 22:34:11 wysłana przez Krakus »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Wrzesień 2020, 11:39:41 »
Woda mieszana
Przewodność: 276uS
Twardość całkowita: 148mg/l
Wapń: 52,5mg/l
Magnez: 4,2mg/l

To jest niestety dla mnie problem z filtrami RO i mieszaniem. Przy wartości Ca 140 i Mg 12,5 najsensowniej byłoby zjechać o sto jednostek z Ca i nie ruszać magnezu. Ale nie ma takiej możliwości, skoro filtr jedzie ze wszystkim w dół po całości. Ale bez produkowania własnej wody i tak nie ma chyba lepszego wyjścia. 

PS. W przypadku wody osmotycznej jedyne co mogłem zmierzyć, to przewodność. Reszta pomiarów (twardość, wapń) - po pierwszej kropli (a czasem i przed) wskazywała zmianę koloru kończącą pomiar. Próbowałem oszacować dolną granicę, ale to chyba i tak nie miało sensu.

Tak, to jeden z problemów z tymi testami. Przy niskim poziomie nie da się sensownie nic zmierzyć. W RO można jeszcze w miarę założyć, że jesteśmy blisko zera, ale u mnie w świeżym filtrze brita hard water expert przed filtrowaniem Mg wybarwiło się dopiero po 17. kropli, a po filtrowaniu po pierwszej. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że cały Mg zniknął w prostym filterku.

No i bez sensu jest ustalanie zawartości magnezu jako różnicy między pomiarem wapniowym i magnezowym. 20-17 daje wtedy tyle samo magnezu co 9-6.


Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #49 dnia: 02 Wrzesień 2020, 11:56:50 »
W RO można jeszcze w miarę założyć, że jesteśmy blisko zera, ale u mnie w świeżym filtrze brita hard water expert przed filtrowaniem Mg wybarwiło się dopiero po 17. kropli, a po filtrowaniu po pierwszej. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że cały Mg zniknął w prostym filterku.
Na starcie może tak być. Po wymianie filtra przez pierwsze kilka napełnień zauważyłem że ta woda odkamienia mi czajnik. Efekt raczej szybko się kończy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #50 dnia: 02 Wrzesień 2020, 12:56:24 »
Tak, to jeden z problemów z tymi testami.
Wiesz - to są testy akwarystyczne - za dwa testy (każdy pozwalający na ok. trzydziestu pomiarów) zapłaciłem 40 złotych. W laboratorium taki pomiar kosztowałby tak ze 200 zł.

po filtrowaniu po pierwszej
Masz miernik TDS? Sprawdź co on wskazuje. Przy czym niezerowa wartość może świadczyć o tym, że jony Ca i Mg zostały zastąpione jonami Na.

No i bez sensu jest ustalanie zawartości magnezu jako różnicy między pomiarem wapniowym i magnezowym
Po pierwsze między GH a Ca, a po drugie - taka uroda tego testu. Sensownego testu na magnez nie spotkałem.
« Ostatnia zmiana: 02 Wrzesień 2020, 13:29:59 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi