Autor Wątek: progres młynków  (Przeczytany 10525 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Sierpień 2020, 18:48:35 »
Najlepiej odeślę do tego tematu i tego postu
Trochę nie o to pytałem. Post, który wskazujesz, pamiętam. Pytałem, co konkretnie dodajesz do wody i w jakich proporcjach.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Sierpień 2020, 20:18:08 »
No właśnie nic nie dodaje. Wersja domowa nie posiada mineralizacji. Miesza wodę RO z wodą z wodociągu i ustawiasz jedynie jak dużo ma być zmieszane.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Sierpień 2020, 22:23:05 »
I jak to u siebie ustawiłeś? Jakie proporcje i, w rezultacie, jakie dane wody?

Robiłem sobie niedawno serię testów gdańskiej wody w paru konfiguracjach. Zbadałem kranówkę, potem kranówkę przefiltrowaną raz Britą Hard Water Expert, kranówkę przefiltrowaną 2 razy tą samą Britą i Kryształ Żywiecki. Wyniki generalnie niezaskakujące:

Kranówka nie do użycia: Tw 249, zależnie od dnia 240-260 ppm, 85 wapnia, 9 magnezu, pH 7,8. Mój własny pomiar wszystkiego generalnie zgodny z oficjalnym raportem spod https://www.sng.com.pl/Portals/2/dok/jakosc_wody/komunikat-jakosc_wody.pdf

Kranówka po Bricie: Tw 111, 120-140 ppm, 30 wapnia, nadal 9 magnezu (prawdopodobnie jakiś błąd pomiaru), pH7,1. Czyli w sumie nieźle.

Kranówka dwukrotnie po Bricie: Tw 74, 82-90 ppm, 20 wapnia, 6 magnezu, pH 6,7. Czyli nieco zbyt kwasowo, ale reszta naprawdę dobrze. Akurat ten pomiar mnie zdziwił, bo sądziłem na czuja, że dwukrotne filtrowanie prawie nic nie daje.

Kryształ: Tw 50, 52 ppm, 15 wapnia, 3 magnezu, pH około 7,5-7,7. Czyli składowe dobre, ale nieco zbyt zasadowo.

Dla sportu przepuściłem też Kryształ przez Britę i wyszło prawie jałowo: Tw 25, 38ppm, 5 Ca, 3 Mg, pH 6,8-7. Chyba za mało wszystkiego, ale może to sposób na obniżenie trochę pH gdyby zmieszać ze zwykłym Kryształem np. w proporcji 1:3.

Wychodzi na to, że żeby z gdańskiej kranówki uzyskać coś wystarczająco miękkiego, musiałbyś dać sporo RO. 

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Sierpień 2020, 22:32:16 »
dlaczego nie żywiec zdrój? wygrał wg czajnikowego, także z kryształem


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Sierpień 2020, 22:33:23 »
I jak to u siebie ustawiłeś? Jakie proporcje i, w rezultacie, jakie dane wody?
Jedynie co jestem w stanie zmierzyć to PPM, które aktualnie mam na poziomie około 130.
Bypass zmieniasz pokrętłem na obudowie, u mnie jest prawie skręcony na maksa więc raczej dodaje minimalnie wodę z wodociągu.
Moje odczucie i żony jest takie, że kawa smakuje dużo lepiej w porównaniu i do Brity i do Kryształu.
To jest oczywiście subiektywne odczucie, ale jestem zadowolony i uważam, że warto.

dlaczego nie żywiec zdrój?
Nie wiem czy to do mnie było pytanie, ale ja ogólnie planowałem przerzucenie się na jakiś system. Jest nieszczęsny odrzut wody do kanalizacji, ale to, że ona trafia do oczyszczalni i jeszcze można coś odzyskać z niej przemawia do mnie bardziej niż ciągłe kupowanie plastikowych butelek, zwłaszcza, że jednak plastik też nie każdy nadaje się do recyklingu.

PS. Czy mogę prosić moderacje o przeniesienie wątków do tematu o wodzie i tam wtedy będziemy kontynuować, żeby nie zaśmiecać tutaj? Dziękuje :)
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień 2020, 22:36:21 wysłana przez pmichal »

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Sierpień 2020, 01:25:26 »
dlaczego nie żywiec zdrój?

Ja od dłuższego czasu tylko na Żywcu Zdroju parzę dripy. Na Primaverze też nieźle wychodziło ale jednak do Biedronki po Żywca mam bliżej niż do Żabki po Primaverę ;) Po Żywiecki Kryształ mam za daleko - próbowałem kiedyś i jakoś tak gorzkawo mi wyszło z tego co pamiętam. Natomiast na filtrowanej kranówie kawa wychodziła mi najgorsza. W smaku taka jakby nieokreślona cierpkość zamiast rozwiniętej owocowej kwasowości. Zostaję przy Żywcu Zdroju aż do końca swych dni... ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień 2020, 01:27:39 wysłana przez Pawcio »

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Sierpień 2020, 08:01:54 »
RufusTF - jakich testów/urzadzeń używasz do pomiarów?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Sierpień 2020, 08:42:32 »
dlaczego nie żywiec zdrój? wygrał wg czajnikowego, także z kryształem

Przy zastosowaniach do espresso ten test się nie przydaje. Oprócz kwestii smaku musisz przejmować się jeszcze tym, w jakim stopniu woda zakamienia ekspres i znaleźć jakiś złoty środek między smakiem i tym, co dobre dla maszyny. Nieszkodliwe twardości wody dla maszyn espresso są grubo poniżej Tw 100, które Żywiec zdrój sporo przekracza. A jego 230 ppm to kolejny problem.

Za bliską złotego środka uchodzi Volvic, który ma 109 ppm i twardość w okolicach 60.

Z kupnych wód w Polsce Kryształ jest po prostu najbliżej tych wartosci. Ale ideałem nie jest. Trochę za mało minerałów, trochę za wysokie pH, słaba proporcja wapnia do magnezu.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Sierpień 2020, 08:48:10 »
RufusTF - jakich testów/urzadzeń używasz do pomiarów?

Nieskomplikowanych :) Ale nie robimy tu lekarstw, więc nie ma znaczenia, czy test pokazuje 76, a w rzeczywistości jest 67. Grunt, żeby nie pokazał 50, kiedy jest 250.

Magnez, wapń i twardość mierzę akwarystycznym zoolekiem. TDS i pH elektroniczną chińszczyzną z jakiegoś sieciowego sklepu. Do domowych zastosowań wystarczy.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Sierpień 2020, 09:51:56 »
Tak, ja też nie zamierzam kupować nie wiadomo jakiego sprzętu do testów, zaciekawiła mnie ta wygrana Żywca nad Żywieckim Kryształem. Chyba kupię zoolek aquatest i sprawdzę swoją wodę, tzn. poznańską kranówkę po filtrowaniu i Żywca.

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Sierpień 2020, 10:10:09 »
@pmichal mógłbyś wrzucić jakąś fotkę tego systemu Akvo żebyśmy mieli trochę większe wyobrażenie o czym mówimy, jak to wygląda, jakie duże etc?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Sierpień 2020, 10:32:10 »
Hardbeans ma na swojej stronie ofertę i zdjęcia.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Sierpień 2020, 13:19:45 »
Tak, ja też nie zamierzam kupować nie wiadomo jakiego sprzętu do testów, zaciekawiła mnie ta wygrana Żywca nad Żywieckim Kryształem.

Przy przelewie, czemu nie? W smaku może być lepiej.
Chyba kupię zoolek aquatest i sprawdzę swoją wodę, tzn. poznańską kranówkę po filtrowaniu i Żywca.

Żywca teoretycznie nie musisz, bo firma podaje wszystkie składowe. Ale podejrzewam, że to tylko teoria z czasów, kiedy wszystkim producentom wydawało się, że lepiej podawać jak najwięcej. Na przykład z tej tabeli wynikają zupełnie inne dane niż z fabrycznych: http://www.wodamineralna.netmark.pl/
Gdyby mineralizacja rzeczywiście wynosiła około 100, to byłoby ponad połowę mniej niż oficjalnie. Gorzej, że tam chyba jest dużo wyższe pH, niż podaje producent. Coś mi świta, że gdzieś widziałem pomiar na grubo ponad 8.

Przy testowaniu kranówki przepuszczonej przez filtr zwróć oczywiście uwagę na stan filtra. Jakość wody między nowym a prawie zużytym zmienia się hardcore'owo. Z nowego herbaty nie daje się pić, a co dopiero kawy.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Sierpień 2020, 16:34:19 »
Na forum, w wodowym wątku, kiedyś ktoś mierzył żywca i też miał wynik znacznie niższy od deklarowanych 220mg/l

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: progres młynków
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Sierpień 2020, 21:21:14 »
Tak, wyszło, że Żywiec Zdrój ma 130 ppm

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi