Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 453350 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #90 dnia: 10 Wrzesień 2013, 17:09:53 »
A gdyby się tak nie upierali na te eXpressa i inne brudne mleka, to dripa z dobrych kapsułek pewnie by nikt nie odróżnił od mistrzowskiego polewania.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #91 dnia: 10 Wrzesień 2013, 17:15:34 »
W dzisiejszych czasach ma być prosto i szybko :) Konsumentowi wmawia się więc co dla niego dobre. W moim najbliższym otoczeniu jest kilka osób z jakimś ekspresem do kawy, młynek jest poza moim tylko jeden (wbudowany w ekspres), robienie kawy w sposób nazwijmy to tradycyjny nie jest promowane.

Zmieniając nieco zakres z napojów na mięsa - ja np. nie pamiętam kiedy mięso mielone kupiłem, a moje kotleciki dzieciaki wychwalają pod niebiosa - spróbowali by nie  :P Ale znów w mojej okolicy jestem jedynym "wariatem" co mięso mieli.

Ja wolę poszukać trochę czasu i cieszyć się naturalnym smakiem, a nie czymś co z naturą ma niewiele wspólnego.
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #92 dnia: 10 Wrzesień 2013, 17:33:28 »
Z drugiej strony grupa osób zastanawiających się nad tym co pakują do ust jest wyraźna. Pewnie nie większa niż 10% rynku, ale jest. Dzięki temu te kawę w ziarenkach w ogóle można kupić ;) chleb też się znajdzie jak się dobrze poszuka wśród tych pompowanych balonów mąką posklejanych. Wędliny na szczęście mam prywatne. Da się żyć, mimo wszystko.

Ale wracając do wygody i smaku. Przecież to się da zrobić. Przynajmniej na poziomie zadowalającym. Moim zdaniem same pomysły są dobre, ale jakość leci na łeb, na szyję przy masowej produkcji, nie przy pomyśle.
Gdyby, jak bułeczki z rana, kupować codziennie porcję palonej dwa tygodnie temu kawy, zmielonej i pakowanej do hermetycznej kapsułki podczas zakupu. Gdyby ekspres był przemyślany pod względem parametrów, a obsługa sprowadzała się do jednego guzika (jak teraz), to konia z rzędem temu kto w ślepym teście wyczuje różnicę między tą samą kawą zmieloną 5 minut temu i polewaną ręcznie. Mowa oczywiście o dripach itp. espresso bywa mimo wszystko chimeryczne w obsłudze ale przecież ci, którzy piją zalewajkę właśnie na dripa się mogą przestawić, nie na espresso.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #93 dnia: 10 Wrzesień 2013, 17:44:02 »
tylko wtedy taki ekspres kapsułkowy byłby już sporo droższy, a koszt przygotowania świeżej kapsułki też by się zwiększył.

BTW - kapsułka espresso kosztuje chyba 1.40 PLN, nie wiem czy jest tam 7g kawy ale pójdę do sąsiada, wezmę 4 i wypruje z nich zawartość, którą wrzucę do PFa ;) zobaczymy co z tego wyjdzie...
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #94 dnia: 10 Wrzesień 2013, 17:59:23 »
Lepiej zrób na odwrót, nabij potem te kapsułki swoją kawą i idź do sąsiada. Chyba, że boisz się, że będzie Cię nachodził i o kawę prosił. :))
To kawa -- jak zwykle -- jest najsłabszym ogniwem.

Moim zdaniem taki ekspres nie powinien kosztować więcej niż czajnik z podgrzewaniem wody do zadanej temperatury. Nic innego tam nie potrzeba. A koszty pakowania takiej kawy nie powinien być droższy niż zwykłe pakowanie próżniowe w torebki z zaworkiem.
Kapsułki mogłyby być na litr (60 g) i na pół litra (30 g).

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #95 dnia: 10 Wrzesień 2013, 18:06:49 »
Trzeba by dobrać do tych kapsuł też stopień zmielenia.
Ja bym jednak zawartości kapsuł nie wpychał do kolby ;)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #96 dnia: 10 Wrzesień 2013, 18:47:26 »
Znaczny koszt kapsułki z kawą to sama kapsułka - pewnie więcej niż jej zawartość :(

TUTAJ test kolba vs. kapsułki
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2013, 06:38:42 wysłana przez spinka2 »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #98 dnia: 16 Wrzesień 2013, 17:24:09 »
Lato wprawdzie dobiega końca, ale za rok może będzie kolejne zatem: screw cup: beach mug that digs into the sand by minji jung

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #99 dnia: 24 Wrzesień 2013, 12:16:49 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #100 dnia: 24 Wrzesień 2013, 14:01:31 »
Cytuj (zaznaczone)
Co więcej, przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do przemieszczania się depozytów tkanki tłuszczowej, czego wynikiem może być np. otyłość brzuszna.
A ja głupi myślałem że to od piwa  :smiech:
LMWDP #469

Offline side

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Tygielek, Phin
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #101 dnia: 24 Wrzesień 2013, 14:15:20 »
No, ja z kolei czytalem w art pani Joanny Samborskiej, ze kawa przyczynia sie do spalania tkanki tluszczowej.
Kofeina zwiększa wydzielanie noradrenaliny, aktywizującej chemiczny przekaźnik o tajemniczej nazwie cAMP. cAMP przestawia komórkę tłuszczową ze stanu gromadzenia tłuszczu w stan jego spalania. Aby do tego doszlo, kawa powinna byc pita bez dodatkow, na czczo lub przed wysiłkiem fizycznym.

Odkad zaczalem intesywnie pic kawke, a mialo to miejsce ok. pol roku temu, zjechalem z wagi 5kg. Moze, dlatego, ze pilem ja rowniez przed treningiem?
Zastanawia mnie fakt, ze tego procesu nie zatrzymal dodatek tlustej smietanki.
Na razie odpuscilem sobie przedtreningowe zabawy z kawa i waga sie ustabilizowala.
Ale ciagnie mnie do niej, wiec pewnie znowu sprobuje  :szampan:

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #102 dnia: 24 Wrzesień 2013, 16:24:18 »
Jak się kawę słodzi kilogramem cukru i zalewa litrem mleka lub śmietany, a poza tym nie ma się żadnego ruchu, to trudno, żeby nie tuczyła...
Wszystkie artykuły i publikacje są tak sprzeczne, że już lepiej ich nie czytać.

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #104 dnia: 25 Wrzesień 2013, 10:02:13 »
50$ a w Polsce pewnie z 400 zeta

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi