Autor Wątek: Kawiarka - co robię źle.  (Przeczytany 39663 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Wrzesień 2017, 20:39:19 »
Może to jest odpowiedź na twoje problemy. Może warto kupić palnik turystyczny na kartusze.

Marek.
Prawdopodobnie tak jest. Niestety.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #76 dnia: 14 Wrzesień 2017, 23:42:54 »
@dopeman czyli wg. filmiku (który oglądam juź któryś raz) mogę swoją stalową kawiarkę wyrzucić bo mam indukcję.
Mam takie i takie, według mnie obie dają taki sam napar. Ale nie wiem jak się zachowuje indukcja w stosunku do gazu.

W tygielku ogromną różnice poczułem kiedy zacząłem go stawiać bezpośrednio na palnik, zdecydowanie przyspieszyło to ekstrakcje i dało lepszy napar. Może kawiarka też tego wymaga a indukcja jest zbyt wolna?

Offline Lukas.troch Mężczyzna

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: Kawiarka bialetti kawiarka Fagor, ekspres przelewowy, ekspres Zelmer Piano, ekspres Senseo, ekspres tchibo, Hario V60, AeroPress,
  • Młynek: Severin km3874 Severin KM3873
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Wrzesień 2017, 08:36:01 »
Ja stwierdzam że robienie kawy w kawiarce jest niepowtarzalne u mnie co raz to inaczej się zaparza :) ale stosuje się do tego co wcześniej napisałem woda z czajnika nie wrzątek tylko już dobrze gorąca wlewam do kawiarki skręcam na palnik o średnicy kawiarki,jak zaczyna się ekstrakcja zmniejszam do minimum i jest wszystko ok. Ale zauważyłem właśnie ze jak miele u siebie kawę w magicznym severinie gdzie przemiał jest nie równy za każdym razem ekstrakcja wygląda inaczej. Co do naparu zawsze jestem zadowolony ;)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Wrzesień 2017, 11:31:14 »
Ja stwierdzam że robienie kawy w kawiarce jest niepowtarzalne u mnie co raz to inaczej się zaparza :) ale stosuje się do tego co wcześniej napisałem woda z czajnika nie wrzątek tylko już dobrze gorąca wlewam do kawiarki skręcam na palnik o średnicy kawiarki,jak zaczyna się ekstrakcja zmniejszam do minimum i jest wszystko ok. Ale zauważyłem właśnie ze jak miele u siebie kawę w magicznym severinie gdzie przemiał jest nie równy za każdym razem ekstrakcja wygląda inaczej. Co do naparu zawsze jestem zadowolony ;)
Tak jak z przelewem. I więcej drobnej kawy tym ekstrakcja wolniejsza. Chociaż uważam, że severin skręcony pod moke nie mieli aż tak nierówno. Im większy gruz tym różnice w drobinach większe. Na pewno bardziej zauważalne.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Wrzesień 2017, 12:24:05 »
a indukcja jest zbyt wolna?
Raczej na odwrót. Indukcja jest bardzo sprawna, ale pulsacyjna. Stąd kawiarka o stosunkowo małej masie i bezwładności temperaturowej, może mieć nagłe skoki ciśnienia i chlapać. Można ewentualnie spróbować na krążku do indukcji położyć wtedy jest większy bufor między skokami mocy z indukcji.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #80 dnia: 15 Wrzesień 2017, 13:03:58 »
proszę pamiętać, że kawiarka powstała z myślą o ogrzewaniu płomieniem i tylko w takich warunkach działa tak, jak wymyślił konstruktor. W czasach kiedy wynalazca to konstruował, robił próby jaki kształt i materiał sprawdza się najlepiej, nie było indukcji. Skoro indukcja działa pulsacyjnie to faktycznie jakimś rozwiązaniem może być płytka indukcyjna, najlepiej gruba i masywna, żeby nie było tych skoków temperatur. A najlepiej tradycyjny palnik.

Offline Coco_anniel

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Kawiarka
  • Młynek: Hario slim
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #81 dnia: 29 Styczeń 2020, 20:33:30 »
Witam, podłączam się do tego wątku, gdyż potrzebuje pomocy.
Swoją przygodę z kawiarką rozpoczęłam niedawno, zanim zaczęłam parzyć kawę dużo czytałam na tym forum i pierwsze parzenie kawy się udawało,ale robiłam kawę z paczkowanej zmielonej. Problem zaczął się kiedy kupiłam kawę w ziarnach. Pierwsze mielenie okazało się chyba zbyt grube i kawa podczas ekstrakcji pryskała zamiast lać się spokojnym strumieniem. Następną kawę zmieliłam nieco drobniej i teraz raz wychodzi kawa a raz nie. Tzn. czasem strumień pryska z kawiarki a czasem wypływa niby normalnie ale bardzo powoli i mało jest kawy ostatecznie. Dzisiaj doszedł problem taki, że zanim kawa wypłynie to coś zaczyna syczeć jakby się przypalalo i górny zbiornik się bardzo nagrzewa i kawa która wypływa się lekko przypala. Ekstrakcja jest powolna i trzeba długo na nią czekać.
Dodam, że stawiając kawiarkę na gazie jest tam gorąca woda, kawy w sitku nie uklepuje, gaz nie wybiega poza kawiarkę.
Proszę o pomoc, być może ktoś miał taki sam problem...

Offline andy_falcon

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Bialetti
  • Młynek: Graef
Odp: Kawiarka - co robię źle.
« Odpowiedź #82 dnia: 10 Luty 2020, 20:14:33 »
Cześć!
Mam podobny problem. Mała kawiarka Bialetti Moka 3 tz zawsze zaparza bez problemów, bez względu na grubość mielenia. Natomiast ten sam model kawiarki, ale 12 tz przyprawia mnie o ból głowy. Pierwsza zakupiona przeze mnie została zwrócona na gwarancji i zwrócono mi pieniądze. Niestety druga zakupiona w kawa365.pl została odesłana i sprzedawca twierdzi, że wszystko z nią OK. Woda przelewa się swobodnie, ale jakiej kawy bym nie nasypał, zawsze kończy się na "wypluwaniu" małych ilości kawy i przepaleniu naparu.

Próbowałem już zmieniać temperaturę płyty, grubość mielenia, sprawdzałem szczelność kawiarki i bez rezultatu... Napar nigdy nie wypływa spokojną stróżką, jest przepalony i w małej ilości.

Przychodzą do mnie goście i jeśli chcę im zaparzyć kawę, to nie jestem w stanie, bo z kawiarką 3 tz musiałbym stać pół godziny przy piecu żeby wszystkim zrobić kawę. Nie wiem czy ryzykować zakup 12 tz po raz trzeci. Może jej konstrukcja jest sama w sobie wadliwa? Czy ktoś z Państwa używa 12 tz i nie ma z nią problemów?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi