Autor Wątek: Colombia Medellin #5 – palarnia kawy El Gato  (Przeczytany 1259 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Colombia Medellin #5 – palarnia kawy El Gato
« dnia: 21 Październik 2020, 18:42:21 »
Colombia Medellin #5 – palarnia kawy El Gato

Colombia Excelso to arabika z departamentu Antioquia, którego stolicą jest Medellin. Jej nazwa wywodzi się od słowa „excelsior”, czyli wspaniały, co może dobrze rokować dobre efekty w filiżance. Palenie średnie, ze wskazaniem na ekspresy ciśnieniowe i kawiarki. Sposób obróbki – myta, jak na kolumbijską arabikę przystało.  Ziarenka są duże i ładne, mają miły malinowo – czekoladowy aromat, w zapachu przemiału dominują malinowe nuty. Cena za 250 g – 25 zł.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig Vario Home. Espresso podwójne, doza 17 g, czas ekstrakcji z preinfuzją 25 - 30 sekund, zależnie od oczekiwań. Uzysk podobnie, odpowiednio 42  i 34 g. Crema jest ładna, wzorzysta, błyszcząca i cętkowana. W aromacie espresso są maliny, czekolada i słodkie akcenty. Po spróbowaniu podobnie. Dominująca, nienachalna malinowa kwaskowatość, delikatna czekolada i sporo słodyczy. Espresso jest dobre. Malinowe, z czekoladowymi akcentami, odpowiednio słodkie, z delikatną goryczką, dosyć łagodne, niegorzkie, delikatnie kwaskowate. Posmak podobny, trwały i przyjemny. Americano zostało ocenione jako ok, cokolwiek to znaczy, a cappuccino jako dobre, ze względu na łagodność i dobre komponowanie się kawy z mlekiem. Espresso parzyłem w dwóch wersjach, różniących się czasem ekstrakcji i uzyskiem. Do regulacji służył głównie tamping, mocniejszy lub delikatniejszy. Zmiana grubości przemiału była niewielka. Przy krótszym czasie i większej dozie, 25 sekund i 42 g, espresso było łagodniejsze, delikatniejsze i jakby słodsze. Zaś przy klasycznych proporcjach 1 : 2, bardziej kwaskowate, z mocniejszą goryczką, mniej słodkie, ale jak najbardziej ok.
Sposób przygotowania: aeropress, filtr metalowy, młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 7 g kawy na 100 g wody, temperatura wody 90°C, bez preinfuzji, czas parzenia  – 105 sekund, przemiał nieco drobniejszy od dripowego. Liczyłem na te ziarenka w tym urządzeniu i trochę się zawiodłem. Wszystko było niby ok. W filiżance są owoce, czekolada i słodycz, ale jakieś takie rozjechane. Pewnie jakby trochę pomęczyć te ziarenka, to sporo by się poprawiło. Ale espresso było na tyle dobre, że nie zawracałem sobie tym głowy.
Colombia Medellin z palarni El Gato to ciekawe ziarenka, dają możliwość wyboru różnego espresso. Może być grzeczniejsze, delikatniejsze i bardzie stonowane, albo intensywniejsze, bardziej kwaskowate i wyraziste. Niby ze wszystkimi ziarenkami można tak robić, ale nie ze wszystkimi, udaje się to z dobrym efektem.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi