Autor Wątek: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu  (Przeczytany 32991 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« dnia: 24 Lipiec 2014, 23:21:58 »
Poniżej przedstawiam moje testy zużycia prądu dla Bezzery Giuli.
Testy przeprowadzone w temperaturze około 22C.
Robione na HX z dużym bojlerem, a więc dla małych bojlerów, będą inne (mniej kosztowne), dla 2 bojlerowców sam nie wiem (mogą być wyższe, albo niższe).

A więc założenia, zakładam że chcemy mieć dobrze rozgrzane urządzenie więc potrzebujemy je włączyć na godzinę H.
Potem utrzymanie mocy kosztuje nas mniej  Ph.

Z moich wyników wyszło
H= 376W
Ph=180W
czyli włączenie zużywa to tyle energii co pozostawienie włączonego ekspresu na 2 godziny (zakładając odpowiednio długie przerwy na schłodzenie maszyny).

Teraz analizuję następujące scenariusze i wyliczam koszty przy założeniu 1kWh = 0.6zł

Scenariusz 1: włączamy ekspres od 7 do 21
2.7 kWh na dzień, 991 kWh na rok, 48.9 zł na miesiąc, rocznie 594zł

Scenariusz 2: włączamy ekspres od 7 do 9 i  17-21
1.47 kWh na dzień, 537 kWh na rok, 26.5zł na miesiąc, rocznie 322

Scenariusz 3: włączamy ekspres od  7 do 9 i  16-21
1.65 kWh na dzień, 603 kWh na rok, 29.376 zł na miesiąc, rocznie 361zł

Różnica między 3 a 1 to 232 złote na rok.

Ja chyba będę szedł w scenariusz 2 lub 3. A jaka jest wasza opinia, czy istnieje ryzyko większego zużycia ekspresu jeżeli przyjmę takie rozwiązanie? W każdym razie na pewno warto zakupić programator czasowy (30zl w castoramie, plus może zabezpieczenie przeciwprzepięciowe za dodatkowe 15zł).

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2014, 23:27:14 »
Ja włączam ekspres od pon - pt 17-19 a w soboty i niedziele lata przeważnie od rana do wieczora. W mojej Bezzerze BZ07 jest mniejszy bojler więc i koszt będzie troszkę mniejszy, ale z tego co zuważyłem to z ekspresem mam rachunki większe o około 20zł/miesiąc.

Według Twoich wyliczeń wychodzi, że włączanie codziennie ekspresu od rana do wieczora jest ekonomicznie nieuzasadnione. Lepiej to w ziarna zainwestować. Jeśli chodzi o rozgrzanie ekspresu to w BZ07 po 40 minutach już jest stabilnie i można śmiało parzyć :)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Lipiec 2014, 08:08:19 »
Robione na HX z dużym bojlerem, a więc dla małych bojlerów, będą inne (mniej kosztowne)
Z moich niegdyś czynionych obserwacji wynika co innego. Isomac z bojlerem 1,5L połykał dwa razy więcej prądu niż Rancilio z 4L bojlerem a ten z kolei brał tyle samo energii co Faema ze sporo większym bojlerem. Jedno jest pewne: Im większy bojler tym mniej się go opłaca wyłączać (wielokrotnie w ciągu doby). Ekspresy z PID-em są znacznie bardziej ekonomiczne od tych z presostatem a najgorsze są te ze źle dobranym presostatem.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Lipiec 2014, 10:35:35 »
Pewnie duzo zalezy jak zaizolowany jest boiler.
Choc moja uwaga bardziej dotyczyla 1-bojlerowcow bez HX.

W kazdym razie nie oplaca sie wylaczac na godzine, ale na powiedzmy 4 juz tak.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipiec 2014, 11:05:09 »
Starusieńkie AEG podpięte na 12 godzin, robiące 4-7 kaw brało ~700W w tym czasie. A że wymagało do pracy porządnego nagrzania to nie  wyłączałem.

Generalnie w tych kalkulacjach proponowałbym pamiętać o używaniu/lu nie czajnika do wody. Odkąd pijam głównie kawę z ekspresu czajnik stoi nie używany. Bilans energetyczny pewnie na zero wyjdzie.

@lucasd - w końcu w Julce możesz też wrzątek na herbatę/dripa/chińśką zupkę nalać. Nie trzeba nic gotować.
LMWDP #469

Offline Gener Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo, Chemex, V60, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic A, Wilfa Svart, Comandante C40 MK3
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lipiec 2014, 11:46:22 »
Dla mnie istotne jest to, że mając ekspres włączony cały czas (praktykuję to dni kiedy jestem w domu) gdy najdzie mnie ochota na  :kawa: to robię espresso.
Nieco zwiększony koszt zużycia energii to takie fee za  :kawa: na żądanie

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lipiec 2014, 11:58:17 »
Wiadomo jak ktos jest 90% w domu to nie ma sensu wylaczac, ale jak sie pracuje poza to inna historia.
W scenariuszu 1 to koszt 1.7PLN na dzien, a w 3 0.88 PLN.
Koszt kawy 18gr przy cenie 100/kilo to 1.8PLN.

Co do wody do herbaty z HX,  IMO (jak sie myle skorygujcie mnie) bez sensu bo po 1 nie jest swieza,
po 2 dlugo byla gotowana w 130 stopniach lub wiecej, po 3 jak jest nawet lekko twarda to niepotrzebnie zakamieniamy bojler.
Grupe HX latwo odkamienic, boiler to juz zabawa jak ma byc porzadnie.

Postaram sie zrobic test czajnika wkrotce.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lipiec 2014, 11:59:11 »
Może dlatego że jestem nowy nie ma mowy o liczeniu energii. Ekspres hula od 7 do 20. Z tym że przez dzień dodatkowo leci spienianie mleka do capu, inki dla mnie żony i córki.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipiec 2014, 11:14:05 »
obiecany czajnik elektryczny
Zagotowanie litra wody to 0.1kWh
czyli mniej wiecej roznica miedzy rozgrzewajacym sie HXem, a podtrzymujacym cieplo...

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:53:35 »
Miał (albo ma) ktoś jeszcze możliwość sprawdzenia ile pobiera prądu jednogrupowy ekspres gastronomiczny vs domowy HX lub DB? Teoretycznie 2-3 razy większy bojler powinien pobierać więcej, ale zaintrygowały mnie słowa maro.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:01:23 »
Na dzień dobry weźmie więcej prądu, bo trzeba więcej wody zagrzać. Potem to kwestia izolacji bojlera i pojemności cieplnej maszyny. Zrób prosty test - zagotuj wodę w dwóch garnkach. Powiedzmy 1 i 3 litry. Wyłącz kuchnię jak w obu garnkach będzie wrzeć. Mierz temperaturę co 10 minut. Mniejsza ilość szybciej stygnie.
LMWDP #469

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Wrzesień 2014, 19:43:04 »
Zaczynam test kosztów prądu. Bo trochę denerwuje mnie automatyczne uzupełnianie bojlera w Rakiecie ;) szczególnie o 6 nad ranem, gdy w domu cisza jak makiem zasiał :)

Zobaczę więc co jest tańsze i o ile - zostawianie maszyny na noc, czy grzanie jej o tej 6 nad ranem. Zobaczymy czy kupię sobie ciszę  8)
LMWDP #469

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Wrzesień 2014, 19:51:01 »
watpie ze bedziesz mial wyniki zasadniczo rozne od moich, czyli ze taniej jest wylaczac (powyzej 2 godzin)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Wrzesień 2014, 11:28:49 »
No to powiem że jest ciekawie - nocka, 11 godzin włączonej maszyny - nabiła na liczniku równe 180W.

@lucasd - u ciebie te 180W jest na oczekiwaniu w ciągu godziny zużywane? dobrze czytam? Chyba jedyna wyraźna różnica między naszymi maszynami to dodatkowa izolacja w Rakiecie, Julka tego nie ma, prawda? Poza tym Julka ma 200ml bojlera więcej. Ale żeby aż takie różnice były...
LMWDP #469

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Wrzesień 2014, 12:03:33 »
Ciekawe na ile te mierniki są tutaj wiarygodne. Grzałka włącza się raptem na kilka sekund. Jeżeli urządzenie próbkuje niezbyt często, np. co kilka sekund to niedokładność pomiaru może być dość duża.

Cytuj (zaznaczone)
Na dzień dobry weźmie więcej prądu, bo trzeba więcej wody zagrzać.
Przy opcji włączania na godzinę lub dwie to pewnie więcej, ale w opcji trzymania włączonego nonstop to już może być różnie, bo chociaż wolniej się nagrzewa to także wolniej stygnie.
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2014, 12:06:43 wysłana przez pytlakos »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi