Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 300563 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #930 dnia: 06 Czerwiec 2019, 09:27:55 »
gdzie można dostać sitko do kaw mielonych grubiej (marketowych)
Dowolne z podwójnym dnem, poszukasz to znajdziesz. Ale do marketowych to szkoda Silvi. Dowolny ekspress za 250PLN da ten sam smak. Ze zwietrzałych popiołów ciężko coś sensownego wyciągnąć.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #931 dnia: 06 Czerwiec 2019, 10:23:35 »
@Kekacz , a w jakim wieku ta RS? Mój chodzi od 4ch lat i tak sobie myślę kiedy te elementy sie kończą...

Rozebrałem stara pompę. Problemem jest raczej cewka. Mechanika, w tym uszczelki, sprężyny, tłok są całe więc będę miał części zapasowe na przyszłość.

Szkoda, że dopiero po zakupie Ulki EP5 dowiedziałem się o istnieniu EX5. Na korzyść drugiej przemawia metalowa rura wychodząca z pompy zamiast plastikowej. Reszta to to samo. Łatwiej ją uszczelnić z mosiężnym kolankiem prowadzącym do bojlera.



U siebie ostatecznie uszczelniłem połączenie plastik/mosiądz przy pomocy taśmy samowulkanizującej.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #932 dnia: 06 Czerwiec 2019, 11:11:09 »
Do pompy z plastikowym wyjściem zakłada się dokładnie dopasowany mosiężny pierścionek na końcu. Wówczas można mocniej dokręcić. To tworzywo jest całkiem wytrzymałe.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #933 dnia: 06 Czerwiec 2019, 12:17:52 »
W oryginale producent Silvii nie dał nic takiego. Gwint był sklejony czymś loctito-podobnym w kolorze zielonym, dość łatwo zrywalnym.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #934 dnia: 10 Czerwiec 2019, 12:37:34 »
Rozebrałem stara pompę. Problemem jest raczej cewka. Mechanika, w tym uszczelki, sprężyny, tłok są całe więc będę miał części zapasowe na przyszłość.
Za problemy z ciśnieniem najczęściej odpowiada mała nylonowa kuleczka. Na pierwszy rzut oka może nie wyglądać na nią.

Szkoda że nie pisałeś wcześniej  bo po jakiejś wymianie została mi nieśmigana cewka.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #935 dnia: 13 Czerwiec 2019, 23:39:17 »
Witam,
Oryginalne sitko od RS v5 ma dość małą pojemność...12g.
Czy polecicie coś zamiennego co da lepsze efekty do filiżanki???

Pozdrawiam
Damian

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #936 dnia: 14 Czerwiec 2019, 07:36:17 »
Zacytuję siebie sprzed kilku miesięcy:

Dla potomności:
Do standardowej kolby Silvii, z wylewkami, mieści się sitko "IMS B702TH24.5M" czyli 24,5 mm wysokości (http://www.imsfiltri.com/filtri/filtro-1-tazza/?lang=en)

Robię w nim na 18 gramach.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ili Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Rancilio Silvia PID, AeroPress, Clever, V60
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #937 dnia: 14 Czerwiec 2019, 07:51:26 »
Też je polecam. Ja daję w nie 16 g , ale 18 też wejdzie

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #938 dnia: 14 Czerwiec 2019, 17:38:27 »
Zacytuję siebie sprzed kilku miesięcy:

Dla potomności:
Do standardowej kolby Silvii, z wylewkami, mieści się sitko "IMS B702TH24.5M" czyli 24,5 mm wysokości

Robię w nim na 18 gramach.

Ile gram uzyskujesz na takiej dozie przeważnie?
Ja na ORI sitku Rancilio robię 14g i uzyskuję 25s/43g jednak przeważnie na górze mam trochę "błotka". Samo ciasto jest zwięzłe i ładnie wypada z portafiltra. Czy walczyć z tym blotkiem czy olać? Sam napar według mnie smaczny :)

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #939 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:59:49 »
Czy po użyciu pary trzeba ręcznie uzupełnić wodę w bojlerze bo w instrukcji nic takiego nie widzę.
Wtedy wystarczy włączyć przycisk wody bez odkręcania pokrętła pary? Czy trzeba włączyć przycisk "robienia kawy"?


Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #940 dnia: 26 Czerwiec 2019, 20:10:07 »
Jeśli mnie pamięć nie myli, to przy odkręconym zaworze pary trzeba włączyć przełącznik wody, do momentu aż zacznie płynąć woda zamiast pary. Ale lepiej żeby jeszcze jakiś posiadacz Silvii to potwierdził, bo ja pary nie używam wcale (raz spróbowałem czy działa), a gorącą wodę bardzo dawno temu.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #941 dnia: 26 Czerwiec 2019, 20:27:30 »
Jeśli chcesz pobrać gorącą wodę, podstaw dzbanek pod dyszę pary, wyłącz przełącznik pary, odkręć zawór pary. Gdy para przestanie się wydobywać z dyszy załącz wyłącznik gorącej wody.
Gdy chcesz uzupełnić wodę w bojlerze zdejmij kolbę, upewnij się że wyłączone są wyłączniki pary i gorącej wody, załącz wyłącznik z rysunkiem filiżanki  do momentu pojawienia się wody na prysznicu. Wyłącz wyłącznik z filiżanką. To jest napisane w instrukcji obsługi RS. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #942 dnia: 26 Czerwiec 2019, 20:45:49 »
Jeśli mnie pamięć nie myli, to przy odkręconym zaworze pary trzeba włączyć przełącznik wody, do momentu aż zacznie płynąć woda zamiast pary. Ale lepiej żeby jeszcze jakiś posiadacz Silvii to potwierdził, bo ja pary nie używam wcale (raz spróbowałem czy działa), a gorącą wodę bardzo dawno temu.
Przepatrzyłem jeszcze raz instrukcję i faktycznie po użyciu pary trzeba włączyć wodę i odkręcić zawór aż zacznie lecieć woda...dziękuję za podpowiedź :)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #943 dnia: 26 Czerwiec 2019, 21:02:26 »
W gruncie rzeczy jakie to znaczenie czy woda przeleci przez grupę czy zawór pary? W obydwu przypadkach pompa napełni bojler i wypchnie z niego parę. Ja zawsze (gdy goście zażyczą sobie cappu) używam przycisku od gorącej wody, para z grupy mocniej chlapie.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #944 dnia: 27 Czerwiec 2019, 07:11:57 »
Wylot wody do dyszy jest wyżej na bojlerze niż pobór na prysznic. W związku z tym uzupełnia się bojler do wyższego poziomu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi