Autor Wątek: Pomoc w zakupie ekspresu  (Przeczytany 16343 razy)

Offline presco

    • PRESCO COFFEE
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Fracino Piccino PID
  • Młynek: Eureka Mignon GOD
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #120 dnia: 30 Kwiecień 2020, 13:48:45 »
@presco

No widzisz. Przecież te zdjęcie pokazują śliczną maszynkę, a tamte... Wybacz, ale chyba sam teraz dostrzegasz różnicę  :taktak:.
Dodatkowo wskażę, że dopiero Twoja polemika z Januszem i skansenem dała jakiś powód do przemyśleń mikołajcza, czy w ogóle możliwość weryfikacji Twojej propozycji dla mikołajcza.

Cóź...
Zobaczmy, co napisze mikołajcz. Bo ja sam nie wiem, czy - również z wypowiedzi na forum - nie sposób nie odnieść wrażenia, że aby nieco tylko poprawić oczekiwania, musi być solidna "przesiadka".
Inna sprawa, że jak się chce mieć w domu małą kawiarnię par excellance i słyszeć subtelne buczenie miast natarczywego pierdzenia, to trzeba wydać konkretny pieniądz na maszynę z rotą.

Cieszę się, że zdjęcia wpadły w oko.
Co do głośności pompy to też zależy - przy wnęce i kiepskiej akustyce wnętrza pompa rotacyjna też może dać do wiwatu, ale jak najbardziej cicha praca jest wskazana. Mi wibra na której pracuje nie przeszkadza. Ale już niedługo większe modele będą miały rozwiązanie, które już się sprawdziło i wtedy będzie mrrr. Kwestia czasu.

Offline presco

    • PRESCO COFFEE
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Fracino Piccino PID
  • Młynek: Eureka Mignon GOD
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #121 dnia: 30 Kwiecień 2020, 13:54:25 »
Głupie pytanie: czy to czasem nie jest tak, że z 10tyś złociszy w kieszeni to w zasadzie nie da się kupić "złej maszyny", więc zamiast się zadręczać, kupić to co pasuje pod swój work-flow i zmysł estetyki i cieszyć się smaczną kawa?

Mowa oczywiście o użytku domowym...

Da się. Ja kupiłem. Zamknąłem biznes i poleciałem po Fracino. Marki przez grzeczność nie wymienię. To był 2008 rok, a dzisiejsze ceny (sporo niższe) zweryfikowały klasę urządzenia z określeniem PREMIUM. cena zakupu 9500, po 8 miesiącach sprzedałem za 3300. Starczyło na samolot, hotel i parę dni w fabryce.
Idąc w drugą stronę, niższa cena nie zawsze oznacza niższą jakość.
Czasem maszyny "pod brand" są tworzone pod konkretne wytyczne i mimo, że z jednej fabryki,nie dostanie się takiego rozwiązania nie kupując urządzenia na który ktoś miał pomysł, a cena uwzględnia również know-how.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 13:57:38 wysłana przez presco »

Offline presco

    • PRESCO COFFEE
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Fracino Piccino PID
  • Młynek: Eureka Mignon GOD
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #122 dnia: 30 Kwiecień 2020, 14:17:44 »
@spokutycki
Racja, ale też nie kupujesz szafy trzydrzwiowej na majtki i skarpetki, choć masz kesz na tą szafę. Stąd sugestie presco, który jednak trochę wkroczył z opóźnieniem w wątek, bo jednak na tym etapie mowa była o już o szafie, skoro majteczki i skarpetki mają wisieć na wieszaczkach  [emoji38]
W sumie tylko ja skorzystałem, bo sobie tego piccino z ładnych ujęć obejrzałem  :szampan:

@WS
Racja, sorry - nie zastanawiam się nad tym, a tak mi najwygodniej.

Może i późno, ale i nie było decyzji, a i rozwiązanie choć nie doceniane, sprawdza się. Myślałem najpierw o modelu HX bo dzisiejsze egzemplarze Fracino i wyglądają i parzą świetną kawę, ale dla mnie do testowania własnych blendów kawowych PID był po prostu potrzebny.  Poza tym wreszcie piję kawę przed wyjściem do pracy inną niż przelew. Tej klasy PIDa (w tej cenie) nie uświadczyłem więc poszedłem po najprostszej linii i wziąłem na warsztat. Młynek dopasowałem spoza oferty, więc to nie jest tak, że korzystam tylko z tego co mam, raczej mam to co jest sprawdzone i rzeczywiście warte jest rekomendacji. Przed przetestowaniem maszyny, nie pisałem o niej bo nie chcę być sroką co swój ogonek chwali.

Z resztą Piccino PID można przetestować u nas jak i inne urządzenia przed zakupem. Ryzyko fajnej wycieczki i dobrej kawy. Do firmy sprzęt został wstawiony dopiero po testach i decyzji, że warto nim zawracać głowę.
Poza tym Piccino korzysta z grupy od 14 litrowej szafy, a wielkość urządzenia to kunszt brytyjskich inżynierów, którzy w tak małej maszynie zmieścili rozwiązanie z szafy.

Pojemności zostały dobrane tak, żeby maszyna sprawnie się wygrzewała, i zapewniała stabilną pracę. Większe modele HX z kotłami po 2,7litra dedykowane są po prostu do większej ilości parzonych kaw niż 2-4 dziennie. Owszem dysza daje dużo więcej frajdy i w pełni profesjonalną pracę. Dysza w Piccino nieco słabsza po prostu dobrze spienia.
Bojler 2,7 litra z HX to tańsze rozwiązanie od DB i tyle. Po prostu kwestia czy faktycznie wszystkie bajery są potrzebne.

Umiejętności baristy nikt nie zastąpi.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 14:19:59 wysłana przez presco »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #123 dnia: 30 Kwiecień 2020, 16:35:04 »
Z resztą Piccino PID można przetestować u nas jak i inne urządzenia przed zakupem. Ryzyko fajnej wycieczki i dobrej kawy. Do firmy sprzęt został wstawiony dopiero po testach i decyzji, że warto nim zawracać głowę.
Czy wy znajdujecie się na ryneczku czy w tym budynku na przeciwko Manhattanu od Staszica?

Offline hergar Mężczyzna

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
  • Młynek: KAZAK TURA 3
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #124 dnia: 30 Kwiecień 2020, 17:12:19 »
Na początku napiszę, że na ekspresach się nie znam, ale za to robię najlepszą kawę z kawiarki w moim domu😉. Czytam ten wątek z zainteresowaniem, aczkolwiek sam zbieram na ekspres dźwigniowy (ewentualnie 3 Rota) ale nie o tym chciałem napisać. Chciałem się odnieść do ostatnich kilku stron boksowania się na ekspresy. Użyję analogii samochodowej. Autor tematu jeździ samochodem klasy C, napisał temar, że chce kupić samochód klasy D i jaki to ma być. Padło kilka propozycji, przy czym Ty @presco zaproponowałeś samochód klasy C, bo taki masz, Twoje argumenty (typowe sprzedawcy) jest lepszy od klasy D bo jest tańszy, bo ja go mam i nic więcej nie jest potrzebne, samochód klasy C zawsze będzie tylko samochodem klasy C konkurującym z samochodami w swojej klasie. Dlatego też skansen słusznie (moim zdaniem) starał Ci się wytłumaczyć dlaczego Twoja propozycja jest nie na miejscu. Zaproponuj samochód klasy D i wszyscy będą zadowoleni. Sam z chęcią poczytam o ekspresach Fracino.
Poczuj strach i zrób to mimo wszystko.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #125 dnia: 30 Kwiecień 2020, 17:38:21 »
Dokładnie tak.
Sprzedawcy w tym wątku wiedzą lepiej czego kupujący nie potrzebuje, a w innych wątkach rozpisują się jakich to wspaniałych dodatków nie mają ich ekspresy. Najlepiej odpuścić ich wpisy.
Lepiej wydać trochę więcej i kupić sprawdzony ekspres który mają forumowicze. To daje możliwości podpowiedzi, szybszej nauki i wspólne rozwiązywanie ewentualnych problemów, niż kupić niszowy ekspres zagadkę, tylko dlatego, że ładny (osobiście uważam, ze jest paskudny).
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #126 dnia: 30 Kwiecień 2020, 19:36:55 »
@hergar
Analogia, choć obrazowa, nietrafiona. I sam mikołajcz to wyjaśniał.
Ma samochód klasy C, ale tego i owego mu brakowało.
Zastanawia się, czy może kupić wypasiony klasy C, czy może - i o to w istocie pyta na forum - jak kupi auto klasy D, to będzie tam wszystko co potrzeba.
Skansen (i niektórzy inni) słusznie pisze (inaczej, niż przy autach, bo w niektórych markach nawet klasa najwyższa wymaga doposażeń - stąd nietrafność analogii), że jak mikołajcz pójdzie na poziom górnej kreski budżetu, to ma, co chce plus tonę szmerów-bajerów.
presco zaś uznał (owszem, chwali "swój ogonek" :-)), że może zdiagnozować potrzeby mikołajcza zaproponować mu to, co nada się do potrzeb przez mikołajcza zasygnalizowanych bez doplacania za - niech Ci będzie  [emoji38] - za pneumatyczne zawieszenie, jak mikołajcz ma jeździć po równej jak stół drodze do pracy i z powrotem.
W istocie wyskoczył nieco jak "Filip z konopi", ale doprawdy nie ma powodu się czepiać, że zaproponował model Piccino.

Offline Miczeq Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ascaso steel duo pid, V 60, tygielek
  • Młynek: fiorenzato f4e nano, comandante
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #127 dnia: 30 Kwiecień 2020, 21:29:19 »
Sprzedawca Piccino w kółko powtarza, że jego ekspres wystarcza do zrobienia dobrej kawy. Pewnie to prawda. W wielu wątkach na Forum czytałem, że dobre ziarno, dobry młynek i dobry fachowiec wystarczają, żeby zrobić świetną kawę nawet  bardzo marnym ekspresem (nie twierdzę, że marny jest Piccino). Mimo to, wiele osób szuka sprzętu droższego. I to w założeniu był wątek dla tych, którzy chcą spróbować ekspresu za 10 tysięcy (też o tym myślę). Dlatego Skansen ma rację, a argumenty, że gorszy ekspres jest wystarczający, nie mają sensu. Na pewno są ekspresy tańsze niż Piccino i też wystarczające. Tylko, że wtedy będziemy mieli wątek "Ile najmniej wydać, żeby zrobić dobrą kawę". Ja jestem zadowolony z mojego ekspresu, robi dobrą kawę, mimo to jestem pewien, że następny kupię droższy. Czemu? Nie wiem. Pewnie przez ciekawość. Ale tak to już jest, że próbujemy sprzętów coraz mocniejszych, coraz droższych, mimo, że "wystarczające" kosztują znacznie mniej. 

Offline presco

    • PRESCO COFFEE
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Fracino Piccino PID
  • Młynek: Eureka Mignon GOD
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #128 dnia: 30 Kwiecień 2020, 22:13:09 »
@Koziołek  - biuro jest od strony Wyzwolenia po drugiej stronie ulicy od ryneczku, budynek Orange, wejście E. Ewentualnie można zapytać na portierni. Z uwagi na COVID warto umówić się na spotkanie, jeśli chciałbyś nas odwiedzić.

@hergar podzielam twoje zamiłowanie do kawiarki, sam korzystam bo bardzo upraszcza temat dobrej kawy w domu. Poza tym do tiramisu zawsze parzę kawę w kawiarce i już.

Odnośnie klas samochodu nie twierdzę nigdzie, że Piccino odpowiada wydajności większych ekspresów, a po prostu parzy tej samej jakości espresso.
Pisałem nawet ,że dysza spieniająca w HXach 2,7 litra jest bardziej wydajna. Oprócz Piccino PID poleciłem autorowi postu modele Classico i Heavenly do rozważenia z uwagi na jego już nieco ukierunkowane przekonanie do większej maszyny. To mikołajcz oceni który model go najbardziej przekonuje. Za 10k ma prawo znać wszystkie opcje, nawet odbyć jazdę próbną.

I naprawdę nie chodzi mi tu o przekonanie do zakupy, ale zaprezentowanie modelu o którym większość mogła nawet nie wiedzieć.  Moim konikiem są ekspresy z zasilaniem gazowym i kawiarnie mobilne. Już w tym temacie mam wystarczająco pracy. Na szczęście od poniedziałku wracają montaże i będę mógł nadrobić zaległości.
A jeśli ktoś uzna że bardzo chce model Cimbali, Carimali, Speciale czy Astoria… podeślę kontakty do osób, które mają w tych markach doświadczenie i mój szacunek co do rzetelności. Nie ma nic gorszego jak wciskanie na siłę.

Chciałem po prostu przybliżyć markę Fracino i ich rozwiązania. Anglicy produkują nieco inne ekspresy niż typowe włoskie modele. Z reguły większy kocioł daje lepszą wydajność i stabilność temperatury, a fizyka robi swoje i nie potrzeba dwóch osobnych kotłów. Większy bojler to też naturalna funkcja podgrzewania filiżanek, bez konieczności stosowania grzałki elektrycznej do tacy.
Piccino to model poza standardem, stricte pod użytkownika domowego z grupą PID z komercyjnej 2 grupowej maszyny i tyle.

Fracino na rodzimym rynku brytyjskim ma ponad 50% udział w sprzedaży do niezależnych kawiarni, nie jest to marka niszowa, a Frank Maxwell założyciel Fracino jest powszechnie szanowany w branży. Silna pozycja na rodzimym rynku i fakt, że Fracino to firma rodzinna powoduje, że na rynkach spoza „korony brytyjskiej” jest to marka dopiero zwiększająca swoją rozpoznawalność.

Marka Londinium dobrze tu oceniana wychodzi z fabryki Fracino i żeby uciąć wszelkie uszczypliwości mam dobrą radę:
Jeśli ktoś czuje się na siłach może pomyśleć jak założyciele Londinium o zaprojektowaniu według niego najładniejszej maszyny z najlepszymi parametrami, a Fracino chętnie takie wyprodukuje.

 
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2020, 22:16:43 wysłana przez presco »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #129 dnia: 01 Maj 2020, 11:52:33 »
Jak się już wszystko uspokoi "na świecie" to chętnie zajrzę do Was i "pomacam" bo mi wizualnie bardzo się podobają.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomoc w zakupie ekspresu
« Odpowiedź #130 dnia: 03 Maj 2020, 09:15:55 »
presco, możesz pisać odpowiedzi w jednym poście a nie trzy pod rząd?
Dzięki. fux
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi