Autor Wątek: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?  (Przeczytany 17860 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #30 dnia: 21 Czerwiec 2019, 12:12:41 »
Praktycznie to samo co ONA OCD za 1/10 ceny: (wariant #1) https://pl.aliexpress.com/item/Ubijak-do-kawy-58mm-regulowana-wysoko-w-proszku-m-otek-tkaniny-w-proszku-m-otek-do/32946338015.html
Nie wiem jak za kawałek nagwintowanej stali w plastikowej obudowie można wołać 650 zł, producent tego ONA OCD jest naprawdę oderwany od rzeczywistości. No chyba że to złoto a nie stal.

58 mm a 58,5 robi różnicę, podobnie jak tamper. Sam szukałem na ali ale nie ma takich. OCD ma te 0,5 i to też robi robotę szczególnie w sitkach VST. W IMSach powinno być ok.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #31 dnia: 21 Czerwiec 2019, 12:53:32 »
Tamper robi straszną różnicę :) I dalej będę lobbował tampery od @Metiu, bo miałem, używałem i naprawdę nie ma do czego się przyczepić. Jakość, spasowanie, wszystko działa tak, jak powinno. No i świetne rączki :)

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:02:57 »
@Piszę bzdury: kosmiczne wynalazki :)

No wlasnie co do tampera: mozecie doradzic, czy do tej Casa V, na razie do standardowego portafiltra wystarczy zwykly 58mm tamper? Jesli tak, to jaki Waszym zdaniem bylby najlepszy z tego sklepu: qavashop.com/en/ albo inaczej najbardziej optymalny niekoniecznie najdroższy na początek?

Pozniej pewnie kupię cos pod NPF-a, ale nie wiem czy tam 58mm dalej da radę...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #33 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:04:21 »
Tamper się dopasowuje do sitka, nie do kolby. Ja miałem to szczęście, że w mojej byłej astorii tamper pasował akurat od ims, ale musisz wziąć suwmiarkę w rękę. Albo kupić uniwersalny i liczyć na to, że będzie działać...

Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #34 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:23:40 »
Nie wiem czy szperałeś na forum ale jeśli, to znalazłeś mój wątek o sprzęcie (tylko młyn Emanuel ;) ).

Tak ode mnie:

- Nie wiem ile kupiłeś kawy ale na pewno za mało...  [emoji38]
- Bez wagi ani rusz (ewentualnie na początek szkło Nosorożec do doppio 70ml i tak się przyda + czasomierz). Kupiłem tę, u tego jegomościa https://pl.aliexpress.com/item/32929397334.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.13be5c0f8LcuAQ .Duża, bo i pod przelew się nada
- Już zakup uszczelkę do grupy "na zaś" (ja, do półrocznej już Casy, kupiłem czerwonego Cafelat'a 8mm), albo uszcz z kolekcji Luja Viton'a  ;)
- Pamiętaj o odkamienianiu ( u mnie co miesiąc Dezcal w płynie)
- Tamper 50'tka ujdzie ale na bank wymienię na "ciaśniejszy", bo trochę kawy jednak furla nieubite po sicie.
- Cofiza (np) do czyszczenia grupy też na bank potrzebna.

To tak ode mnie... Ciesz się ze sprzętu, i ja się cieszę, że kupiłeś Casę V, bo może szybciej upchniesz tam PIDa a wtedy chętnie skorzystam z Twoich rad. :)



RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:44:22 »
@arekmalarz, w rzeczy samej [emoji38], ale pozwalają utrzymać w czystości sprzęt. Taki już jestem.

Puszczam Ci tamper kupiony na tidaka.net 58,5, u nich nazywa się 58 plus, z drugiej strony 41, jak pisałem może kiedyś się skusisz jak ja na espresso singolo, który jest prawie idealny do naszych, ECMesowskich sitek, praktycznie znikomy luz. Potwornie ciężki, zaleta. Pasuje także do sit VST. Dam znać, czy i do IMS-a, bo też kupię.

PS
Do NPF-a z sitem w komplecie od ECM-a też pasuje!

PS2
Na zdjęciu widać już zwężenie tampera od podstawy przechodzi  w stożek. Puszczam drugą fotkę.
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 13:53:30 wysłana przez RadoGost »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #36 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:44:40 »
Tak patrzę na te wszystkie polecane akcesoria. Chyba jakby podsumować to wyjdzie drożej niż ekspres lub młynek :).

Ja bym na miejscu autora w kontekście udoskonalania espresso i mlecznych kaw kupił:
- wagę, najlepiej z timerem
- npf - zawsze prawdę powie
- narzędzie do dystrybucji, ale nie wykładałbym kasy na oryginalne OCD, WDT w wersji mini (rozgięty spinacz biurowy) lub wersji bogatszej - 3 spinacze wbite w korek po winie
- dopasowany tamper - te od Metiu wymiatają, ale te nowoczesne press-tampery chyba też są fajne - ludzie sobie chwalą
- dzbanek do mleka - na jedną kawę polecam stalgast 0,35l

A do pielęgnacji:
- cafiza
- filtrowanie wody

Resztę kasy wydawałbym na kawę - różną, ale zacząłbym od blendow do espresso, które są łatwiejsze w ogarnięciu.


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:45:16 »
Praktycznie to samo co ONA OCD za 1/10 ceny: (wariant #1) https://pl.aliexpress.com/item/Ubijak-do-kawy-58mm-regulowana-wysoko-w-proszku-m-otek-tkaniny-w-proszku-m-otek-do/32946338015.html
Nie wiem jak za kawałek nagwintowanej stali w plastikowej obudowie można wołać 650 zł, producent tego ONA OCD jest naprawdę oderwany od rzeczywistości. No chyba że to złoto a nie stal.

58 mm a 58,5 robi różnicę, podobnie jak tamper. Sam szukałem na ali ale nie ma takich. OCD ma te 0,5 i to też robi robotę szczególnie w sitkach VST. W IMSach powinno być ok.


58.35mm

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Czerwiec 2019, 13:45:45 »
@siewcu: ok w takim razie wezmę sitko w dłoń i przejdę się do jakiegos fizycznego sklepu, zeby miec pewnosc

@adthinzad: wow, widze ze masz w zasadzie taki sam zestaw jak moj! Zaraz pogrzebię w archiwum :) Dzieki tez za porady.
Jak się Casa sprawuje, jak wspolpraca z mlynkiem?

@rubin: oszaleję z ilości tych akcesoriów! ;) Jak tylko sprzet dojdzie po weekendzie, bede wszystkiego probowal i dopiero wowczas ogarne te akcesoria, na start chce miec tylko przyzwoity (niekoniecznie docelowy) tamper, ale jak wspomnialem nie mieszkam w pl wiec musze sie ograniczyc do lokalnych sklepow typu wspomniany wyzej. Pozniej na 100% NPF i... cala reszta, odbijak, mata, OCD...

@Piszę bzdury: kolejny tamper do kolekcji :) Na razie biore cokolwiek przyzwoitego za ok 150-200 zl, pozniej chyba bede celował w taki z odbiciem lub ocd... sam nie wiem

Przy okazji
1. co to jest WDT i czym sie rozni od OCD?
2. Czy poza kolbami z 1, 2 wylotami i NPF mam tez rozne rodzaje sitek w sensie podwojne, potrójne etc.? Myslalem, ze chodzi tylko o kolby :/ Sporo nauki przede mną

« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2019, 13:53:30 wysłana przez arekmalarz »

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Czerwiec 2019, 14:06:00 »
"Sporo nauki przede mną
[/quote]"

Ale jakże przyjemnej! A wiesz, dlaczego? Bo masz super sprzęt!!! Nie wszyscy z nas mieli taki wypas sprzętowy! Czytaj na WOK-u, kopalnia wiedzy i tam, gdzie jesteś, oglądaj filmiki. Nie ma pośpiechu w pozyskaniu wiedzy o espresso i wszystkim, co z nim związane, bo jak byłem w wojsku to się mówiło, że pośpiech jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł  :mrgreen:


Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Czerwiec 2019, 14:10:12 »
No tak wiem wiem, ale z drugiej strony ja to z tych którzy nie mogą usiedzieć w miejscu, czekam na tę dostawę jak na zbawienie!
to oczekiwanie mnie zabija!

Przejrzałem posty o padniętej uszczelce, montowaniu PIDa, sitkach, portafiltrach, czasie ekstrakcji... człowiek myśli, że powoli zaczyna ogarniać a tu...
nawet nie wiem jak się robi flush w tej maszynie!


Offline adthinzad Mężczyzna

  • Wiadomości: 93
    • https://www.otwarteklatki.pl/
  • Ekspres: ECM Casa V
  • Młynek: ECM S-Manuale 64
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Czerwiec 2019, 14:28:46 »
No tak wiem wiem, ale z drugiej strony ja to z tych którzy nie mogą usiedzieć w miejscu, czekam na tę dostawę jak na zbawienie!
to oczekiwanie mnie zabija!

Przejrzałem posty o padniętej uszczelce, montowaniu PIDa, sitkach, portafiltrach, czasie ekstrakcji... człowiek myśli, że powoli zaczyna ogarniać a tu...
nawet nie wiem jak się robi flush w tej maszynie!

Ha! Siedziałem jak na szpilkach! Dojdzie w przerwie świątecznej/noworocznej, czy nie?! :D

A flusz... ;) Nagrzewasz maszynę (powiedzmy 15/20 minut), kolba cały czas zapięta - upuszczasz do filiżanki z której będziesz pił 50ml wody - odpinasz kolbę - mielisz kawę i... za chwilę załączy się dogrzewanie,  czekasz aż lampka nagrzewania (pomarańczowa (ta od spieniania/pary) pod zielonym włącznikiem) zgaśnie - kawa już ubita - woda z filiżanki już nagrzanej, wylana - UPUSZCZASZ tyle wody z parą aż się uspokoi - wpinasz kolbę - espresso start! :) Ja tak robię (powtarzalność zachowana ale bez PIDa... ech).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #42 dnia: 21 Czerwiec 2019, 14:29:05 »
WDT odpuść. Kolejna rzecz, która NIE jest potrzebna, niezależnie od metody wykonania. A we wrzuconym tamperze już widzę coś, co będzie generować problemy. Niby taki świetny a nie dość, że rączki brak(używałem czegoś o podobnym kształcie, jest to cholernie niewygodne) to jeszcze ma ten jeden problem. Kto dobrze popatrzy na kształt będzie wiedział o co chodzi ;)

A flush? Puszczasz wodę bez zapiętej kolby i tyle.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Czerwiec 2019, 14:33:28 »
Tak patrzę na te wszystkie polecane akcesoria. Chyba jakby podsumować to wyjdzie drożej niż ekspres lub młynek :).

Ja bym na miejscu autora w kontekście udoskonalania espresso i mlecznych kaw kupił:
- wagę, najlepiej z timerem
- npf - zawsze prawdę powie
- narzędzie do dystrybucji, ale nie wykładałbym kasy na oryginalne OCD, WDT w wersji mini (rozgięty spinacz biurowy) lub wersji bogatszej - 3 spinacze wbite w korek po winie
- dopasowany tamper - te od Metiu wymiatają, ale te nowoczesne press-tampery chyba też są fajne - ludzie sobie chwalą
- dzbanek do mleka - na jedną kawę polecam stalgast 0,35l

A do pielęgnacji:
- cafiza
- filtrowanie wody

Resztę kasy wydawałbym na kawę - różną, ale zacząłbym od blendow do espresso, które są łatwiejsze w ogarnięciu.



Kurde ale trzeba kupić wino i to nie liche aby korek był z drewna :)

Ja mam nerwicę zakupową i do szczęścia brakuje mi właśnie dystrybutora. Lubię drewno, dobrą jakość.

np:

https://stanthonyind.com/products/the-new-levy?variant=32580574665

https://stanthonyind.com/products/bt-wedge-distribution-tool?varia

Razem wyglądają cudnie. Jeszcze jakby nie skosili cła i wysyłki to bym kupił ...

Trzymam kciuki, że @Metiu zrobi taki w drewnie. Biorę od razu !

Offline lukaszzsch

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Expobar office pulsar
  • Młynek: Mahlkoenig Vario Home
Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #44 dnia: 21 Czerwiec 2019, 15:07:37 »
Przyjacielu Drogi,

Zaczynasz przemierzać drogę, którą idzie lub przeszła większość użytkowników tego forum. Ode mnie jako kolejna sugestia.


Masz ekspres i dobry młyn. Kup tamper. Podstawa jest. Na czas nauki zaopatrz się w dobrej jakości blend do espresso. Osobiście uczyłem się na Mujeres od Gorana i polecam. Nie jest to etam na kombinatorykę z ziarnami, bo nie ogarniesz.
Maksimum co na tym etapie bym kupił to sitko IMS podwójne.

Reszta tylko skomplikuje sprawę. Wagi, narzędzia do dystrybucji czy mierzenia objętości. Termometry...
Zrobisz świetne espresso, którego waga nie będzie prawilna albo w dłuższym niż zalecany czasie i co? zlew?

Jak będziesz miał kłopot z dystrybucją to poznasz po ilości „naparu” i braku cremy. Jak namielesz za mało to kawa wyjdzie górą filiżanki, jak za drobno to nie poleci nic poza smoła.

Naucz się na dobrym materiale uzyskiwać powtarzalne efekty, a potem ewentualnie ulepszaj.

Zobacz jak zmienia się choćby zachowanie kawy pod wpływem pogody, dnia, temperatury wody(czasu nagrzewania).



Ja na początku właśnie popełniłem wiele zakupów, które tylko skomplikowały proces nauki. Zlew dłuższy czas szorowałem. Bo albo objętość, albo waga, albo błotko, albo...

Teraz mi po prostu żal tamtych ziaren i czasu.

Pozdrawiam

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi