Autor Wątek: działanie HX  (Przeczytany 10513 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
działanie HX
« dnia: 01 Marzec 2018, 00:16:50 »
Obok toczy się wątek dot. odkamieniania cimbali d/1. Ponieważ tytuł może odstraszać zadam kilka pytan dot. ogólnie tego typu ekspresów. Dodam, że rozmontowałem ekspres, wyremontowałem i złożyłem. Odpalił bez bólu, jeden wyciek opanowany.
Mam jednak kłopot z jego działaniem i to jest doskonały moment żeby zrozumieć działanie takich urządzeń. Sam jakoś nie mogę tego wykoncypować.

Po wciśnięciu startu espresso, kawa sie nie robi. Przy zimnym ekspresie leciała z grupy woda, była bez kolby. Ale potem to generalnie przestała. Oserwuję połączenie wodne kilku elementów: takiego zbiorniczka plastikowego z elektrodami sterującymi, podłaczona do tego jest pompa, jej wyjście idzie do takiego trójnika i - O ZGROZO - jedno z wyjść trójnika prowadzi powrotnie wodę do tego plastikowego zbiorniczka, ale inne wyjście tego trójnika prowadzi do grupy.

1. O co chodzi z tą wodną pętlą?
2. Trójnik ma taką szerszą śrubę, tym się coś reguluje czy wkręcić to na maksa?
3. Jak działają te elektrody sterujące w zbirniczku, o co w tym chodzi? to są jakieśdruty oporowe, czy zwykłe druty które mają za zadanie działać jak 0 lub 1? Gdy zamyka przez wodę obwód lub przerywa zależnie od wysokości lustra?
4. Jak to regulować?
5. Po złożeniu ekspresu elektrody są w totalnie przypadkowych położeniach
6. Po starcie espresso proces parzenia się nigdy nie kończy, wody w zbiorniczku RAZ UBYWA RAZ PRZYBYWA i tak w kółko, ALE Z GRUPY NIC NIE LECI
7. Gdy zagnę wężyk między trójnikiem a zbiorniczkiem, czyli zamknę przepływ wody do zbiorniczka, wówczas z grupy zaczyna coś lecieć, dlatego mam wrażenie, że ten trójnik jakoś się reguluje.
8. Gdy wyłączam zasilanie, żeby przerwać niekończący się proces, wtedy wężykiem z trónika do zbiorniczka idzie woda z bomblami, dość gwałtownie - tego nie było przed remontem, lub było delkatniej

Kłopoty z ilością wody miały miejsce już przed remontem. Było tak że czasem z grupy nie leciała woda. Dopiero za drugim razem woda szła z grupy. Był też spory rozrzut między ilością tej wody. A teraz to już w ogóle masakra.

Będę wdzięczny za pomoc

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Marzec 2018, 07:49:12 »
Lian podepnij zdjęcie będzie łatwiej i wiadomo o czym mowa ;-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Marzec 2018, 09:57:13 »
1. O co chodzi z tą wodną pętlą?
Pewnie chodzi Ci o pętlę ogrzewającą grupe. Jak to w starych kaloryfereach grawitacyjnie utrzymuje temperaturę grupy.
3. Jak działają te elektrody sterujące w zbirniczku, o co w tym chodzi? to są jakieśdruty oporowe, czy zwykłe druty które mają za zadanie działać jak 0 lub 1? Gdy zamyka przez wodę obwód lub przerywa zależnie od wysokości lustra?
W zasadzie tak.
5. Po złożeniu ekspresu elektrody są w totalnie przypadkowych położeniach
To raczej nie pytanie. A czemu nie są w takich jak powinny/były?

Trójnik o którym wspominasz to pewnie OPV, śrubą regulujesz maksymalne ciśnienie jakie może być w trakcie ekstrakcji, po przekroczeniu tego ciśnienia nadmiar wody jest przekierowywany trzecią odnogą w zależności od ekspresu w różne miejsca (tacka odciekowa, zbiornik wody, wejście pompy). A z tym masz wiele możliwości, albo coś kompletnie źle połączyłeś (np odwrotnie, to co ma iść do zbiornika powinno na grupę), albo przepływ do grupy masz czymś zablokowany i z powodu zbyt dużego ciśnienia w tej części woda wraca z OPV do zbiornika, lub rozregulowałeś nastaw ciśnienia na OPV lub po usunięciu kamienia opv się popsuł albo zablokował bo jakieś resztki kamienia zostały.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2018, 10:03:28 wysłana przez Bacek »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Marzec 2018, 12:16:39 »
Ok, kilka zdjęć w załącznikach. Widać tam zawór pod grupą.Dochodzi do niego woda z pompy zasysana z dołu tego plastikowego zbiorniczka. Wychodzi za to górną miedzianą rurką woda do grupy oraz trzecie wyjście to znowu plastikowy wąż z drugiego konca wetknięty do tego plastikowego zbiorniczka od góry. CZyli mamy tu jakiś obwód cyrkulacyjny wody, domyślam się ze sterujący: woda z ujęcia -> rozwidlenie na zbierniczek oraz na pomkę ->zpompki woda łoczona do zaworu, tu się rozwidla na grupę oraz na wężyk powrotny do plastikowego zbiorniczka, ale ta woda wraca od góry.

Zauważ, na zdjęciach widać dwa wężyki podpięte  do tego zbiorniczka. Innymi słowy:między nimijest pompa i trójnik. Te igły/elektrody zanurzone w zbiorniczku służą do regulacji. Tylko jak to zrobić.
I czy śruba od trójnika widocznego na zdjęciach służy do regulacji czy skręcić ją na max?
Gdy wężyk powrotny wody do  zbiorniczka zagnę-zablokuję przepływ wody, to woda leci przez grupę.

Generalnie potrzebowałbym jakiś szerszy opis działania takich ekspresów bo jest interesujące i niezbędne przy homebaristingu hi-end :). Liczę, że to dla Was nie problem: wszak wszyscy twierdzą, że smak kawy zależy od umiejętności baristy czyli jego wpływu na proces parzenia kawy (haha). Bez tej wiedzy ciężko mi sobie wyobrazić kontrolę tego wszystkiego. Jak rozumiem, obrońcy powyższej tezy bez problemu powinni wytłumaczyć jak to działa. Mogę nawet zapłacić :) lub odwdzięczyć się filiżanką kawy.

Bacek,
Chyba to nie służy do grzania grupy. Grupa w tym ekspresie jest zintegrowana z wymiennikiem ciepła - jest to  jakby jedna całość. Nie widzę żeby ten obieg miał ogrzewać grupę.
Rozumiem już co to  za zawór, faktycznie - puszcza ciśnienie powrotnie do zbiorniczka plastikowego miast na grupę. Może kwestia regulacji.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2018, 13:51:51 wysłana przez lian »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marzec 2018, 14:29:38 »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marzec 2018, 17:46:59 »
Co do sond to nie wiem, może na wszelki wypadek jest ich tyle i jak wody ubywa to któraś w końcu zadziała.


Woda ze zbironika na pewno nie powinna iść prosto do grupy bo po co tam zimna (no chyba że w gastronomicznych coś miała by czyścić ale to zwrot brudnej wody był by do tacki).
Musiał byś konkretnie pozaznaczać o co Ci chodzi na fotkach. Na pierwszej widzę zawór trójdrożny który powinien wypluwać po ekstrakcji resztę ciśnienia/wody do tacki w dół.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Marzec 2018, 17:51:21 »
Może to Ci pomoże ale jak dla mnei to raczej nic nie powinno tam wracać do zbiorniczka, co najwyżej do tacki odciekowej. Jednym przewodem ze zbiorniczka woda powinna wchodzić do bojlera a drugim woda jest pompowana na hx a potem do grupy.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2018, 17:57:56 wysłana przez Bacek »

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Marzec 2018, 20:31:02 »
Super przygoda, ale wnioski są dość smutne. Dzięki, te rysunki właśnie były pod moim linkiem, przeanalizowałem to i częściowo rozumiem co się dzieje. Okoliczności:
1. na zimno wszystko leci przez grupę i sondami elegancko reguluję espresso i podwójne espresso. Wyniki w 100% powtarzalne. Francja elegancja.
2. Jak wszystko się nagrzeje, lokomotywa dostanie ciśnienia, wówczas niestety woda ledwo kapie z grupy lub nie leci nic, ALE:
3. LECI Z GRUPY PARA

I tu porobiłem kilka doświadczeń:

1. Przy działającym ekspresie odkręciłem wyjście z tego świętego zaworu na grupę. wciskam start i woda leci! Czyżby grupa nie przepuszczała?
2. Przykreciłem przewód z powrotem. Ale odkręciłem elektrozawór przy grupie, który otwiera spust wody na grupę i co? Woda nie leci tylko PARA!

No i co teraz? Grupa jest drożna mechanicznie, jestem tego pewien. Po pierwsze solidnie to odkamieniłem i sprawdzałem że woda przelatuje przez wszyskie kanaliki bez cisinienia tylko grawitacyjnie. Po za tym działa idealnie na zimno. Wnioskuję więc ze całe to cholerstwo jest za bardzo rozgrzane. Do tego stopnia, że woda która wpływa do grupy natychmiast zamienia się w parę. To tłumaczy, dlaczego po zakończonym procesie parzenia ta para wraca rurką przez zawór zwrotny do pojemnika z sądami - ciśnienie ją wypycha z grupy, w przewodzie skrapla się na wodę, stąd pisałem, że coś tam do pojemnika plastikowego jest tłoczone.

No i teraz pytanie, do Was, o doświadczeni bariści kontrolujący wszystkie procesy parzenia, czy moja teoria z tą parą w grupie może być prawdziwa? Czy to oznacza że kocioł ma za wysoką temperaturę? Manometr pokazuje 1,2bara. Więc nie powinno być źle.
I teraz znowu mogę powiedzieć: nie rozumiem.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Marzec 2018, 22:04:11 »
Dziękuję za pomoc.
Wszystko już wiem, ten zawór OPV poszedł był w cholerę.
Wymontowałem ten zawór z drugiego takiego samego ekspresu, który mam jako dawcę i model 3D, przełożyłem i wszystko zaczęło działać. Fajnie bo kawa leci mocniejszym bardziej regularnym strumieniem niż dawniej.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Marzec 2018, 05:34:26 »
Ponieważ chciałem żeby w wątku omawiano wybrane problemy HX dla amatorów, podsumuję czego się dowiedziałem po tej lekcji. Proszę o poprawę. Dwa obiegi wody, o których pisałem faktycznie są i krzyżują się w zaworze OPV. Jednak ten obieg - powrotny, do sterującego pojemnika z sądami służy wyłącznie do odprowadzania nadmiaru wody, lub pary nawet, gdy coś jest nie tak. Ogólnie chodzi o to, żeby w trakcie ekstrakcji w grupie było w miarę stałe ciśnienie. Mniemam, że pompa pobierająca wodę za zbiorniczka sterującego tłoczy tę wodę pod trochę za wysokim ciśnieniem. I ten nadmiar jest odprowadzany przez zawór opv z powrotem do zbiornika sterującego, który jest nie tylko zbiorniczkiem sterującym, ALE RÓWNIEŻ ZBIRNIKIEM WODY Z KTÓRA POBIERANA JEST DO KAWY. To jest ważny szczegół. Dlaczego?
Dlatego, że jak w wątku o czyszczeniu cimbali zapytałem jak odkamienić ekspres, to żaden ze specjalistów znających się na utrzymaniu parametrów procesu ekstrakcji (co rzekomo jest domeną każdego prawdziwego baristy i gwarancją smaku) nie podsunął prostego pomysłu, że płyny odkamieniające można byłoby wlać do tego zbiorniczka, którego pokrywkę zdejmuje się i bez rozbuerania niczego można całkiem solidnie odkamienić grupę ekspresu. Kolejna sprawa, to warto ten zbiorniczek utrzymywać w czystości - ma on większą pojemność niż kawa i część wody w nim stoi z powodu braku odpowiedniej cyrkulacji. Ta woda kwitnie i widać żółtawo gloniaste osady w tym zbiorniczku, które mogą nadawać posmak kawie.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Marzec 2018, 05:40:03 »
KOLEJNE PYTANIE dotyczące ogólnie HX.

Jak regulować temperaturę grupy?

Otóż kawa wychodzi od zawsze trochę za zimna i stąd jej kwaskowy charakter. W Junior akurat nie ma elektrycznie podgrzewanej grupy. Jest ona mocno zintegrowana z wymiennikiem ciepła i od niego się nagrzewa. Jednak to nie grupa ma decydujące znaczenie o temperaturze naparu lecz wymiennik ciepła i bojler.
Piszcie więc jak na temp. ekstrakcji wpływa się w bojlerach hx?
W moim przypadku nic mi nie przychodzi do głowy po za zwiększeniem ciśnienia w bojlerze - udało mi się zwiększyć do 1,5bara i potem zawór bezpieczeństwa odcina. Jakieś inne pomysły?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Marzec 2018, 07:04:39 »
do sterującego pojemnika z sądami

Sondami, na Boga, sondami! Się o sądach w tv nasłuchałeś...
Te sondy nie siedzą w przypadkowych miejscach, zbiorniczek to przepływomierz. W zależności od tego jaką objętość kawy zadasz będzie pompował aż odsłoni odpowiednią szpilę. Jeśli część wody wróci przez OPV weźmie to pod uwagę i dopompuje tyle żeby ubytek w zbiorniczku był np. 50ml.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Marzec 2018, 09:15:00 »
Widzę nie wkleiło mi wczoraj obrazka więc dorzucam.

Nic o czym do tej pory pisałeś nie dotyczy ekspresów hx, wszystkie przyzwoite ekspresy mogą mieć te układy.

Co do kawy to patrzył bym raczej termometrem niż smakiem na początku. W każdym razie to gastro. Nie widzę tam "aktywnego" grzania grupy prądem albo wodą (nie znam Cimbali więc może wodą jest) więc całość musi się nagrzać od bojlera a to może trwać i 40 min. Więc pytanie ile wygrzewasz ekspres. Jak chcesz przyspieszyć wygrzewanie to możesz przepuścić trochę gorącej wody przez grupę, czyli taka ekstrakcja bez kawy.
A może być tak że presostat też jest uszkodzony więc na start zmierzył bym też po wygrzaniu temperaturę bojlera.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Marzec 2018, 09:41:50 »
Co do kawy to patrzył bym raczej termometrem niż smakiem na początku.

Dobry pomysł, nie wpadłem na to. Jak dokładny termometr kupić? Odrazu po zrobieniu espresso w wygrzanej filiżance zmierzyć? Czy jednak po tych kilku sekundach tempepratura nie będzie niższa niż w grupie? Albo może tak: jaką temperaturę powinno mieć espresso w filiżance?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: działanie HX
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Marzec 2018, 10:02:49 »
W filiżance za późno, zależy od stopnia jej wygrzania.

Przydatny jest miernik, multimetr, z sondą temperatury na kabelku, ja używam takiego (KEMOT KT890) ale modeli w różnych półkach cenowych jest sporo:
 


Przeciągasz kabelek przez wylewkę kolby, wywalasz sitko i unieruchamiasz końcówkę sondy w kolbie. Używam do tego celu krążka gumy wyciętego z dętki, z dziurą na środku i przeciągniętym przez nią kabelkiem. Trzeba zachować przepływ wody w okolicach 1 ml na sekundę, więc można zrobić kolejną dziurę w dętce. Po południu mogę zrobić zdjęcie zestawu.

Szybkość pomiaru i dokładność są zadowalające.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi