Autor Wątek: Preinfuzja  (Przeczytany 46370 razy)

RadoGost

  • Gość
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #135 dnia: 19 Czerwiec 2019, 21:17:04 »
No proszę, jak pięknie wskrzesiłem wątek o preinfuzji, a zdawało się, że już nic z niej nie wydusicie :)

To właśnie lubię u Was: drążenie tematu aż do satysfakcjonującego końca wszystkich zainteresowanych. Dlatego pasjonaci kawy tak chętnie na WOK-a zaglądają i zarażają swoją pasją innych. Możecie sobie wyobrazić, że parę dni temu moja żona oznajmiła, że chciałaby się nauczyć obsługiwania kolby :wow2: :wow2: :wow2: Ja nie mogłem!!! To sprawiła właśnie moja kawowa pasja, że żona podjęła takie epokowe wyzwanie i nauczę ją. Oczywiście musi wpierw przeczytać cały WOK :hihihi:

Offline Tadeusz.357

  • Wiadomości: 7
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #136 dnia: 19 Czerwiec 2019, 22:02:14 »
Na preinfucję, ma znaczenie wszystko co jest związane z kawą. Nawet zawilgocenie ziarna po kilku dniach po otwarciu kawy. Ja przyjmuję 0,5-0,6bar ciśnienia nad ciastkiem aby zwilżyć całe ciastko.

Potwierdzam. Ciśnienie 0.5 - 0,6 bar na potrzebę wstępnego namoczenia wsadu np. 15 g jest stanowczo wystarczające. Samo namacanie samego słupka kawy potrafi trwać nawet 20 s.

Jak ze smakiem, nie jestem pewien, bywa różnie.

 

Bywa różnie, gdy ekspres nie jest stabilny temperaturowo. Do tego zmienny przepływ wody nie sprzyja weryfikacji smaków.


Bardziej skupiał bym się nad profilowaniem ciśnienia, jest więcej korzyści.

Pod warunkiem kiedy nam temperatura nie skacze. ;)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #137 dnia: 26 Czerwiec 2019, 02:40:55 »
Ale jak w ogóle można "wejść" na 0,5 bara? Przecież na kotle przed puszczeniem kawy u mnie stoi ok. 2 bary (pompa wibracyjna). Preinfuzja ok 5-ciosekundowa, to wejście dla mnie na poziom 5 barów, cofnięcie dźwigni powoduje zjazd - uruchamiam po ok. 2 sekundach i mam start na poziomie 3, 3,5 bara.
Piszę bzdury wspominał wyżej o pompie rotacyjnej - ona z kolei, jak onegdaj czytałem, ma stałe ciśnienie "docelowe" (dajmy na to 9 bar), czyli od razu aplikuje tyle, ile jej zadano. W tym układzie preinfuzja, czyli "uderzenie" 9 bar, przerwa i natychmiastowe "uderzenie" 9 bar.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #138 dnia: 26 Czerwiec 2019, 07:24:10 »


o pompie rotacyjnej - ona z kolei, jak onegdaj czytałem, ma stałe ciśnienie "docelowe" (dajmy na to 9 bar), czyli od razu aplikuje tyle, ile jej zadano. W tym układzie preinfuzja, czyli "uderzenie" 9 bar, przerwa i natychmiastowe "uderzenie" 9 bar.

Nie i nie. Bajki Pan opowiadasz, z fizyką pod górkę było. Rotacyjna daje natychmiast zadany przepływ, ciśnienie zbuduje dopiero jak trafi na opór.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #139 dnia: 26 Czerwiec 2019, 12:21:54 »
Czyli wibracyjna nie daje "natychmiast zadanego przelewu"?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #140 dnia: 26 Czerwiec 2019, 12:26:50 »
...ogólnie po jakiś 5-6s.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #141 dnia: 26 Czerwiec 2019, 19:16:08 »
Mi rota podłączona do wody daje 5 barów. Tzn tyle pokazuje.

Robiłem 2 sek i mam błoto w sitku po całej ekstrakcji. Nie robiłem więcej niż te 2 sekundy. Dziś kilka szotów bez i kawa dużo lepsza. Próbować 5 sek lub więcej? Dziś młyn ustawiłem że idealnie leci 27 sek 1:2. Preinfuzja znów wszystko mi pomiesza.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #142 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:02:10 »
...ogólnie po jakiś 5-6s.

Czyli tak jak wibracyjna.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #143 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:15:09 »
Polecam ten filmik, widać dokładnie jak rośnie ciśnienie dla obu pomp:

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #144 dnia: 28 Czerwiec 2019, 09:56:06 »
Żeby była jasność, na ślepym sitku pompa rota nabija 9bar w 2-3s, wibracyjna w 5-7s.
W przypadku pomp rota, tak szybki wzrost ciśnienia, całkiem często powoduje kanałowanie. Więc pod tym względem pompa wibracyjna ma przewagę.

Zalecał bym, stosowanie ograniczników przepływu o wielkości 0.6mm dla pomp rota. Bardzo wiele firm stosuje takie właśnie ograniczniki z kilku istotnych powodów.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #145 dnia: 28 Czerwiec 2019, 13:53:00 »
Między oboma pompami jest ogromna różnica, z czego mało kto sobie zdaje sprawę - pompa wibracyjna powoduje spore wibracje ciśnienia, rotacyjna - nie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #146 dnia: 28 Czerwiec 2019, 16:22:28 »
W tym układzie preinfuzja, czyli "uderzenie" 9 bar, przerwa i natychmiastowe "uderzenie" 9 bar.
Są różne rodzaje preinfuzji, w wibracyjnych (pewnie w rota też) można zrobic regulację mocy pompy elektrycznie co da po wypełnieniu pustych przestrzeni i ciastka, mniejsze ciśnienie niż nominalne opv/pompy.

Możne też to co wspomniane wcześniej ograniczyć przepływ wody do grupy przy użyciu zaworu igłowego. Woda będzie powoli napływała i w zależności od ustawienia zaworu, pełnie ciśnienie może dać i po dłuższym czasie (20 sek albo i więcej) a na początku powodować tylko "zroszenie" kawy. Tego typu są fabrycznie w Slayerach lub np Lelit Bianca.


Między oboma pompami jest ogromna różnica, z czego mało kto sobie zdaje sprawę - pompa wibracyjna powoduje spore wibracje ciśnienia, rotacyjna - nie.
To akurat niekończąca się bitwa.?jedni mówią że różnica ogromna inni z kolei nie są w stanie odróżnić smaku w ślepym teście.

Ekspres to jednak trochę więcej niż sama pompa. Także w zależności od projektu pewne niedociągnięcia jednych komponentów można zrównoważyć w innych miejscach.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2019, 16:24:50 wysłana przez Bacek »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #147 dnia: 28 Czerwiec 2019, 16:26:55 »
jedni mówią że różnica ogromna inni z kolei nie są w stanie odróżnić smaku w ślepym teście.
Ale my tu o smaku nie dywagujemy, lecz o charakterystycznych cechach obu.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #148 dnia: 28 Czerwiec 2019, 16:34:49 »
No w jednej jest rotacja a w drugiej wibracja/ruch posuwisto zwrotny. Raczej nie trzeba do tego eksperta do odkrycia ani tłumaczenia że zasada działania jest ogromnie różna. Ważniejsze jest to na co w praktyce to się przekłada.

W wibracyjnej pompie też da się zrobić zasilanie z rury i preinfuzję na 3barach z lini, także to nie cecha wbudowana pomp rotacyjnych, kwestia konkretnego modelu pompy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Preinfuzja
« Odpowiedź #149 dnia: 28 Czerwiec 2019, 20:23:52 »
inni z kolei nie są w stanie odróżnić smaku w ślepym teście.
Bo chyba tak jest, jak piszesz. Różnice spore ale nie przekładają się na smak.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi