Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 232317 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1200 dnia: 18 Kwiecień 2024, 21:36:46 »
Do espresso :mhh: Czemu nie, przecież nie musi być klasyczne: czekoladowo-orzechowe, a soczyste owocowe 😊
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2024, 22:59:42 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 404
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1201 dnia: 26 Kwiecień 2024, 22:24:18 »
Johan&Nystrom - kawa Perduras.

Wg opisu ciemno palona pod przelew, w moim odczuciu jakby ciemniejszy omniroast - wiadomo, Skandynawowie mają inną skalę stopnia wypału

Bardzo mi leży ta kawa, ten styl palenia pod przelew, nie spotkałem dotąd takiego, jakby palona na jasno, ale długo. W smaku też jakby jasna, ale w bardzo ciemnych okularach 8), smak gęsty, ale czysty, nic włoskiego. Skórki jabłek, liść truskawki stłumione, kreska goryczy.

BDB w FP - proporcja 7:100, 30 klik w Comandante. V60  - czystsze tony owocowe, ale kreska goryczki troszkę za gruba.

Polecam.

"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 794
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1202 dnia: 26 Kwiecień 2024, 23:01:38 »
Matko Boska...
Opis - to czyste audiofilstwo...
I ta kreska mnie intryguje... może jednak warto




Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 404
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1203 dnia: 27 Kwiecień 2024, 12:47:08 »
Warto wciągnąć te kreskę  :kawa:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2400
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1204 dnia: 01 Maj 2024, 12:13:01 »
Bless Coffee - Gwatemala od kooperatywy Asoproguate

Wypalona ręką Natalii Kwiatkowskiej a właściwie Piotrowskiej z Olsztyna, Natalię poznałem i polubiłem za wyśmienitą Geishę i niezłą Honey Pink Bourbon, pozytywna i kontaktowa osoba, więc teraz skusiłem się na na jej zestaw kawowy. Gwatemala po otwarciu zaskoczyła mnie totalnie, tak ciemnego palenia dawno już nie widziałem, co więcej ziarnka są aż tłuste od olejków kawowych które wydostały się na zewnątrz z ziaren. Na opakowaniu wszystkie tytuły mistrzowskie Natalii. W środku gorzej, aromat tylko jeden malutki krok od spalenizny, czuć orzechy, nie jest jeszcze niemiły ale nie ma w sobie żadnej przyjemnej nuty. Co więcej kawa stawia bardzo mały opór wodzie, palona w połowie marca, pierwsze 3 shoty zmarnowane, po naprawdę mocnym skręceniu młynka i krótkiej preinfuzji dało się opanować ekstrakcję. W filiżance bardzo mocny i intensywny napar z minimalną nutą karmelu, zdecydowanie dla miłośników włoskiego palenia, poprawna crema, nawet małe i nieśmiałe centki ale ogólnie spore rozczarowanie. To nie jest zła kawa, cokolwiek się w niej dzieje tylko nudna i w mojej ocenie o zmarnowanym potencjale, zastanawiałem się nawet czy to celowo czy Natalia przegapiła crack i tak wyszło. Ja za taką nowość podziękuję, zobaczymy jak wyszły Salwador, Brazylia, Kolumbia oby to nie był też italian style.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 794
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1205 dnia: 01 Maj 2024, 12:55:03 »
Szczerze mówiąc, gdy widzę piękne, duże, regularne ziarno, zawsze ogarniają mnie wątpliwości co do jego jakości i walorów smakowych. Najlepsze kawy jakie miałem szczęście degustować, nie grzeszyły ani wielkością, ani regularnością kształtu ziarna, a smakowały wybornie.
I to by miało nawet sens, gdyby spojrzeć na naturalne środowisko występowania kawowca, a nie jego stricte przemysłową uprawę.
Mogę się mylić, ale na dzień dzisiejszy tak to widzę.
Żaden roaster nie jest w stanie  pospolitego ziarna wyciągnąć na wyższy poziom, ale z pewnością wielu potrafi zaprzepaścić potencjał dobrego, ciekawego ziarna
W tym fachu jednak doświadczenie jest pierwszoplanowe, nie nazwisko czy popularność medialna.





Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2400
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1206 dnia: 01 Maj 2024, 13:23:14 »
Ale na nazwisko i nagrody trzeba zapracować, nie mówimy tu o popularności.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 794
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1207 dnia: 01 Maj 2024, 14:46:37 »
Nie zamierzam polemizować w kwestii osiągnięć panii Natalii na polu baristycznym. Roasting to jednak inna bajka




Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2400
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1208 dnia: 01 Maj 2024, 14:52:25 »
Jak widać po tych ziarenkach dokładnie tak, ale to może być przypadek, tak czy inaczej poczekam z opinią najpierw próbując pozostałe kawy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1209 dnia: 01 Maj 2024, 16:38:22 »
Wypala z tego co kojarzę jej mąż. Nie miałem od niej kaw, ale już spotkałem się z opinią, że palą raczej ciemniej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi