Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224006 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #435 dnia: 01 Listopad 2019, 23:36:24 »
a może zerowe body mamy dla czegoś co zdaje się bardziej mokre niż woda - alkohol ? ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #436 dnia: 02 Listopad 2019, 07:30:35 »
Pewnie też :). Aczkolwiek wino czy piwo miewają całkiem dobre body ;).

Gęstość jest banalną wielkością. Można ją łatwo zmierzyć instrumentalnie. Body jest wielkością z kategorii percepcji a nie fizyki. Można ją mierzyć dotykiem błon śluzowych jamy gębowej ;). To też jest dobry instrument pomiarowy ale nie zawsze działa...
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2019, 07:48:45 wysłana przez Antonio »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #437 dnia: 02 Listopad 2019, 10:04:33 »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #438 dnia: 02 Listopad 2019, 11:05:12 »
Z grubsza OK ;). Body jest całkiem obiektywnie "mierzalne", to prawda. Mouthfeel to chyba właśnie (również) zmysł dotyku.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #439 dnia: 09 Listopad 2019, 17:21:13 »
Zastanawiałem się jak możne smakować "coś medycznego" z koła aromatów. Już wiem. Tchibo Barista przyżądzone na automacie delonghi. Papier, drewno, próchno z czymś jak zapach u dentysty.

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #440 dnia: 09 Listopad 2019, 17:27:25 »
Jeżeli ktoś chce wiedzieć jak wypada deskryptor apteki, medyczności w praktyce, to polecam podstawkę Laphroiga 10 yo :D aczkolwiek nie wiem, jak bardzo się to sprawdzi przy kawie ^^

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #441 dnia: 09 Listopad 2019, 18:32:43 »
Wystarczy zwykła kawa z Grecji, Nestle do tygielka.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #442 dnia: 09 Listopad 2019, 20:21:53 »
Laphroiga 10 yo
Dla mnie to zupełnie różne doznania. Uwielbiam torfowe whisky z Islay, i ta medyczna nuta w Laphroaigu 10yo jest zupełnie inna niż w kawie z Grecji czy Macedonii. Niektóre aromaty wg mnie zupełnie inaczej działają w czymś tak lotnym jak alkohol. W kawie gdy coś jest dymne czy medyczne ma dla mnie negatywne konotacje.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #443 dnia: 09 Listopad 2019, 20:31:25 »
ale Antonio mówisz o tzw jodynie, też mi się skojarzyło to z apteką w kawie, natomiast pepo zwraca uwagę na suszonego torfem Laphroaiga, ale te aromaty torfowe nie kojarzą mi się z tą jodyną z kawy. Coprawda znam te słody z piwowarstwa, bo za whiskey nie przepadam, ale faktycznie czasami opisują go jako apteczny, bandaży czy lizolu, co częściej oznacza infekcje z chlorofenolem. Za to torf raczej spotykałem z porównaniem do palonego plastiku, opon czy asfaltu bo dym i wędzenie wchodzić powinno dość mocno, a tego w kawie nie ma.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #444 dnia: 09 Listopad 2019, 20:37:12 »
Aromaty torfowe i medyczne nie muszą być ze sobą związane. Tak jest akurat w przypadku tej konkretnie whisky która podał pepo.

Co do dymów smarów i asfaltu, to spotkałem się z takimi aromatami motoryzacyjnymi w kawie i to było okropne. W warsztacie samochodowym w ogóle mi nie przeszkadzają ;)

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #445 dnia: 12 Listopad 2019, 10:57:14 »
Etiopia Yirgacheffe Aricha fully washed (Synestezja/Mastro Antonio)
Pierwszy Singiel w mojej krótkiej karierze domowego baristy i strzał okazał się bardzo udany.
Przyjemnie owocowa, delikatna i aksamitna. Przy pierwszym "siorbnięciu" kwaskowatość owocowa mieszała się z trudną do jednoznacznego określenia słodkością. Ja wyczuwałem głównie nuty śliwkowo-rodzynkowe. Żona mówi, że jeszcze nuty czekoladowe przebijały przez śliwkę, coś na kształt śliwki nałęczowskiej (nie wiem, bo nie jadam tego specjału). To było przy 96 stopniach, doza 18,5g.
Przy niższej temperaturze (93, doza taka sama) pod koniec śliwki pojawiał się jeszcze posmak jakby słodkiego syropu z octu balsamicznego.
Pierwsza kawa, przy której uznałem, że za nic nie można jej skalać mlekiem.
Ciekawa podróż i bardzo zachęcający krok do dalszych doświadczeń z singlami.






Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #446 dnia: 13 Listopad 2019, 00:20:41 »
Kawy piłem we wrześniu/październiku, nie do końca pamiętam w czym zaparzałem:

Kolumbia
La Cristalina
Synestezja


Moje top 3 w tym roku, fantastyczne ziarenka! Bardzo owocowa - czego tam nie ma... Słodycz do potęgi, dżem owocowy, wielopłaszczyznowe doznania smakowe. Mogłaby to być nawet gesha. Kawka wybitna w wybitnie niskiej cenie! Bardzo chciałem spróbować odmiany Pink Bourbon i nie spodziewałem się, że będzie z niej aż tyle radości. Jako próbkę-dodatek dostałem kolejną bombę La Cristalina z obróbki suchej - również palce lizać!

Kolumbia
Fernando Cardenas
Hard Beans


Jakbym kupił tylko tę kawę - powiedziałbym, że fajna. Obróbka lactic, której nigdy nie próbowałem i po to właściwie kupiłem. Owocowa, wysokie body, winna kwasowość. Wiele opinii czytałem na jej temat i byłem podekscytowany - niestety za te pieniądze jakie trzeba było dać to nic specjalnego. Pewnie mówiłbym inaczej, gdyby nie było kawy od Elki i od Good Coffee. A tak wyszło takie 4/5, żeby nie było - to bardzo dobra kawa, niech dalej Fernando kombinuje z fermentacją :) Ale czy ja już mówiłem, że Synestezja i Good Coffee....

Honduras
Jesus Lemus Leon
Good Coffee
 

Nigdy nie piłem podobnej kawy i pewnie prędko nie trafię na podobną. Absolutnie unikatowa, warta każdych pieniędzy :D Ten sos balsamiczny z profilu smakowego bardzo mocno przebija się na tle owoców - szczególnie ciemnych winogron, jagód oraz czekolady. Coś pięknego! Pachnie niesamowicie, smakuje niesamowicie i zapamiętam ją bardzo, bardzo długo! 

Offline xcracerpl

  • Wiadomości: 82
  • Ekspres: v60, aeropress, prismo, g.a.t. 3tz, Bialetti z E&B Lab, tygielek, mizudashi, Brewista Smart Dripper, Chemex
  • Młynek: C40 MK4, Quito, Wilfa
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #447 dnia: 13 Listopad 2019, 10:20:04 »
Zaskakująco ciekawa Brazylia, przeznaczona do alternatyw. Fajny, zbalansowany smak, przy czekoladowej i krówkowej słodyczy trochę kwaskowych owoców. Ponieważ porównywalem trzy różne Brazylie w mini cuppingu, tam wyszło 100% krówki. Po prostu krówka w płynie

Podzieliłbyś się przepisem na dripa/AP? :)
[/quote]

Wybacz, dopiero teraz zobaczyłem pytanie. W V60 robiłem wg przepisu hoffmana.

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #448 dnia: 13 Listopad 2019, 12:42:23 »
Zaskakująco ciekawa Brazylia, przeznaczona do alternatyw. Fajny, zbalansowany smak, przy czekoladowej i krówkowej słodyczy trochę kwaskowych owoców. Ponieważ porównywalem trzy różne Brazylie w mini cuppingu, tam wyszło 100% krówki. Po prostu krówka w płynie

Podzieliłbyś się przepisem na dripa/AP? :)

Wybacz, dopiero teraz zobaczyłem pytanie. W V60 robiłem wg przepisu hoffmana.


Spoko. Ja najczęściej parzyłem ją w Gabi "na lenia", bez preinfuzji - 15g kawy, 250ml wody, zalewane chwilę po zagotowaniu i było smacznie. :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #449 dnia: 21 Listopad 2019, 00:38:43 »
Zastanawiałem się jak możne smakować "coś medycznego" z koła aromatów. Już wiem. Tchibo Barista przyżądzone na automacie delonghi. Papier, drewno, próchno z czymś jak zapach u dentysty.
Jodyna, bardzo często wyczuwalna w kiepskiej kawie. Zdaje się, że jej geneza to spleśniały surowiec.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi