Autor Wątek: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?  (Przeczytany 142104 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: RANCILIO SILVA CZY ASCASO STILL UNO PROF który wybrać
« Odpowiedź #195 dnia: 04 Grudzień 2014, 12:10:10 »
Toż obok jest taki sam temat ileż można to wałkować w kółko

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: RANCILIO SILVA CZY ASCASO STILL UNO PROF który wybrać
« Odpowiedź #196 dnia: 04 Grudzień 2014, 12:13:37 »
@manfred - poczekaj, jak okaże się że mleko ma być w przewadze (75%) to żadna z tych maszyn się nie nada tak do końca - sam wiesz że zrobić 2 cappu to jeszcze jak cię mogę, ale 4 pod rząd to już się sprawa komplikuje
LMWDP #469

Offline raider

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: NIVONA 777
Odp: RANCILIO SILVA CZY ASCASO STILL UNO PROF który wybrać
« Odpowiedź #197 dnia: 04 Grudzień 2014, 12:25:36 »
Kawa robiona w ekspresie 80% czarna 20% mleczne.
Po rozmowie tel. p. Januszem z ASCASO jestem bardziej nastawiony a STILL UNO.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: RANCILIO SILVA CZY ASCASO STILL UNO PROF który wybrać
« Odpowiedź #198 dnia: 04 Grudzień 2014, 12:30:14 »
W takim razie masz obok wątek w 100% pasujący - może administracja połączy to w jedną całość?

W takich proporcjach brałbym Steel'a - mi się bardziej podoba, i masz (kiepski bo za mały, ale masz) tamper na start ;) i w razie czego serwis który dobrze działa. Tylko nad młynkiem się zastanów. M2M będzie o klasę wygodniejszy, zwłaszcza że tak czy siak zaczniesz bawić się w alternatywy i zmieniać grubość przemiału w dość szerokim zakresie - tam można zaznaczyć co jest gdzie i łatwo wracać do ustawień.
LMWDP #469

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #199 dnia: 04 Grudzień 2014, 12:39:02 »
Mam takie doświadczenie z młynkiem imini, że powrót do poprzedniej nastawy jest bardzo trudny.
Ale pamiętam, że Janusz proponował mi coś z regulacją, pytał czy młynek tylko pod espresso (warto Go zapytać) bo, domyślam się, że masz rabat z młynkiem.
Poza tym można dokupić ręczny do alternatywy, jeśli trochę wysiłku i te 2-4 minuty by zmielić te 20-40g nie prowadzi do frustracji ...

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #200 dnia: 04 Grudzień 2014, 13:21:15 »
Albo Concepta. Ręczne chodzą po ~150 zł, a Concepty podobno znowu za nieco ponad dwie stówki.

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #201 dnia: 04 Grudzień 2014, 14:25:56 »
Kurcze zacząłem pisać w temacie  "Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?" a tu podstępnie się pojawiło
"RANCILIO SILVA CZY ASCASO STILL UNO PROF który wybrać"
De facto to nietrudne pytanie: oczywiście  RANCILIO! ;D

Rancilio SILVIA + ROCKY SD
ASCASO STEEL UNO PROF +ASCASO i-1 steel shining
Proszę o opinię który wybrać (lub coś w tym przedziale)
pozdrawiam Artur
Jak chcesz mieć niezłą jazdę, to tylko z panienką... :P

Proponuję  najpierw prześledzić forum, a zacząć tu http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=855.0
Następnie zagraniczne fora gdzie łatwo stwierdzić po ilości postów, opinii, relacji i porównań kto króluje w kuchniach Europy w przedziale cenowym do c.e 500 euro. W Polsce masz teraz serwisy obu, z tym że RS-a się właściwie nie serwisuje, bo jest niezawodny.
Dodatkowo warto wspomnieć jakie ceny osiągają używane Sylvie, i jak niewiele tracą na wartości przez lata.

PS.
Oczywiście zawsze możesz oprzeć się na "obiektywnych informacjach" z czarnego PR konkurencji :lol2:
 http://kofeman.by/content/files/catalog1/UNOprof_VS_Silvia_1_2.pdf
Swoją drogą muszą nieźle dostawać w tyłek przy sprzedaży skoro są tak zdesperowani, żeby wydawać kasę na takie bzdety.
A nie słyszałem, że by Rancilio nawet się zająknęło na temat Ascaso, oni chyba ich nawet nie uważają za konkurencję :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #202 dnia: 04 Grudzień 2014, 14:37:40 »
A teraz tak po chłopsku w czym ta Sylwia jest tak zdecydowanie lepsza od steela. Sam jestem ciekaw.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #203 dnia: 04 Grudzień 2014, 14:48:11 »
Oj Manfred, nie ciągnij Twolipana za język, bo zacznie się trollowanie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #204 dnia: 04 Grudzień 2014, 14:50:09 »
 
A nie słyszałem, że by Rancilio nawet się zająknęło na temat Ascaso, oni chyba ich nawet nie uważają za konkurencję

 :ogien: Kwestia odpowiedniej (nad)interpretacji. Rancilio nic nie mówi o wielu producentach, choćby Rocket czy QuickMill albo i swojsko brzmiący Zelmer. Czy to znaczy, że nie uważają ich za konkurencję?? Czy zdają sobie sprawę, że konkurencją żadną nie są. :ogien:

Tak czy siak Sylwia i Stil - to, z technicznego punktu widzenia, dwa takie same ekspresy, które różnią się detalami jak w PDFie powyżej. Do zalet Stila nie zaliczę termometru, bo to tylko gadżet, czego zresztą nikt nie ukrywa. Tak samo by u konkurencji działał, i w sumie to nie wiem po co go montują. Wygląd płyty czołowej i przełączników - dla mnie Stil jest ładniejszy, rzecz gustu - ale to nie wygląd robi kawę. To że w Stilu widać ile wody w zbiorniku zostało to plus. Ale to też kawy nie robi. To że dysza spieniania bardziej ergonomiczna - to też kawy nie robi.

Szkoda że nie widziałem nigdzie porównania - w ślepym teście - smaku kawy. Ta sama kawa, ta sama doza, mielona w dwóch takich samych młynkach aby w tym samym czasie uzyskać tyle samo espresso w filiżance. Wtedy można by jednoznacznie powiedzieć co jest lepsze. A tak jest to dyskusja o wyższości jednych świąt nad drugimi.

LMWDP #469

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #205 dnia: 04 Grudzień 2014, 15:49:43 »
W najbliższych miesiącach planowałem uskładać wreszcie na upragniony zestaw młynka z ekspresem, a czytając tutaj dylematy i opinie, czuję się coraz bardziej zdezorientowany. A pod linkiem z CP, to już wgl niezła wojenka  :lol2:
No cóż... może i dobrze, że w najbliższym czasie będą u mnie tylko alternatywy. Proste sprawy, które jeszcze daję radę ogarnąć  ;) a wybór na szczęście zostawiam sobie na "za jakiś czas"  8)

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #206 dnia: 04 Grudzień 2014, 16:28:08 »
Bynajmniej nie odmawiam wiedzy baristy DrUsagi  wręcz odwrotnie, podziwiam. Z drugiej jednak strony sporo wypowiedzi negatywnych pochodzi od osób z wieloletnim doświadczeniem w serwisowaniu maszyn, a to już zakres wiedzy technicznej.
Jestem zresztą złego zdania o całej tej marce, nie tylko o jednym egzemplarzu, czy w porównania do RS-a. Jakoś nie widzę, żeby H.O.R.E.C.A się rzuciło wykupować ich asortyment i wymieniać swój sprzęt np. w gastronomii. Dla mnie to nadal tylko "plastikowy" pretendent do grona uznanych marek, z bardzo dobrym marketingiem. 
Generalnie nie ma co się jednak napinać, bo z punktu widzenia właścicieli np. HX-a to wygląda jak spieranie się o zawartość cukru w cukrze. W dzisiejszych czasach można wybierać towar choćby na podstawie wyglądu i jest to taki sam argument jak jakość, cena czy trwałość.


Redaktor Naczelny, a udziela się na konkurencyjnym forum? Niewiarygodne. Ale jak podkulisz ogon, to może wrócisz do łask, w Magazynie Cafe oczywiście.

Nigdzie się nie wybieram, a tobie nic do tego, bo nie ty mnie tu zapraszałeś. Ty możesz co najwyżej znowu poskarżyć się jak dziewczynka adminom na "trollowanie" jak ci zabraknie argumentów.
EOFT

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #207 dnia: 04 Grudzień 2014, 16:45:48 »
Ja proponuję trzymać się głównego wątku i zachować odpowiedni poziom dyskusji. A co ważniejsze pozwolić zainteresowanym maszyną jak w tytule samemu dokonywać wyboru. I nie mówmy co wygra test jeśli testu nikt nie wykonał. Bo wtedy jak w wyborach wygra PSL. :jezyk: Pewnym można być tylko tego że kiedyś się umrze.

Jak dla mnie - jakość espresso zależy w 70% od ziaren i użytego młynka. Maszyna pomaga ale nie determinuje końcowego efektu. Maszyna da nam z 5-10% efektu. Reszta to człowiek i jego umiejętności. Umiejętność wykorzystania dobrych stron swojego sprzętu. Nawet na wspomnianych mistrzostwach gdzie ludzie mieli do dyspozycji świetny sprzęt za grube pieniądze (Vibiemme Domobar Junior HX) okazało się że maszyna słabsza ale dobrze opanowana i z dobrym młynkiem daje lepsze wyniki. Taka rada dla startujących w edycji 2015 (o ile będzie takowa) bierzcie swoje młynki i ekspresy, bo je dobrze znacie.

Przy budżecie rzędu 3-3.5 tyś. PLN i chęci posiadania nowego sprzętu kupił bym dobry młynek, Macap M2M lub Compak K3. Resztę wydał bym na niezbędne akcesoria w stylu tamper, szczotka, chemia itp. To co zostanie przeznaczył na ekspres pamiętając o tym jakie kawy głównie dana osoba pije i ile ich przygotowuje w ciągu dnia. Jak zabraknie i budżet się nie zepnie - bo okaże się że pijemy w 99% kawy mleczne, to albo godzę się na kompromisy ( poświęcam jakość mielenia kawy kosztem łatwości spieniania mleka), albo zbieram pieniądze, a może kupuję coś używanego.

Przez analogię do samochodów - co z tego że kupię wypasioną furę w stylu Audi A8 czy BMW 7 (Sylwia czy Steel), jak napędzać ją będzie silnik 1.2 z Lanosa (młynek). Dobry silnik (młynek) połączony z niby kiepskim samochodem (ekspres) da lepsze efekty niż wypasiona fura ze słabym silnikiem. A że w kiepskim i tanim samochodzie będzie mniej wygodnie - no cóż Gaggia Classic, Sylwia czy Steel jakiegoś strasznego komfortu nie zapewnią, ale dadzą odczuć radość z jazdy - picia kawy.

Kupując maszynę do espresso patrzcie czy ma bojler, jeśli tak to jaka jest jego pojemność, jaka jest moc grzałki, z czego wykonane jest wnętrze maszyny, jaka jest średnica sitka w PF i czy są one wolne od blokad. Jak wygląda grupa. To są rzeczy które na papierze można porównać. Czy termoblok jest gorszy od bojlera? To zależy co porównujemy. Są dobre termobloki i kiepskie bojlery. Niestety u nas w kraju wciąż jest tylko kilka miejsc gdzie możecie napić się kawy z ekspresu, który chcecie kupić. Ale wszystko się na lepsze zmienia - powoli ale zmienia.

A jak już maszynę kupimy to o nią dbajmy używając dobrej, miękkiej wody, czyszcząc regularnie. Wtedy nic się nie zepsuje. "Zdolny" użytkownik to i GS/3 zniszczy w mniej niż tydzień.


LMWDP #469

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #208 dnia: 04 Grudzień 2014, 16:55:38 »
Mogę się tylko z tobą zgodzić, chociaż RS analogicznie porównałbym do MB E-klasse.Chociaż wtedy też spory wejdą na inny poziom: motoryzacyjny, i odwiecznego dylematu wyższości czyli  gwiazda kontra beema :lol2:.

Co do młynków, to  dorzuciłbym tu jeszcze młyny gastro, w wersji używanej z tej samej półki cenowej lub niższej.  Znakomita alternatywa dla osób bez problemów z miejscem w kuchni.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ekspres kolbowy + młynek za ok. 3000 pln jaki?
« Odpowiedź #209 dnia: 04 Grudzień 2014, 16:58:48 »
Wracając do sensu dyskusji, to uważam, że ekspresy Ascaso Steel Uno Prof i Rancilio Silvia są podobnej klasy, podobnej konstrukcji i podobnej wartości. Czyli najlepiej wybrać ten, który bardziej się podoba.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi