Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 244458 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #570 dnia: 09 Październik 2019, 22:41:11 »
Ja najbardziej z filtrów dzbankowych BWT z magnezem jestem zadowolony. Brity dawały bardzo nieprzyjemną kwasowość przy mojej wodzie.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2019, 22:44:01 wysłana przez krystians »

Offline Mariaba

  • Wiadomości: 3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #571 dnia: 10 Październik 2019, 09:37:37 »
Zawsze można podłączyć filtr osmotyczny, w którym twardość można ustawić za pomocą mieszacza. Mamy taki w firmie (Profine Zero - Ecoperla), ale on też jest do większego zużycia, bo korzysta z niego chyba z 15 osób dziennie, także  :ok: Ale jak ktoś ma taki budżet na filtr do domu, to polecam  :spam: :taktak:

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #572 dnia: 10 Październik 2019, 09:50:51 »
Obecnie zaczalem studia w Dani i nie ma szans zebym mogl zainstalowac filtr z podlaczeniem do wodociagu, a nawet nie wiem czy bym temu podolal :-X. W gre wchodzi tylko sprzet wolnostojacy. Z tego co czytalem tutaj wczesniej to te filtry dafi za wiele nie daja ?
@krystians  Gdybym zastowal filtr magnezowy to woda nie bylaby przypadkiem twardsza ? Zreszta wiadomo jaki to jest rodzaj magnezu i jak jest przyswajalny ?
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2019, 09:54:36 wysłana przez Nataniel »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #573 dnia: 10 Październik 2019, 10:05:20 »
Może u Ciebie prościej o BWT lub Aquaphor?

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #574 dnia: 10 Październik 2019, 10:17:05 »
Z dzbankiem by nie byloby problemu ale czy wiadomo o ile jednostek zmiekczaja wode ?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #575 dnia: 10 Październik 2019, 10:22:52 »
Gdybym zastowal filtr magnezowy to woda nie bylaby przypadkiem twardsza ? Zreszta wiadomo jaki to jest rodzaj magnezu i jak jest przyswajalny
Twardsza od czego?  Zależy do czego porównujesz. Można zacząć spokojnie od Brity, która jest chyba najłatwiej dostępna, ale kupionej w Danii. Na każdy rynek powinna być wersja dostosowana do tego jaką mają wodę w kranach. Jaki to magnez podejrzewam że pochodzenia mineralnego kiepsko przyswajalny, jednak przygotowując kawę chodzi mi o jej smak.
Do picia polecam po prostu filtr węglowy, bez zmiękczania.

Z dzbankiem by nie byloby problemu ale czy wiadomo o ile jednostek zmiekczają wode ?
Każdy filtr w danym kraju może zmiękczać trochę inaczej, ze względu na dostosowanie produktu do rynku. Jak chcesz w prosty sposób sprawdzić kup testy twardości wody dla akwarystów. Jednak chyba nie jest to niezbędne do tego żeby ocenić czy smakuje Ci kawa.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2019, 10:27:25 wysłana przez krystians »

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #576 dnia: 10 Październik 2019, 10:27:50 »
Teraz wiele sie wyjasnilo.Wielkie dzieki za pomoc  ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #577 dnia: 10 Październik 2019, 10:48:03 »
Jak chcesz w prosty sposób sprawdzić kup testy twardości wody dla akwarystów. Jednak chyba nie jest to niezbędne do tego żeby ocenić czy smakuje Ci kawa.
Rzekłbym, że nie ma to żadnego powiązania ze smakiem kawy ;) Na "gorszej" wodzie nieraz smakuje lepiej niż na "lepszej"...

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #578 dnia: 10 Październik 2019, 10:48:14 »
Brita wypościła jakiś czas temu PROGUARD Coffee Prócz Purity c Jest tam założony filtr mineralizujący nigdzie nie mogłem odszukać czy można takowy osobno kupić . Ciekawa opcja może ktoś coś z kolegów więcej wie na ten temat ?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #579 dnia: 10 Październik 2019, 10:51:47 »
Trochę słabo, dwa filtry w środku tylko i zbiornik... Biorąc pod uwagę cenę(ponad 9000 zł!) nie ma to żadnego sensu. Zdecydowanie lepiej pójść w kierunku AKVO. W jego przypadku jest pewność, że to jest zrobione stricte w kierunku kawy...

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #580 dnia: 18 Październik 2019, 14:11:33 »
Właśnie się przekonałem jakie znaczenie ma woda.
Taka przygoda.
Ostatnio parzę we french pressie metodą Jamesa Hoffmana, którą bardzo polecam, metoda jest bardzo prosta, niezwykle powtarzalna a efekty smakowe bardzo interesujące. Kawa wychodzi mniej kwaskowa niż z przelewu, ale ma się zdecydowane wrażenie że to co z kawy powinno być wydobyte to jest. Do rzeczy.
Postanowiłem zarazić dobrą kawą kolegę, i zaparzyć kawę u niego. Wziąłem cały sprzęt, kawę,  WODĘ.
Przepis identyczny, woda Żywiec bezpośrednio z czajnika 12 gr na 200, jeden obrót i 2 podziałki na Lido E, kawa ETHIOPIA GUJI NATURAL z Eurocafe.
(Bardzo fajna kawka, bardzo charakterystyczny aromat i smak z obróbki naturalnej.) 
Wlewam Żywca do czajnika , patrzę a tam w środku kamień. No nic, nic nie zrobię.
Po zagotowaniu zalewam, i już widzę  że jest coś poważnie nie tak, napar jest mętny, ciemny, (chociaż woda była przejrzysta), ciemny kożuch.
Próbuje - zniknęły wszystkie smaki aromaty i niuanse.  Naprawdę słabo.
Wszystkie zmienne takie same, tylko ten czajnik i od razu katastrofa.
Niby banał, ale nie wiedziałem, że AŻ tak to rzutuje. Serio, bez dobrej wody nie ma nawet co próbować.

Offline Dydex

  • Wiadomości: 6
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #581 dnia: 31 Październik 2019, 09:34:15 »
Zapragnąłem parzyć w pracy swoją kawę w fp. Niestety ta sama kawa (Etiopia Yirgacheffe), zmielona tym samym młynkiem, na tych samych ustawieniach, zaparzana tak samo jak w domu smakuje zupełnie inaczej. Kawa straciła swój posmak owocowo-kwiatowy, stała się mocna, ciężka, stosunkowo gorzka. Jedyne co mogło ulec zmianie to woda. Pytanie co można zrobić żeby zmienić walory uzyskiwanego naparu? Pomocy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #582 dnia: 31 Październik 2019, 12:00:50 »
Zaparzona tak samo, ale czy w takim samym urzadzeniu i wg takiego samego przepisu? Ilość kawy i wody oraz wielkość urządzenia też robią różnicę przy zaparzeniu. Jeśli wszystko jest takie same, to bardzo prawdopodobne, że jest to kwestia wody.
Możesz zabrać w butelce wodę z domu, albo używać filtra do wody.

Offline Twolipan211

  • Wiadomości: 47
  • Ekspres: RS, Bezzera Duo, Drip
  • Młynek: Cunill, Faema MD3000 on demand TW
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #583 dnia: 04 Grudzień 2019, 02:12:29 »
Zastanawiam się co najlepiej się sprawdzi do stałego łącza do ekspresu. Generalnie jestem bardziej niż zadowolony z wody z wodociągów, poza tym że kamień jest i to widać po urządzeniach.
Podają takie parametry wody:
Twardość 266 mg/l
Sód 53 mg/dm3
Potas 4.2 mg/dm3
Magnez 10.5 mg/l

Tak więc na dziś interesuje mnie właściwie tylko skuteczna metoda zablokowania kamienia (nie chcę osmozy, Brity itd.)  i tak się zastanawiam czy najprostsze rozwiązanie z gastro nie będzie najlepsze, na przykład: https://gastrohurt.com/pl/p/Zmiekczacz-do-wody/22106 Zapewne używacie tego do gastro ekspresów, więc może podpowiecie jak wygląda codzienna eksploatacja.

Pytanie mam jak to się sprawdza w codziennym użytkowaniu, jak wygląda regeneracja?
Bo piszą, że  regeneruje się jednym kilogramem soli (O takiej mówimy https://www.castorama.pl/sol-zmiekczajaca-25-kg-id-1028910.html ?), jak rozumiem  dosypuje się co jakiś czas w miarę zużywania? Ale za filtrowanie odpowiada przecież żywica której tam jest 5,8 kg, jej się nie wymienia?

Zastrzegają sobie działanie zmiękczacza przy ciśnienieniu do 2 barów, tymczasem oficjalnie w sieci powinno być 4-6 (zwykle jest mniej, ale przy 3 barach zakładać reduktor?). Pracuje tylko w pionie?

Z takich moich pobieżnych wyliczeń wynika, że skoro taki zmiękczacz wystarczy na ok 1000 litrów, to licząc 5-8 filiżanek plus straty, para czy herbata więcej jak 1 l średnio dziennie nie powinno pójść.
Tak więc wychodzi, że starczy na 3 lata bez regeneracji ?
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2019, 02:23:05 wysłana przez Twolipan211 »

Offline iLuminaTi Mężczyzna

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Drip, French Press, Chemex
  • Młynek: RĘCZNY: KAZAK TURA3, COMANDANTE C40 Nitro Blade Black. ELEKTRYCZNY: WILFA SVART CGWS-130B
Woda do kawy - THIRD WAVE WATER
« Odpowiedź #584 dnia: 06 Grudzień 2019, 17:55:14 »
Zanim przejdę do opisu THIRD WAVE WATER. Podzielę się moimi spostrzeżeniami na temat przetestowanych wód.

Woda do kawy powinna mieć: 120 - 150 ppm i Ph  7.0 Wytycznie SCA i SCAA są na necie.

Skoro kawa składa się z 98.5% wody to ma ona fundamentalne znaczenie.

Z polskich wód ogólnie dostępnych w marketach mogę polecić aktualnie 2 przetestowane:

Żywiec Zdrój - ujęcie PILSKO - baniak 5 L.  - 130 ppm pomiar w temperaturze 23.1 st.C
Primavera  -  baniak 6 L. - 129 ppm - pomiar w temparaturze 22.5 st. C

Pomiar nowym miernikiem AP-1 ( TDS/TEMP ) producent HM Digital. ( posiada wbudowaną kompensację temperatury - w/g zapewnień producenta )
Miernik przez producenta jest kalibrowany płynem 700 ppm co do naszych kawowych pomiarów jest niezbyt fortunne. Przekonałem się o tym gdy zakupiłem  płyn do kalibracji 342 ppm i .... miernik mimo że nowy, trzeba było wykalibrować bo zawyżał.
Wyżej podane wartości są wartościami zmierzonymi po kalibracji miernika.

Mogę polecić obydwie wody z czystym sumieniem.

Jak pewnie część Forumowiczów zauważyła: Podałem wartości ppm daleko odbiegające od tego co podaje na swojej etykiecie producent. Dowcip polega na tym, że woda oprócz minerałów wpływających na wielkość ppm zawiera też inne składniki. Jak one wpływają na smak kawy? Nie wiem?

Postanowiłem poszukać wody idealnej do kawy. Znalazlem takową produkują specjalną wodę do kawy w .... USA. Importowanie wody z USA przerasta finansowo większość miłośników kawy, w tym mnie.
Szukałem dalej aż znalazłem: Ci sami Amerykanie wpadli na pomysł, aby stworzyć pakiet dodatków, który z wody uczyni wodę idealną do kawy.

Potrzebne są:
1/ Woda demineralizowana / dejonizowana o jak najniższej zawartości minerałów - czyste H2O.
2/ Pakiet dodatków THIRD WAVE WATER strona na której można kupić w/w minerały h ttps://thirdwavewater.com ( skopiować link i usunąć spację )

Ile to kosztuje i czy się opłaca?

Zanim zakupiłem pakiet dodatków poczytałem na necie o THIRD WAVE WATER

h ttp://popularcoffee.pl/third-wave-water-woda-do-kawy/ ( skopiować link i usunąć spację )

h ttp://www.kaworama.pl/ciekawostki/idealna-woda-do-kawy-third-wave-water/ ( skopiować link i usunąć spację )

Polscy bariści przetestowali TWW ( THIRD WAVE WATER ) i wydali werdykt pozytywny.
Na jednej z grup facebookowych wypowiadał się niedawno miłośnik kawy, który sprowadza z USA saszetki TWW i była to bardzo pozytywna opinia.
Postanowiłem i ja spróbować.

ZAŁOŻENIE:
Litr tej cudownej wody NIE MOŻE ZNACZENIE odbiegać cenowo do litra wody Żywiec czy Primavera.

WYLICZENIE:

Saszetki TWW:
Są dwie wersje: Klasyczny i do ekspresu. Ponadto konfekcjionowane są na 1 galon i 5 galonów.

Wybralem wersję do alternatyw ( klasyczną ) i bardziej ekonomiczną tj. saszetki na 5 galonów każda ( saszetek jest 12 ) - cena 25 USD Po podaniu maila ( zapisanie się ne newslettera ) dostajemy 3.75 USD rabatu = 21.25 USD za 12 saszetek + 13.06 USD wysyłka = 34.31 USD. ( Zamówienia od 75 USD wysyłane są za free )

Nie trzeba zakładać konta. Płatności przez PayPal lub kartą. Ja płaciłem PayPal i obciążono mnie kwotą 140.56 PLN

Podając nr tel. komórkowego otrzymujemy powiadomienia gdzie znajduje się aktualnie przesyłka.

Na ile taki pakiecik starczy?

12 saszetek x 20 litrów każda saszetka = zapas 240 litrów ( zaokrągliłem galon do 4 litrów. Firma z USA, to do obliczeń wziąłem galon amerykański ). 
Polscy bariści testujący TWW zalecają większą ilość wody. Zamiast 20 litrów,  radzą użyć 25 ( woda bedzie mieć mniej ppm )
 
12 saszetek x 25 litrów wody = zapas na 300 litrów wody.

0.5 litra kawy dziennie to zapas na jakieś 480-600 dni ;)

KOSZT CAŁKOWITY DODATKÓW TWW: 140.56 PLN / 240 litrów = 0.59 PLN ( WERSJA PRODUCENTA - SASZETKA NA 20 LITRÓW )
                                                         140.56 PLN / 300 litrów  = 0.47 PLN ( WERSJA POLSKICH BARISTÓW -SASZETKA NA 25 LITRÓW )

KOSZT WODY DESTYLOWANEJ / DEJONIZOWANEJ:

Tu trzeba uważać! Są tanie wody destylowane/dejonizowane, które mają .... po 80 ppm !!! Jeśli porducent/sprzedawca nie podaje ilości ppm i ph to szkoda na niego czasu i pieniędzy.

Znalazłem 2 wody godne polecenia:

1/ h ttps://multi-eko.pl/woda-demineralizowana/180-woda-demineralizowana-enersun-6x5-l-30l.html ( skopiwać i usunąć spacje w linku )
Producent ENERSUN  Ph 7, ppm poniżej 7 co jest wynikiem bardzo dobrym. Z racji bliskości tego dystrybutora korzystam aktualnie z tej wody ( odbiór osobisty w multi eko).

KOSZT WODY W MOIM PRZYPADKU: 29.90 PLN za 30 L = 1.00 PLN ( odbiór osobisty )


2/ Korzystałem też z wody producenta BIOLINE ( dostawca dla: Orlen, LOTOS, BP, Statoil  )
Na Allegro za 30 litrów trzeba zapłacić 24.00 PLN + 13.41 PLN za kuriera ( dostawa do domu )
Ph: 7 , PPM: poniżej 6.4

Koszt 1 litra: 1.25 PLN
h ttps://allegro.pl/oferta/woda-destylowana-demineralizowana-zdemineral-30l-8472927515?reco_id=cb0f45bc-13b7-11ea-96dc-000af7f61130&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

PODSUMOWANIE

CAŁKOWITY KOSZT 1 LITRA WODY z DODATKAMI:

WODA: 1.00 PLN lub 1.25 PLN / LITR
DODATKI: 0.59 PLN lub 0.47 PLN

WERSJA EKONOMICZNA: 1.00 PLN ( woda ) + 0.47 PLN ( dodatki ) = 1.47 PLN x5 litrów = 7.35 PLN
WERSJA Z DOSTAWĄ WODY DO DOMU: 1.25 PLN + 0.47 pln ( dodatki ) = 1.72 PLN x 5 litrów = 8.60 PLN
Pozostałe kombinacje każdy może sobie sam wyliczyć.

WODA ŻYWIEC: 5 LITRÓW to koszt ok. 6.00 PLN
WODA PRIMAVERA: 6 LITRÓW to kszt ok. 4.00 PLN.

Mam nadzieję, że komuś to będzie pomocne. W przypadku pytań służę pomocą.
Czas przesyłki z USA: Od 7 do 21 dni ( najczęsciej w PL jest po 4-7 dniach a w PL jest przetrzymywana na Okęciu i dłużej po PL idzie niż z USA do PL )
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2019, 18:04:29 wysłana przez iLuminaTi »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi