Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 245861 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #555 dnia: 26 Lipiec 2019, 09:37:10 »
Ja mam Excito-B. Zadowolony jestem.

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #556 dnia: 09 Sierpień 2019, 14:52:28 »
Wnioski:
Filtr Brita maxtra+ zmniejsza twardość wody, ale jego skuteczność w zmiękczaniu z czasem maleje.
Woda trafiająca do układu ekspresu, dzięki dodatkowej filtracji jest miękka.
Dodatkowa filtracja w ekspresie zmniejsza twardość wody trafiającej do układu ekspresu.

A co sądzicie o kilkukrotnym filtrowaniu wody z kranu wraz ze spadkiem wydajności filtra? Przykładowo w pierwszym tygodniu raz, w drugim 2 razy, w trzecim 3 razy i po 3 tygodniach wymiana na nowy filtr. Twardość w drugim i trzecim tygodniu powinna być zdecydowanie mniejsza niż przy jednokrotnej filtracji.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #557 dnia: 09 Sierpień 2019, 19:19:25 »
Nie oceniam wg Brity, bo stosuję Dafi, ale nie sądzę, aby był problem z upływem czasu (użyciem filtra), jeżeli się stosować do zaleceń producenta. Przy czym  ja mam dzbanek z elektroniką, nie używam więc wg czasu, a liczby napełnień (plus funkcja czasu rzecz jasna). Ekspres mam krótko, ale czajnik dużo dłużej i wedle niego można stwierdzić, że nie kamień jest problemem, a rdza (coś za coś), gdy chodzi o filtr z funkcją zmiękczania.

Offline head1100

  • Wiadomości: 1
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #558 dnia: 22 Sierpień 2019, 18:41:21 »
Ja mam podzlewozmywakowy filtr kapilarny (na wodzie wodociągowej), z wcześniejszą filtracją 1 mikron (filtr sznurkowy) i wkładem węglowym. Cały zestaw do montażu z pierwszym kompletem filtrów ok 350 PLN (allegro, sklepy internetowe) - generalnie duży wybór tego typu rozwiązań.
Taką wodę w domu od 4 lat używamy bezpośrednio do picia(zamiast butelkowanej), do gotowania (np. w czajniku elektrycznym nie ma śladu kamienia choć nigdy go nie odkamienianiem) i do ekspresu.
Mogę z czystym sumieniem polecić. BTW nikt ze znajomych jak mu nalałem wody do szklanki nie wpadł że to nie jest woda butelkowana .
Na ile rozeznawałem sprawe na forach dot. filtracji - osmoza jest do użycia przy źródłach własnych (studnia, strumień), gdzie nie ma pewności dot. bezpieczeństwa bakteriologicznego. Filtr kapilarny i węglowy wystarcza bez problemu do wody sieciowej i jest przy tym tańszy, nie ma strat wody (które są przy osmozie).

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #559 dnia: 01 Wrzesień 2019, 17:10:05 »
Nie oceniam wg Brity, bo stosuję Dafi, ale nie sądzę, aby był problem z upływem czasu (użyciem filtra), jeżeli się stosować do zaleceń producenta.

Możesz spróbować przeprowadzić eksperyment podobny do mojego-im więcej prób tym lepiej, ja wykonałem na razie tylko jeden pomiar. Opisałem go na wcześniejszej stronie w poście #540. Wykonałem m.in. dwa pomiary twardości wody "stary" filtr przed zmianą i nowy po zmianie. Woda ze "starego" była bardziej twarda.


"Stary filtr" 2x czerwone - >10dh / 12,50e / 18f
"Nowy filtr" 1x czerwone - >5dh / 6,25e / 9f

Nie skłaniam się jednak do kilkukrotnej filtracji - różnice w twardości nie są znaczne.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2019, 17:14:15 wysłana przez skansen »

Offline Hamir

  • Wiadomości: 1
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #560 dnia: 03 Wrzesień 2019, 19:32:29 »
Hej
Mam pytanko:
Czy ktoś stosuje jakieś filtry szafkowe, ale nie osmoza.
np. EXscito B (a może jest cacy) bardzo kompaktowy na jego "bazie" różne "wariacje" np. Hydro Slim z aledrogo 7568159484 Kompaktowość tych filtrów bardzo by mi odpowiadała.
czy inne BWT lub coś podobnego.
Postrufka
Dlaczego nie chcesz filtru korzystającego ze zjawiska odwróconej osmozy? Do tej pory wydawało mi się, że ten wybór będzie najlepszy. Czy takie filtry znacząco zmieniają smak wody?



Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #561 dnia: 09 Październik 2019, 10:54:32 »
Hej !
Istnieje jakis filtry wodny typu brita ktory sprawdza sie lepiej ? Zalezy mi na tym zeby nie bylo potrzebne podlaczanie do wodociagu ?
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2019, 10:57:15 wysłana przez Nataniel »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #562 dnia: 09 Październik 2019, 11:10:02 »
Dzbankowy?

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #563 dnia: 09 Październik 2019, 17:19:20 »
Niekoniecznie. Zalezy mi tylko na tym zeby nie wymagal podlaczenia do wodociagu i nie kosztowal milion zlotych  [emoji39]

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Woda do kawy
« Odpowiedź #564 dnia: 09 Październik 2019, 18:01:41 »
Jeżeli nie dzbankowy i niepodłączony do wodociągów to jaki inny?

Podłączenie do wodociągów jest porządane bo ciśnienie jest potrzebne, żeby przepchnąć wodę przez taki filtr kolumnowy.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #565 dnia: 09 Październik 2019, 19:12:42 »
To niech bedzie dzbankowy a nie wiem czy da jakies inne dlstego pytam. Musi porzadnie zmiekczac wode

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #566 dnia: 09 Październik 2019, 20:16:56 »
Jeżeli to do ekspresu to może coś takiego:
https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/ROCKET-ESPRESSO-Filtr-do-wody-/269

Niekoniecznie tej firmy - chodzi o metodę.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #567 dnia: 09 Październik 2019, 21:19:55 »
Wiesz o ile jednostek Dh faktycznie zmiekcza ta wode ? Jednak ja szukam cos bardziej w stylu dzbanka

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #568 dnia: 09 Październik 2019, 21:21:21 »
Wiesz o ile jednostek Dh faktycznie zmiekcza ta wode ? Jednak ja szukam cos bardziej w stylu dzbanka
A dlaczego nie Brita? Zmiękcza całkiem dobrze...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #569 dnia: 09 Październik 2019, 21:34:55 »
Jak pogrzebiesz na forach dla akwarystów to pewnie znajdziesz przepis na filtr składak z kupowanych na wagę żywic jonowymiennych. I pewnie poziom zmiękczenia możesz uzyskać jakich potrzeba.

Jak koniecznie dzbanek - to może Google podpowie:
https://www.google.pl/search?q=filtr+dzbankowy&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl-pl

Jeśli nie Brita to Dafi, Aquaphor, Electrolux...
Ale rynek zdominowany przez Britę i Dafi.

Bardziej na pytanie: dlaczego nie Brita, widziałbym odpowiedz na pytanie: dlaczego nie podłączony do wodociągów?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi