Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 301648 razy)

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #855 dnia: 11 Styczeń 2019, 23:27:50 »
Rozkręciłem kilka elementów blaszanych tego ekspresu. Podokręcałem, podociskałem, popodkładałem ehh. Typowo włoskie wykonanie. Teraz jest OK, nie brzęczy blacha, ale mogli jednak jakoś tak inaczej ten ekspres przemyśleć. Tak obiektywnie pisząc :)

Offline Soki Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #856 dnia: 12 Styczeń 2019, 20:13:49 »
Włożyłem do NPF Rancilio sitko 40-100-102.

Kawa 16g Pellini Top (nadal uważam, że jest rewelacyjna). Mielenie Rocky SD do kubeczka.
Do sitka tradycyjnie wkładam „kołnierz” z plastikowego kubka by można wsypać zmielona kawę.
Zanim zdejmę kołnierz - rozbijam grudki końcówka termometra. Zdejmuje kołnierz, palcem wyrównuję powierzchnię (akurat kawy jest pod rant) i raz lekko uderzam kolbą o blat (poziom kawy spada poniżej rantu). Nie za mocny tamping - ubicie nowym tamperem Rancilio :) Po tampingu poziom kawy jest mniej więcej na równo z wewnętrzna linia w sitku poniżej rantu.

Rezultat?

Zero bluzgania i bryzgania. Jednolity strumień z NPF i widać ze przy 32g nadal nie ma blonding a wręcz nadal ciemniejsze paski z kawą.

Smak - wyszedł słabiej bo się zagapiłem i zrobiłem za długi flush.
Ekstrakcję robiłem przy 102C na bojlerze wiec kawa była trochę kwaśna :) Ale żal było powtarzać temp surfing, człowiek niecierpliwy by zobaczyć NPF w pierwszej akcji od spodu :)


Ekstrakcję robiłem przy 102C na bojlerze wiec kawa była trochę kwaśna  Ale żal było powtarzać temp surfing, człowiek niecierpliwy by zobaczyć NPF w pierwszej akcji od spodu
Klawisz pary włącza grzałkę, nie trzeba czekać.
*Link Removed*

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #857 dnia: 15 Styczeń 2019, 05:58:38 »
Pomóżcie :)

Włączam ekspres, dioda gaśnie. Podpinam kolbę płucząc grupę, zagrzewając ją jak i kolbę. Dioda się zapala. Odpinam kolbę, suszę. W tym czasie mielę kawę Arcaffe Peru FTO do podwójnego sitka. Ubijam ją tamperem 58mm nie za mocno nie za lekko 13g kawy ( więcej nie wchodzi do sitka ). W tym czasie dioda gaśnie. Zapinam kolbę do gruby i odpalam, Kawa leci przez 25 sek. Crema ładna. Biorę łyk i kwas :/

Co robię nie tak ?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #858 dnia: 15 Styczeń 2019, 06:47:03 »
Pomóżcie :)

Włączam ekspres, dioda gaśnie. Podpinam kolbę płucząc grupę, zagrzewając ją jak i kolbę. Dioda się zapala. Odpinam kolbę, suszę. W tym czasie mielę kawę Arcaffe Peru FTO do podwójnego sitka. Ubijam ją tamperem 58mm nie za mocno nie za lekko 13g kawy ( więcej nie wchodzi do sitka ). W tym czasie dioda gaśnie. Zapinam kolbę do gruby i odpalam, Kawa leci przez 25 sek. Crema ładna. Biorę łyk i kwas :/

Co robię nie tak ?
Za krótko grzejesz ekspres. To że zgasła lampka oznacza tylko, że woda w bojlerze się zagrzała. Nie oznacza to, że cały ekspres wraz z grupą i kolbą jest dobrze wygrzany. Na to potrzeba około pół godziny. Spuszczanie wody może nieco skrócić ten czas ale nie aż tak mocno. Kolby nie odkładaj do wyschnięcia, trzymaj ją cały czas w grupie. Przed zaparzeniem kawy wyciągnij kolbę z grupy i przetrzyj ściereczką. Kiedy kolba jest dobrze rozgrzana, po przetarciu resztka wody szybko odparuje.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #859 dnia: 15 Styczeń 2019, 07:42:24 »
Jak już rozkręcałeś ekspres to proponuje zrobić to jeszcze raz i podpiąć miernik temperatury - cyfrowy.
I robisz shoty 1) jak ekspres się wygrzał minimum 30-40 min 2) Jak temperatura na bojlerze będzie 105C

U mnie pomogło :) Kwas zniknął


Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #860 dnia: 15 Styczeń 2019, 17:33:44 »
Ok, dziękuję za cenne rady, właśnie po pracy grzeję właśnie ekspres, dajcie znać czy po grzaniu upuścić wodę ? Jesli tak to do jakiego momentu.

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #861 dnia: 15 Styczeń 2019, 17:52:45 »
No powiem Ci Miklas, że kawa jest teraz zupełnie inna :) Dziękuję. Natomiast mimo grzania 40 min i krótkiego flusha, kawa na samy dole filiżanki jest kwaśna, ale dosłownie ostatnie 5-10 ml, czyli tak jakby grupa była niedogrzana. Dobrze kombinuję ?

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #862 dnia: 15 Styczeń 2019, 18:24:59 »
Wymieszane espresso przed wypiciem to dobry pomysł. W trakcie ekstrakcji espresso zmienia swój smak, na początku jest więcej kwasu, później słodycz, na końcu smak gorzki. Odpowiednie proporcje dają pożądany balans. Upraszczając.

Jeśli faktycznie miałeś kwas na dnie, to być może są to pierwsze krople espresso.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Rancilio Silvia
« Odpowiedź #863 dnia: 15 Styczeń 2019, 22:21:04 »
Do podwójnego sitka nie wchodzi Ci więcej niż 13g?? Ciekawe.

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #864 dnia: 15 Styczeń 2019, 23:13:44 »
Dokładnie, znany problem oryginalnego sitka w Silvii

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #865 dnia: 16 Styczeń 2019, 07:39:48 »


No powiem Ci Miklas, że kawa jest teraz zupełnie inna :) Dziękuję. Natomiast mimo grzania 40 min i krótkiego flusha, kawa na samy dole filiżanki jest kwaśna, ale dosłownie ostatnie 5-10 ml, czyli tak jakby grupa była niedogrzana. Dobrze kombinuję ?

Kolega @Lukhasz dobrze napisał, espresso przed wypiciem trzeba zamieszać.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #866 dnia: 16 Styczeń 2019, 08:20:35 »
Dokładnie, znany problem oryginalnego sitka w Silvii

To musiałyby być ziarna spalone na kompletny węgiel, aby większa objętość ważyła mało. Do standardowego sitka, przy średnim paleniu, mieści się 15 g i to nie jest wcale ostatnie słowo. I nie trzeba ubijać tamperem z siłą 100 kg by tego dokonać.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2019, 08:35:10 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #867 dnia: 16 Styczeń 2019, 09:51:01 »
Dokładnie, znany problem oryginalnego sitka w Silvii

 Nieprawda

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #868 dnia: 16 Styczeń 2019, 11:16:43 »
Ja w podwojne sitko w Silvii sypie bez problemu 17.5 g. Pojedynczego jeszcze nigdy nie uzywalem, mam w sumie potrojne tez ktore bylo w zestawie z PF NPF Rancilio i tam 20-21 g wchodzi.

Offline BikerDS

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Rancilio Silvia E
  • Młynek: Graef CM702
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #869 dnia: 20 Styczeń 2019, 16:18:47 »
Dokładnie, znany problem oryginalnego sitka w Silvii

 Nieprawda

Bardzo merytoryczna odpowiedź :)

Tak czy inaczej - Strona "pidsilvia" potwierdza - to jest sitko do max 14gramów:

Mowa o sitku 40-100-102, które jest dodawane od 2010 roku, Można dokupić 40-100-103, które mieści max 18 gramów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi