Autor Wątek: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi  (Przeczytany 5389 razy)

Offline reytaniak

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Cafelat Robot, Gabi, kawiarka, FP, DeLonghi Primadonna Evo S
  • Młynek: Fellow Ode, 1zpresso J-MAX
Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« dnia: 19 Styczeń 2022, 11:48:23 »
Cześć,

czy ktoś ma pomysł gdzie mogę znaleźć informację, albo sprawdzić samemu ile kawy namiela ekspres (Delonghi Primadonna Evo S) w zależności od ustawień? Widziałem takie informacje dla ekspresów Jura, ale nie mogę nic znaleźć dla Delonghi.

Od jakiegoś czasu zmieniłem sposób przygotowania espresso - zamiast wciśnięcia guzika z zaprogramowanymi ustawieniami, właczam doppio+, podstawiam wagę, dobieram grubość przemiału, żeby uzyskać 20-30 sekundowy shot (poniekąd imitując ekspres kolbowy). Brakuje mi informacji o ilości kawy, żeby dobrać sobie ilość espresso w filiżance i utrzymać poprawne ratio.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Styczeń 2022, 13:23:40 »
Ja mam delonghi esam420.80TB i w instrukcji mam napisane,  że doza jest 10-16 gram.
Jak robię doppio+ na maksymalnej mocy to wtedy dozuje maksymalnie czyli 16 gram, kawa wyczuwalnie lepsza niż na 3 ziarenkach mocy i ciastko kawowe jest grubsze, cięższe.
Jak nie masz w instrukcji to zapytaj w pomocy technicznej. Możesz zważyć i obliczyć, gdzieś w necie czytałem ile %wody przypada na 10 gram.

Offline reytaniak

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Cafelat Robot, Gabi, kawiarka, FP, DeLonghi Primadonna Evo S
  • Młynek: Fellow Ode, 1zpresso J-MAX
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Styczeń 2022, 14:10:54 »
Dzięki za podpowiedź. Obstawiałem 14g dla podwójnego, bo taki włoski standard, ale możliwe, że i u mnie w doppio+ jest trochę więcej - porównam sobie ciastka z podwójnego espresso i doppio+

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2022, 14:42:54 »
Niekoniecznie 14 g, ja też mam włoski,   lecz jak widzisz 16 g; u mnie  ciastko z podwójnego espresso i doppio+jest identyczne jeśli chodzi o wagę,  ale kawa z doppio+ lepsza,  ponieważ na wstępie jest ok. 4-5 s preinfuzja czego na programie espresso nie ma.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2022, 14:44:56 wysłana przez Makgajwer »

Offline Sol Invictus

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: DeLonghi Eletta Explore ECAM450.55.S
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Styczeń 2024, 13:14:19 »
Witam,

Dzień dobry,


Czy może ktoś powiedzieć, gdzie mogę znaleźć te informacje odnośnie do dozy kawy?

Przeczytałem całą instrukcję Delonghi i nigdzie nie ma informacji, ile dozuje gram kawy.
Jest tylko 5 poziomów "Aromatu" bez informacji, ile gram kawy dla każdego poziomu.

I drugie pytanie, ile ml jest dla każdego poziomu ilości kawy w espresso (poziomy: S, M, L i XL)?
W instrukcji tylko jest takie coś:
Standardowa wielkość: 40 ml
Ilość możliwa do zaprogramowania: 20-180 ml
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2024, 13:24:04 wysłana przez Fux »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Styczeń 2024, 11:20:48 »
Cześć ml możesz sobie zmierzyć a ilość kawy pewnie producent uznał za parametr mało istotny dla użytkownika ale może można by na upartego ważyć suche ciastko z każdego ustawienia, tylko co to miało by na celu? Ustawienia mogą być raczej tylko organoleptyczne w tego typu ekspresie, zaryzykuję też twierdzenie że pewnie minimum wody i maksimum kawy żeby nie mieć przeciagniętej ekstrakcji.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Styczeń 2024, 11:56:48 »
Nie no z tym minimum wody to bym nie przesadzał. przy maksymalnej dozie w De Longhi jest między 14 a 16 g kawy, więc ja bym zaczął ustawienia przemiału na 2 - 2,5 na młynku i celował początkowo w uzyski typu 35 g i jeśli będzie kwaśna, niedoparzona, to zwiększałbym ilość wody. 

Offline Sol Invictus

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: DeLonghi Eletta Explore ECAM450.55.S
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Styczeń 2024, 18:06:46 »
przy maksymalnej dozie w De Longhi jest między 14 a 16 g kawy

Skąd posiadasz taką informację?
Gdzie to można znaleźć.
W instrukcji nigdzie takich danych nie ma.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Styczeń 2024, 20:41:12 »
Nie zawracaj sobie głowy gramową ilością mielonki w module zaparzającym. Aby napar był jak najlepszy ustaw na 30ml, maksymalną dozę mielonki (chyba w nim jest przy podwójnym espresso) i najważniejsze: tak ustawiaj stopień mielenia, aby czas ekstrakcji wynosił minimum 20s, a lepiej z 30s. Masz teraz prawidłowo ustawione espresso z automatu. Jak chcesz słabszy, tj rozwodniony napar, to dolewasz chłodniejszej wody z czajnika, tak z 70÷75°C. NIGDY nie lej wody przez zużyte ciastko programem z automatu, np 150ml :picardpalm:, jeśli zależy Ci na jakości kawy!

UWAGA: zmianę stopnia  mielenia robimy podczas pracy młynka. Na nowym ustawieniu robimy ze trzy shotu w celu ustabilizowania. W zależności od stopnia wypalenia ziarna i jego świeżości może być rozrzut na skali ustawień młynka o parę klików w jedną lub drugą stronę.
« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2024, 20:47:05 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Sol Invictus

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: DeLonghi Eletta Explore ECAM450.55.S
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Styczeń 2024, 18:33:21 »
Napisałem do De'Longhi i oto co mi odpisali:


Cytuj (zaznaczone)
Witamy serdecznie,

Dziękujemy za wiadomość. W zależności od wyświetlanej ilości ziarenek ekspres mieli odpowiednią ilość kawy-
1 ziarenko- około 6g kawy
2 ziarenka- około 7g kawy
3 ziarenka- około 8g kawy
4 ziarenka- około 9g kawy
5 ziarenek- około 10g kawy

Wyjątkiem są kawy:
Long oraz Flatwhite- które są na podstawie podwójnego espresso, a więc zostaną przygotowane w zależności od ilości wyświetlanych ziarenek- od 10g do 14g
Doppio+ oraz Cappuccino+- które do zaparzenia mogą wykorzystać maksymalnie aż 15g kawy.

W przypadku rozmiaru espresso fabryczna wielkość to 40ml.
W przypadku ustawień S, M, L, XL - jest to zakres od 20ml (S) do 180ml (XL).
Niestety nie posiadamy dokładnych danych w mililitrach w przypadku wielkości M i L.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne.

Pozdrawiam,
Urszula Kołodko
De'Longhi Group - De'Longhi

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ilość namielanej kawy w ekspresie Delonghi
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Styczeń 2024, 20:20:40 »
👍 I wszystko jasne. Przyda się dla innych pytających.
Podwójnego espresso 14g
Doppio+ oraz Cappuccino+, które do zaparzenia mogą wykorzystać maksymalnie aż 15g kawy.
Byłem blisko.

Ciekawe, jak to zostało rozwiązane, gdy tę samą zadaną dozę mielimy na najdrobniejszym i najgrubszym ustawieniu młynka? Mierzony czas, waga?
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2024, 20:39:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi