Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 525809 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1980 dnia: 03 Lipiec 2023, 19:23:52 »
Nie podejmuję się opisać czy wtedy kwaskowość jest ładnie zbalansowana, bo nie wiem jak smakuje dobrze zabalansowana, ale mnie i żonie smakuje
No i o to chodzi :) W końcu pijemy kawę dla własnych widzimisiów :)

A jakbyś się zabrał do ustawiania takiego zakresu?
Niezależnie od młynka ustawiałbym zakres po drobnej stronie nieco grubiej niż do espresso powiedzmy dla dozy 18 g. U mnie w Kinu M47, po dodaniu odstępu, jest to jakieś 1,8 obrotu, a w Wilfie Uniform 5 klików. Natomiast z grubej strony to jak pod większy przelew 3.4 w Kinu  40 w Wilfie. Do tego trzeba ustawić też maksymalny zakres młynka czyli od pierwszej podziałki do "X" będącego jak dla mnie najgrubszym sensownym ustawieniem, bo w niektórych młynkach można tak ustawić, że całe ziarno przeleci.

Poza tym w tym Aeromatic jest fajna opcja dodania drugiego i trzeciego parametru nastawy grubości mielenia, czyli np. obroty, numery i kliki. Bo u mnie w Kinu na obrót jest 10 cyferek ale pomiędzy numerami jeszcze są 4 kreski (piąty to cyfra). Wtedy pokazuje mi np. "2.5.4" jako dwa obroty, piąty numer i 4 kreska.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2023, 19:47:38 wysłana przez krystians »

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1981 dnia: 04 Lipiec 2023, 09:23:40 »
Dzięki za naprowadzenie. Pobawię się i poeksperymentuję.
Powoli opanowuję AP i dostosowanie metody parzenia, czasu, temperatury i grubości mielenia do tego co chcę uzyskać, więc i zakres eksperymentów powoli zwiększam.

Przy okazji cały czas dręczący mnie temat smaków.
Już sporo różnych kaw przetestowałem, np. od Gorana jakieś 8-10 przeróżnych. Różnią się smakami, owszem, ale te różnice są w wielu wypadkach takie subtelne, że w żadnym wypadku nie podjąłbym się ślepego testu. Znaczy owszem, rozróżniam spektrum od dużej do małej kwaskowatości, ale nie wiele poza tym :(
I teraz nie wiem, czy ja je parzę za bardzo na jedno kopyto, czy to po postu tak jest i te wszystkie truskawki, owoce leśne i inne rarytasy to tylko pewne delikatne sugestie ładnie wyglądające na opakowaniu.
W kawiarni przy miejscowej (chyba niezłej) palarni też pełnego zaufania do przenia nie mam (bo nie mam zaufania do siebie).
Czy organizujecie w Warszawie jakieś spotkania kawowe? Żeby można było spróbować mając pewność, że piję to co powinno być i nauczyć się czegoś od kogoś bardziej doświadczonego?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1982 dnia: 04 Lipiec 2023, 09:45:47 »
Już sporo różnych kaw przetestowałem,

Ja też co widać  :lol2: już drugi karton zaczynam zapełnić opakowaniami.

20230530_081433.jpg
 
I teraz nie wiem, czy ja je parzę za bardzo na jedno kopyto, czy to po postu tak jest i te wszystkie truskawki, owoce leśne i inne rarytasy to tylko pewne delikatne sugestie ładnie wyglądające na opakowaniu.

Myślę ze jest sporo prawdy w tej II drugiej części Twojej wypowiedzi.
Ja mam zwyczaj katalogowania tego sobie, wystawiania własnych ocen robienia fotek, filmików a co najważniejsze wieczorami jak się już kawy nie pije analizowania sobie tego.

To tylko jeden katalog z tymi moimi analizami.

20220526_154640.jpg

I na tą chwilę wiem że jak w opisie jest że są to Australijskie truskawki w Arabice z Brazylii + goździki Kaukaskie to dalekim łukiem (myszki) omijam takie kawy i ......

Jka




Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1983 dnia: 04 Lipiec 2023, 13:52:02 »
Ja też co widać   już drugi karton zaczynam zapełnić opakowaniami.
Pokażę to zdjęcie żonie, niedawno mnie pytała po co mi te stare opakowania po kawie :lol2:

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1984 dnia: 04 Lipiec 2023, 15:19:08 »
Pokażę to zdjęcie żonie

Pokaz jej jeszcze to :taktak:

20230704_142906.jpg

I jeszcze się taka zawieruszyła :lol2:to sobie ją zrobię i coś skrobnę ale to już w innym temacie..

20230704_143532.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1985 dnia: 04 Lipiec 2023, 16:51:42 »
Już sporo różnych kaw przetestowałem, np. od Gorana jakieś 8-10 przeróżnych. Różnią się smakami, owszem, ale te różnice są w wielu wypadkach takie subtelne, że w żadnym wypadku nie podjąłbym się ślepego testu. Znaczy owszem, rozróżniam spektrum od dużej do małej kwaskowatości, ale nie wiele poza tym :(
I teraz nie wiem, czy ja je parzę za bardzo na jedno kopyto, czy to po postu tak jest i te wszystkie truskawki, owoce leśne i inne rarytasy to tylko pewne delikatne sugestie ładnie wyglądające na opakowaniu.

Są różne kawy i różne czynniki. Przychodzi mi do głowy kilka spraw.
1. W zależności od regionu, odmiany, wysokości upraw i obróbki w jednych ziarenkach aromaty są bardziej wyraziste w innych mniej. Jedne potrzebują wyższej temperatury i drobniejszego mielenia inne grubszego.
2. Trudno jest porównać smak i aromat czegokolwiek jeśli nie porównujemy tego w tym samym czasie.
3. Łatwiej o różnorodne zaparzenie gdy temperatura jest w okolicach 95 °C.

Najlepiej spróbuj zrobić sobie cupping. Czyli zmielić dość drobno (jak drobna sól), kawę nasypać do filiżanek (w takich samych ilościach 5.5 - 6 g na 100 g wody) i zalać wodą w takiej samej ilości (minimum 150g) o temperaturze ok 95 °C. Po 4 minutach delikatnie przemieszać 3 razy łyżką i zdjąć dwiema łyżkami resztki piany i przemiału.

Tutaj masz przykład:
https://youtu.be/SYO2LImRACI?t=413

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1986 dnia: 15 Lipiec 2023, 17:22:04 »
zacząłem ostatnio używać AP, stosuję przepis Hoffmana i mam dwa pytania:

1. jaki stosujecie przy tej metodzie przemiał? Z opisu wynika, że coś w okolicach przemiału na kawiarkę powinno być ok

2. Ile kawy spada Wam do kupka jeszcze przed rozpoczęciem przeciskania? Wlewając te 200g wody mam ją gdzieś na poziomie "3", a po tych 2 minutach i nałożeniu tłoka spada do "2"

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1987 dnia: 17 Lipiec 2023, 10:30:57 »
Ad. 1. Zależnie od stopnia palenia. Jasną mielę na 13 klików Timemore C3, ciemniejsze nawet i pod 18 podjeżdżam. Dla orientacji: kiedy robię w AeroPressie kawę typu espresso to mielę na 10.

Ad. 2. Zaraz po zalaniu zakładasz tłok - zamykając komorę zatrzymuje przelewanie, wtedy na dole jest mniej więcej tyle co łyżeczka może dwie.
W ogóle się tą ilością nie przejmuj.
A jak się chcesz przejmować to stosuj metodę odwróconą :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1988 dnia: 18 Lipiec 2023, 13:06:38 »
1. jaki stosujecie przy tej metodzie przemiał? Z opisu wynika, że coś w okolicach przemiału na kawiarkę powinno być ok
Do kawiarki różnie można mielić i różne są wielkości kawiarek.  U mnie  przemiał jak na zdjęciu poniżej daje przy 94,5 °C prawie 21% ekstrakcji. Przemiał u mnie to 12 klik na Wilfie Uniform, na malego dripa używam 24 klików.

Uzyskany napar jest przyjemny, gładki, krągły, słodki, stygnąc pojawiają się delikatne kwaski wszystko jest stonowane i jak dla mnie jest to dobry punkt wyjścia do dalszych eksperymentów.  Kawa choć poprawnie zaparzona, dla mnie nie podkreśla atutów kawy w tym przypadku Kongo, które potrafi smakować wyraziście owocami jak przy kawie z Kenii, co ja akurat lubię.

Ile kawy spada Wam do kupka jeszcze przed rozpoczęciem przeciskania? Wlewając te 200g wody mam ją gdzieś na poziomie "3", a po tych 2 minutach i nałożeniu tłoka spada do "2"
Nie obserwuję dokładnie tego poziomu na AP w trakcie zaparzania, ale w kubku jest to drobna kałuża na samym dnie.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2023, 00:59:18 wysłana przez krystians »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 59
  • Ekspres: Kazak Rota 2, Bialetti Moka Induction, Aeropress
  • Młynek: 1Zpresso JX-Pro, K-Max
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1989 dnia: 19 Lipiec 2023, 09:28:39 »
Dzięki za odpowiedzi, wyglada na to, że w moim przypadku przemiał w okolicach kawiarkowego i zalewanie wrzątkiem jest Ok. Szczególnie że kawa jest jasno palona.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1990 dnia: 25 Październik 2023, 10:38:08 »
Gumowa końcówka tłoka zrobiła się taka no to oślizgła, no to klejąca.
Macie jakiś sposób na wyczyszczenie tego? Płyn do naczyń nie dał rady.

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1991 dnia: 25 Październik 2023, 11:27:41 »
Taki stan gumy zwykle oznacza jej degradację.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1992 dnia: 25 Październik 2023, 11:40:24 »
Czyli nadaje się tylko do wyrzucenia?
Czy może da się ją uratować?

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1993 dnia: 25 Październik 2023, 12:32:49 »
Teraz się zastanawiam czy zainwestować 35zl w gumę, czy dołożyć 100 i kupić nowy AP  :wow2:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1994 dnia: 25 Październik 2023, 14:11:48 »
Te stare gumy tak miały. Moją dało się wyprowadzić kiedyś w kąpieli octu na piętnaście minut i potem płynem do naczyń, ale ostatnio już też jakaś zasmarkana jest. Tyle że ma już 10 lat ten aeropress.  Chyba nie ma co z tym za bardzo walczyć bo nigdy nie wiadomo co się z tego uwalnia. Plastiki też degradują z czasem więc ja bym jednak inwestował w nową sztukę. Ja kupiłem drugi 1,5 roku temu, a ten stary został w pracy, ale chyba staruszek pójdzie na śmieci albo jako martwa natura, bo plastik też jakichś żyłek dostał i widać, że coś się tam dzieje z tym tworzywem. Szkoda ryzykować zdrowia za 150 zł.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2023, 14:15:49 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi