Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 525791 razy)

Offline amrodos

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: French Press kawiarka Bialetti Muka Aeropress
  • Młynek: Xeoleo 45mm
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1815 dnia: 01 Październik 2020, 20:09:18 »
Cześć, mimo, że śledzę forum od dawna, to mój pierwszy post. Przeczytałem cały wątek o aero ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Od 1.5 roku bawię się aeropressem i tak jak z efektów parzenia kaw średnio palonych jestem bardzo zadowolony tak z typowych jasnych pod alternatywy niestety nie. Próbowałem różnych kaw, różnych czasów, dozy, grubości przemiału i nigdy nie wyszło mi nic co określibym pijalnym. Za każdym razem dominuje tak jakby smak popiołu jeśli mogę tak tak to określić. Jasne kawy, które testowałem to Kongo Kivu AA z czarnej kawki, colombia finca Esmeralda, brazil fazenda dona Nenem od Gorana. Macie jakiś pomysł albo sprawdzony przepis przy tych kawach jak mógłbym wydobyć z nich to o co w nich chodzi?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1816 dnia: 01 Październik 2020, 21:42:51 »
Ostatnio miałem jasną mytą Etiopię, która bardzo fajnie wypadała właśnie w aeropressie. Mielenie dosyć drobne, temperatura wody 95°C, czas parzenia 2 minuty.

Offline 0800-BLINY

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Aeropress, Kawiarka GAT, Ekspres DeLonghi Dedica z filtrem z Aliexpress
  • Młynek: Kinu M47 Phoenix
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1817 dnia: 13 Październik 2020, 17:18:26 »
(...) Macie jakiś pomysł albo sprawdzony przepis przy tych kawach jak mógłbym wydobyć z nich to o co w nich chodzi?

Tak jak wspomniał ktoś wcześniej, osobiście jestem fanem przepisu Tima Wendelboe, polecam obejrzenie go na YouTube. Chwilę zajęło mi znalezienie optymalnej grubości mielenia do tego przepisu, ostatecznie używam nieco grubszego mielenia niż do kawiarki (grubość podobna do zwykłej soli kuchennej, dość drobno) z wodą w temperaturze 95-96C. Wychodzi naprawdę nieźle z różnymi jasnymi kawami, chociaż sam dopiero zaczynam parzenie w Aeropressie. Jak będziesz szukał ustawienia młynka, osobiście polecam zmielenie dosyć drobno - tak, żeby było mocno gorzko, po czym stopniowe mielenie coraz grubiej aż zniknie gorycz, zapisanie ustawienia i dalej mielenie coraz grubiej aż będzie zauważalnie za kwaśno.


Generalnie mi się wydaje, że przepisy, które polegają na zrobieniu kawy i dolewaniu wody do potem już zrobionej kawy dają najbardziej gladkie w smaku filiżanki, które nie są za mocne i uwydatniają właśnie te wszystkie łagodne nuty, więc radze Ci poszukać przepisów w tym stylu, często takie robią na róznych mistrzostwach.

Podrzuciłbyś jakiś ulubiony? Przymierzam się do przepisu Pauliny Miczki z WAC.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2020, 17:26:18 wysłana przez 0800-BLINY »

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1818 dnia: 19 Listopad 2020, 12:53:49 »
Cześć. Czy AeroPressem da się zrobić kawę przypominającą smakiem i gęstością espresso? Powiedzmy 80ml czyli double.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1819 dnia: 19 Listopad 2020, 12:59:32 »
Cześć.
Mam sam aeropress bez dodatków i wg mnie nie ma szans na to. Jest dodatek fellow prismo który może coś dać, ale to już niech wypowie się ktoś kto go ma. Moim zdaniem z kawiarki prędzej uzyskasz skondensowany wywar.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1820 dnia: 19 Listopad 2020, 13:06:16 »
Znajdziesz sposoby jak zrobić mocną, małą kawę, ale prawdziwe espresso to nie będzie.
Z mocnych przepisów najbardziej mi chyba podeszła baza pod mleczną hoffmana, bez mleka też dobrze smakuje
https://youtu.be/ZgIVfU0xBjA?t=231

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1821 dnia: 19 Listopad 2020, 13:30:23 »
Cześć. Czy AeroPressem da się zrobić kawę przypominającą smakiem i gęstością espresso? Powiedzmy 80ml czyli double.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1822 dnia: 19 Listopad 2020, 13:36:58 »
Kasper, blisko ale jednak to nie to. Najnowsza Brikka (2020) bardzo zbliżyła się do espresso. Choć bywa kapryśna w przeciwieństwie do starej kawiarki Moka Express.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1823 dnia: 19 Listopad 2020, 14:45:32 »
Najnowsza Brikka (2020) bardzo zbliżyła się do espresso

A jak ma się do espresso wynik z Nanopresso, bo widzę promołszyn na Konesso i się waham :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1824 dnia: 19 Listopad 2020, 14:47:43 »
uuu faktycznie jest nowa brikka ale jak spojrzałem na szybko to dalej wolał bym starą, której zresztą fanem jestem od dawna. Nowa wersja to poprostu membrana silikonowa, czyli sztuczny spieniacz jak w automatach :( Ciekawe jak stały opór wpływa na ekstrakcję, bo w oryginalnej zaworek się otwierał i to kawa już stanowiła o oporze. Tak czy inaczej nie podoba mi się i myślę, że sztuczna crema to był podstawowy powód powstania tej wersji, dalej nie wiem czemu ludzie tak gonią za tą gorzką pianką a nie interesują się kawą pod spodem :(

Wątpię jednak, żeby efekt różnił się znacząco od prismo, może temperatury będą wyższe w przytkanej kawiarce, ale czy to na plus? raczej kawie grupy docelowej będzie służyć ta ucieczka temperatury ;)

No i naprawdę musicie wpierw spróbować w aero z "przepisu na pudełku" to serio daje fajny, kawiarkowy efekt.

edit
@ICTC ale masz tę nową brikkę? czy tylko czytałeś o jej walorach? Chętnie poznał bym opinię użytkownika, nie materiały promocyjne ;)

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1825 dnia: 19 Listopad 2020, 15:06:51 »
Bazyl, tego urządzenia nie znam. Co do zasady nie interesują mnie sprzęty robiące tzw. shoty 20-30ml.

Trez, mam. Kawa jest przede wszystkim mocniejsza i ma bardziej gęste body niż ze standardowej bialettowskiej kawiarki. Wynika to z tego, że do Brikki 2tz wsypuje się tyle kawy co do Moka Express 3tz a wyskakuje z niej identyczna ilość, około 80ml. Ucho podpowiada mi, że w kawiarce buduje się wyższe ciśnienie ale żadnych dowodów na to nie mam. Prawdopodobnie to zasługa tego, że jest więcej miejsca na powietrze po zalaniu wodą a więc robi się wyższa temperatura. Napar jest ciut, ale wyczuwalnie cieplejszy. Pianka bardziej gęsta od tej ze starej Brikki. Po dokładnym wymieszaniu smak jest świetny. Tylko póki co z powtarzalnością u mnie kiepsko. Nie jest wina sprzętu, po prostu nie bawię się w aptekarza. Z Moka Express uchodzi mi to płazem w 9.5/10 przypadków a tutaj co druga kawa nie trafia do filiżanki.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1826 dnia: 19 Listopad 2020, 17:09:24 »
Muszę w wolnej chwili pooglądać jak to dokładnie zrobili, spodziem się, że przesilenie silikonu musi podnosić trochę ciśnienie. Zaworek w starej po otwarciu generalnie nie stawiał już dodatkowego oporu, on tak naprawdę regulował czas ekstrakcji i temperaturę wody, przez co poprawiał powtarzalność.

Na starej brikkce 2tz używałem zazwyczaj dozy ~16g, 80-100ml do zbiorniczka i starałem się w 60ml uzyslu zmieścić. Nie czekałem aż się wystrzela na całego tylko od razu przelewałem albo wodą ochladzam.

Ale generalnie nie podoba mi się pomysł kawiarki supercrema :] mogli to jako osobny produkt zrobić, chodź niedawno mówiło się o plajcie bialetti a jednak i nowe produkty tworzą.

Jak już się z nią dogadasz i będziesz się nudził to nagraj filmik z ekstrakcji.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1827 dnia: 19 Listopad 2020, 17:12:33 »
do Brikki 2tz wsypuje się tyle kawy co do Moka Express 3tz a wyskakuje z niej identyczna ilość, około 80ml.
Bo do Brikki leje się wody tyle co do 2 tz, a sitko jest od 3 tz.

najbardziej mi chyba podeszła baza pod mleczną hoffmana, bez mleka też dobrze smakuje
A próbowałeś mojego przepisu a la moka? Wychodzi smaczna, bardziej skoncentrowana kawa (wyższy TDS) i połowę szybciej.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2020, 17:20:27 wysłana przez krystians »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1828 dnia: 19 Listopad 2020, 17:43:22 »
A próbowałeś mojego przepisu a la moka? Wychodzi smaczna, bardziej skoncentrowana kawa (wyższy TDS) i połowę szybciej.

A nie, nie widziałem nawet, wygląda fajnie [emoji106] spróbuję jutro zrobić z mlekiem i bez.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1829 dnia: 19 Listopad 2020, 18:38:05 »
Muszę w wolnej chwili pooglądać jak to dokładnie zrobili, spodziem się, że przesilenie silikonu musi podnosić trochę ciśnienie. Zaworek w starej po otwarciu generalnie nie stawiał już dodatkowego oporu, on tak naprawdę regulował czas ekstrakcji i temperaturę wody, przez co poprawiał powtarzalność.

Na starej brikkce 2tz używałem zazwyczaj dozy ~16g, 80-100ml do zbiorniczka i starałem się w 60ml uzyslu zmieścić. Nie czekałem aż się wystrzela na całego tylko od razu przelewałem albo wodą ochladzam.

Ale generalnie nie podoba mi się pomysł kawiarki supercrema :] mogli to jako osobny produkt zrobić, chodź niedawno mówiło się o plajcie bialetti a jednak i nowe produkty tworzą.

Jak już się z nią dogadasz i będziesz się nudził to nagraj filmik z ekstrakcji.

U mnie wchodzi 16-18,5g - ile się nasypie. 120ml (chłodnej) wody, uzysk 80ml. Średni gaz, ciut w stronę dużego. Też nie czekam do końca ekstrakcji tylko od razu przelewam do filiżanki. Przed ostatnim kulminacyjnym wystrzałem.

Z Moką Express jest inaczej. Do 2tz wlewam 100ml gorącej wody, około 12g kawy, uzysk 80ml. Średni gaz, odrobinę w stronę małego. Nie czekam do końca, jak robi się jasna strużka wkładam do garnka z zimną wodą po czym przelewam. Za każdym razem smakuje świetnie. :)


...
Bo do Brikki leje się wody tyle co do 2 tz, a sitko jest od 3 tz.
Do modelu 2020 leje się więcej tj. 120ml. Nie testowałem ile wejdzie pod zaworek ale pewnie jeszcze dodatkowe 50ml. Do klasycznej 2tz 100ml pod zaworek. Sitko faktycznie jest jak w 3tz, mamy też ten rozmiar Moka Express - są identyczne.

Jeżeli ktoś nie próbował kawy z kawiarki warto sprawdzić. Fajna sprawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi