Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224151 razy)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Luty 2018, 13:24:19 »
No to teraz ode mnie, jeśli chodzi o Ugandę Mzungu od Gardelliego.

Powiem tak: nie spodziewałem się. Nastawiałem się raczej, że z moim mizernym węchem i smakiem nie będę odczuwał różnicy między tą kawą a innymi, które piłem i które uważam do tej pory za dobre.

Na moje szczęście bardzo się myliłem :) Po otwarciu opakowania pierwsze co mi przyszło na myśl to truskawki. A po chwili jogurtowe lody truskawkowe. Nijak się to chyba ma do opisu na opakowaniu, ale dla mnie ten zapach jest bardzo jednoznaczny. Jak głębiej wsadziłem nos to poczułem czekoladę. Po zaparzeniu w aeropressie dodatkowo odczułem obecność: borówek, rumu oraz suszonych śliwek. Coś tam w środku jeszcze jest, ale tego już nie potrafię rozpoznać. W każdym razie już wiem czemu ta kawa jest tak chwalona ;)

Offline Bombel8

    • Saeco Liryka
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Saeco Liryka
  • Młynek: Ceramiczny
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Luty 2018, 14:23:38 »
Witam
Jestem nowy na forum więc witam serdecznie.
Zajrzałem na forum ponieważ szukam opinii o kawie o różnych smakach, np: 100% Arabica, Nuty smakowe: orzechy, kakao, rodzynki
Czy ktoś z was pił taką kawę ? Jak smakuję ?
Dziękuje za odpowiedź :)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Luty 2018, 14:31:08 »
Smakują jak mieszanka orzechów, kakao i rodzynek miotla Generalnie nuty smakowe to określenie czego po aromacie i smaku kawy można się spodziewać, jeśli ją w miarę dobrze przygotujemy. O ile nie są kawy aromatyzowane, te omijamy.

Offline Bombel8

    • Saeco Liryka
  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Saeco Liryka
  • Młynek: Ceramiczny
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Luty 2018, 14:39:22 »
Dziękuje bardzo za odpowiedź
Pytam ponieważ znajomy polecił mi taką kawę, a jakoś nie bardzo się na tym znam, sam ogólnie kupuję kawy typu MK Caffe Crema i jest ok :)
Znalazłem taką Palarnie kawy o ile tak to można nazwać , /Shop ( nie da się wkleić normalnego linka )
Różne smaki , niby niska cena ale czy warto inwestować? Żeby się nie okazało , że zrażę się do kawy i przestanę w ogóle ją pić :D
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2018, 23:00:32 wysłana przez DrUsagi »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Luty 2018, 14:59:32 »
Dużo sprowadza się do sprzętu i techniki zaparzania.
Jaki młynek masz dokładnie? W jaki sposób przygotowujesz kawę?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Luty 2018, 15:00:01 »
@Bombel8, jeśli Twoja wypowiedź nie jest jakże subtelną reklamą pewnego sklepu, to przeszukaj forum (w dziale dot. kaw) polecanych palarni, wtedy do kawy na pewno się nie zrazisz.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Luty 2018, 15:10:15 »
Bombel a nie możecie po prostu otworzyć sobie na forum wątku komercyjnego w dziale supermarket tak jak to zrobiły inne szacowne palarnie? Bo tak to spamujecie w nie tym temacie co trzeba.
« Ostatnia zmiana: 09 Luty 2018, 15:12:44 wysłana przez Pawcio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #37 dnia: 28 Luty 2018, 21:46:46 »
Audun - Etiopia Diima Natural (przelew)
Przyjemne ziarenka dla zwolenników naturalnej obróbki, do których się zaliczam. Zapach suchych ziaren przywodzi na myśl dżem z owoców leśnych. Kawa jest słodko-kwaskowa,  dość ciężka. Zdecydowanie ciemne aromaty dominują, owoce leśne, kiwi, palonego cukru, wina, taniny.

Euro Cafe - Etiopia Yirgacheffe Koke washed (przelew)
Ziarna z obróbki mokrej, posiadające jednak bardzo dużo słodyczy i bardzo łagodną kwasowość. Kawa jest krągła, łagodna i zbalansowana. Aromaty zdecydowanie jasne i ciepłe. Ma w sobie dużo słodyczy, po której następują lekkie nuty jasnych kwiatów, bergamotki i trawy cytrynowej specyficzne dla tego regionu.

Double Shot - Kostaryka Don Cayito Typica white honey (przelew)
Pierwszy raz piłem kawę z obróbki white honey i byłem pozytywnie zaskoczony. Kawa słodko-kwaskowa, świeża, soczysta. Najintensywniejszy aromat jaki wyczuwałem to świeży ananas potem słodycz herbaty cytrynowej i jasnych kwiatów. Po przestudzeniu pojawiają się aromaty lawendy i ziaren kakaowca.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2018, 22:01:00 wysłana przez krystians »

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #38 dnia: 02 Marzec 2018, 16:39:24 »
Fjord - Brazil Pe De Cedro Espresso- piłem jako espresso. Jestem pod wielkim wrażeniem tej kawy (w lutym było to espresso miesiąca w Coffeedesk). W smaku niezwykle przyjemny migdał z nutami owocowymi. Ta kawa wcale nie smakuje jak pochodząca z Brazylii, co z mojej strony jest komplementem, bo nie jestem miłośnikiem brazylijskich kaw. Te ziarna są zdecydowanie wyjątkowe. Uważam Brazil Pe De Cedro z palarni Fjord za najlepszą kawę z Brazylii jaką piłem w swoim życiu, a miałem porównanie z wieloma ziarnami Speciality z tego kraju.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #39 dnia: 02 Marzec 2018, 22:49:10 »
IMG_0249-02-03-18-09-36.JPG

Wrzucę coś ciekawego :) Przy stole cuppingowym pojawiła się kawa z Tajlandii. Piękna historia - wspomóż słonie w parku, w prowincji Chiang Mai. Byłem autentycznie zaciekawiony co to będzie, Tajowie potrafią grać w specialty. Ziarna zacienione, słonie dokładają się do użyźniania gleby i w dodatku wspomagamy szczytny cel. Przemawia to do mnie - krótko mówiąc... Jak ktoś chce wypić swoją cegiełkę - gorąco polecam. Wtedy płacimy za historię i jesteśmy zadowoleni. Niestety nie mam szczęścia do kaw, o których dobrze się opowiada... Jeszcze nie trafiłem na dobrą  :mrgreen: Mamy tutaj tytoń, czekoladę i smak zdecydowanie idzie w stronę warzywną (jakkolwiek to dziwnie brzmi). 

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Marzec 2018, 13:34:21 »
Przy ostatnim zamówieniu od Euro Cafe dołączona była próbka, która przy rozpakowywaniu gdzieś się zagubiła. Szczęśliwie jak robiłem ostatnio porządek w socjalnym, to ją znalazłem. Kawę przygotowałem w Gabi Master A, przemiał Kinu M 47 na 2,2(0)-0,0(3), temperatura początkowa 90°C, preinfuzja, całość około 3,5 minuty. Napar fajnie zbalansowany, jednocześnie delikatna herbaciana goryczka, słodycz i bardzo delikatna kwasowość. Wyczuwalna czarna herbata i morele. Przyjemnie się piło w leniwy, sobotni słoneczny poranek


20180303_113438-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE


Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Marzec 2018, 17:49:34 »
Bonanza - Burundi Shembati

Próbowałem tą kawę w cuppingu, razem z innymi kawami z palarni La Cabra, wtedy mnie zauroczyła lekkością i soczystością. Widząc ta samą kawę wypalaną prze nie mniej popularna Bonanzę, bez wahania zakupiłem spodziewając sie co najmniej podobnych doznan. I.... rozczarowanie. Ziarenka ciemniejsze, dosc miękkie. Próbowałem w v60, kalicie, Gabi, aero i Prismo i w końcu cupping. Wszędzie posmak szpitala. Lekarstwa,  karton, trochę warzyw. Delikatna kwasowość, przytłumiona takim pustym acz ciężkim aromatem medycznym. Nie podoba mi sie to, niestety. Moim zdaniem daleko temu do Roiboosa i soczku jak podaje etykietka. Znając moje szczęście to ja trafiłem na felerne paczkę ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Marzec 2018, 22:01:28 »
Gardelli Uganda Mzungu, proces: Gardelli natural (omniroast)
Dziś miałem okazję spróbować Gardellową Ugandę Mzungu. Bardzo osobliwe to było spotkanie. Ziarna pachniały pralinami z wiśnią i alkoholem. Napar bardzo specyficzny, kwaskowy, z mocną winno-kiszoną nutą fermentacyjną. Kwasowość wiśni i kwaskowych ziaren kakaowca, słodycz prażonych orzechów i suszonych owoców tropikalnych, posmak bardzo przyjemy - rzemieślniczej kwaskowej czekolady z surowego kakao i rumu. Sam nie wiem co o tej kawie myśleć. Mam mieszane uczucia gdyż pierwsze rzeczy, które na początek mnie uderzają, to bardzo ostry aromat fermentacji i słodycz orzechowa też dwuznaczna. Dalej jest przyjemna kwasowość i słodycz owocowa oraz kakaowa i świetny rumowy finisz. Napewno kawa niebanalna, ale wątpię aby znalazła bardzo wielu zwolenników. Jeśli człowiek się przyzwyczai/przezwycięży pierwsze odczucia to jest bardzo fajnie. Tak przy okazji, to dawno nie widziałem tylu połamanych ziaren.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2018, 22:18:50 wysłana przez krystians »

Dante

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Marzec 2018, 23:31:24 »
udalo mi sie nabyc kawe o ktorej chyba juz wiekszosc slyszala , jest to 222, ladnie sie nazywa , smak i aromat tej kawy to wyjatkowe polaczenia czekolady kakao i melona, trudno to opisac , poprostu trzeba tego sprobowac , w moim prywatnym rankingu wlasnie ta kawa znajduje sie na pierwszym miejscu
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2018, 10:32:46 wysłana przez DrUsagi »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Marzec 2018, 07:40:59 »
jest to 222
Ale żadna to opinia...
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2018, 10:32:57 wysłana przez DrUsagi »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi