Autor Wątek: Ekspres przelewowy Moccamaster  (Przeczytany 89961 razy)

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Czerwiec 2016, 09:24:50 »
A Chemex podejdzie?

Ceną, niestety, przegrywa.

Nie, chemexa się nie wciśnie, ekspres ma na stałe wmontowany uchwyt na dripper, chemexa zmieści się ewentualnie w Presisjon, ale to już zuuupełnie inna półka cenowa.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Czerwiec 2016, 18:54:59 »
Mam Moccamaster 741 AO do tego młyn Wilfa Svart i jestem bardzo zadowolony z tego połączenia. Jak chce się trochę kontrolować parzenie wystarczy wyjąć dzbanek (nie kapie bez dzbanka) odczekać i włożyć z powrotem. Na plus tego zestawu przemawia dostępność części zamiennych. Do tego przelewu i młynka w razie czego można dokupić prawie wszystkie części (żarna, dzbanek, prysznic). Jak się komuś znudziło bawienie w idealne espresso to polecam. Jasno palone speciality z moccamaster dają często więcej frajdy niż kawa z ciśnieniówki. Pozdrawiam

PS czy ktoś ma taki filtr i czy się go opłaca kupić??      http://www.moccamaster.pl/produkty/akcesoria/filtry_do_kawy/filtr_kf_4_permanentny_zloty,p1942458380
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2016, 20:16:29 wysłana przez Snufficator »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Czerwiec 2016, 09:55:22 »
Nie wiem czy jest duży sens zakupu takiego filtra, bawić się w wytrzepywanie fusów do śmietnika, mycie, itp itd... Do tego raczej napar wyjdzie bardziej brudny (coś w klimacie frenchpressa), bo tak przeważnie wychodzą napary z wszelkich metalowych filtrów, nawet z najdrobniejszych filtrów do aeropressa wychodzi delikatne błotko.

Mam Moccamaster 741 AO do tego młyn Wilfa Svart i jestem bardzo zadowolony z tego połączenia. Jak chce się trochę kontrolować parzenie wystarczy wyjąć dzbanek (nie kapie bez dzbanka) odczekać i włożyć z powrotem. Na plus tego zestawu przemawia dostępność części zamiennych. Do tego przelewu i młynka w razie czego można dokupić prawie wszystkie części (żarna, dzbanek, prysznic). Jak się komuś znudziło bawienie w idealne espresso to polecam. Jasno palone speciality z moccamaster dają często więcej frajdy niż kawa z ciśnieniówki. Pozdrawiam

PS czy ktoś ma taki filtr i czy się go opłaca kupić??      http://www.moccamaster.pl/produkty/akcesoria/filtry_do_kawy/filtr_kf_4_permanentny_zloty,p1942458380
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:27:55 »
nawet z najdrobniejszych filtrów do aeropressa wychodzi delikatne błotko.

Nieprawda :jezyk:

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:47:23 »
Nie wiem czy jest duży sens zakupu takiego filtra, bawić się w wytrzepywanie fusów do śmietnika, mycie, itp itd... Do tego raczej napar wyjdzie bardziej brudny (coś w klimacie frenchpressa), bo tak przeważnie wychodzą napary z wszelkich metalowych filtrów, nawet z najdrobniejszych filtrów do aeropressa wychodzi delikatne błotko.

Filtr RGB Core do AP filtruje niemal idealnie ;)
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Czerwiec 2016, 10:54:46 »
Nie wiem czy jest duży sens zakupu takiego filtra, bawić się w wytrzepywanie fusów do śmietnika, mycie, itp itd... Do tego raczej napar wyjdzie bardziej brudny (coś w klimacie frenchpressa), bo tak przeważnie wychodzą napary z wszelkich metalowych filtrów, nawet z najdrobniejszych filtrów do aeropressa wychodzi delikatne błotko.

Filtr RGB Core do AP filtruje niemal idealnie ;)

Napisałem "delikatne", a nie "totalne bagno" :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Alkaline Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Gaggia Coffee Deluxe, Quick Mill 0820, V60, Moccamaster
  • Młynek: Gastroback 42639, Baratza Encore
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Luty 2017, 14:47:51 »
Witam. Kupiłem właśnie używany moccamaster 741 KB. To mój pierwszy przelew więc mam parę pytań.
Da się ustalić ile ma lat z nr. seryjnego? Stan miał kiepski, cały w kamieniu (1-2 mm, prysznic miał jeszcze więcej), ciekawi mnie ile był używany by doprowadzić go do takiego stanu.

Odkamieniłem, wyczyściłem, sprawdziłem temp. (93) i do testów.
Wyszła mi bardzo kwaśna kawa (8gr na 100 ml, ethiopia)
Jakich proporcji mam używać jak zaparzam 500-600 ml?
Jak mają wyglądać fusy? Wszystko było rozmazane po filtrze. (mozę jakieś zdjęcie?)


« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2017, 15:17:27 wysłana przez fux »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Luty 2017, 14:53:54 »
Temperaturę zmierzyłeś w driperze?

Jak kwaśna? rzadka i cytryny? czy ściągająca, cierpka i otrzepująca?

Jaka grubość mielenia?


PS
Na pewno dobrze przepłukałeś po odkamienianiu?

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Luty 2017, 15:01:44 »
Wygląda na to że niedostatecznie go wypłukałeś, ile czystej wody przelałeś?
Kawa pieniła się normalnie podczas parzenia czy "pianka" była ledwo widoczna?

Z własnego doświadczenia wiem, że lekko trzeba 5-6 litrów wody przepuścić przez maszynę żeby zacząć parzyć normalnie.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Alkaline Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Gaggia Coffee Deluxe, Quick Mill 0820, V60, Moccamaster
  • Młynek: Gastroback 42639, Baratza Encore
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Luty 2017, 19:39:56 »
Przelałem 3 pełne zbiorniki więc 3.6 L
Temperaturę zmierzyłem w driperze.
"Pianka" była niezła, trochę mniej niż v V60 na tej samej kawie.
Smak.. na początku mocna cytryna, raczej nie cierpka, po chwili czuć słabą gorzkość

Jutro przeleję więcej wody i wezmę dokładniejszy termometr.
Czy mam dobre proporcje > 8gr kawy na 100 ml wody?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Luty 2017, 19:45:52 »
Producent w instrukcji wspomina o 7g kawy na 100 ml wody. Nad przemiałem tez możesz popracować aby zmienić smak naparu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Luty 2017, 19:58:05 »
i wezmę dokładniejszy termometr.
Nie trzeba, jeśli w dripperze jest tyle, to powinno być wszystko ok.

8gr kawy na 100 ml wody?
Standardowe 6g/100ml powinno wystarczyć, czyli 30g na 500ml wody. Zmielone coś jak cukier.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Marzec 2017, 19:49:31 »
Czy ktoś z was posiada Moccamaster Cup-One ? Wygląda bardzo fajnie. Zastanawiam się albo nad nim albo nad Wilfa Svart Classic CCM-1500S , obmawiam sie tylko ze Wilfa przy parzeniu tylko jednej kawy może się nie sprawdzić, w 90% przypadków będę pił jedną kawę. Wiec jak widać wystarczył by cup one.. ale co jak przyjdą goście? Wtedy przydało by się zrobić z 4-5 kaw na raz.

Offline Martin Eden Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Wilfa Svart Classic, FP Bodum, V60, Phin, Bialetti Kitty 6tz, Tygielek
  • Młynek: Wilfa SVART CGWS-130B, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Marzec 2017, 20:09:17 »
Moim zdaniem bierz Wilfę, czasami też robię tylko jedną kawę/250-300ml/ i nie widzę w tym problemu, gdy przyjdą goście wtedy przydaje  się większa pojemność.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres przelewowy Moccamaster
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Marzec 2017, 20:25:27 »
Piłem z tego.

http://www.coffeedesk.pl/product/2218/Moccamaster-Kbg-741-Ao-Matt-Silver-Ekspres-Przelewowy?gclid=CjwKEAjw5M3GBRCTvpK4osqj4X4SJAABRJNClsvHdDDgL0L1OnaoWCf7eQOBfrVrxzOnWivu312AQxoCKeTw_wcB]

Kawa lepsza, niż na wszystkich stacjach benzynowych razem wziętych. Nie wiem, jaka kawa była, ale młynek żarnowy Kobieta na kwaterze miała.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi